Videosoutěž ImagineEU vyzvala mladé Evropany, aby praktikovali to, co znamená participativní demokracie. Teenageři v posledních dvou letech středoškolského vzdělávání z celé EU byli vyzváni, aby přemýšleli o konkrétních nápadech, které by mohly být přínosem pro občany v celé Unii a které by mohly být realizovány na úrovni EU a odrážet koncepci evropské občanské iniciativy.
Soutěž vzbudila velký zájem studentů a učitelů z celé EU: Celkem bylo předloženo více než 400 videí, která popisují výzvy, jimž mladí lidé nebo jejich komunity v současné době čelí. Tři vítězné týmy, které vyhrály studijní cestu do Bruselu, pocházely z Itálie, Francie a Rumunska.
Soutěž
Dne 16. října 2023 zahájila Evropská komise videosoutěž s cílem zvýšit povědomí o evropské občanské iniciativě mezi mladými Evropany a doplnit vydání souboru nástrojů „Demokracie EU v akci – Vyjádřete svůj názor s evropskou občanskou iniciativou“pro školy.
Soutěž byla určena studentům posledních dvou let středního vzdělání z celé EU. Pod heslem „ImagineEU“ vytvořili a předložili krátká videa, v nichž představili své nápady na změnu na evropské úrovni. Pro teenagery to byla jedinečná příležitost předvést své nápady, na které by se jednou mohla zaměřit evropská občanská iniciativa. Učitelé byli stejně nadšení:
Tato soutěž dala mladým lidem naší školy příležitost identifikovat, analyzovat a najít řešení problémů naší komunity. Byla to příležitost a zkušenost, za kterou děkujeme! Hodně štěstí do budoucna! Blahopřejeme!
„Tyto druhy soutěží umožňují studentům rozšířit si obzory jako evropští občané. Tato iniciativa tím, že přiměla studenty pracovat na jiném předmětu, zlepšila jejich schopnosti a rozšířila jejich dovednosti.
„Tato iniciativa byla pro mé studenty velmi smysluplná, neboť viděli, že mohou předkládat návrhy orgánům EU. Uvědomili si, že v EU existuje mnoho aspektů, které by mohly být změněny s cílem zlepšit životy lidí v rámci pravomocí EU.“
Ve skupinách až sedmi studentů ze stejné školy představili studenti své tvůrčí nápady v krátkém videu, které pracovalo pod dohledem jednoho nebo dvou učitelů. Bylo přijato více než 400 videí představujících pozoruhodné akční nápady, které zahrnovaly ochranu životního prostředí, integraci migrantů, řešení problémů umělé inteligence a přizpůsobení vzdělávacích systémů výzvám našeho světa. Na internetových stránkách soutěže bylo zveřejněno 388 videí, která byla v souladu s pravidly soutěže, a veřejnost tak měla možnost je měsíc a půl hodnotit.
Účastníci byli vyzváni, aby vedli vlastní propagační kampaně pro svá videa a povzbuzovali přátele a rodinu, aby podpořili a hlasovali pro jejich nápady. Veřejné hlasování bylo považováno za srovnatelné s obdobím sběru podpisů, kterým musí evropská občanská iniciativa projít, než je způsobilá k tomu, aby mohla být předložena Komisi k vyjádření.
Po tomto prvním kole veřejného hlasování, které určilo 50 nejlepších videí, porota videa dále vyhodnotila a nakonec vybrala tři vítězné týmy. Porota se skládala ze zástupců komunity evropských občanských iniciativ z orgánů EU, vnitrostátních orgánů a organizací občanské společnosti a mladých stážistů z Evropské komise.
Nejvíce příspěvků předložilo Řecko (74), Španělsko (70) a Portugalsko (56). Studenti se nejvíce zajímali o poskytování nápadů na témata, jako je vzdělávání, odborná příprava a mládež; životní prostředí; a lidských práv a demokracie.
Tři vítězné týmy
Dne 21. března 2024 byli vítězové soutěže „ImagineEU“ oceněni během slavnostního předávání cen v sídle Evropské komise v Bruselu. Tři vítězné týmy z Francie, Itálie a Rumunska se v doprovodu svých učitelů zúčastnily třídenní studijní návštěvy evropských institucí i mimo ně. Podívejte se na vítězná videa níže.
Odpadní filtrační mřížky: skromný nápad pro svět bez znečištění (Lycée Paul Langevin z La Seyne Sur Mer, Francie)
Video ukazuje, že je třeba šetřit vodou, především prostřednictvím ručně vyráběné animace.
Evropská centrální energetická banka - E.C.E.B. (Liceo Galileo Galilei, Legnano, Itálie)
Tým navrhl vytvoření Evropské centrální energetické banky (ECEB), která by zásobovala země EU s cílem diverzifikovat zdroje energie, zajistit stálý tok energie a snížit dopad krizí.
Platforma diskusního klubu rEUniON (Liceul Teoretic International de Informatica Bucuresti, Rumunsko)
Video představuje „rEUniON“ – strukturované prostředí pro informované diskuse o EU, které podporuje hlubší pochopení jejích politik, výzev a dopadu – s cílem zavést diskusní kluby rEUniON na středních školách v celé EU.
Tři vítězné týmy během slavnostního předávání cen v Bruselu
Během cesty měly týmy možnost dozvědět se více o fungování EU a úloze jednotlivých orgánů EU. Kromě Komise navštívili Evropský parlament, Parlamentarium a Dům evropských dějin. Výlet také nabídl kulturní zážitky, včetně účasti na čokoládovém workshopu a poznávání Bruselu za typického belgického počasí. Týmy si udělaly čas, aby shromáždily a podělily se o své osobní zkušenosti, diskutovaly o svých pohledech na Evropu a probíraly nápady, jak by se mohly více zapojit.
Co je soubor nástrojů „EU Democracy in Action“ pro školy?
Soubor nástrojů evropské občanské iniciativy pro školy je interaktivní soubor nástrojů, jehož cílem je vybavit studenty středních škol znalostmi a dovednostmi, které jim umožní stát se aktivními a angažovanými občany EU. Studenti přecházejí od obecných informací o EU ke konkrétnějším informacím a činnostem souvisejícím s evropskou občanskou iniciativou prostřednictvím čtyř modulů, z nichž každý má jiné zaměření. Kurz se skládá ze sešitu studenta pro použití v lekci a pro domácí úkoly; průvodce pro učitele s plány vyučovacích hodin, klíči k odpovědím a dalšími informacemi, informační přehledy; videomateriály a powerpointové prezentace; a výstupní test. Soubor nástrojů je k dispozici ve všech úředních jazycích EU.
„Zeptal jsem se svých studentů na jejich názor na materiály a musím říci, že se jim velmi líbily. O evropské občanské iniciativě toho moc nevěděli a materiály jim připadaly zajímavé. Líbil se jim přístup zvolený k prezentaci všeho a práci na informacích a obzvláště se jim líbila videa, byla krátká a jasná, což ocenili.“
učitelka na střední škole ze Španělska, která řídila soubor nástrojů
Napadá vás konkrétní myšlenka, jak z EU udělat ještě lepší místo k životu?
Jaký by byl tvůj nápad? O jakou oblast působnosti EK máte zájem?
Další informace:
Objevte iniciativy, které nyní sbírají podpisy!
Evropská občanská iniciativa krok za krokem
Evropská občanská iniciativa: Vaše právo občana EU
Záznam webináře se souborem nástrojů
Evropská občanská iniciativa v klíčových číslech
Spolupráce s ambasadory evropské občanské iniciativy
Přispěvatelé
Konstantina MintzoliováKonstantina je hlavní komunikační stratégka (pro záležitosti EU) pracující na komunikační kampani evropské občanské iniciativy (2022–2024). Konstantina má magisterský titul v oboru mezinárodní migrace a magisterský titul v oboru politické strategie a komunikace. Od roku 2016 zastávala různé úlohy související s komunikací v agenturách OSN a EU.
- Kategorie
Připojit komentář
Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.