Algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ tutvustus
„Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ on kaheksas edukas Euroopa kodanikualgatus. Sellega kutsutakse Euroopa Komisjoni üles tugevdama haide uimepüügi ELi keeldu. Algatuse eesmärk on laiendada kehtivat määrust (EL) nr 605/2013, millega keelustatakse haiuimede püük, pannes veelgi rangema keelu haiuimede impordile, ekspordile ja nendega kauplemisele Euroopa Liidus.
2. jaanuaril 2020 registreeritud algatuse käivitamine oli konarlikum kui teistel edukatel Euroopa kodanikualgatustel. Kampaania seisis COVID-19 pandeemia tõttu silmitsi märkimisväärsete probleemidega, mis ajendasid kogumisperioodi erandkorras ühe aasta võrra (kuni 31. jaanuarini 2022) pikendama [kooskõlas määrusega (EL) 2020/1042, otsusega C(2020) 9226 ja otsusega C(2021) 1121]. Nendest takistustest hoolimata jõudis algatus tähelepanuväärse verstapostini, kogudes 1 119 996 kontrollitud toetusavaldust. On oluline märkida, et suur osa allkirju koguti kampaania viimase 20 päeva jooksul. Miinimumkünnised ületati 15 liikmesriigis, mis viitas tugevale toetusele kõikjal Euroopas. Kogutud allkirjad esitati viivitamata vastavatele riiklikele asutustele kontrollimiseks.
Pärast kontrolliprotsessi, mida pikendati samuti COVID-19 pandeemia tõttu, esitati algatus 11. jaanuaril 2023 ametlikult Euroopa Komisjonile (pressiteade). Vastuseks avaldas komisjon 5. juulil 2023 teatise, milles esitas oma seisukoha, võttes meetmeid kolmes valdkonnas: uimekaubandust lõpetava seadusandliku algatuse võimaluse hindamine, mõjuhinnangu korraldamine ja asjakohase statistika tõhustamine, tugevdades samal ajal ELi jälgitavusmeetmete jõustamist ja tehes koostööd rahvusvaheliste partneritega (pressiteade).
Mis tagas algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ edu?
Enne algatuse käivitamist on oluline luua tugev toetajate võrgustik ja strateegilised partnerlused eri organisatsioonidega, samal ajal kui pidev võrgustike arendamine kogu kampaania vältel tagab jätkusuutliku kasvu ja kaasatuse.
Sotsiaalmeedia mõju võimendamine on väga oluline, et jõuda suurema publikuni ja kaasata uusi sihtrühmi ning suurendada algatuse nähtavust ja mõju.
Vabatahtlikest koosnevate rühmade loomine erinevates ELi riikides aitab arendada ja hallata kohalikke kampaaniaid, tagades rohujuuretasandi toetuse ja eri kogukondade püsiva kaasatuse.
Algatus registreeritud
2.1.2020
Allkirjade kogumise alguskuupäev
31.1.2020
Allkirjade kogumise lõppkuupäev
31.1.2022
Sealhulgas pikendamine COVID-19 tõttu
Kehtiv algatus
11.1.2023
Sealhulgas pikendamine COVID-19 tõttu
Euroopa Komisjoni vastus
5.7.2023
Algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ strateegia
Ettevalmistus
Nagu teisedki Euroopa kodanikualgatuste korraldajad, olid ka algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ korraldajad oma algatuse suhtes väga entusiastlikud ja valmis liigutama mägesid. Väidetavalt on Euroopa kodanikualgatuste puhul ettevalmistusetapp üldse kõige olulisem. Selle käigus töötatakse välja kampaaniastrateegia ja luuakse toetusvõrgustik. Selle algatuse edukuse seisukohast oli partnerite ja vabatahtlike võrgustiku loomine väga oluline. Seda algatust toetasid 105 organisatsiooni, 14 veespordi ühendust, 14 ettevõtet ja 16 kuulsat/mõjukat inimest. Peamine toetaja oli vabaühendus Sea Shepherd, mis pakkus korraldajatele rahalist toetust, kampaaniaalast oskusteavet ja nõu.
Oluline oli tagada, et partnerite võrgustike toetus jääks aktiivseks. Korraldajatel õnnestus see tänu veebipõhiste konverentsikõnede korraldamisele, et hoida partnereid kursis algatuse edusammudega, korrapärase uudiskirja avaldamisele, partneritele sellise sisu loomisele, mida nad saaksid kasutada oma teabevahetuskanalites, ning ideede pakkumisele selliste ürituste korraldamiseks, mis aitasid tutvustada algatust kohalikul tasandil.
Kuna allkirjade kogumine toimus COVID-19 pandeemia ajal ja seetõttu oli inimeste kokku kutsumine võimatu, oli selle algatuse jaoks väga oluline veebipõhine tegevus. Korraldajad koostasid mitmekeelse veebisaidi, millel tutvustati taustateavet algatuse ja selle nõudmiste kohta, ning pakkusid selle vahendusel teabelehti ja kampaaniakirjeldusi. Korraldajad tegutsesid ka sotsiaalmeedias: Facebook (14 000 jälgijat), Instagram (35 800 jälgijat), X (endine Twitter) (1799 jälgijat) ja Youtube (219 tellijat).
Rahaliste vahendite kogumine ja ressursid
Kokku kogusid algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ korraldajad 17 360 eurot toetust ja rahalisi vahendeid.
Rahastamisallikad (€)
Märkus. Lisateave algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ toetuse ja rahaliste vahendite kohta on kättesaadav selle algatuse lehel Euroopa kodanikualgatuse registris. Teatada tuleb ainult panustest, mis ületavad 500 eurot sponsori kohta.
Kampaaniastrateegia ja allkirjade kogumise kava
Algatuse korraldajad valisid 10 liikmesriiki, kus nad oma tegevust läbi viisid ja soovisid miinimumkünnise saavutada: Tšehhi, Saksamaa, Kreeka, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia, Luksemburg, Ungari, Madalmaad ja Austria. Korraldajad valisid need riigid kahel põhjusel:
- need riigid osalevad haiuimede kaubanduses ja asjaomane kodanikualgatus mõjutab neid otseselt;
- enamik korraldajate partnerorganisatsioone, vabatahtlikke ja mõjutajaid tegutseb nendes riikides.
Pandeemia tõttu pidid korraldajad oma algse kampaaniastrateegia läbi vaatama ning keskenduma tegevusele ja allkirjade kogumisele internetis. Tänu allkirjade kogumise perioodi pikendamisele, partnerite ja vabatahtlike võrgustiku toetusele ning tugevale sotsiaalmeediakampaaniale saadi raskustest üle. Väärib märkimist, et partnerite, vabatahtlike ja sotsiaalmeediakampaaniate abil õnnestus korraldajatel saada ametliku allkirjade kogumise perioodi viimase 20 päeva jooksul rohkem kui 500 000 allkirja. Oluline oli teadlikkuse suurendamine kampaania eesmärkidest ja just selles mängisid mõjutajad väga suurt rolli. Iga vahe-eesmärk, mille korraldajad ja vabatahtlikud saavutasid, näiteks nõutava künnise saavutamine liikmesriigis, andis võimaluse kampaaniat veelgi hoogustada. Korraldajad kasutasid oma algatuse edendamiseks ja üldsuse teadlikkuse suurendamiseks ka merekaitsega seotud teemasid. Hoolimata pandeemiast õnnestus korraldajatel viia edukalt läbi mõned Euroopa-ülesed üritused sellistes suurlinnades nagu Rooma, Ateena ja Berliin.
Algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ korraldajad kasutasid veebipõhist toetusavalduste kogumise kesksüsteemi. Pandeemia tõttu muutus allkirjade kogumine kampaania käigus keerulisemaks ja aeglustus. Partnerite ja vabatahtlike võrgustiku abil õnnestus korraldajatel hoida kampaaniat käigus ja jätkata oma ideede edendamist. Mõjutajate kaudu levis algatus sotsiaalmeedias üsna laialt. See aitas kampaaniat edasi ja võimaldas koguda üle 1,1 miljoni allkirja. Lisateavet leiate nende blogipostitusest Euroopa kodanikualgatuse foorumis.
Allkirjade kogumise ja kontrollimise protsess
Allkirjade kogumine algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ jaoks lõppes 31. jaanuaril 2022. Pikendatud kogumisperioodi lõpuks saadi algatusele ELi 27 liikmesriigis 1 202 121 allkirja, millest pädevad riiklikud asutused pidasid kehtivaks 93%. Pärast ametlikku menetlust kinnitasid ametiasutused lõplikuks arvuks 1 119 996 allkirja. Nõutud künnised saavutati 15 liikmesriigis.
Seejärel, 11. jaanuaril 2023 esitati algatus ametlikult Euroopa Komisjonile, kus algas kuuekuuline läbivaatamisperiood. Selleks et tähistada algatuse ametlikku esitamist komisjonile, viisid korraldajad läbi ürituse Place du Luxembourgi väljakul Brüsselis. Euroopa Parlamendi ette kogunes allkirjade üleandmist tähistama rohkem kui 50 inimest rohkem kui kümnest ELi riigist (sotsiaalmeedia postitus).
Algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ raames kogutud toetusavalduste arv liikmesriikide kaupa
Kaardil olevate punktidega on tähistatud need ELi liikmesriigid, kus ületati algatuse toetamiseks nõutav allkirjade miinimumkünnis. Algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ puhul ületati miinimumkünnised 15 liikmesriigis. Algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ toetusavalduste täielik tabel on kättesaadav selle algatuse lehel Euroopa kodanikualgatuse registris.
Algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ mõju
Ametlik esitamine ja kohtumised komisjoni esindajatega
Pärast algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ ametlikku esitamist 11. jaanuaril 2023 (pressiteade) kohtusid korraldajad 6. veebruaril 2023 Euroopa Komisjoni keskkonna, ookeanide ja kalanduse voliniku Virginijus Sinkevičiusega (fotoreportaaž).
Avalik kuulamine Euroopa Parlamendis
Euroopa Parlament korraldas 27. märtsil 2023 algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ teemal avaliku kuulamise (salvestis). Korraldajad tutvustasid algatuse eesmärke ja suhtlesid Euroopa Parlamendi liikmetega (Euroopa Parlamendi kuulamise kokkuvõte). 11. mail 2023 arutati algatust „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ Euroopa Parlamendi täiskogu istungil (salvestis).
Euroopa Komisjoni ametlik vastus
5. juulil 2023 võttis komisjon algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ kohta vastu teatise, milles esitas kavandatavad meetmed. Komisjon väljendas algatuse üle heameelt ja tõdes, et uimekaubandusele lõpu tegemine on Euroopa kodanike jaoks endiselt oluline teema. Teatises tõsteti esile kõigi algatuse ettepanekute olulisust (pressiteade):
- uurib võimalust võtta seadusandlik meede, et lõpetada haiuimedega kauplemine; alustab viivitamata ettevalmistusi, et koostada keskkonna-, sotsiaalse ja majandusliku mõju hinnang sellise olukorra kohta, kui haiuimi tohiks ELi turule lasta vaid ühes tükis koos rümbaga;
- parandab 2024. aasta lõpuks haitoodetega kauplemise statistikat;
- tõhustab ELi jälgitavusmeetmeid, parandades väärtusahela kõigis etappides ELi õigusest tulenevate nõuete järgimist;
- hoogustab ELi rahvusvahelist tegevust, et edendada uimepüügi rahvusvahelist keelustamist.
13. juulil 2023 kohtusid korraldajad volinik Sinkevičiusega, et arutada komisjoni vastust Euroopa kodanikualgatusele. 6. oktoobril 2023 avaldasid algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ korraldajad oma tähelepanekud komisjoni teatise kohta, tuues esile kõik argumendid, mida tuleb õiglase ja tasakaalustatud mõjuhinnangu koostamisel arvesse võtta (teatis algatuse kohta).
Nõuanded tulevastele korraldajatele
Kampaania õnnestumise tagamiseks annavad algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ korraldajad mõned olulised nõuanded.
Looge enne kampaania käivitamist ulatuslik ja pühendunud partnerorganisatsioonide ja vabatahtlike võrgustik. Hoidke suhtluskanalid avatuna, jagage reklaammaterjale ja tagage, et neil on vahendid sõnumi tõhusaks levitamiseks.
Kasutage sotsiaalmeediat, et suhelda kuulsuste ja mõjutajatega, kes saavad teie algatuse ulatust laiendada.
Küsige küsimusi meie ekspertidelt, kui teil on oma algatuse suhtes kahtlusi!
Lisateave
Lisateave algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ kohta on kättesaadav selle algatuse lehel Euroopa kodanikualgatuse registris.
Tutvuge täiendavate juhendmaterjalidega algatuse „Ei uimepüügile ja -kaubandusele!“ korraldajatelt