Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Финландският координатор на инициативата „Право на вода“ (Right2Water): „Въпреки всички предизвикателства нашата кампания остава един от акцентите на моята кариера!“

Актуализирано на: 17/12/2020

Right2Water, стартирана през 2012 г., беше първата европейска гражданска инициатива, която успешно достигна прага от 1 милиона подписа. Осем години по-късно финландският организатор на кампанията оценява напредъка в законодателството на ЕС спрямо очакваните резултати и споделя съвети за организаторите на инициативи и активистите.

За тази статия, Аку ва, посланик на Европейската гражданска инициатива във Финландия, интервюира Меря Лаунис. Merja е специален съветник в JHL — Финландския съюз за обществени и социални услуги и отговаря за координирането на кампанията „Право на вода“ (Right2Water) във Финландия.

Launis

Right2Water е кампания за ангажиране на Европейския съюз и държавите членки с прилагането на правото на човека на вода и канализация. Европейската гражданска инициатива представляваше повече от 120 НПО и беше подкрепена от германски и австрийски профсъюзи. Тя се превърна в първата европейска гражданска инициатива, която събра над един милион подписа. Как бяхте участвали?

Участвах в започването и разработването на финландската кампания, тъй като моят синдикат JHL (синдикална организация за обществения и социалния сектор) координира кампанията „Право на вода“ (Right2Water) във Финландия през 2012—2013 г. Кампанията във Финландия беше проведена съвместно от девет синдикални организации от публичния сектор.

Инициатор и главен организатор на кампанията „Право на вода“ (Right2Water) беше нашата европейска представителна организация EPSU (Европейски съюз за обществени услуги). Във Финландия събрахме почти 15 000 подписа, далеч над минималния праг от 9 750.

Разработихме кампанията в съответствие с финландския „пейзаж „, например променихме лозунга на кампанията „Водата е право на човека„, за да четем „Водата е основно право „(„Веси по перусоикеус“ на фински), която показа, че е по-позната и използвана при позоваване на финландската конституция.

Right2Water беше първата инициатива, която отговори на изискванията на Европейската гражданска инициатива. Защо тя е успешна и как се чувствахте, когато постигнахте целта?

Още през 2012 г. Европейската гражданска инициатива беше нова форма на участие на гражданите в ЕС — тя предизвика интерес. Основното нещообаче е, че темата е лесна за идентифициране на хората. Водата е нещо, от което всички хора се нуждаят в ежедневието си, и нищо в нашето общество не би могло да функционира без вода. Водата и санитарно-хигиенните условия не следва да бъдат стоки, а универсално право, достъпно за всички.

От 1990-те години на миналия век насамимаме лош опит с приватизирани водни дейности в Европа и в световен мащаб, където услугите, предоставяни от частни многонационални дружества, се оказаха твърде скъпи за гражданите и с лошо качество. Разбира се, ние се чувстваме чудесно, когато кампанията е успешна и е постигнала целта си. Работата обаче продължава и заплахите, свързани с приватизацията на водата, не са преодолени.

Законодателството на ЕС е постигнало известен напредък в изпълнението на целите на инициативата „Право на вода“ (Right2Water), но все още не е задоволително.

През 2014 г.ЕК прие съобщение в отговор на инициативата „Право на вода“ (Right2Water). На 1 юли 2015 г. Европейската комисия публикува пътна карта за оценка на Директивата за питейната вода. През декември 2019 г. Европейският парламент и Съветът на ЕС постигнаха споразумение относно осъвременените правила на ЕС за подобряване на качеството на питейната вода въз основа на най-новите стандарти, за увеличаване на достъпа до вода за всички и за повишаване на прозрачността в този основен сектор. Според Вас достатъчен ли е този отговор?

Отговорът на Комисията не е достатъчен. Първото предложение за законодателство е преработената Директива за питейната вода, която поне отчасти отговаря на изискванията на инициативата „Право на вода“ (Right2Water).

Какво е мнението Ви за процеса на ЕГИ? Какви са ползите, които виждате в него, и какви са предизвикателствата? Как бихте го доразвили?

Процесът вероятносе е подобрил, но с тази първа европейска гражданска инициатива възникнаха много технически и административни проблеми, особено при събирането на подписи, тъй като националните разпоредби бяха различни. 

Ако бюрокрацията е твърде голяма, за по-малките НПО е трудно да участват. Би било жалко само утвърдени НПО да успеят да осъществяват и представят инициативи.

Какво бихте казали на онези, които се стремят да започнат европейска гражданска инициатива?

ОЗ, имам много съвети за Вас:

Планирайте внимателно кампанията. Планирайте внимателно ключовите си послания. Изберете внимателно посланиците на вашата кампания. Уверете се, че разполагате с достатъчно време, ресурси и експертен опит както по въпроси по същество, така и по технически въпроси. Изградете солидна коалиция, с която да работите и да се уверите, че всички ваши партньори са ангажирани, включително с ръководството. За предпочитане е да се наеме координатор на проекта. Поддържането на интензивността на кампанията за цяла година е предизвикателство.

Въпреки всички предизвикателства, нашата кампания с първата успешна европейска гражданска инициатива определено остава един от основните мои постижения в моята кариера!

Организаторите на европейската гражданска инициатива „Право на вода“ (Right2Water) призоваха Европейската комисия да гарантира, че всички граждани на ЕС се ползват от правото на вода и канализация. Те също така поискаха водоснабдяването и управлението на водните ресурси да бъдат изключени от правилата на вътрешния пазар и либерализацията и настоятелно призоваха Комисията да увеличи усилията си за постигане на всеобщ достъп до вода и канализация в целия свят, където 800 милиона души все още нямат достъп до вода и над 2 милиарда души нямат достъп до канализация.

Европейската гражданска инициатива „Право на вода“ (Right2Water) стана първата европейска гражданска инициатива, която събра над 1 милиона подписа в 7 държави, като събра общо над 1.6 милиона валидирани подписа.

aku1

Автори

AKU ļva

АКУМ ва е изпълнителен директор на Европейското движение Финландия и член на групата за политики на Европейското движение „Международно движение“ по въпросите на демокрацията, участието на гражданите и основните ценности. Преди да бъде назначен за изпълнителен директор през април 2017 г., той заема различни ръководни длъжности в НПО, участващи в развитието на висшето образование. В Европейското движение Финландия той отговаря за всички национални и международни операции на НПО, включително управлението на персонала, финансовите операции и връзките с обществеността. Той има доказан опит като организационен ректор, мениджър, административен специалист, изпълнител и проектант на значими комуникационни проекти на ЕС. AKU е аналитичен екип с точна нагласа.

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.
Готови сте да регистрирате вашата инициатива?

Искате да подкрепите инициатива? Искате да научите повече за текущи и минали инициативи?