Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

A Right2Water kezdeményezés finn koordinátora: „A kihívások ellenére kampányunk továbbra is a karrierem egyik legfontosabb eleme!”

Frissítés dátuma: 17/12/2020

A 2012-ben elindított Right2Water volt az első olyan európai polgári kezdeményezés, amely sikeresen elérte az 1 millió aláírási küszöböt. Nyolc évvel később a kampány finn szervezője a várt eredmények fényében értékeli az uniós jogszabályok terén elért eredményeket, és tanácsot ad a kezdeményezések szervezőinek és a kampányolóknak.

Ehhez a cikkhez Aku Aarva, az európai polgári kezdeményezés finnországi nagykövete interjút készített Merja Launis-szal. Merja különleges tanácsadója a finnországi Közjóléti és Közjóléti Szolgálatok Szövetségének (JHL) és a „Right2Water” kampány koordinálásáért felelős Finnországban.

Launis

A Right2Water kampány célja, hogy kötelezze az Európai Uniót és a tagállamokat a vízhez és a megfelelő higiénés körülményekhez való emberi jog érvényesítésére. Az európai polgári kezdeményezés több mint 120 nem kormányzati szervezetet képviselt, és német és osztrák szakszervezetek támogatták. Ez lett az első olyan európai polgári kezdeményezés, amely több mint egymillió aláírást gyűjtött össze. Hogyan vett részt a munkában?

Részt vettem a finn kampány elindításában és megtervezésében, mivel a JHL (az állami és jóléti ágazat szakszervezete) szervezetem koordinálta a „Right2Water” kampányt Finnországban 2012–2013-ban. A finnországi kampányt kilenc közszektorbeli szakszervezet közösen hajtotta végre.

A Right2Water kampány kezdeményezője és fő szervezője az EPSU (Európai Közszolgálati Unió) európai ernyőszervezetünk volt. Finnországban közel 15 000 aláírást gyűjtöttünk össze, ami messze meghaladja a 9 750 aláírást.

A kampányt úgy terveztük meg, hogy a „Finnország tájképéhez” igazodjon, például kissé módosítottuk a „Vater is egy emberi jog” kampányjelet, hogy „A víz alapvető jog” („Vesi on perusoikeus” finn nyelven), amely ismertebbé vált, és amelyet a finn alkotmányra való hivatkozáskor használtunk.

A Right2Water volt az első kezdeményezés az európai polgári kezdeményezés követelményeinek teljesítésére. Miért járt sikerrel, és hogyan érezte magát a cél elérésekor?

Az európai polgári kezdeményezés már 2012-ben is az uniós polgárok részvételének új formája volt, ami felkeltette az érdeklődést. A legfontosabbazonban az volt, hogy a téma könnyen azonosítható volt az emberek számára. A víz olyan dolog, amelyre minden embernek szüksége van a mindennapi életben, és társadalmunkban semmi sem működhet víz nélkül. A vízellátásnak és a megfelelő higiénés körülményeknek nem árucikknek, hanem mindenki számára hozzáférhető egyetemes jognak kell lennie.

Az 1990-es évek óta rossz tapasztalatokatszereztünk a privatizált vízművek terén Európában és világszerte, ahol a multinacionális magánvállalatok által nyújtott szolgáltatások túl költségesnek és rossz minőségűnek bizonyultak a polgárok számára. Természetesen nagyszerűnek érzettünk, amikor a kampány sikerrel járt és elérte célját. A munkálatok azonban tovább zajlanak, és a víz privatizálásával kapcsolatos veszélyek nem szűntek meg.

Az uniós jogszabályok némi előrelépést értek el a Right2Water kezdeményezés céljainak megvalósítása terén, de még nem elég kielégítőek.

Az Európai Bizottság 2014-ben közleményt fogadott el a Right2Water kezdeményezésre válaszul. 2015. július 1-jén az Európai Bizottság közzétette az ivóvíz-irányelv értékelésének ütemtervét. 2019 decemberében az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa megállapodásra jutott az ivóvíz minőségét a legújabb szabványok alapján javító, korszerűsített uniós szabályokról, a vízhez való hozzáférés mindenki számára történő növeléséről, valamint az átláthatóság növeléséről ebben az alapvető fontosságú ágazatban. Véleménye szerint ez a válasz kielégítő volt-e?

A Bizottság válasza nem volt elegendő. Az első jogalkotási javaslat az átdolgozott ivóvíz-irányelv, amely legalább részben megfelel a Right2Water kezdeményezés követelményeinek.

Mi a véleménye az európai polgári kezdeményezés folyamatáról? Milyen jót lát ebben, és melyek a kihívások? Hogyan fejlődne tovább?

A folyamat valószínűleg javult, de ezzel az első európai polgári kezdeményezéssel számos technikai és adminisztratív probléma merült fel, különösen az aláírásgyűjtés terén, mivel a nemzeti szabályozások eltérőek voltak. 

Ha túl sok a bürokrácia, a kisebb nem kormányzati szervezetek nehezen tudnak részt venni a munkában. Szégyenletes lenne, ha csak jól működő nem kormányzati szervezetek tudnának megvalósítani és benyújtani a kezdeményezéseket.

Mit mondana azoknak, akik európai polgári kezdeményezést kívánnak indítani?

OH, bőséges tanácsokkal rendelkezem Önnek:

Gondosan tervezze meg a kampányt. A legfontosabb üzeneteket gondosan tervezze meg. Gondosan válassza ki a kampány nagyköveteit. Győződjön meg róla, hogy elegendő idő, erőforrás és szakértelem áll rendelkezésére mind az érdemi kérdések, mind a technikai intézkedések terén. Alakítson ki szilárd koalíciót annak érdekében, hogy együttműködjön és biztosítsa, hogy valamennyi partnere elkötelezett legyen, ideértve a vezetést is. Lehetőség szerint projektkoordinátort kell megbízni. A kampány intenzitásának egy egész éven át tartó fenntartása kihívást jelent.

Mindazonáltal a kihívások ellenére az első sikeres európai polgári kezdeményezéssel folytatott kampányunk továbbra is a karrierem egyik legfontosabb eleme.

A Right2Water európai polgári kezdeményezés szervezői felkérték az Európai Bizottságot annak biztosítására, hogy minden uniós polgár élvezhesse a vízhez és a megfelelő higiénés körülményekhez való jogot. Azt is kérték, hogy a vízellátást és a vízkészlet-gazdálkodást zárják ki a belső piaci szabályokból és a liberalizációból, és sürgették a Bizottságot, hogy fokozza erőfeszítéseit a vízhez és a megfelelő higiénés körülményekhez való egyetemes hozzáférés elérése érdekében világszerte, ahol 800 millió ember még mindig nem fér hozzá a vízhez, és több mint 2 milliárd ember nem fér hozzá a megfelelő higiénés körülményekhez.

A Right2Water európai polgári kezdeményezés lett az első olyan európai polgári kezdeményezés, amely 7 országban több mint 1 millió aláírást gyűjtött össze, összesen több mint 1,6 millió érvényesített aláírást gyűjtve.

aku1

Közreműködők

AKU Aarva

AKU Aarva a Finn Európai Mozgalom ügyvezető igazgatója és a demokráciával, a polgári részvétellel és az alapvető értékekkel foglalkozó „Európai Mozgalom Nemzetközi Mozgalom” szakpolitikai csoport tagja. Mielőtt 2017 áprilisában ügyvezető igazgatónak nevezték volna, különböző vezetői pozíciókat töltött be a felsőoktatás fejlesztésében részt vevő nem kormányzati szervezetekben. A Finn Európai Mozgalomban felelős a nem kormányzati szervezetek valamennyi nemzeti és nemzetközi tevékenységéért, beleértve a személyzeti igazgatást, a pénzügyi műveleteket és a PR-tevékenységeket is. Jelentős uniós kommunikációs projektek szervezőjeként, vezetőjeként, adminisztratív szakembereként, végrehajtójaként és tervezőjeként bizonyított eredményeket ért el. Az AKU pontos gondolkodásmódú elemző csapatjátékos.

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?