Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Националните граждански инициативи и европейските граждански инициативи: пропорционално са необходими повече подписи в по-кратък срок

Актуализирано на: 26/10/2023

Въпреки че много държави — членки на Европейския съюз, позволяват участие на гражданите в законодателния процес чрез граждански инициативи, нито една от тях не предоставя подкрепа за организаторите на европейски граждански инициативи, предлагани от Европейската комисия чрез форума на Европейската гражданска инициатива. Това е една от основните констатации на неотдавнашно проучване сред националните органи от четиринадесет държави членки относно разпоредбите и използването на техните инструменти за гражданска инициатива. 

Националните граждански инициативи като цяло изискват по-голям процент подписи и дават на организаторите по-кратко време за събирането им в сравнение с прага и срока за успешно събиране на подписите на европейските граждански инициативи (ЕГИ). 

Консултацията, проведена от Democracy International между март и юни 2023 г., имаше за цел да събере най-добри практики в спецификациите и процесите по отношение на националните програми за определяне на инициативи или подобни инструменти за подаване на петиции, които включват събиране на подписи на национално равнище. По-конкретно, целта на консултацията беше да се съберат правила за организаторите относно начина, по който трябва да бъдат създадени инициативите, услугите за подкрепа, предлагани на организаторите, онлайн инфраструктурата, свързана с инициативата, праговете за събиране на подписи и дали събирането на подписи онлайн е възможност, как се управляват цифровите подписи и минималния брой поддръжници за национални инициативи в държавите членки.

Бяха получени валидни отговори от 13 от 18-те държави с инструменти за гражданско участие: Австрия, България, Дания, Финландия, Унгария, Латвия, Литва, Нидерландия, Полша, Португалия, Словакия, Словения и Испания.

Процедури

Всички 13 държави работят по сходен начин, когато става въпрос за процедурата и спецификациите на инструментите на гражданите.  Подобно на Европейската гражданска инициатива, някои национални органи изискват създаването на група на организаторите. За ЕГИ това изискване е група от 7 граждани на ЕС, живеещи в 7 различни държави членки. За 13-те държави в това проучване изискванията се различават в отделните държави. 

Например в Полша се изисква да има законодателна комисия от 15 души. В Латвия трябва да има група от 10 граждани, които имат право да гласуват. Във Финландия изискването е група от най-малко 5 граждани, които имат право да гласуват с един представител и един заместник. В Унгария започва референдум чрез събирането на подписи от 20 до 30 души.  

Що се отнася до събирането на подписи, броят на подписите и определеното време за събиране на тези подписи леко се различават в отделните анализирани държави. В ЕГИ организаторите трябва да съберат най-малко 1 милиона подписа за подкрепа, като същевременно достигнат минималния праг в поне седем държави от ЕС. За Европейската гражданска инициатива праговете за подписване като процент от населението (като цяло) са по-ниски, отколкото за сравними инструменти в повечето държави, с които се прави справка в настоящото проучване. Например България е единствената държава, която няма праг за броя на подписите, необходими за действителността на дадена инициатива. В сравнение с Латвия, която се нуждае от десет процента от своето население, което има право да гласува. Вж. конкретните данни за всяка държава в графиката по-долу. 

Minimum number of signatories per Member State (as % of total population)

Що се отнася до сроковете за събиране на подписи, определеното време за събиране на подписи за Европейската гражданска инициатива е значително по-дълго в сравнение със съпоставимите национални инструменти в настоящия доклад. Организаторите на ЕГИ разполагат с 12 месеца (1 година), за да съберат най-малко 1 милиона подписа. В Нидерландия и Португалия няма определен срок, а в Испания срокът е девет месеца. Вж. конкретните данни за всяка държава в графиката по-долу.

 

Allotted time for signature collection (in days)

 

Онлайн и офлайн системи за събиране на подписи и събиране на подписи

От самото начало ЕГИ предлага както събиране на подписи онлайн (чрез индивидуални системи за събиране на изявления, а сега само чрез централната система за събиране на изявления за подкрепа онлайн), така и офлайн събиране на подписи (на хартиен носител). За сравнение Литва, Нидерландия, Дания, Латвия, Австрия, Испания, Словения, Финландия и Португалия позволяват както събиране на изявления онлайн, така и офлайн събиране на подписи (на хартиен носител), докато България, Полша и Унгария не позволяват или не предоставят инфраструктурата за събиране на подписи онлайн. Словакия, от друга страна, предлага само система за събиране на изявления онлайн без възможност за събиране на подписи на хартиен носител.

Сред държавите с възможност за събиране на подписи онлайн само Испания не предоставя официална централизирана система. В Нидерландия, Латвия, Португалия и Финландия наред с централизираната система е разрешена и алтернативна индивидуална система, която трябва да бъде одобрена от всяка държава. За да използват собствената си система за събиране на изявления за подкрепа във Финландия, организаторите се нуждаят от удостоверение от Финландския орган за регулиране на съобщенията.  

Що се отнася до изискванията за подписване на инициативи, те по същество са същите като за ЕГИ. Поддръжниците трябва да имат право на глас, те трябва да са навършили най-малко 18 години (с изключение на Латвия и Австрия, където по отношение на петициите минималната възраст е 16 години), те трябва да предоставят и име, фамилия, адрес и, в зависимост от държавата, личен идентификационен номер. За държавите, които работят само с подписи на хартиен носител, винаги се изисква саморъчен подпис. В случая на Дания, Финландия и Австрия използването на национална електронна идентификация е разрешено.

Осведоменост

Осведомеността на гражданите за съществуването на гражданските инициативи се различава значително в отделните държави. Според съответните органи в България, Литва, Нидерландия и Португалия инструментите не са популярни и рядко се използват. По подобен начин Словакия е отчела инструмента като „недостатъчно използван“. Само 5 държави: Латвия, Австрия, Словения, Финландия и Дания отчитат известна степен на успех и относително висока степен на използване. В Словения използването на инструмента се е увеличило особено много след пандемията от COVID-19. През 2022 г. са регистрирани 13 инициативи, а до средата на 2023 12 г. вече са регистрирани нови инициативи. В Латвия от 2013 г. насам, когато беше поставено началото на инструмента, бяха представени 46 инициативи. В Дания през петте години от съществуването на инструмента на специалния уебсайт са публикувани 1500 предложения. По подобен начин осведомеността за европейската гражданска инициатива също се увеличава през последните 11 години. От 2012 г. насам са регистрирани 103 европейски граждански инициативи. Осведомеността за тези инструменти на демокрацията на участието е пряко свързана с техния успех. Тъй като повече граждани са информирани за тези инструменти, повече граждани ще стартират и подписват инициативи. 

Липсата на познания за съответните национални инструменти често е свързана с липсата на комуникационни дейности. Литва е единствената държава в това проучване, в която инструментът за гражданска инициатива е бил оповестен в националните медии. В повечето случаи обаче само правителствените уебсайтове съобщават за инициативите или ги информират: Камарата на представителите в Нидерландия, уебсайтът на Парламента в Дания и Националната избирателна служба в Унгария. Във Финландия инструментът се популяризира от широк кръг от правителствени уебсайтове, един от които, Demokratia.fi, е уебсайт, който се използва за популяризиране на услуги, свързани с демокрацията, на местно, национално и европейско равнище. В случая с Испания интервюираните национални органи посочиха, че не предоставят или не повишават осведомеността относно инструмента. Следователно „недостатъчното използване“ на инструментите в тези държави може да се дължи на липсата на комуникация във връзка с инструмента.

 

Подкрепа за организаторите

Що се отнася до подкрепата за организаторите, няма държава членка, която да предоставя подкрепа на организаторите на национални граждански инициативи, която да е сравнима с подкрепата, предлагана от Европейската комисия чрез форума на ЕГИ. В Нидерландия, Полша, Финландия и Латвия информация за националната гражданска инициатива може да бъде намерена или поискана на съответната им правителствена платформа. Няма обаче център за пряка помощ, подобен на Форума на ЕГИ, създаден в която и да е от държавите, обхванати от настоящото проучване. България е единствената държава, която докладва, че помощта за организаторите се предоставя от НПО или външни участници. 

Що се отнася до финансирането, повечето държави не предоставят схеми за финансиране на организаторите. Финансирането на инициативи идва предимно от външни източници, като дарения. В някои случаи даренията трябва да бъдат докладвани. Например във Финландия трябва да се отчитат дарения, надвишаващи 1 500 EUR на донор. Това е подобно на ЕГИ, когато трябва да се докладват източници на подкрепа или финансиране, надвишаващи 500 EUR. 

В това проучване има само две държави, които се различават от останалите по отношение на схемите за финансиране, достъпни за организаторите: Испания и Австрия. Австрия е особен случай, в който се изисква организаторите да платят вноска за регистрацията на своята инициатива (622 EUR за регистрация и 2 799,50 EUR след одобрение на искането). Ако инициативата е успешна (достигне прага за събиране на подписи и др.), разходите се възстановяват пет пъти, което е приблизително 17 000 EUR. По същия начин Испания предоставя финансиране и в случай на успешна инициатива, т.е. когато инициативата достигне до Парламента, което може да достигне до 341 000 EUR. Като цяло прагът за получаване на финансиране от държавите членки, които го предлагат, е доста висок.

Повече информация на: Обединени в многообразието: проучване сред националните органи показва огромни различия в популярността, правния статут и въздействието на гражданските инициативи в държавите — членки на ЕС

 

 

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.

Коментари

Hasan Zaheer | 07/12/2023

Мерси

ANDREW LUIZ MONTONE | 08/01/2024

Всеки заслужава да разбира и признава гражданството, когато има право, като например право „iure sanguinis“, гражданство и гражданство по пребиваване.

Адвокат от Монтоне

Valerio Piccolo | 09/03/2024

Удивително!

Валерио Пиколо

Италиански адвокат

Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.