Vo videosúťaži ImagineEU boli mladí Európania vyzvaní, aby si osvojili, čo znamená participatívna demokracia. Tínedžeri v posledných dvoch rokoch stredoškolského vzdelávania z celej EÚ boli vyzvaní, aby premýšľali o konkrétnych nápadoch, ktoré by mohli byť prínosom pre občanov v celej Únii a ktoré by sa mohli realizovať na úrovni EÚ a odrážať koncepciu európskej iniciatívy občanov.
Súťaž vzbudila veľký záujem študentov a učiteľov z celej EÚ: Celkovo bolo predložených viac ako 400 videí, ktoré zachytávajú výzvy, ktorým v súčasnosti čelia mladí ľudia alebo ich komunity. Tri víťazné tímy, ktoré vyhrali študijnú cestu do Bruselu, prišli z Talianska, Francúzska a Rumunska.
Súťaž
Európska komisia 16. októbra 2023 spustila videosúťaž s cieľom zvýšiť informovanosť mladých Európanov o európskej iniciatíve občanov a doplniť vydanie súboru nástrojov pre školy s názvom Demokracia EÚ v akcii – vyjadrite svoj názor s európskou iniciatívou občanov.
Súťaž bola určená študentom posledných dvoch rokov stredoškolského vzdelávania z celej EÚ. Pod heslom „ImagineEU“ vytvorili a predložili krátke videá, v ktorých predstavili svoje nápady na zmenu na európskej úrovni. Pre tínedžerov to bola jedinečná príležitosť predstaviť svoje nápady, ktoré by sa jedného dňa mohli stať stredobodom pozornosti európskej iniciatívy občanov. Učitelia boli rovnako nadšení:
Táto súťaž poskytla mladým ľuďom našej školy príležitosť identifikovať, analyzovať a nájsť riešenia problémov našej komunity. Bola to príležitosť a zážitok, za ktorý vám ďakujeme! Veľa šťastia v budúcnosti! Gratulujeme!
„Tieto druhy súťaží umožňujú študentom rozšíriť si obzory ako európski občania. Táto iniciatíva prinútila študentov pracovať na inom predmete, zlepšila ich schopnosti a rozšírila ich súbor zručností.
„Táto iniciatíva bola pre mojich študentov veľmi zmysluplná, pretože videli, že môžu predkladať návrhy inštitúciám EÚ. Uvedomili si, že v EÚ existuje mnoho aspektov, ktoré by sa mohli zmeniť s cieľom zlepšiť životy ľudí v rámci právomocí EÚ.
V skupinách až siedmich študentov z tej istej školy študenti prezentovali svoje kreatívne nápady v krátkom videu a pracovali pod dohľadom jedného alebo dvoch učiteľov. Prišlo viac ako 400 videí, v ktorých sa prezentujú pozoruhodné nápady na opatrenia, medzi ktoré patrí ochrana životného prostredia, integrácia migrantov, riešenie výziev umelej inteligencie a prispôsobenie vzdelávacích systémov výzvam nášho sveta. Na webovej stránke súťaže bolo uverejnených 388 videí, ktoré boli v súlade s pravidlami súťaže, čo verejnosti umožnilo mesiac a pol ich vyhodnotiť.
Účastníci boli vyzvaní, aby viedli vlastné propagačné kampane pre svoje videá a povzbudili priateľov a rodinu, aby podporili a hlasovali za svoje nápady. Verejné hlasovanie sa považovalo za porovnateľné s lehotou na zber podpisov, ktorú musí európska iniciatíva občanov prejsť, aby mohla byť predložená Komisii na odpoveď.
Po tomto úvodnom kole verejného hlasovania, ktoré určilo 50 najlepších videí, porota videá ďalej vyhodnotila a nakoniec vybrala tri víťazné tímy. Porota pozostávala zo zástupcov komunity európskej iniciatívy občanov z inštitúcií EÚ, vnútroštátnych orgánov a organizácií občianskej spoločnosti, ako aj mladých stážistov z Európskej komisie.
Krajiny, ktoré predložili najviac príspevkov, boli Grécko (74), Španielsko (70) a Portugalsko (56). Študenti mali najväčší záujem poskytovať nápady na témy, ako sú vzdelávanie, odborná príprava a mládež; životné prostredie; a ľudské práva a demokraciu.
3 víťazné tímy
Víťazi súťaže „ImagineEU“ boli 21. marca 2024 ocenení počas slávnostného odovzdávania cien v sídle Európskej komisie v Bruseli. Tri víťazné tímy z Francúzska, Talianska a Rumunska sa spolu so svojimi učiteľmi zúčastnili trojdňovej študijnej návštevy európskych inštitúcií a ďalších inštitúcií. Pozrite si víťazné videá nižšie.
Siete na filtrovanieodpadu: skromná myšlienka pre svet bez znečistenia (Lycée Paul Langevin z La Seyne Sur Mer, Francúzsko)
Video ukazuje potrebu šetriť vodou, predovšetkým prostredníctvom ručnej animácie.
Európska centrálna energetická banka - E.C.E.B. (Liceo Galileo Galilei, Legnano, Taliansko)
Tím navrhol vytvorenie Európskej centrálnej energetickej banky (E.C.E.B), ktorá by zásobovala krajiny EÚ s cieľom diverzifikovať zdroje energie, zabezpečiť stály tok energie a znížiť vplyv kríz.
Diskusnáklubová platforma rEUniON (Liceul Teoretic International de Informatica Bucuresti, Rumunsko)
Video predstavuje „rEUniON“ – štruktúrované prostredie pre informované diskusie o EÚ, ktoré podporuje hlbšie pochopenie jej politík, výziev a vplyvu – s cieľom zaviesť diskusné kluby rEUniON na stredných školách v celej EÚ.
Tri víťazné tímy počas slávnostného odovzdávania cien v Bruseli
Počas cesty mali tímy možnosť dozvedieť sa viac o fungovaní EÚ a úlohe rôznych inštitúcií EÚ. Okrem Komisie navštívili aj Európsky parlament a Parlamentárium a Dom európskej histórie. Výlet ponúkol aj kultúrne zážitky vrátane čokoládovej dielne a objavovania Bruselu za typického belgického počasia. Tímy si našli čas, aby zhromaždili a podelili sa o svoje osobné skúsenosti, diskutovali o svojich pohľadoch na Európu a brainstormingu o tom, ako by sa mohli viac zapojiť.
Čo je súbor nástrojov „Demokracia EÚ v praxi“ pre školy?
Súbor nástrojov európskej iniciatívy občanov pre školy je interaktívny súbor nástrojov určený na vybavenie študentov stredných škôl vedomosťami a zručnosťami, ktoré im umožnia stať sa aktívnymi a angažovanými občanmi EÚ. Viac ako štyri moduly, z ktorých každý má iné zameranie, prechádzajú od všeobecných informácií o EÚ ku konkrétnejším informáciám a činnostiam súvisiacim s európskou iniciatívou občanov. Kurz pozostáva z pracovného zošita študenta, ktorý sa používa v lekcii a na domáce úlohy; príručka pre učiteľov s plánmi vyučovacích hodín, kľúčmi odpovedí a ďalšími informáciami, informačné prehľady; videomateriál a powerpointové prezentácie; a výstupný test. Súbor nástrojov je k dispozícii vo všetkých úradných jazykoch EÚ.
„Spýtal som sa svojich študentov na ich názor na materiály a musím povedať, že sa im veľmi páčili. O európskej iniciatíve občanov toho veľa nevedeli a materiály považovali za zaujímavé. Páčil sa im prístup, ktorý si zvolili na prezentáciu všetkého a prácu na informáciách, a obzvlášť sa im páčili videá, považovali ich za krátke a jasné, čo ocenili.“
- stredoškolský učiteľ zo Španielska, ktorý pilotoval súbor nástrojov
Viete si predstaviť konkrétnu myšlienku, ako urobiť z EÚ ešte lepšie miesto na život?
Aký by bol váš nápad? V ktorej oblasti pôsobnosti ES máte záujem?
Ďalšie informácie:
Objavte iniciatívy, ktoré zbierajú podpisy teraz!
Európska iniciatíva občanov krok za krokom
Európska iniciatíva občanov: Vaše právo občana EÚ
Nahrávanie webinára, ktorým sa zavádza súbor nástrojov
Európska iniciatíva občanov v kľúčových číslach
Spolupráca s ambasádormi európskej iniciatívy občanov
Prispievatelia
Konstantina MintzoliKonstantina je vedúca komunikačná stratégia (záležitosti EÚ), ktorá pracuje na komunikačnej kampani európskej iniciatívy občanov (2022 – 2024). Konstantina má magisterské štúdium v oblasti medzinárodnej migrácie a magisterské štúdium v oblasti politickej stratégie a komunikácie. Od roku 2016 zastávala rôzne úlohy súvisiace s komunikáciou v agentúrach OSN a EÚ.
- Categories
- Podujatia a zvyšovanie informovanosti
Odoslať komentár
Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.