Europos piliečių iniciatyva (EPI) suteikia unikalią galimybę ES piliečiams daryti įtaką politikos formavimui tiesiogiai siūlant naujus teisės aktus Europos Komisijai; tačiau norint sėkmingai naršyti Europos piliečių iniciatyvos procese reikia kruopščiai pasirengti, vykdyti strategines kampanijas ir bendradarbiauti tarpvalstybiniu mastu. Neseniai Europos piliečių iniciatyvos forume surengtame internetiniame seminare ekspertai ir kampanijos dalyviai dalijosi praktiniais patarimais ir strategijomis tiems, kurie svarsto šią galingą demokratinę priemonę.
Diskusijoje dalyvavo Europos piliečių veiksmų tarnybos (ECAS) Europos demokratijos programos direktorė Elisa Lironi; Vasiliki Mustakis iš EPI forumo; ir Europos piliečių iniciatyvos „Vanduopažangi ir atspari Europa“atstovas Piotr Sadowski.
Kodėl verta rinktis Europos piliečių iniciatyvą iš visų ES dalyvaujamosios demokratijos priemonių?
Europos Sąjunga suteikia piliečiams įvairių būdų dalyvauti demokratiniame gyvenime ne tik per rinkimus. Kaip pažymėjo Elisa Lironi, nors balsavimas Europos Parlamento rinkimuose yra labai svarbus siekiant daryti įtaką politikai, tarp rinkimų gali būti naudojamos ir kitos priemonės. Vienas iš jų – teikti peticijas Europos Parlamentui, kad piliečiai galėtų išreikšti susirūpinimą dėl ES teisės aktų, kurie jiems daro tiesioginį poveikį. Šias peticijas peržiūri Parlamento Peticijų komitetas ir dėl jų gali būti imamasi parlamentinių veiksmų ar atliekami tyrimai.
Skirtingai nuo peticijų, susijusių su esama ES veikla, Europos piliečių iniciatyva (EPI) piliečiams suteikiama galimybė siūlyti naujus ES teisės aktus. Peticijas gali pateikti vienas asmuo be minimalaus parašų skaičiaus, o Europos piliečių iniciatyvai įgyvendinti reikia oficialios organizatorių grupės ir surinkti ne mažiau kaip 1 mln. parašų iš visos ES.
Kita galimybė – dalyvauti piliečių forumuose, pavyzdžiui, Konferencijoje dėl Europos ateities, kuriuose atsitiktinai atrinkti piliečiai aptaria ir rekomenduoja įvairių sričių politiką. Elisa Lironi pažymėjo, kad šie forumai yra tvarus būdas žmonėms dalyvauti formuojant ES politiką ir skatinti įtraukesnę demokratiją. Po Konferencijos dėl Europos ateities buvo sukurta Piliečių dalyvavimo platforma, kad piliečiai galėtų dalyvauti pokalbiuose ir diskusijose piliečių forumuose aptariamomis temomis ir daryti tiesioginę įtaką viešosios politikos formavimui.
Kita galimybė – prisidėti prie ES viešų konsultacijų, per kurias įmonės, organizacijos ir piliečiai gali dalytis nuomonėmis apie politikos formavimą ir padėti Europos Komisijai formuoti geresnę politiką remiantis gauta grįžtamąja informacija.
Be šių oficialių metodų, Elisa Lironi atkreipė dėmesį į kai kurias kitas turimas dalyvavimo priemones. ES finansuoja daug projektų, kuriais tiriami ir išbandomi dalyvaujamosios demokratijos mechanizmai. Pavyzdžiui, ECAS įgyvendino visuomenės patalkos bandomuosius projektus, kad įtrauktų piliečius į politines diskusijas. Kai kurie Europos Parlamento nariai taip pat naudojosi e. dalyvavimo platformomis, kad kartu su savo rinkėjais parengtų teisės aktų tekstus ir taip padidintų dalyvavimą teisėkūros procese.
Vieno langelio principu veikiantis portalas „Išsakykite savo nuomonę“ suteikia prieigą prie viešų konsultacijų, Piliečių dalyvavimo platformos ir Europos piliečių iniciatyvos.
Kuo EPI išskirtinė
Europos piliečių iniciatyva (EPI) išsiskiria iš kitų dalyvaujamųjų priemonių, nes ji yra piliečių inicijuota, viršvalstybinė ir suteikia galimybę nustatyti darbotvarkę ES lygmeniu. Kaip pabrėžė Lironi, EPI suteikia piliečiams galimybę aktyviai siūlyti naujus teisės aktus, o ne atsakomąsias priemones, skirtas tik esamai (arba rengiamai) politikai.
EPI tikslas – surinkti vieną milijoną patikrintų ES piliečių parašų ir per metus pasiekti ribą bent septyniose valstybėse narėse. Šiuo reikalavimu pabrėžiamas jo viršvalstybinis pobūdis ir skatinamas tarptautinis bendradarbiavimas sprendžiant bendras problemas.
Lironi pabrėžė, kad Europos piliečių iniciatyva yra savanoriška ir suteikia piliečiams galimybę bendradarbiauti tarpvalstybiniu mastu ir pristatyti savo iniciatyvą tiesiogiai Europos Komisijai. Nors Komisija turi oficialiai reaguoti į sėkmingą Europos piliečių iniciatyvą, surinkusią 1 mln. patikrintų parašų ir viršijančią ribą daugiau nei septyniose valstybėse narėse, teisiškai ji neprivalo imtis veiksmų. Tačiau iniciatyva gali turėti didelės įtakos politinėms diskusijoms, todėl EPI gali tapti veiksminga teisėkūros darbotvarkės nustatymo ir informuotumo svarbiais klausimais didinimo priemone.
Veiksmai siekiant sėkmingos Europos piliečių iniciatyvos
EPI forumo atstovė M. Mustakis pristatė Europos piliečių iniciatyvos įgyvendinimo etapus:
- Sudaryti organizatorių grupę: Iniciatyvai plėtoti suburti bent septynis ES piliečius iš septynių skirtingų ES šalių.
- Parengti pasiūlymą: Parengti pasiūlymą, kuris būtų suderintas su ES teisėkūros kompetencija. EPI forumas ir jo teisinės konsultacijos gali jums padėti atlikti šią užduotį.
- Užregistruokite savo EPI Europos Komisijoje: Pateikite iniciatyvą per organizatorių paskyrą. Jei jis neatitinka reikalavimų (pavyzdžiui, dėl to, kad nepriklauso Komisijos kompetencijai), organizatoriai per du mėnesius turi jį peržiūrėti ir iš naujo pateikti.
- Pradėti rinkti parašus: Užsiregistravę organizatoriai per šešis mėnesius turi pradėti 12 mėnesių kampaniją, kad surinktų bent milijoną parašų iš septynių ES šalių.
- Pateikti patikrinti: Surinkę daugiau kaip 1 mln. parašų, per tris mėnesius pateikite juos nacionaliniam patikrinimui. Pateiktas patikrinimas gali užtrukti iki trijų mėnesių.
- Komisijos peržiūra: Jei iniciatyva patvirtinama, galite ją nusiųsti Europos Komisijai, kuri per šešis mėnesius turi ją išnagrinėti ir priimti sprendimą dėl tolesnių veiksmų. Šiuo laikotarpiu Europos Parlamentas surengs viešąjį klausymą.
Mustakis pabrėžė, kad EPI sėkmė priklauso nuo kruopštaus planavimo, teisinės sistemos supratimo, strateginių kampanijų ir visų procedūrinių reikalavimų laikymosi. Europos piliečių iniciatyvos forumo išteklių naudojimas viso proceso metu gali būti labai naudingas planuojant ir pradedant įgyvendinti Europos piliečių iniciatyvą.
Iššūkiai ir strategijos sėkmei
M. Mustakis atkreipė dėmesį į iššūkius, su kuriais susiduria EPI organizatoriai, ir pabrėžė, kad surinkti reikiamą parašų skaičių yra didelis iššūkis. Kad ši problema būtų išspręsta, ji rekomendavo rengti tikslines kampanijas bent 7–9 ES šalims, kad būtų pasiektos minimalios ribos. Pranešimų pritaikymas prie vietos aplinkybių ir problemų gali padėti padidinti kampanijos veiksmingumą.
Ji patarė bendradarbiauti su organizacijomis ir suinteresuotaisiais subjektais visoje ES, kad būtų plečiama informavimo veikla. Tinklų kūrimas su NVO, bendruomenių grupėmis ir kitais partneriais yra labai svarbus skleidžiant žodį ir gaunant paramą bei patikimumą.
Reguliarus kampanijos taktikos vertinimas ir koregavimas remiantis veiklos rezultatais ir grįžtamąja informacija taip pat yra esminė tvirtos kampanijos strategijos dalis. Sėkmingos iniciatyvos kampanijos metu dažnai pritaikydavo savo strategijas, kad išlaikytų pagreitį ir įveiktų sunkumus, o tai savo ruožtu padidino galimybes surinkti reikiamus parašus.
EPI forumo panaudojimas
EPI forumas, prieinamas visomis 24 ES kalbomis, teikia esminę paramą ir patarimus EPI organizatoriams prieš jų kampanijas, jų metu ir po jų. Ji teikia tokius išteklius kaip „Kaippritraukti lėšų“ir „Kaipieškoti partnerių“, teikdama paprastuspatarimus dėl Europos piliečių iniciatyvos organizavimo. Tokios funkcijos kaip "Discuss" ir "Connect" leidžia organizatoriams bendrauti su kolegomis nariais, keistis idėjomis ir kurti tinklus. EPI forumofunkcija „Prašytieksperto“ (galimiems) organizatoriams siūlo individualizuotas, nepriklausomas gaires teisiniais, kampanijų rengimo ir lėšų rinkimo klausimais.
Atvejo tyrimas: Europos piliečių iniciatyva „Vandens atžvilgiu pažangi ir atspari Europa“
Piotr Sadowski pasidalijo savo patirtimi organizuojant Europospiliečių iniciatyvą „Vandens atžvilgiu pažangi ir atspari Europa“, kurią paskatino neatidėliotinas poreikis apsaugoti Europos vandens ekosistemas. Įkvėpta "FLOW" projekto, iniciatyva pasisako už holistinį veiksmų planą dėl vandens Europoje. Ji ragina Europos Komisiją teikti pirmenybę vandeniui ES sistemoje ir didinti atsparumą iki tokio paties prioriteto lygio kaip priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimas. Šia koncepcija remiama EESRK ES mėlynojo kursotvarios vandentvarkos vizija ir atsparumo vandeniui integravimas į visas ES politikos sritis.
Sadowski pabrėžė, kad EPI suteikia galimybę piliečių nuomonę paversti politiniais veiksmais. Jis atkreipė dėmesį į iššūkius, susijusius su piliečių iš įvairių grupių sutelkimu dėl regioninių skirtumų, susijusių su vandens klausimais: pakrančių zonos daugiausia dėmesio skiria taršai, o vidaus regionai gali spręsti vandens trūkumo problemą. Kad tai įveiktų, jo komanda naudoja specialiai pritaikytus pranešimus ir tikslinę informavimo veiklą, kad žmonės iš įvairių socialinių ir ekonominių sluoksnių ir regionų galėtų prisijungti prie savo iniciatyvos.
Svarbu, kad iniciatyvos naratyvas būtų prieinamas visuomenei. Nors oficialus EPI tekstas yra techninio pobūdžio, kampanija turi jį pateikti tinkamai, kad sulauktų pritarimo. Galiausiai S. Sadowski palygino dalyvavimą Europos piliečių iniciatyvoje su balsavimu rinkimuose – tai demokratinis procesas, leidžiantis piliečiams daryti tiesioginę įtaką politikai.
Išvada
Internetiniame seminare Europos piliečių iniciatyva pristatyta kaip pagrindinė priemonė, kuria naudodamiesi ES piliečiai gali daryti tiesioginę įtaką politikai ir teisės aktams. Unikalūs Europos piliečių iniciatyvos bruožai – piliečių inicijuotas, viršvalstybinis ir darbotvarkės nustatymas – leidžia siekti demokratinių tikslų.
Kad EPI būtų sėkmingos, reikia kruopščiai pasirengti, be kita ko, sudaryti įvairių organizatorių grupę, suderinti pasiūlymus su ES veiklos sritimis ir ilgą laiką vykdyti tvirtą kampaniją. EPI forumo parama gali būti labai naudinga, nes jame teikiamos teisinės konsultacijos ir kampanijos, o organizatoriai gali užmegzti ryšius ir dalytis patirtimi. Būdami informuoti ir iniciatyvūs, galite užtikrintai naršyti EPI procesą ir kuo labiau padidinti savo poveikį Europos politikos formavimui.
Žiūrėkite visą internetinio seminaro įrašą žemiau:
Pateikite komentarą
Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.