Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Ako zbierať podpisy

Podporu pre európske iniciatívy občanov možno získať buď v papierovej podobe (pomocou vopred vyplnených formulárov na stiahnutie) alebo online. 

Centrálny online systém na zber vyhlásení

Centrálny online systém na zber vyhlásení je nástroj, ktorý Európska komisia poskytuje organizátorom európskej iniciatívy občanov na online zber vyhlásení o podpore. Od roku 2023 je to jediný systém, ktorý organizátori nových iniciatív môžu používať na zber podpisov pre svoje iniciatívy online.

Získajte viac informácií o centrálnom online systéme na zber vyhlásení, ktorý organizátorom iniciatívy ponúka Európska komisia. 

NOVÉ usmernenie k centrálnemu online systému na zber vyhlásení:

Usmernenie k centrálnemu online systému na zber vyhlásení
Usmernenie k centrálnemu online systému na zber vyhlásení

Tipy a triky, ako získať čo najviac podpisov

Nezabudnite!

Signatári musia byť občanmi EÚ (štátni príslušníci členských štátov EÚ) a minimálne vo veku, keď sú oprávnení hlasovať vo voľbách do Európskeho parlamentu (18 rokov, v niektorých členských štátoch aj mladší) – pokiaľ členský štát nerozhodol, že zníži minimálny vek signatárov iniciatívy na 16 rokov a neinformoval o tom Komisiu. Pozri zoznam požiadaviek týkajúcich sa veku.

Ďalšie informácie:

Aké sú tajomstvá úspešného vedenia európskej iniciatívy občanov: tipy od skúsených, ako získať 1,6 milióna podpisov a prekročiť minimálny prah v 21 členských štátoch EÚ

Anatómia zázraku: ako kampaň EÚ Stop Finning (Zastavte odstraňovanie plutiev) zaznamenala v posledných 20 dňoch prelomový úspech.

Vnútroštátne orgány radia, ako zabezpečiť, aby boli vaše podpisy overené

The European Citizens’ Initiative’s Central Online Collection System Explained

V tomto videu Jerome Stefanini, IT pracovník Komisie zodpovedný za tento systém, predstavuje jeho vlastnosti a výhody a odpovedá na otázky a pripomienky organizátorov európskych iniciatív občanov.

Európska iniciatíva občanov – vysvetlenie prínosov centrálneho online systému na zber vyhlásení o podpore
návrhy pre zber podpisov pre vašu iniciatívu

Učte sa zo skúseností iných: tipy a triky, ako získať čo najviac podpisov od Olgy Kikou, organizátorky európskej iniciatívy občanov End the Cage Age (Skoncujme s klietkovým chovom).

Preklad prepisu textu videa. Rady Olgy Kikou, organizátorky európskej iniciatívy občanov End the Cage Age (Skoncujme s klietkovým chovom)

Usmernenie

Ako zbierať podpisy: Často najťažší krok...

Webináre

Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.