Apie iniciatyvą „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“
Iniciatyva „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ yra aštunta sėkmingai įgyvendinta Europos piliečių iniciatyva. Ja Europos Komisija raginama sugriežtinti ES draudimą žvejoti ryklius dėl pelekų. Iniciatyva siekiama išplėsti Reglamento (ES) Nr. 605/2013, kuriuo draudžiama šalinti ryklių pelekus, taikymo sritį Europos Sąjungoje uždraudžiant nupjautų ryklių pelekų importą, eksportą ir prekybą jais.
2020 m. sausio 2 d. užregistruotos iniciatyvos, palyginti su kitomis sėkmingomis Europos piliečių iniciatyvomis, įgyvendinimo pradžia buvo vangesnė. Vykdyti kampaniją buvo sunku dėl COVID-19 pandemijos, todėl pritarimo pareiškimų rinkimo laikotarpis išimties tvarka buvo pratęstas vieniems metams iki 2022 m. sausio 31 d. [pagal Reglamentą (ES) 2020/1042, Sprendimą C(2020) 9226 ir Sprendimą C(2021) 1121]. Nepaisant šių kliūčių, vykdant iniciatyvą pasiektas puikus rezultatas – surinkti 1 119 996 po patikrinimo galiojančiais patvirtinti pritarimo pareiškimai. Dauguma parašų surinkta per paskutines 20 kampanijos dienų. Minimalus reikalaujamas parašų skaičius surinktas 15 valstybių narių, o tai rodo tvirtą paramą visoje Europoje. Surinkti parašai buvo nedelsiant pateikti atitinkamoms nacionalinėms institucijoms patikrinti.
Pritarimo pareiškimus patikrinus (tikrinimo procesas dėl COVID-19 pandemijos taip pat buvo pratęstas), 2023 m. sausio 11 d. iniciatyva buvo oficialiai pateikta Europos Komisijai (pranešimas spaudai). Komisija reagavo 2023 m. liepos 5 d. paskelbdama komunikatą, kuriame išdėstė savo poziciją ir įsipareigojo imtis veiksmų trijose srityse: įvertinti galimybę imtis teisėkūros iniciatyvos siekiant nutraukti prekybą nupjautais pelekais, atlikti poveikio vertinimą ir patobulinti atitinkamus statistinius duomenis, kartu stiprinant ES atsekamumo priemonių vykdymo užtikrinimą ir bendradarbiaujant su tarptautiniais partneriais (pranešimas spaudai).
Kas lėmė iniciatyvos „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų“ sėkmę ES?
Prieš imantis iniciatyvos labai svarbu sukurti tvirtą rėmėjų tinklą ir užmegzti strateginės partnerystės ryšius su įvairiomis organizacijomis, o nuolatinė tinklaveika visos kampanijos metu užtikrina tvarų masto didėjimą ir įsitraukimą.
Norint pasiekti didesnę auditoriją ir įtraukti naujas tikslines grupes, taip padidinti iniciatyvos matomumą ir poveikį, labai svarbu naudotis socialiniais tinklais.
Rengti ir vykdyti vietos kampanijas lengviau įsteigus įvairiose ES šalyse savanorių grupes. Taip užtikrinama vietos lygmens parama ir nuolatinis įvairių bendruomenių dalyvavimas.
Iniciatyva užregistruota
2020 01 02
Parašai pradėti rinkti
2020 01 31
Parašai baigti rinkti
2022 01 31
Įskaitant pratęsimą dėl COVID-19 pandemijos
Iniciatyva pripažinta galiojančia
2023 01 11
Įskaitant pratęsimą dėl COVID-19 pandemijos
Europos Komisija atsakymas
2023 07 05
Iniciatyvos „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ strategija
Pasirengimas
Iniciatyvos „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ organizatoriai, kaip ir kiti EPI organizatoriai, labai aistringai domėjosi savo tema ir buvo pasirengę atiduoti jai visas jėgas. Galima sakyti, kad Europos piliečių iniciatyvos parengimas yra svarbiausias etapas. Parengiamuoju etapu organizatoriai formuoja kampanijos strategiją ir kuria savo tinklą. Kad ši Europos piliečių iniciatyva būtų sėkminga, buvo labai svarbu sukurti partnerių ir savanorių tinklą. Šią iniciatyvą parėmė 105 organizacijos, 14 vandens sporto asociacijų, 14 įmonių ir 16 įžymių ir (arba) įtakingų žmonių. Pagrindinė rėmėja buvo nevyriausybinė organizacija „Sea Shepherd“, kuri organizatoriams teikė finansinę paramą, ekspertinę patirtį ir konsultacijas.
Nebuvo lengva pasiekti, kad šie partnerių tinklai aktyviai remtų iniciatyvą. Organizatoriai įveikė šį iššūkį rengdami internetines konferencijas, kuriose nuolat informavo partnerius apie iniciatyvos įgyvendinimo pažangą, reguliariai leido naujienlaiškį, teikė turinį partneriams, kad jie galėtų jį pritaikyti naudoti savo komunikacijos kanaluose, taip pat siūlė idėjas, kaip reklamuoti iniciatyvą konkrečiose vietovėse.
Įgyvendinant šią iniciatyvą buvo labai svarbu užtikrinti dalyvavimą internete, nes parašai buvo renkami per COVID-19 pandemiją ir renginiuose fiziškai dalyvauti buvo neįmanoma. Organizatoriai sukūrė daugiakalbę interneto svetainę, kurioje pateikta pagrindinė informacija apie iniciatyvą, iniciatyvos reikalavimai ir ištekliai, pavyzdžiui, informacijos suvestinės ir kampanijų metmenys. Organizatoriai taip pat aktyviai dalyvavo socialiniuose tinkluose: „Facebook“ (14 000 sekėjų), „Instagram“ (35 800 sekėjų), „X“ (anksčiau „Twitter“) (1 799 sekėjai) ir „Youtube“ (219 prenumeratorių).
Lėšų rinkimas ir ištekliai
Iš viso iniciatyvos „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ organizatoriai surinko 17 360 EUR paramos ir lėšų.
Finansavimo šaltiniai (EUR)
Pastaba. Daugiau informacijos apie paramą ir lėšas iniciatyvai „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ pateikiama iniciatyvai „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ skirtame EPI registro puslapyje. Reikia pranešti tik apie įnašus, viršijančius 500 EUR vienam rėmėjui.
Kampanijos strategija ir parašų rinkimo planas
Iniciatyvos organizatoriai nustatė 10 tikslinių valstybių narių, kuriose norėjo pasiekti minimaliąją ribą: tai Čekija, Vokietija, Graikija, Ispanija, Prancūzija, Italija, Liuksemburgas, Vengrija, Nyderlandai ir Austrija. Organizatoriai pasirinko šias šalis dėl dviejų priežasčių:
- šios šalys dalyvauja prekyboje ryklių pelekais ir joms Europos piliečių iniciatyvos pasiūlymai daro tiesioginį poveikį;
- šiose šalyse veikia dauguma organizacijų partnerių, savanorių ir nuomonės formuotojų.
Dėl pandemijos organizatoriai turėjo persvarstyti pradinę kampanijos strategiją ir sutelkti dėmesį į aktyvią veiklą internete ir parašų rinkimą internetu. Tačiau parašų rinkimo laikotarpio pratęsimas, partnerių ir savanorių tinklo pagalba ir aktyvi kampanija socialiniuose tinkluose padėjo organizatoriams įveikti šią kliūtį. Pažymėtina, kad pasitelkus šiuos partnerius, savanorius ir vykdant socialinės žiniasklaidos kampanijas organizatoriams pavyko surinkti daugiau kaip 500 tūkst. parašų per 20 dienų iki oficialaus parašų rinkimo laikotarpio pabaigos. Svarbiausia buvo didinti informuotumą apie kampaniją ir būtent šioje iniciatyvai skirtos kampanijos srityje labai svarbų vaidmenį atliko nuomonės formuotojai. Kiekvienas naujas organizatorių ir savanorių veiklos etapas, pavyzdžiui, valstybėje narėje pasiekta minimalioji riba, tapo galimybe suteikti iniciatyvai daugiau energijos. Propaguodami savo iniciatyvą ir didindami informuotumą, organizatoriai taip pat pasinaudojo svarbiais jūros aplinkos apsaugos srities laimėjimais. Nepaisant pandemijos, organizatoriams pavyko organizuoti ES masto renginių didžiuosiuose miestuose, pavyzdžiui, Romoje, Atėnuose ir Berlyne.
Iniciatyvos „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų“ organizatoriai naudojosi centrine internetine pritarimo pareiškimų rinkimo sistema. Dėl pandemijos parašų rinkimas kampanijos metu buvo sudėtingesnis ir lėtesnis. Organizatoriai pasinaudojo susikurtu partnerių ir savanorių tinklu, kad išlaikytų pagreitį ir toliau propaguotų iniciatyvą. Nuomonės formuotojų dėka iniciatyva sulaukė gana didelio aktyvumo socialiniuose tinkluose. Tai turėjo didžiulį poveikį kampanijai ir padėjo surinkti daugiau kaip 1,1 mln. parašų. Daugiau informacijos rasite Europos piliečių iniciatyvos forumo tinklaraštyje.
Parašų rinkimo ir tikrinimo procesas
Pritarimo iniciatyvai „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ pareiškimai rinkti iki 2022 m. sausio 31 d. Pritarimo iniciatyvai pareiškimų rinkimo laikotarpį pratęsus, 27 ES valstybėse narėse galiausiai surinktas 1 202 121 parašas; 93 proc. iš jų atitinkamos nacionalinės institucijos pripažino galiojančiais. Atlikusios oficialią procedūrą, nacionalinės institucijos galutinai patvirtino 1 119 996 parašus. Minimalioji riba pasiekta 15-oje valstybių narių.
Po to 2023 m. sausio 11 d. iniciatyva oficialiai pateikta Komisijai ir pradėtas šešių mėnesių tikrinimo laikotarpis. Iniciatyvos oficialaus pateikimo Komisijai proga organizatoriai surengė renginį Liuksemburgo aikštėje Briuselyje. Šiame priešais Europos Parlamentą vykusiame renginyje dalyvavo daugiau kaip 50 žmonių iš daugiau kaip 10 ES šalių (žr. socialinių tinklų įrašą).
Surinktų pritarimo iniciatyvai „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ pareiškimų skaičius pagal valstybes nares
Diagramoje pažymėtos tos ES valstybės narės, kuriose sėkmingai surinktas minimalus parašų skaičius, reikalingas iniciatyvai paremti. Minimalus pritarimo iniciatyvai „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ pareiškimų skaičius surinktas 15 valstybių narių. Visa lentelė su informacija apie pritarimo iniciatyvai „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ pareiškimus pateikiama iniciatyvai „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ skirtame EPI registro puslapyje.
Iniciatyvos „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ poveikis
Oficialus pateikimas ir susitikimai su Komisija
2023 m. sausio 11 d. iniciatyvą „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ oficialiai pateikus (pranešimas spaudai), organizatoriai 2023 m. vasario 6 d. susitiko su už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingu Europos Komisijos nariu Virginijumi Sinkevičiumi (nuotraukos).
Viešas svarstymas Europos Parlamente
2023 m. kovo 27 d. iniciatyva „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ viešai apsvarstyta Europos Parlamente (įrašas). Organizatoriai pristatė iniciatyvos tikslus ir diskutavo su Europos Parlamento nariais (svarbiausios ištraukos). 2023 m. gegužės 11 d. iniciatyva „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ aptarta Europos Parlamento plenarinėje sesijoje (įrašas).
Oficialus Europos Komisijos atsakymas
2023 m. liepos 5 d. Europos Komisija priėmė komunikatą, kuriame nustatyti veiksmai, kurių ji ketina imtis reaguodama į iniciatyvą. Komisija palankiai vertina šią iniciatyvą ir pripažįsta, kad prekybos ryklių pelekais draudimas tebėra klausimas, keliantis didelį susirūpinimą ES piliečiams. Komunikate įvertintas kiekvienas iniciatyvos pasiūlymas (pranešimas spaudai):
- išnagrinėti, ar, siekiant nutraukti prekybą nupjautais ryklių pelekais, tikslinga imtis teisėkūros priemonės; pradėti poveikio aplinkai, socialinių ir ekonominių pasekmių vertinimą, susijusį su nenupjautų pelekų politikos taikymu;
- iki 2024 m. pabaigos pagerinti prekybos ryklių produktais statistiką;
- stiprinti ES atsekamumo priemonių vykdymo užtikrinimą stiprinant visoje vertės grandinėje taikomų ES teisės aktų vykdymo užtikrinimą;
- stiprinti ES tarptautinį aktyvumą, siekiant, be kita ko, visame pasaulyje uždrausti ryklių žvejybą dėl pelekų.
2023 m. liepos 13 d. organizatoriai aptarė Komisijos atsaką į Europos piliečių iniciatyvą su Komisijos nariu V. Sinkevičiumi. 2023 m. spalio 6 d. iniciatyvos dėl rykliu žvejybos dėl pelekų uždraudimo organizatoriai paskelbė komunikatą dėl Komisijos atsakymo, kuriame atkreipė dėmesį į visus argumentus, į kuriuos reikia atsižvelgti atliekant teisingą ir subalansuotą poveikio vertinimą (iniciatyvos „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų“ organizatorių komunikatas).
Idėjos ir patarimai būsimiems organizatoriams
Štai keletas svarbių iniciatyvos „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ organizatorių patarimų, ką daryti, kad kampanija būtų sėkminga.
Prieš pradėdami kampaniją sukurkite didelį ir tvirtą organizacijų partnerių ir savanorių tinklą. Palaikykite su jais ryšius, teikite reklaminę medžiagą ir pasirūpinkite, kad jie turėtų priemonių informacijai veiksmingai skleisti.
Socialiniuose tinkluose megzkite ryšius su įžymybėmis ir nuomonės formuotojais, kurie gali skleisti informaciją apie jūsų iniciatyvą.
Jei turite abejonių dėl savo iniciatyvos, pasiteiraukite mūsų ekspertų!
Papildoma informacija
Papildomos informacijos apie iniciatyvą „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ rasite šios iniciatyvos puslapyje EPI registre.