Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

“Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu – pārtraukt tirdzniecību”

 

“Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu – pārtraukt tirdzniecību”

“Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu – pārtraukt tirdzniecību” ir astotā sekmīgā Eiropas pilsoņu iniciatīva (EPI). Tā aicina Eiropas Komisiju padarīt stingrāku ES noteikto haizivju spuru atdalīšanas aizliegumu. Iniciatīvas mērķis ir paplašināt spēkā esošo Regulu (ES) Nr. 605/2013, kas aizliedz haizivju spuru atdalīšanu, aizliedzot arī haizivju spuru brīvu importu, eksportu un tirdzniecību Eiropas Savienībā.

Iniciatīva, kas reģistrēta 2020. gada 2. janvārī, salīdzinājumā ar citām sekmīgajām EPI sākās lēnāk. Kampaņa saskārās ar ievērojamām problēmām Covid-19 pandēmijas dēļ, un tāpēc vākšanas periodu izņēmuma kārtā pagarināja par vienu gadu līdz 2022. gada 31. janvārim [saskaņā ar Regulu (ES) 2020/1042, Lēmumu C(2020) 9226 un Lēmumu C(2021) 1121]. Neraugoties uz šiem šķēršļiem, iniciatīva sasniedza ievērojamu rezultātu, savācot 1 119 996 verificētu paziņojumu par atbalstu. Jānorāda, ka lielākā daļa parakstu tika savākti kampaņas pēdējās 20 dienās. Minimālās robežvērtības tika sasniegtas 15 dalībvalstīs, un tas liecina par spēcīgu atbalstu visā Eiropā. Savāktie paraksti tika nekavējoties iesniegti verificēšanai attiecīgajās valsts iestādēs. 

Pēc verificēšanas procesa, kas arī tika pagarināts Covid-19 pandēmijas dēļ, iniciatīva tika oficiāli iesniegta Eiropas Komisijai 2023. gada 11. janvārī (paziņojums presei). Komisija publicēja paziņojumu 2023. gada 5. jūlijā, kurā ir izklāstīti pasākumi, kurus tā plāno veikt trijās jomās: izvērtēt iespēju ierosināt likumdošanas iniciatīvu, kuras mērķis ir izbeigt nefasētu spuru tirdzniecību, veikt ietekmes novērtējumu un uzlabot attiecīgo statistiku, vienlaikus arī stiprinot ES izsekojamības pasākumu izpildi un dialogu ar starptautiskajiem partneriem (paziņojums presei).

Kas bija faktori, kas palīdzēja šai iniciatīvai gūt panākumus?

Stratēģisku partnerību un tīklu veidošana

Pirms iniciatīvas sākšanas ir būtiski izveidot spēcīgu tīklu, kas apvieno atbalstītājus un stratēģiskas partnerības ar dažādām organizācijām, savukārt pastāvīgs darbs tīkla ietvaros visas kampaņas laikā nodrošina pastāvīgu progresu un iesaisti.

Pēc iespējas plašāka sabiedrības loka informēšana

Izšķiroši svarīgi ir izmantot sociālos medijus, lai sasniegtu plašāku auditoriju un mobilizētu jaunas mērķgrupas un tā paplašinātu iniciatīvas pamanāmību un ietekmi. 

Iesaiste uz vietas

Brīvprātīgo grupu izveide dažādās ES valstīs palīdz izstrādāt un uzturēt vietējās kampaņas, nodrošinot atbalstu uz vietas un pastāvīgu iesaisti dažādās kopienās.

  1. Iniciatīvas reģistrēšana

    2.1.2020.

  2. Parakstu vākšanas sākuma datums

    31.1.2020.

  3. Parakstu vākšanas beigu datums

    31.1.2022.

    Ieskaitot pagarinājumu Covid-19 dēļ

  4. Iniciatīvas validēšana

    11.1.2023.

    Ieskaitot pagarinājumu Covid-19 dēļ

  5. Eiropas Komisijas atbilde

    5.7.2023.

Iniciatīvas “Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu — pārtraukt tirdzniecību” stratēģija

 

Sagatavošana

Tāpat kā citi EPI organizatori, arī iniciatīvas “Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu – pārtraukt tirdzniecību” organizatori dedzīgi iestājās par savu problēmjautājumu un ar lielu entuziasmu ķērās pie darba. EPI sagatavošana, iespējams, ir vissvarīgākā daļa. Sagatavošanas posmā organizatori izstrādā kampaņas stratēģiju un veido savu tīklu. Partneru un brīvprātīgo tīkla izveidei bija izšķiroša nozīme iniciatīvas sekmīgā norisē. Šo iniciatīvu atbalstīja 105 organizācijas, 14 ūdenssporta asociācijas, 14 uzņēmumi un 16 slavenības/ietekmīgi cilvēki. Galvenais atbalstītājs bija nevalstiskā organizācija Sea Shepherd, kas iniciatīvu kampaņas laikā atbalstīja finansiāli, ar zinātību un padomiem. 

Nav viegli nodrošināt partneru tīklu aktīvu atbalstu visas kampaņas laikā. Organizatori pārvarēja šo problēmu, rīkojot tiešsaistes sanāksmes, kurās partneri pastāvīgi tika informēti par iniciatīvas progresu, nodrošinot regulāru e-jaunumu izsūtīšanu, izveidojot saturu, kuru partneri varēja pielāgot izmantošanai savos komunikācijas kanālos, un izstrādājot idejas pasākumiem, kuru mērķis ir popularizēt iniciatīvu vietējā mērogā. 

Tiešsaistes klātbūtnes izveidei arī bija izšķiroša nozīme šīs iniciatīvas īstenošanā, jo klātienes pasākumi parakstu vākšanai Covid-19 pandēmijas laikā nebija iespējami. Organizatori izveidoja daudzvalodu tīmekļvietni, kas saturēja pamatinformāciju par iniciatīvu, tās prasības un resursus, kā faktu lapas un cita veida ar kampaņu saistīti dokumenti. Organizatori tāpat arī izveidoja savu tiešsaistes klātbūtni sociālajos medijos: Facebook (14 000 sekotāju), vietnē Instagram (35 800 sekotāju), vietnē X (agrāk Twitter) (1799 sekotāji) un Youtube (219 abonenti). 

Līdzekļu vākšana un resursi

Kopumā iniciatīvas “Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu – pārtraukt tirdzniecību” organizatori mobilizēja līdzekļus un atbalstu 17 360 eiro apmērā. 

Finansējuma avoti

 

 Piezīme. Sīkāka informācija par iniciatīvas atbalstu un finansējumu ir pieejama EPI reģistra iniciatīvas “Pārtraukt spuru atdalīšanu — pārtraukt tirdzniecības iniciatīvu” lapā. Ir jādeklarē tikai iemaksas, kas pārsniedz 500 eiro uz vienu sponsoru.

Kampaņas stratēģija un parakstu vākšanas plāns

“Visi šie pasākumi (kampaņas sociālajos medijos un informēšanas pasākumi) vairoja informētību par mūsu iniciatīvu! Ir jābūt pacietīgam un tajā pašā laikā pārliecinātam [..]. Tas ne vienmēr ir viegli.” Iniciatīvas “Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu — pārtraukt tirdzniecību” organizators

Iniciatīvas organizatori noteica 10 dalībvalstis, kurās ir jākoncentrē pūliņi un jāsasniedz minimālie sliekšņi: Čehija, Vācija, Grieķija, Spānija, Francija, Itālija, Luksemburga, Ungārija, Nīderlande un Austrija. Organizatori izvēlējās šīs valstis divu iemeslu dēļ: 

  1. šīs valstis ir daļa no haizivju spuru tirdzniecības, un tās tieši ietekmē EPI priekšlikumi. 
  2. Vairums organizatoru partnerorganizāciju, brīvprātīgo un ietekmētāju darbojas šajās valstīs.

Pandēmijas dēļ organizatoriem bija jāpārskata sākotnējā kampaņas stratēģija un jākoncentrējas uz klātbūtni tiešsaistē un parakstu vākšanu tiešsaistē. Tomēr, pateicoties parakstu vākšanas perioda pagarināšanai, partneru un brīvprātīgo tīkla atbalstam, kā arī viņu rīkotajai kampaņai sociālajos medijos, organizatoriem izdevās pārvarēt šo šķērsli. Jāatzīmē, ka, pateicoties šiem partneriem, brīvprātīgajiem un sociālo mediju kampaņām, 20 dienās pirms parakstu vākšanas perioda oficiālajām beigām izdevās savākt vairāk nekā 500 000 parakstu. Viņi pielika lielas pūles, lai informētu par kampaņu, un te izšķiroša loma bija ietekmētājiem. Katrs organizatoru un brīvprātīgo panākums, kā prasītā sliekšņa sasniegšana kādā dalībvalstī, deva iniciatīvai jaunu impulsu. Organizatori arī izmantoja svarīgu mērķu sasniegšanu attiecībā uz jūras vides saglabāšanu, lai popularizētu savu iniciatīvu un palielinātu informētību. Neraugoties uz pandēmiju, organizatoriem izdevās noorganizēt dažus ES mēroga pasākumus lielākajās pilsētās, tādās kā Roma, Atēnas un Berlīne. 

 

“Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu – pārtraukt tirdzniecību” organizatori izmantoja centralizēto vākšanas tiešsaistes sistēmu. Pandēmijas dēļ parakstu vākšana kļuva sarežģītāka un palēninājās kampaņas laikā. Organizatori izmantoja savu partneru un brīvprātīgo tīklu, lai saglabātu dinamiku un turpinātu popularizēt iniciatīvu. Pateicoties ietekmētājiem, iniciatīva ieguva diezgan lielu klātbūtni sociālajos medijos. Tam bija milzīga ietekme uz kampaņu, un rezultātā tika savākts vairāk nekā 1,1 miljons parakstu. Plašākai informācijai, skatiet bloga ierakstu EPI forumā.

Parakstu vākšanas un verifikācijas process

Parakstu vākšana noslēdzās 2022. gada 31. janvārī. Pēc vākšanas perioda pagarināšanas iniciatīva galu galā savāca 1 202 121 parakstu 27 ES dalībvalstīs. No tiem 93 % parakstu attiecīgās valsts iestādes uzskatīja par derīgiem. Pēc oficiālās procedūras valsts iestādes validēja 1 119 996 parakstus. Nepieciešamais parakstu skaits tika sasniegts 15 dalībvalstīs. 

Visbeidzot, 2023. gada 11. janvārī iniciatīva tika oficiāli iesniegta Eiropas Komisijai, un sākās sešus mēnešus ilgais izskatīšanas periods. Lai atzīmētu savas iniciatīvas oficiālu iesniegšanu Komisijai, organizatori sarīkoja pasākumu Luksemburgas laukumā Briselē. Vairāk nekā 50 cilvēku no vairāk nekā 10 ES valstīm pulcējās pie Eiropas Parlamenta, lai piedalītos šajā pasākumā (sk. ierakstu sociālajos medijos). 

Savākto paziņojumu par atbalstu skaits pa dalībvalstīm

 

ES dalībvalstis, kurās sasniegts iniciatīvas atbalstam nepieciešamais minimālais parakstu skaits, ir atzīmētas kartē. Iniciatīva “Pārtraukt spuru atdalīšanu — pārtraukt tirdzniecību” sasniedza šo minimālo parakstu skaitu 15 dalībvalstīs. Precīzs atbalsta paziņojumu skaita saraksts ir pieejams iniciatīvas lapā EPI reģistrā.

Iniciatīvas “Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu — pārtraukt tirdzniecību” ietekme

Oficiāla iesniegšana un sanāksmes ar Komisiju

Pēc iniciatīvas “Pārtraukt spuru atdalīšanu — pārtraukt tirdzniecību” oficiālas iesniegšanas 2023. gada 11. janvārī (paziņojums presei), organizatori 2023. gada 6. februārī tikās ar Eiropas vides, okeāna un zivsaimniecības komisāru Virgīniju Sinkēviču (foto reportāža). 

 

Uzklausīšana Eiropas Parlamentā

2023. gada 27. martā Eiropas Parlamentā notika atklāta uzklausīšana attiecībā uz iniciatīvu “Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu – pārtraukt tirdzniecību” (ieraksts). Organizatori iepazīstināja ar iniciatīvas mērķiem un debatēja ar Eiropas Parlamenta deputātiem (fragmenti no uzklausīšanas EP). 2023. gada 11. maijā iniciatīva “Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu – pārtraukt tirdzniecību” tika apspriesta Eiropas Parlamenta plenārsēdē (ieraksts).

Eiropas Komisijas oficiālā atbilde

2023. gada 25. jūlijā Eiropas Komisija pieņēma paziņojumu, kas ir tās atbilde uz šo iniciatīvu. Komisija atzinīgi novērtēja iniciatīvu un atzina, ka atdalītu spuru tirdzniecība joprojām rada nopietnas bažas ES iedzīvotājiem. Paziņojumā tika izvērtēts katrs iniciatīvas priekšlikums (paziņojums presei):

  • izskatīt iespēju pieņemt likumdošanas pasākumu nolūkā izbeigt tirdzniecību ar atdalītām haizivju spurām; sākt ietekmes novērtējumu attiecībā uz vidiskajām, sociālajām un ekonomiskajām sekām, ko radītu “neatdalītu spuru” politikas piemērojums;
  • līdz 2024. gada beigām uzlabot statistiku par haizivju produktu tirdzniecību;
  • uzlabot ES izsekojamības pasākumu izpildi, stiprinot to ES tiesību aktu izpildi, kuri attiecas uz visu vērtības ķēdi;
  • pastiprināt ES starptautisko rīcību, atbalstot haizivju spuru atdalīšanas aizliegumu visā pasaulē un citādi.

2023. gada 13. jūlijā organizatori tikās ar komisāru Sinkeviču, lai apspriestu Komisijas atbildi uz EPI. 2023. gada 6. oktobrī “Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu – pārtraukt tirdzniecību” organizatori publicēja paziņojumu par Komisijas atbildi, uzsverot visus argumentus, kas jāņem vērā, lai veiktu taisnīgu un līdzsvarotu ietekmes novērtējumu (paziņojums).

Padomi un ieteikumi citu iniciatīvu organizatoriem

Lūk, daži galvenie iniciatīvas “Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu — pārtraukt tirdzniecību” organizatoru ieteikumi, kā nodrošināt, lai kampaņa būtu sekmīga.

Izveidojiet spēcīgu tīklu 

Pirms kampaņas sākšanas izveidojiet plašu un spēcīgu partnerorganizāciju un brīvprātīgo tīklu. Uzturiet atvērtu komunikāciju, nodrošiniet reklāmas materiālus un parūpējieties, lai kampaņas dalībnieku rīcībā būtu vajadzīgie rīki efektīvai vēstījuma izplatīšanai.

Lūkojiet pēc ietekmētāju palīdzības 

Izmantojiet sociālos medijus, lai sazinātos ar slavenībām un ietekmētājiem, ar kuru palīdzību iniciatīva var sasniegt lielāku skaitu cilvēku.

Neskaidrību gadījumā sazinieties ar mūsu ekspertiem

Papildinformācija

Picture of trophy with star in the middle
Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu – pārtraukt tirdzniecību