Európska iniciatíva občanov (EIO) ponúka občanom EÚ jedinečnú príležitosť ovplyvňovať tvorbu politík navrhovaním nových právnych predpisov priamo Európskej komisii; úspešné riadenie procesu európskej iniciatívy občanov si však vyžaduje dôkladnú prípravu, strategické kampane a cezhraničnú spoluprácu. Na nedávnom webinári, ktorý usporiadalo Fórum európskej iniciatívy občanov, sa stretli odborníci a aktivisti, aby sa podelili o praktické rady a stratégie pre tých, ktorí uvažujú o tomto silnom demokratickom nástroji.
Diskutovalo sa o poznatkoch Elisy Lironiovej, programovej riaditeľky pre európsku demokraciu v Európskej službe pre občiansku činnosť (ECAS); Vasiliki Mustakis z fóra európskej iniciatívy občanov; a Piotr Sadowski, zástupca európskej iniciatívy občanov „Vodnáinteligentná a odolná Európa“.
Prečo si vybrať európsku iniciatívu občanov zo všetkých nástrojov participatívnej demokracie EÚ?
Európska únia poskytuje občanom viacero spôsobov, ako sa zapojiť do demokracie aj po voľbách. Ako zdôraznila Elisa Lironiová, hoci hlasovanie v európskych voľbách je kľúčom k ovplyvňovaniu politiky, existujú aj iné nástroje, ktoré možno použiť medzi voľbami. Jednou z nich je predkladanie petícií Európskemu parlamentu, čo občanom umožňuje vyjadriť obavy v súvislosti s právnymi predpismi EÚ, ktoré sa ich priamo týkajú. Tieto petície preskúmava parlamentný Výbor pre petície a môžu viesť k parlamentným opatreniam alebo vyšetrovaniam.
Na rozdiel od petícií, ktoré sa zaoberajú existujúcimi činnosťami EÚ, európska iniciatíva občanov umožňuje občanom navrhovať nové právne predpisy EÚ. Petície môže predložiť jedna osoba bez minimálneho počtu podpisov, zatiaľ čo európska iniciatíva občanov si vyžaduje formálnu skupinu organizátorov a zozbieranie najmenej 1 milióna podpisov z celej EÚ.
Ďalšou možnosťou je účasť na panelových diskusiách občanov, napríklad na Konferencii o budúcnosti Európy, kde náhodne vybraní občania diskutujú a odporúčajú politiky na rôzne témy. Elisa Lironi poznamenala, že tieto panely poskytujú ľuďom udržateľný spôsob, ako sa zapojiť do tvorby politík EÚ a podporovať inkluzívnejšiu demokraciu. Po Konferencii o budúcnosti Európy bola zriadená platforma na zapojenie občanov s cieľom umožniť občanom zúčastňovať sa na rozhovoroch a diskusiách o témach, o ktorých sa diskutuje v panelových diskusiách občanov, a priamo ovplyvňovať tvorbu verejnej politiky.
Ďalšou možnosťou je prispieť k verejným konzultáciám EÚ, prostredníctvom ktorých si podniky, organizácie a občania môžu vymieňať názory na rozvoj politík a pomôcť Európskej komisii sformulovať lepšiu politiku so získanou spätnou väzbou.
Okrem týchto formálnych metód si Elisa Lironi všimla aj niektoré ďalšie dostupné participatívne nástroje. EÚ financuje viaceré projekty zamerané na výskum a testovanie mechanizmov participatívnej demokracie. ECAS napríklad zaviedol pilotné projekty crowdsourcingu s cieľom zapojiť občanov do politických diskusií. Niektorí poslanci Európskeho parlamentu takisto využili platformy elektronickej účasti na spoluvytváranie legislatívnych textov so svojimi voličmi, čím sa zvýšilo zapojenie do legislatívneho procesu.
Portál jednotného kontaktného miesta s názvom Vyjadrite svoj názor ponúka prístup k verejným konzultáciám, platforme na zapojenie občanov a európskej iniciatíve občanov.
Čo robí európsku iniciatívu občanov jedinečnou
Európska iniciatíva občanov (EIO) sa odlišuje od iných participatívnych nástrojov, pretože je iniciovaná občanmi, nadnárodná a umožňuje stanovovanie programu na úrovni EÚ. Ako zdôraznila pani Lironiová, európska iniciatíva občanov umožňuje občanom aktívne navrhovať nové právne predpisy na rozdiel od reaktívnych nástrojov, ktoré sa zaoberajú len existujúcimi politikami (alebo tými, ktoré sa pripravujú).
Cieľom európskej iniciatívy občanov je zozbierať jeden milión overených podpisov od občanov EÚ a zároveň dosiahnuť prahovú hodnotu aspoň v siedmich členských štátoch do jedného roka. Táto požiadavka zdôrazňuje jej nadnárodný charakter a podporuje medzinárodnú spoluprácu v oblasti spoločných problémov.
Pani Lironi zdôraznila, že európska iniciatíva občanov je dobrovoľná a umožňuje občanom spolupracovať cezhranične a prezentovať svoju iniciatívu priamo Európskej komisii. Hoci Komisia musí formálne reagovať na úspešnú európsku iniciatívu občanov, ktorá zozbierala 1 milión overených podpisov a prekročila prahovú hodnotu vo viac ako siedmich členských štátoch, nie je zo zákona povinná konať v tejto veci. Iniciatíva však môže výrazne ovplyvniť politické diskusie, vďaka čomu sa európska iniciatíva občanov stane účinným nástrojom na stanovenie legislatívneho programu a zvyšovanie informovanosti o dôležitých otázkach.
Kroky k úspešnej európskej iniciatíve občanov
Pani Mustakis z fóra európskej iniciatívy občanov načrtla kroky na spustenie európskej iniciatívy občanov:
- Vytvoriť skupinu organizátorov: Zhromaždiť aspoň sedem občanov EÚ zo siedmich rôznych krajín EÚ, aby rozvinuli iniciatívu.
- Vypracovať návrh: Vytvoriť návrh, ktorý je v súlade s legislatívnou právomocou EÚ. Fórum európskej iniciatívy občanov a jeho právne poradenstvo vám s touto úlohou môžu pomôcť.
- Zaregistrujte svoju európsku iniciatívu občanov v Európskej komisii: Predložte iniciatívu prostredníctvom účtu organizátorov. Ak nespĺňa požiadavky (napríklad tým, že nepatrí do právomocí Komisie), organizátori majú dva mesiace na revíziu a opätovné predloženie.
- Začať zber podpisov: Po registrácii majú organizátori šesť mesiacov na to, aby začali 12-mesačnú kampaň s cieľom zozbierať aspoň jeden milión podpisov zo siedmich krajín EÚ.
- Odoslať na overenie: Po zozbieraní viac ako 1 milióna podpisov ich do troch mesiacov odošlite na vnútroštátne overenie. Po predložení môže overenie trvať až tri mesiace.
- Preskúmanie Komisie: Ak sa iniciatíva overí, môžete ju poslať Európskej komisii, ktorá má šesť mesiacov na jej preskúmanie a rozhodnutie o ďalších krokoch. Európsky parlament zorganizuje počas tohto obdobia verejné vypočutie.
Pani Mustakis zdôraznila, že úspech európskej iniciatívy občanov závisí od dôkladného plánovania, pochopenia právneho rámca, strategických kampaní a dodržiavania všetkých procedurálnych požiadaviek. Využívanie zdrojov fóra európskej iniciatívy občanov počas celého procesu môže byť veľmi užitočné pri plánovaní a spustení európskej iniciatívy občanov.
Výzvy a stratégie pre úspech
Pani Mustakis sa zaoberala výzvami, ktorým čelia organizátori európskej iniciatívy občanov, pričom ako hlavnú výzvu zdôraznila zozbieranie potrebného počtu podpisov. Na prekonanie tohto problému odporučila vypracovať cielené kampane pre najmenej 7 – 9 krajín EÚ s cieľom splniť minimálne prahové hodnoty. Prispôsobenie správ miestnym kontextom a problémom môže pomôcť zvýšiť účinnosť kampane.
Odporučila spoluprácu s organizáciami a zainteresovanými stranami v celej EÚ s cieľom posilniť dosah. Budovanie sietí s mimovládnymi organizáciami, komunitnými skupinami a inými partnermi má zásadný význam pre šírenie informácií a získanie podpory a dôveryhodnosti.
Pravidelné posudzovanie a prispôsobovanie taktiky kampane na základe výkonnosti a spätnej väzby je tiež nevyhnutnou súčasťou silnej stratégie kampane. Úspešné iniciatívy často prispôsobili svoje stratégie počas kampane s cieľom udržať dynamiku a prekonať ťažkosti, čo zase zvýšilo šance na dosiahnutie požadovaných podpisov.
Využitie fóra európskej iniciatívy občanov
Fórum európskej iniciatívy občanov, ktoré je k dispozícii vo všetkých 24 jazykoch EÚ, ponúka organizátorom európskej iniciatívy občanov nevyhnutnú podporu a poradenstvo pred kampaňami, počas nich a po nich. Poskytuje zdroje ako „Akozvýšiť finančné prostriedky“a „Akohľadať partnerov“,pričom ponúka priame poradenstvo pri organizovaní európskej iniciatívy občanov. Funkcie ako "Diskusia"a "Pripojiť"umožňujú organizátorom spolupracovať s ostatnými členmi, vymieňať si nápady a budovať siete. Fórum európskej iniciatívy občanov „Spýtajtesa odborníka“ponúka (potenciálnym) organizátorom prispôsobené nezávislé usmernenia týkajúce sa právnych záležitostí, záležitostí súvisiacich s kampaňami a získavaním finančných prostriedkov.
Prípadová štúdia: Európska iniciatíva občanov pre vodnú inteligentnú a odolnú Európu
Piotr Sadowski sa podelil o svoje skúsenosti s organizovanímeurópskej iniciatívy občanov pre Európu inteligentnú a odolnú voči vode, ktorá je motivovaná naliehavou potrebou chrániť vodné ekosystémy Európy. Iniciatíva, inšpirovaná projektom FLOW,obhajuje holistický akčný plán pre vodu v Európe. Vyzýva Európsku komisiu, aby uprednostnila vodu v rámci EÚ a zvýšila odolnosť na rovnakú prioritnú úroveň ako dekarbonizácia. Táto koncepcia podporuje víziu EHSV v rámci modrej dohody EÚtýkajúcu sa udržateľného hospodárenia s vodami a začlenenia odolnosti voči vode do všetkých politík EÚ.
Pán Sadowski zdôraznil, že európska iniciatíva občanov vytvára príležitosť premeniť názory občanov na politické opatrenia. Poukázal na výzvy spojené s mobilizáciou občanov z rôznych skupín v dôsledku regionálnych rozdielov v otázkach týkajúcich sa vody – pobrežné oblasti sa zameriavajú na znečistenie, zatiaľ čo vnútrozemské regióny sa môžu zaoberať nedostatkom vody. Na prekonanie tohto problému jeho tím využíva prispôsobené správy a cielený dosah, aby sa ľudia z rôznych sociálno-ekonomických prostredí a regiónov mohli spojiť so svojou iniciatívou.
Je dôležité sprístupniť naratív iniciatívy verejnosti. Hoci je oficiálny text európskej iniciatívy občanov technický, kampaň ho musí prezentovať v relatívnych podmienkach, aby získala podporu. Napokon, pán Sadowski porovnal účasť na európskej iniciatíve občanov s hlasovaním vo voľbách, čo je demokratické cvičenie, ktoré umožňuje občanom priamo ovplyvňovať politiku.
Záver
Webinár predstavil európsku iniciatívu občanov ako kľúčový nástroj pre občanov EÚ na priame ovplyvňovanie politiky a právnych predpisov. Jedinečné črty európskej iniciatívy občanov – iniciatíva občanov, nadnárodná iniciatíva a stanovovanie programu – umožňujú sledovať demokratické ciele.
Úspešné európske iniciatívy občanov si vyžadujú dôkladnú prípravu vrátane vytvorenia rozmanitej skupiny organizátorov, zosúladenia návrhov s oblasťami činnosti EÚ a vedenia rozsiahlej kampane počas dlhého obdobia. Podpora fóra európskej iniciatívy občanov môže byť veľmi užitočná, pretože ponúka právne poradenstvo a poradenstvo v oblasti kampaní a platformu pre organizátorov na prepojenie a výmenu skúseností. Ak zostanete informovaní a proaktívni, môžete sa s dôverou orientovať v procese európskej iniciatívy občanov a maximalizovať svoj vplyv na tvorbu európskych politík.
Pozrite si celý webinár nižšie:
Odoslať komentár
Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.