Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

Algatuse „Right2Water“ Soome koordinaator: „Vaatamata kõigile väljakutsetele, on meie kampaania endiselt üks minu karjääri tippu!“

Uuendatud: 17/12/2020

2012. aastal käivitatud programm „Right2Water“ oli esimene Euroopa kodanikualgatus, mis saavutas edukalt 1 miljoni allkirja künnise. Kaheksa aastat hiljem hindab Soome kampaania korraldaja ELi õigusaktide edusamme oodatavate tulemuste alusel ning jagab algatuse korraldajate ja kampaaniate korraldajate nõuandeid.

Selle artikli puhul küsitles Soome Euroopa kodanikualgatuse saadik Aku Aarva Merja Launist. Merja on Soome avalike ja hoolekandeteenuste liidu JHL erinõunik ning vastutas kampaania „Right2Water“ koordineerimise eest Soomes.

Launis

Right2Water“ on kampaania, mille eesmärk on kohustada Euroopa Liitu ja liikmesriike rakendama inimõigust veele ja kanalisatsioonile. Euroopa kodanikualgatus esindas rohkem kui 120 vabaühendust ning seda toetasid Saksamaa ja Austria ametiühingud. Sellest sai esimene Euroopa kodanikualgatus, mis kogus üle miljoni allkirja. Kuidas te osalesite?

Osalesin Soome kampaania alustamises ja kavandamises, sest aastatel 2012–2013 koordineeris kampaaniat „Right2Water“ kampaaniat „Right2Water“ Soomes. Soomes korraldasid kampaania ühiselt üheksa avaliku sektori ametiühingut.

Kampaania„Right2Water“ algataja ja peamine korraldaja oli meie Euroopa katusorganisatsioon EPSU (Euroopa avalike teenuste liit). Soomes kogus kontrollikoda ligi 15 000 allkirja, mis on tunduvalt suurem kui miinimumkünnis 9 750.

Me kavandasime kampaania nii, et see sobiks kokku Soome maastikuga“, näiteks muutsime kampaanias kasutatud loosungit „Vesi on inimõigus“ järgmiselt: „Vesi on põhiõigus“ (Soome keeles „Vesi on perusoikeus“), mis oli tuntum ja mida kasutati Soome põhiseadusele viitamisel.

Programm „Right2Water“ oli esimene algatus, millega saavutati Euroopa kodanikualgatuse nõuded. Miks see õnnestus ja kuidas tunnete seda eesmärgi saavutamisel?

Juba 2012. aastal oli Euroopa kodanikualgatus ELi kodanike osalemise uus vorm – see tekitas huvi. Kuid peamine asi oli see, et teemat oli inimestel lihtne ära tunda. Vesi on midagi, mida kõik inimesed igapäevaelus vajavad, ning ükski meie ühiskonnas ei saaks toimida ilma veeta. Vesi ja kanalisatsioon ei tohiks olla kaubad, vaid universaalne õigus, mis on kõigile kättesaadav.

Alates 1990. aastatest onmeil olnud halvad kogemused erastatud veetöödega Euroopas ja kogu maailmas, kus hargmaiste eraettevõtete osutatavad teenused on osutunud kodanike jaoks liiga kalliks ja halva kvaliteediga. Loomulikult tundsime me suurt, kui kampaania õnnestus ja selle eesmärk saavutati. Töö jätkub ja vee erastamisega seotud ohud ei ole möödas.

ELi õigusaktidega on tehtud mõningaid edusamme algatuse „Right2Water“ eesmärkide täitmisel, kuid need ei ole veel üsna rahuldavad.

Vastuseks algatusele „Right2Water“ võttis EuroopaKomisjon 2014. aastal vastu teatise. 1. juulil 2015 avaldas Euroopa Komisjon joogiveedirektiivi hindamise tegevuskava. 2019. aasta detsembris jõudsid Euroopa Parlament ja Euroopa Liidu Nõukogu kokkuleppele ajakohastatud ELi õigusnormides, millega parandatakse joogivee kvaliteeti uusimate standardite alusel, suurendatakse kõigi juurdepääsu veele ja suurendatakse läbipaistvust selles olulises sektoris. Kas see vastus oli Teie arvates piisav?

Komisjoni vastus ei olnud piisav. Esimene õigusakti ettepanek on uuesti sõnastatud joogiveedirektiiv, mis vastab vähemalt osaliselt algatuse „Right2Water“ nõuetele.

Mida arvate Euroopa kodanikualgatuse protsessist? Mida te selles näete ja millised on probleemid? Kuidas seda edasi arendaksite?

Protsess on tõenäoliselt paranenud, kuid selle esimese Euroopa kodanikualgatusega esines palju tehnilisi ja haldusprobleeme, eriti seoses allkirjade kogumisega, kuna riiklikud eeskirjad olid erinevad. 

Kui bürokraatia on liiga suur, on väiksematel valitsusvälistel organisatsioonidel keeruline selles osaleda. Oleks häbiväärne, kui ainult väljakujunenud valitsusvälised organisatsioonid suudaksid algatusi ellu viia ja esitada.

Mida ütleksite neile, kes soovivad alustada Euroopa kodanikualgatust?

OH, mul on Teile palju nõuandeid:

Kavandage kampaania hoolikalt. Planeerige hoolikalt oma põhisõnumid. Valige hoolikalt oma kampaaniasaadikud. Veenduge, et teil on piisavalt aega, ressursse ja eksperditeadmisi nii sisuliste küsimuste kui ka tehnilise korralduse jaoks. Luua tugev koalitsioon, et teha koostööd kõigi partneritega, sealhulgas juhtidega, ja tagada, et nad on pühendunud. Eelistatavalt palkab ta projekti koordinaatori. Kampaania intensiivsuse säilitamine terve aasta jooksul on väljakutse.

Vaatamata kõigile väljakutsetele jääb meie kampaania esimese eduka Euroopa kodanikualgatusega kindlasti minu karjääri üheks tipphetkeks!

Euroopa kodanikualgatuse „Right2Water“ korraldajad kutsusid Euroopa Komisjoni üles tagama, et kõik ELi kodanikud saaksid kasutada õigust veele ja kanalisatsioonile. Samuti nõudsid nad, et veevarustus ja veevarude majandamine jäetaks siseturu eeskirjadest ja liberaliseerimisest välja, ning kutsusid komisjoni tungivalt üles suurendama jõupingutusi, et saavutada üldine juurdepääs veele ja kanalisatsioonile kogu maailmas, kus 800 miljonil inimesel puudub endiselt juurdepääs veele ja enam kui 2 miljardil inimesel puudub juurdepääs kanalisatsioonile.

Euroopa kodanikualgatus „Right2Water“ sai esimeseks Euroopa kodanikualgatuseks, mis kogus kokku üle 1,6 miljoni kinnitatud allkirja seitsmes riigis.

aku1

Autorid

AKU Aarva

AKU Aarva on Soome Euroopa Liikumise tegevdirektor ning Euroopa Liikumise rahvusvahelise poliitikarühma liige demokraatia, kodanike osalemise ja põhiväärtuste valdkonnas. Enne kui ta nimetati 2017. aasta aprillis tegevdirektoriks, töötas ta mitmel juhtival ametikohal kõrghariduse arendamisega tegelevates valitsusvälistes organisatsioonides. Soome Euroopa Liikumise raames vastutab ta kõigi valitsusväliste organisatsioonide riiklike ja rahvusvaheliste toimingute eest, sealhulgas personalijuhtimise, finantstehingute ja avalike suhete eest. Tal on tõendatud tulemused oluliste ELi kommunikatsiooniprojektide organisatsioonilise reformija, juhi, haldusspetsialisti, rakendaja ja projekteerijana. AKU on analüüsimeeskonna liige, kellel on täpne mõtteviis.

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.
Vastutuse välistamine: Euroopa kodanikualgatuse foorumil avaldatud arvamused kajastavad üksnes nende autorite seisukohta. Neid ei saa mingil juhul pidada Euroopa Komisjoni ega Euroopa Liidu seisukoha väljenduseks.
Kas olete valmis oma algatuse registreerima?

Kas soovite algatust toetada? Kas soovite lisateavet praeguste või varasemate algatuste kohta?