Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Jak uspět s evropskou občanskou iniciativou: Strategické plánování, přeshraniční spolupráce a cílené kampaně

Datum aktualizace: 28 November 2024

Evropská občanská iniciativa nabízí občanům EU jedinečnou příležitost ovlivnit tvorbu politik tím, že přímo Evropské komisi navrhne nové právní předpisy; Úspěšná navigace v procesu evropské občanské iniciativy však vyžaduje důkladnou přípravu, strategické kampaně a přeshraniční spolupráci. Na nedávném webináři pořádaném Fórem evropské občanské iniciativy se sešli odborníci a aktivisté, aby se podělili o praktické rady a strategie pro ty, kteří tento mocný demokratický nástroj zvažují.

Diskuse se zúčastnila Elisa Lironi, programová ředitelka pro evropskou demokracii v Evropské službě pro občanskou akci (ECAS); Vasiliki Mustakis z Fóra evropské občanské iniciativy; a Piotr Sadowski, zástupce evropské občanské iniciativy „Inteligentnía odolná Evropa pro vodu“.

Proč zvolit evropskou občanskou iniciativu ze všech nástrojů participativní demokracie EU?

Evropská unie nabízí občanům řadu způsobů, jak se zapojit do demokracie i po volbách. Jak zdůraznila Elisa Lironiová, i když je hlasování v evropských volbách klíčem k ovlivňování politiky, existují i jiné nástroje, které lze mezi volbami použít. Jedním z nich je předkládání petic Evropskému parlamentu, což občanům umožňuje vyjádřit obavy ohledně právních předpisů EU, které se jich přímo týkají. Tyto petice přezkoumává Petiční výbor Parlamentu a mohou vést k parlamentním krokům nebo šetřením.

 Na rozdíl od petic, které se zabývají stávajícími činnostmi EU, umožňuje evropská občanská iniciativa občanům navrhovat nové právní předpisy EU. Petice může předložit jedna osoba bez minimálního počtu podpisů, zatímco evropská občanská iniciativa vyžaduje formální skupinu organizátorů a shromáždění nejméně 1 milionu podpisů z celé EU.

Man in suit holding red card with speech bubble saying "Vote"

Další možností je účast na panelových diskusích občanů , například na Konferenci o budoucnosti Evropy, kde náhodně vybraní občané diskutují a doporučují politiky k různým tématům. Elisa Lironiová uvedla, že tyto panely poskytují lidem udržitelný způsob, jak se zapojit do tvorby politik EU a podporovat inkluzivnější demokracii. Po Konferenci o budoucnosti Evropy byla zřízena platforma pro zapojení občanů, která občanům umožňuje účastnit se rozhovorů a diskusí o tématech projednávaných v panelových diskusích občanů a přímo ovlivňovat tvorbu veřejné politiky.

Další možností je přispět k veřejným konzultacím EU, jejichž prostřednictvím mohou podniky, organizace a občané sdílet názory na vytváření politik a pomáhat Evropské komisi formulovat lepší politiku se získanou zpětnou vazbou. 

A person casting their vote by placing a ballot into a secure voting box during an election.

Kromě těchto formálních metod Elisa Lironi zaznamenala některé další dostupné participativní nástroje. EU financuje několik projektů, které zkoumají a testují mechanismy participativní demokracie. ECAS například zavedl pilotní projekty crowdsourcingu s cílem zapojit občany do politických diskusí. Někteří poslanci Evropského parlamentu rovněž využili platformy pro elektronickou účast ke spoluvytváření legislativních textů se svými voliči, čímž posílili zapojení do legislativního procesu.

Portál jednotného kontaktního místa nazvaný Podělte se o svůj názor nabízí přístup k veřejným konzultacím, platformě pro zapojení občanů a evropské občanské iniciativě.

Čím je evropská občanská iniciativa jedinečná

Evropská občanská iniciativa se odlišuje od ostatních participativních nástrojů, protože je iniciována občany, je nadnárodní a umožňuje stanovení agendy na úrovni EU. Jak zdůraznila paní Lironiová, evropská občanská iniciativa umožňuje občanům proaktivně navrhovat nové právní předpisy, na rozdíl od reaktivních nástrojů, které se zabývají pouze stávajícími (nebo připravovanými) politikami.

Cílem evropské občanské iniciativy je shromáždit jeden milion ověřených podpisů od občanů EU a během jednoho roku dosáhnout prahové hodnoty alespoň v sedmi členských státech. Tento požadavek zdůrazňuje její nadnárodní povahu a podporuje mezinárodní spolupráci v oblasti společných problémů.

Paní Lironiová zdůraznila, že evropská občanská iniciativa je dobrovolná a umožňuje občanům spolupracovat přes hranice a prezentovat svou iniciativu přímo Evropské komisi. Ačkoli Komise musí formálně reagovat na úspěšnou evropskou občanskou iniciativu, která shromáždila 1 milion ověřených podpisů a překročila prahovou hodnotu ve více než sedmi členských státech, není ze zákona povinna na ni reagovat. Iniciativa však může významně ovlivnit politické diskuse a učinit z evropské občanské iniciativy mocný nástroj pro stanovení legislativního programu a zvyšování povědomí o důležitých otázkách.

Two businesswomen share a smile while standing in front of a colourful wall filled with sticky notes.

Kroky k úspěšné evropské občanské iniciativě

Paní Mustakisová z Fóra evropské občanské iniciativy nastínila kroky k zahájení evropské občanské iniciativy:

  1. Vytvoření skupiny organizátorů: Shromážděte alespoň sedm občanů EU ze sedmi různých zemí EU, aby tuto iniciativu vypracovali.
  2. Rozpracovat návrh: Vytvořit návrh, který bude v souladu s legislativní pravomocí EU. Fórum evropské občanské iniciativy a jeho právní poradenství vám s tímto úkolem mohou pomoci. 
  3. Zaregistrujte svou evropskou občanskou iniciativu u Evropské komise: Iniciativu předložte prostřednictvím účtu organizátorů. Pokud nesplňuje požadavky (například tím, že nespadá do pravomocí Komise), mají organizátoři dva měsíce na to, aby je zrevidovali a znovu předložili.
  4. Zahájit sběr podpisů: Po registraci mají organizátoři šest měsíců na to, aby zahájili dvanáctiměsíční kampaň s cílem shromáždit nejméně jeden milion podpisů ze sedmi zemí EU.
  5. Předložit k ověření: Po shromáždění více než 1 milionu podpisů je do tří měsíců předložte k vnitrostátnímu ověření. Po odeslání může ověření trvat až tři měsíce.
  6. Přezkum Komise: Pokud bude iniciativa ověřena, můžete ji zaslat Evropské komisi, která má šest měsíců na to, aby ji přezkoumala a rozhodla o dalších krocích. Během tohoto období uspořádá Evropský parlament veřejné slyšení.

Paní Mustakisová zdůraznila, že úspěch evropské občanské iniciativy závisí na pečlivém plánování, pochopení právního rámce, strategické kampani a dodržování všech procesních požadavků. Využití zdrojů fóra evropské občanské iniciativy v průběhu celého procesu může být velmi užitečné při plánování a zahájení evropské občanské iniciativy. 

Výzvy a strategie pro úspěch

Paní Mustakisová se zabývala výzvami, kterým organizátoři evropských občanských iniciativ čelí, a zdůraznila, že shromažďování potřebného počtu podpisů je velkou výzvou. V zájmu jeho překonání doporučila vypracovat cílené kampaně pro nejméně 7–9 zemí EU, aby byly splněny minimální prahové hodnoty. Přizpůsobení zpráv místním souvislostem a problémům může pomoci zvýšit účinnost kampaně.

Doporučila spolupráci s organizacemi a zúčastněnými stranami v celé EU s cílem rozšířit dosah. Budování sítí s nevládními organizacemi, komunitními skupinami a dalšími partnery má zásadní význam pro šíření slova a získání podpory a důvěryhodnosti.

Pravidelné posuzování a úprava taktiky kampaně na základě výkonu a zpětné vazby je také nezbytnou součástí silné strategie kampaně. Úspěšné iniciativy během kampaně často přizpůsobily své strategie tak, aby udržely dynamiku a překonaly obtíže, což následně zvýšilo šance na dosažení požadovaných podpisů.

An assortment of pins scattered on a white surface with blue threads connecting the pins.

Využití fóra evropské občanské iniciativy

Fórum evropské občanské iniciativy, které je k dispozici ve všech 24 jazycích EU, nabízí organizátorům evropské občanské iniciativy nezbytnou podporu a poradenství před zahájením kampaní, v jejich průběhu i po jejich skončení. Poskytuje zdroje, jako je „Jakzískat finanční prostředky“a „Jakhledat partnery“,a nabízí přímočaré poradenství při organizaci evropské občanské iniciativy. Funkce jako "diskutovat"a "připojit"umožňují organizátorům spolupracovat s ostatními členy, vyměňovat si nápady a budovat sítě. Fórum evropské občanské iniciativy „Zeptejtese odborníka“nabízí (potenciálním) organizátorům individuální a nezávislé pokyny k právním záležitostem, kampani a získávání finančních prostředků. 

Případová studie: Evropská občanská iniciativa pro inteligentní a odolnou Evropuv oblasti vody

Piotr Sadowski se podělil o své zkušenosti s organizací evropskéobčanské iniciativy pro inteligentní a odolnou Evropu založenou na naléhavé potřebě chránit evropské vodní ekosystémy. Iniciativa inspirovaná projektem FLOWse zasazuje o ucelený akční plán pro vodu v Evropě. Vyzývá Evropskou komisi, aby v rámci EU upřednostňovala vodu a zvýšila odolnost na stejnou úroveň priority jako dekarbonizace. Tato koncepce podporuje viziEHSV týkající se udržitelného hospodaření s vodou a začlenění odolnosti vůči vodě do všech politik EU. 

Pan Sadowski zdůraznil, že evropská občanská iniciativa vytváří příležitost proměnit hlasy občanů v politická opatření. Poukázal na problémy spojené s mobilizací občanů z různých skupin v důsledku regionálních rozdílů v otázkách týkajících se vody – pobřežní oblasti se zaměřují na znečištění, zatímco vnitrozemské regiony se mohou vypořádat s nedostatkem vody. K překonání tohoto problému využívá jeho tým cílené zasílání zpráv a cílenou osvětu, aby se lidé z různých socioekonomických prostředí a regionů mohli spojit se svou iniciativou.

Je důležité, aby byl příběh iniciativy přístupný veřejnosti. I když je oficiální text evropské občanské iniciativy technický, kampaň jej musí prezentovat v relatabilních termínech, aby získala podporu. A konečně, pan Sadowski přirovnal účast v evropské občanské iniciativě k účasti ve volbách, což je demokratický proces, který občanům umožňuje přímo ovlivňovat politiku.

People gathered around a table, animatedly discussing ideas, with speech bubbles with the EU flag highlighting shared European ideas.

Závěr

Webinář představil evropskou občanskou iniciativu jako klíčový nástroj, který občanům EU umožňuje přímo ovlivňovat politiku a právní předpisy. Jedinečné rysy evropské občanské iniciativy – je iniciována občany, je nadnárodní a určuje agendu – umožňují sledovat demokratické cíle.  

Úspěšné evropské občanské iniciativy vyžadují důkladnou přípravu, včetně vytvoření různorodé skupiny organizátorů, sladění návrhů s oblastmi činnosti EU a vedení rozsáhlé kampaně po dlouhou dobu. Podpora fóra evropské občanské iniciativy může být velmi užitečná, neboť nabízí právní poradenství a poradenství v oblasti kampaní a platformu pro organizátory, aby se mohli spojit a sdílet zkušenosti. Díky tomu, že jste informováni a proaktivní, můžete se s důvěrou orientovat v procesu evropské občanské iniciativy a maximalizovat svůj dopad na tvorbu evropských politik.

Podívejte se na kompletní nahrávku webináře níže:

Webinar - What do you need to consider before deciding to use the ECI to achieve your democratic goals?

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.