Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Kā sekmīgi īstenot Eiropas pilsoņu iniciatīvu: Stratēģiskā plānošana, pārrobežu sadarbība un mērķtiecīgas kampaņas

Atjaunināšanas datums: 28 November 2024

Eiropas pilsoņu iniciatīva (EPI) sniedz unikālu iespēju ES pilsoņiem ietekmēt politikas veidošanu, ierosinot jaunus tiesību aktus tieši Eiropas Komisijai; tomēr, lai sekmīgi virzītos EPI procesā, ir vajadzīga rūpīga sagatavošanās, stratēģiskas kampaņas un pārrobežu sadarbība. Nesenā tīmekļseminārā, ko rīkoja Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums, pulcējās eksperti un kampaņas dalībnieki, lai dalītos ar praktiskiem padomiem un stratēģijām tiem, kuri apsver šo spēcīgo demokrātisko instrumentu.

Diskusijā piedalījās Eiropas Pilsoņu rīcības dienesta (ECAS) Eiropas demokrātijas programmas direktore Elisa Lironi. Vasiliki Mustakis no EPI foruma; un Piotr Sadowski, EPI “Ūdensvieda un noturīga Eiropa”pārstāvis.

Kāpēc izvēlēties Eiropas pilsoņu iniciatīvu no visiem ES līdzdalības demokrātijas instrumentiem?

Eiropas Savienība nodrošina pilsoņiem daudzveidīgus veidus, kā iesaistīties demokrātijā ārpus vēlēšanām. Kā norādīja Elisa Lironi, lai gan balsošana Eiropas vēlēšanās ir būtiska, lai ietekmētu politiku, starp vēlēšanām var izmantot arī citus instrumentus. Viens no tiem ir lūgumrakstu iesniegšana Eiropas Parlamentam, ļaujot pilsoņiem paust bažas par ES tiesību aktiem, kas viņus skar tieši. Šos lūgumrakstus izskata Parlamenta Lūgumrakstu komiteja, un to rezultātā var tikt veiktas parlamentāras darbības vai izmeklēšana.

 Atšķirībā no lūgumrakstiem, kas attiecas uz pašreizējām ES darbībām, Eiropas pilsoņu iniciatīva (EPI) dod pilsoņiem iespēju ierosināt jaunus ES tiesību aktus. Lūgumrakstus var iesniegt viena persona bez minimālā parakstu skaita, savukārt EPI ir nepieciešama oficiāla organizatoru grupa un vismaz viena miljona parakstu vākšana no visas ES.

Man in suit holding red card with speech bubble saying "Vote"

Vēl viena iespēja ir piedalīties pilsoņu paneļdiskusijās, piemēram, konferencē par Eiropas nākotni, kur pēc nejaušības principa atlasīti pilsoņi apspriež un iesaka politiku par dažādiem tematiem. Elisa Lironi norādīja, ka šīs paneļdiskusijas ir ilgtspējīgs veids, kā cilvēki var iesaistīties ES politikas veidošanā un veicināt iekļaujošāku demokrātiju. Pēc konferences par Eiropas nākotni tika izveidota Pilsoņu iesaistes platforma, lai pilsoņi varētu piedalīties sarunās un debatēs par pilsoņu paneļdiskusijās apspriestajiem tematiem un tieši ietekmēt sabiedriskās politikas formulēšanu.

Vēl viena iespēja ir sniegt ieguldījumu ES sabiedriskajās apspriešanās, kurās uzņēmumi, organizācijas un iedzīvotāji var dalīties viedokļos par politikas izstrādi un palīdzēt Eiropas Komisijai izstrādāt labāku politiku, izmantojot iegūtās atsauksmes. 

A person casting their vote by placing a ballot into a secure voting box during an election.

Papildus šīm formālajām metodēm Elisa Lironi norādīja uz dažiem citiem pieejamajiem līdzdalības instrumentiem. ES finansē vairākus projektus, kas pēta un testē līdzdalības demokrātijas mehānismus. Piemēram, ECAS ir īstenojusi pūļa pakalpojumu izmēģinājuma projektus, lai iesaistītu iedzīvotājus politikas diskusijās. Daži Eiropas Parlamenta deputāti ir arī izmantojuši e-līdzdalības platformas, lai kopā ar saviem vēlētājiem izstrādātu tiesību aktus, veicinot iesaistīšanos likumdošanas procesā.

Vienas pieturas aģentūras portāls “Izsakiet viedokli” piedāvā piekļuvi sabiedriskajām apspriešanām, pilsoņu iesaistes platformai un Eiropas pilsoņu iniciatīvai.

Kas padara EPI unikālu

Eiropas pilsoņu iniciatīva (EPI) atšķiras no citiem līdzdalības instrumentiem, jo tā ir pilsoņu ierosināta, pārvalstiska un ļauj noteikt darba kārtību ES līmenī. Kā uzsvēra Lironi kundze, EPI ļauj pilsoņiem proaktīvi ierosināt jaunus tiesību aktus pretstatā reaģējošiem instrumentiem, kas attiecas tikai uz esošajām (vai topošajām) rīcībpolitikām.

EPI mērķis ir savākt vienu miljonu pārbaudītu parakstu no ES pilsoņiem, vienlaikus sasniedzot slieksni vismaz septiņās dalībvalstīs gada laikā. Šī prasība uzsver tās pārvalstisko raksturu un veicina starptautisko sadarbību kopīgu problēmu risināšanā.

Lironi uzsvēra, ka EPI ir brīvprātīga un ļauj pilsoņiem sadarboties pāri robežām un iesniegt savu iniciatīvu tieši Eiropas Komisijai. Lai gan Komisijai ir oficiāli jāreaģē uz sekmīgu EPI, kas savāca 1 miljonu pārbaudītu parakstu un pārsniedza robežvērtību vairāk nekā septiņās dalībvalstīs, tai nav juridiska pienākuma rīkoties saistībā ar to. Tomēr iniciatīva var būtiski ietekmēt politikas diskusijas, padarot EPI par spēcīgu instrumentu likumdošanas darba kārtības noteikšanai un informētības palielināšanai par svarīgiem jautājumiem.

Two businesswomen share a smile while standing in front of a colourful wall filled with sticky notes.

Pasākumi sekmīgas EPI panākšanai

Mustakis no EPI foruma izklāstīja pasākumus Eiropas pilsoņu iniciatīvas uzsākšanai:

  1. Organizatoru grupas izveide: Iniciatīvas izstrādei pulcēt vismaz septiņus ES pilsoņus no septiņām dažādām ES valstīm.
  2. Izstrādāt priekšlikumu: Izveidot priekšlikumu, kas atbilst ES likumdošanas kompetencei. EPI forums un tā juridiskās konsultācijas var jums palīdzēt veikt šo uzdevumu. 
  3. Reģistrējiet savu EPI Eiropas Komisijā: Iesniedziet iniciatīvu, izmantojot organizatoru kontu. Ja tā neatbilst prasībām (piemēram, nav Komisijas kompetencē), organizatoriem tiek doti divi mēneši laika pārskatīšanai un atkārtotai iesniegšanai.
  4. Sākt parakstu vākšanu: Pēc reģistrācijas organizatoriem ir seši mēneši laika sākt 12 mēnešu kampaņu, lai savāktu vismaz vienu miljonu parakstu no septiņām ES valstīm.
  5. Iesniegt pārbaudei: Pēc vairāk nekā viena miljona parakstu savākšanas trīs mēnešu laikā iesniedz tos valsts verifikācijai. Pēc iesniegšanas verifikācija var ilgt līdz trim mēnešiem.
  6. Komisijas pārskats: Ja iniciatīva tiek pārbaudīta, varat to nosūtīt Eiropas Komisijai, kuras rīcībā ir seši mēneši, lai to izskatītu un lemtu par turpmākajiem pasākumiem. Eiropas Parlaments šajā laikposmā organizēs atklātu uzklausīšanu.

Mustakis uzsvēra, ka EPI panākumi ir atkarīgi no rūpīgas plānošanas, tiesiskā regulējuma izpratnes, stratēģiskām kampaņām un visu procesuālo prasību ievērošanas. EPI foruma resursu piesaistīšana visā procesā var būt ļoti noderīga, plānojot un uzsākot EPI. 

Izaicinājumi un stratēģijas panākumu gūšanai

Mustakis kundze pievērsās problēmām, ar kurām saskaras EPI organizatori, uzsverot, ka svarīgs uzdevums ir savākt vajadzīgo parakstu skaitu. Lai to pārvarētu, viņa ieteica izstrādāt mērķtiecīgas kampaņas vismaz 7–9 ES valstīm, lai sasniegtu minimālos sliekšņus. Ziņojumu pielāgošana vietējiem apstākļiem un problēmām var palīdzēt uzlabot kampaņu efektivitāti.

Viņa ieteica sadarboties ar organizācijām un ieinteresētajām personām visā ES, lai palielinātu informētību. Tīklu veidošanai ar NVO, kopienu grupām un citiem partneriem ir izšķiroša nozīme vārda izplatīšanā un atbalsta un uzticamības gūšanā.

Arī regulāra kampaņas taktikas novērtēšana un pielāgošana, pamatojoties uz sniegumu un atgriezenisko saiti, ir būtiska spēcīgas kampaņas stratēģijas daļa. Veiksmīgas iniciatīvas kampaņas laikā bieži vien ir pielāgojušas savas stratēģijas, lai saglabātu dinamiku un pārvarētu grūtības, kas savukārt palielināja iespējas panākt vajadzīgo parakstu skaitu.

An assortment of pins scattered on a white surface with blue threads connecting the pins.

EPI foruma izmantošana

EPI forums, kas pieejams visās 24 ES valodās, piedāvā būtisku atbalstu un padomus EPI organizatoriem pirms kampaņām, to laikā un pēc tām. Tā nodrošina tādus resursus kā “Kāpiesaistīt līdzekļus”un “Kāmeklēt partnerus”, piedāvājot vienkāršuspadomus EPI organizēšanai. Tādasfunkcijas kā " Discuss" un "Connect" ļauj organizatoriem sadarboties ar kolēģiem, apmainīties ar idejām un veidot tīklus. EPI forumafunkcija "Jautā ekspertam " piedāvā (potenciālajiem) organizatoriem pielāgotus, neatkarīgus norādījumus par juridiskiem, kampaņu un līdzekļu vākšanas jautājumiem. 

Gadījumu izpēte: Eiropas pilsoņu iniciatīva “Ūdens resursu ziņā vieda un noturīga Eiropa”

Pjotrs Sadovskis dalījās pieredzē, organizējotEPI “Ūdensviedai un noturīgai Eiropai”, kuras pamatā ir steidzamā vajadzība aizsargāt Eiropas ūdens ekosistēmas. Iedvesmojoties no projekta "FLOW" , iniciatīva atbalsta holistisku rīcības plānu ūdens resursu jomā Eiropā. Tā aicina Eiropas Komisiju ES satvarā piešķirt prioritāti ūdenim un palielināt noturību līdz tādam pašam prioritātes līmenim kā dekarbonizācija. Šī koncepcija atbalsta EESK ES zilā kursaredzējumu par ilgtspējīgu ūdens resursu apsaimniekošanu un ūdens resursu noturības integrēšanu visās ES politikas jomās. 

Sadowski kungs uzsvēra, ka EPI rada iespēju pārvērst pilsoņu balsis politikas pasākumos. Viņš norāda uz problēmām, kas saistītas ar dažādu grupu iedzīvotāju mobilizēšanu, ņemot vērā reģionālās atšķirības jautājumos, kas saistīti ar ūdeni — piekrastes teritorijas koncentrējas uz piesārņojumu, savukārt iekšzemes reģioni var risināt ūdens trūkuma problēmu. Lai to pārvarētu, viņa komanda izmanto pielāgotu ziņapmaiņu un mērķtiecīgu informēšanu, lai cilvēki no dažādām sociālekonomiskajām vidēm un reģioniem varētu sazināties ar savu iniciatīvu.

Ir svarīgi, lai iniciatīvas vēstījums būtu pieejams sabiedrībai. Lai gan oficiālais EPI teksts ir tehnisks, kampaņai tas ir jāizklāsta saprotamā veidā, lai iegūtu atbalstu. Visbeidzot, Sadowski kungs salīdzināja dalību EPI ar balsošanu vēlēšanās, kas ir demokrātisks pasākums, kurš ļauj pilsoņiem tieši ietekmēt politiku.

People gathered around a table, animatedly discussing ideas, with speech bubbles with the EU flag highlighting shared European ideas.

Secinājums

Tīmekļseminārā tika prezentēta Eiropas pilsoņu iniciatīva kā galvenais instruments, ar kura palīdzību ES pilsoņi var tieši ietekmēt politiku un tiesību aktus. EPI unikālās iezīmes — pilsoņu ierosināta, pārvalstiska un darba kārtības noteikšana — ļauj sasniegt demokrātiskus mērķus.  

Sekmīgas EPI prasa rūpīgu sagatavošanos, tostarp dažādu organizatoru grupas izveidi, priekšlikumu saskaņošanu ar ES darbības jomām un spēcīgas kampaņas īstenošanu ilgā laikposmā. EPI foruma atbalsts var būt ļoti noderīgs, jo tas piedāvā juridiskas konsultācijas un kampaņas, kā arī platformu, kurā organizatori var sazināties un dalīties pieredzē. Esot informēts un proaktīvs, jūs varat droši orientēties EPI procesā un maksimāli palielināt savu ietekmi uz Eiropas politikas veidošanu.

Noskatieties pilnu tīmekļsemināra ierakstu zemāk:

Webinar - What do you need to consider before deciding to use the ECI to achieve your democratic goals?

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.