Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Konkurs „ImagineEU” dla szkół średnich

Data aktualizacji: 27/05/2024

W konkursie wideo ImagineEU wezwano młodych Europejczyków do praktykowania tego, co oznacza demokracja uczestnicząca. Nastolatki w ostatnich dwóch latach kształcenia średniego z całej UE zostały poproszone o zastanowienie się nad konkretnymi pomysłami, które mogłyby przynieść korzyści obywatelom w całej Unii i które mogłyby być realizowane na szczeblu UE, odzwierciedlając koncepcję europejskiej inicjatywy obywatelskiej (EIO). 

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli z całej UE: w sumie nadesłano ponad 400 filmów przedstawiających wyzwania, przed którymi stoją obecnie młodzi ludzie lub ich społeczności. Trzy zwycięskie zespoły, które wygrały wyjazd studyjny do Brukseli, pochodziły z Włoch, Francji i Rumunii.

Konkurencja

16 października 2023 r. Komisja Europejska ogłosiła konkurs wideo, aby zwiększyć świadomość młodych Europejczyków na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej i uzupełnić wydanie zestawu narzędzi dla szkół „Demokracja UE w działaniu – Wyraź swoją opinię dzięki europejskiej inicjatywie obywatelskiej”.

Konkurs skierowany był do uczniów ostatnich dwóch lat szkoły średniej z całej UE. Pod hasłem „ImagineEU” stworzyli i przedstawili krótkie filmy wideo, w których przedstawili swoje pomysły na zmiany na szczeblu europejskim. Była to wyjątkowa okazja dla nastolatków do zaprezentowania swoich pomysłów, które pewnego dnia mogą stać się przedmiotem europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Nauczyciele byli równie entuzjastyczni: 

Konkurs ten dał młodym ludziom z naszej szkoły możliwość zidentyfikowania, przeanalizowania i znalezienia rozwiązań problemów naszej społeczności. To była okazja i doświadczenie, za które dziękujemy! Powodzenia w przyszłości! Gratuluję!

Tego rodzaju konkursy umożliwiają studentom poszerzenie horyzontów jako obywatelom Europy. Ta inicjatywa, zmuszając uczniów do pracy nad innym tematem, poprawiła ich umiejętności i rozszerzyła ich zestaw umiejętności.

Ta inicjatywa była bardzo znacząca dla moich uczniów, ponieważ widzieli, że mogą zgłaszać propozycje instytucjom UE. Zdali sobie sprawę, że istnieje wiele aspektów, które można zmienić w UE, aby poprawić jakość życia ludzi w ramach kompetencji UE.

W grupach do siedmiu uczniów z tej samej szkoły uczniowie przedstawili swoje kreatywne pomysły w krótkim filmie, pracując pod nadzorem jednego lub dwóch nauczycieli. Otrzymano ponad 400 filmów prezentujących niezwykłe pomysły na działania, które obejmowały ochronę środowiska, integrację migrantów, sprostanie wyzwaniom związanym ze sztuczną inteligencją oraz dostosowanie systemów edukacyjnych do wyzwań naszego świata. Na stronie internetowej konkursu opublikowano 388 filmów wideo, które były zgodne z zasadami konkursu, co umożliwiło opinii publicznej ich ocenę przez półtora miesiąca.

Uczestnicy zostali zaproszeni do przeprowadzenia własnych kampanii promocyjnych swoich filmów, zachęcając przyjaciół i rodzinę do poparcia i głosowania na swoje pomysły. Głosowanie publiczne uznano za porównywalne z okresem zbierania podpisów, przez który musi przejść europejska inicjatywa obywatelska, zanim będzie mogła zostać przedłożona Komisji w celu uzyskania odpowiedzi.

Po pierwszej rundzie głosowania publicznego, która wyłoniła 50 najlepszych filmów, jury dokonało dalszej oceny filmów i ostatecznie wybrało trzy zwycięskie zespoły. W skład jury weszli przedstawiciele społeczności europejskiej inicjatywy obywatelskiej z instytucji UE, organów krajowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, a także młodzi stażyści z Komisji Europejskiej. 

Najwięcej zgłoszeń zgłosiły Grecja (74), Hiszpania (70) i Portugalia (56). Studenci byli najbardziej zainteresowani przedstawieniem pomysłów na takie tematy, jak edukacja, szkolenia i młodzież; środowisko; oraz praw człowieka i demokracji. 

ImagineEU study trip: Souvenir video for winning students 

Trzy zwycięskie drużyny

21 marca 2024 r. zwycięzcy konkursu „ImagineEU” zostali uhonorowani podczas ceremonii wręczenia nagród w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli. Trzy zwycięskie zespoły z Francji, Włoch i Rumunii wraz z nauczycielami uczestniczyły w trzydniowej wizycie studyjnej w instytucjach europejskich i poza nimi. Obejrzyj zwycięskie filmy poniżej. 

Siatki filtrująceodpady:  skromny pomysł na świat wolny od zanieczyszczeń (Lycée Paul Langevin z La Seyne Sur Mer, Francja)

Film pokazuje potrzebę oszczędzania wody, głównie poprzez ręcznie wykonaną animację.

Imagine EU 2023 : Grille Anti Déchets, une petite idée pour un monde dépollué

 

Europejski Centralny Bank Energii – E.C.E.B. (Liceo Galileo Galilei, z Legnano, Włochy)

Zespół zaproponował utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Energetycznego (EBC), który zaopatrywałby kraje UE w celu dywersyfikacji źródeł energii, zapewnienia stałego przepływu energii i zmniejszenia skutków kryzysów.

The European Central Energy Bank (E.C.E.B.) - Liceo Galileo Galilei, Legnano, Italy

 

Platforma klubu dyskusyjnego rEUniON (Liceul Teoretic International de Informatica Bucuresti, Rumunia)

Film przedstawia „rEUniON” – ustrukturyzowane środowisko dla merytorycznych dyskusji na temat UE, sprzyjające głębszemu zrozumieniu jej polityki, wyzwań i wpływu – w celu wprowadzenia klubów dyskusyjnych rEUniON w szkołach średnich w całej UE.

rEUniON Debate Club Platform - Imagine EU

 

Trzy zwycięskie zespoły podczas ceremonii wręczenia nagród w Brukseli

The three winning teams of students with their teachers during the award ceremony in Brussels

Podczas wyjazdu zespoły miały okazję dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu UE i roli poszczególnych instytucji UE. Oprócz Komisji odwiedzili Parlament Europejski i Parlamentarium oraz Dom Historii Europejskiej. Podróż oferowała również doświadczenia kulturalne, w tym warsztaty czekoladowe i zwiedzanie Brukseli przy typowej belgijskiej pogodzie. Zespoły poświęciły czas na zebranie i podzielenie się swoimi osobistymi doświadczeniami, omówienie swoich perspektyw na Europę i burzę mózgów na temat tego, w jaki sposób mogą się bardziej zaangażować.

 

Czym jest zestaw narzędzi dla szkół „Demokracja UE w działaniu”?

Zestaw narzędzi europejskiej inicjatywy obywatelskiej dla szkół to interaktywny zestaw narzędzi mający na celu wyposażenie uczniów szkół średnich w wiedzę i umiejętności, które pozwolą im stać się aktywnymi i zaangażowanymi obywatelami UE. W ramach czterech modułów, z których każdy koncentruje się w inny sposób, osoby uczące się przechodzą od ogólnych informacji o UE do bardziej szczegółowych informacji i działań związanych z europejską inicjatywą obywatelską. Kurs składa się z zeszytu ćwiczeń ucznia do wykorzystania podczas lekcji i do odrabiania zadań domowych; przewodnik dla nauczycieli z planami lekcji, kluczami odpowiedzi i dalszymi informacjami; zestawienia informacji; materiały wideo i prezentacje PowerPoint; i próba wyjściowa. Zestaw narzędzi jest dostępny we wszystkich językach urzędowych UE.

„Poprosiłem moich uczniów o opinię na temat materiałów i muszę powiedzieć, że bardzo im się spodobały. Nie wiedzieli zbyt wiele o europejskiej inicjatywie obywatelskiej i uznali materiały za interesujące. Podobało im się podejście wybrane do prezentacji wszystkiego i pracy nad informacjami, a szczególnie spodobały im się filmy, uznały je za krótkie i jasne, co doceniły”.

- Nauczyciel szkoły średniej z Hiszpanii, który pilotował zestaw narzędzi 

EU Democracy In Action - Have Your Say with European Citizens' Initiative

Czy możesz wymyślić konkretny pomysł, który sprawi, że UE stanie się jeszcze lepszym miejscem do życia? 

Jaki byłby twój pomysł? W jakim obszarze kompetencji KE są Państwo zainteresowani?

 

 

Dodatkowe informacje: 

Odkryj inicjatywy, które już teraz zbierają podpisy!

Europejska inicjatywa obywatelska Krok po kroku

Europejska inicjatywa obywatelska: Twoje prawo jako obywatela UE

Nagranie webinarium wprowadzającego zestaw narzędzi

Europejska inicjatywa obywatelska w kluczowych liczbach

Współpraca z ambasadorami europejskiej inicjatywy obywatelskiej

 

Autorzy

Konstantina Mintzoli (piłkarz)

Konstantina jest starszym strategiem ds. komunikacji (sprawy UE) pracującym nad kampanią informacyjną dotyczącą europejskiej inicjatywy obywatelskiej (2022–2024). Konstantina posiada tytuł magistra w dziedzinie migracji międzynarodowej oraz tytuł magistra w dziedzinie strategii politycznej i komunikacji. Od 2016 r. pełni różne funkcje związane z komunikacją w agencjach ONZ i UE. 

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.