Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Fiński koordynator inicjatywy Right2Water: „Pomimo wszystkich wyzwań nasza kampania pozostaje jednym z najważniejszych tematów mojej kariery!”

Data aktualizacji: 17/12/2020

Inicjatywa Right2Water, uruchomiona w 2012 r., była pierwszą europejską inicjatywą obywatelską, która z powodzeniem osiągnęła próg 1 mln podpisów. Osiem lat później fiński organizator kampanii ocenia postępy w zakresie prawodawstwa UE w porównaniu z oczekiwanymi wynikami i dzieli się poradami dla organizatorów i aktywistów inicjatyw.

Aku Aarva, ambasador europejskiej inicjatywy obywatelskiej w Finlandii, przeprowadziła wywiad z Merją Launis. Merja jest specjalnym doradcą w fińskim Związku Służb Publicznych i Opieki Społecznej JHL i odpowiadała za koordynację kampanii „Right2Water” w Finlandii.

Launis

Right2Water to kampania zobowiązująca Unię Europejską i państwa członkowskie do wdrożenia prawa człowieka do wody i urządzeń sanitarnych. Europejska inicjatywa obywatelska reprezentowała ponad 120 organizacji pozarządowych i została poparta przez niemieckie i austriackie związki zawodowe. Stała się ona pierwszą europejską inicjatywą obywatelską, w ramach której zebrano ponad milion podpisów. W jaki sposób byli Państwo zaangażowani?

Uczestniczyłem w rozpoczęciu i opracowaniu fińskiej kampanii, ponieważ mój związek zawodowy na rzecz sektora publicznego i opieki społecznej koordynował kampanię Right2Water w Finlandii w latach 2012–2013. Kampanię w Finlandii przeprowadziło wspólnie dziewięć związków zawodowych sektora publicznego.

Inicjatorem i głównym organizatorem kampanii „Right2Water” była nasza europejska organizacja parasolowa EPSU (Europejska Unia Służb Publicznych). W Finlandii zebraliśmy prawie 15 000 podpisów, znacznie powyżej minimalnego progu wynoszącego 9 750.

Zaprojektowaliśmy kampanię, aby pasować do fińskiego „landscape”, na przykład zmodyfikowaliśmy hasło kampanii „Woda jest prawem człowieka”, aby przeczytać „Woda jest prawem podstawowym” („Vesi on perusoikeus” w języku fińskim), która była bardziej znana i wykorzystywana przy odwoływaniu się do fińskiej konstytucji.

Right2Water to pierwsza inicjatywa mająca na celu spełnienie wymogów europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Dlaczego udało się to osiągnąć i jak czuli się Państwo, kiedy osiągali Państwo cel?

Już w 2012 r. europejska inicjatywa obywatelska była nową formą uczestnictwa obywateli w UE – wzbudzała zainteresowanie. Główną kwestią byłojednak to, że temat ten był łatwy do zidentyfikowania. Woda jest czymś, czego wszyscy ludzie potrzebują w życiu codziennym i nic w naszym społeczeństwie nie może funkcjonować bez wody. Woda i infrastruktura sanitarna nie powinny być towarem, lecz powszechnym prawem dostępnym dla wszystkich.

Od lat 90.mamy złe doświadczenia związane ze sprywatyzowanymi pracami wodociągowymi w Europie i na świecie, gdzie usługi świadczone przez prywatne wielonarodowe przedsiębiorstwa okazały się zbyt kosztowne dla obywateli i charakteryzujące się złą jakością. Oczywiście czuliśmy się świetnie, kiedy kampania zakończyła się sukcesem i osiągnęła swój cel. Prace te są jednak kontynuowane, a zagrożenia związane z prywatyzacją wody nie zostały wyeliminowane.

Prawodawstwo UE poczyniło pewne postępy w realizacji celów inicjatywy „Right2Water”, ale nie jest jeszcze dość zadowalające.

W 2014 r. KE przyjęła komunikat w odpowiedzi na inicjatywę Right2Water. W dniu 1 lipca 2015 r. Komisja Europejska opublikowała plan działania dotyczący oceny dyrektywy w sprawie wody pitnej. W grudniu 2019 r. Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie zmodernizowanych przepisów UE poprawiających jakość wody pitnej na podstawie najnowszych norm, zwiększających dostęp do wody dla wszystkich i zwiększających przejrzystość w tym kluczowym sektorze. Czy odpowiedź ta była Państwa zdaniem wystarczająca?

Odpowiedź Komisji nie była wystarczająca. Pierwszym wnioskiem legislacyjnym jest przeredagowana dyrektywa w sprawie wody pitnej, która przynajmniej częściowo odpowiada wymogom inicjatywy „Right2Water”.

Jakie są Państwa zdanie na temat procesu europejskiej inicjatywy obywatelskiej? Co widzą Państwo w niej i jakie są wyzwania? W jaki sposób rozwinieliby Państwo tę kwestię?

Proces ten prawdopodobnie się poprawił, ale wraz z tą pierwszą europejską inicjatywą obywatelską pojawiło się wiele problemów technicznych i administracyjnych, zwłaszcza w związku ze zbieraniem podpisów, ponieważ przepisy krajowe były różne. 

Jeżeli istnieje zbyt duża biurokracja, udział mniejszych organizacji pozarządowych jest utrudniony. Byłoby to wstyd, gdyby tylko dobrze ugruntowane organizacje pozarządowe były w stanie realizować i przedkładać inicjatywy.

Co powiedzieliby Państwo tym, którzy chcą rozpocząć europejską inicjatywę obywatelską?

OH, mam dla Ciebie wiele porad:

Starannie zaplanowaćkampanię. Ostrożnie zaplanuj swoje główne przesłania. Ostrożnie wybierz ambasadorów kampanii. Upewnij się, że masz wystarczający czas, zasoby i wiedzę fachową, zarówno w odniesieniu do kwestii merytorycznych, jak i ustaleń technicznych. Zbudować solidną koalicję w celu współpracy z wszystkimi Twoimi partnerami, w tym przywództwa. Najlepiej zatrudnić koordynatora projektu. Utrzymanie intensywności kampanii przez cały rok stanowi wyzwanie.

Niemniej jednak, pomimo wszystkich wyzwań, nasza kampania wraz z pierwszą udaną europejską inicjatywą obywatelską z pewnością pozostaje jednym z głównych punktów mojej kariery zawodowej!

Organizatorzy europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Right2Water” wezwali Komisję Europejską do zapewnienia wszystkim obywatelom UE prawa do wody i urządzeń sanitarnych. Zwrócili się również o wyłączenie zaopatrzenia w wodę i gospodarki zasobami wodnymi z zakresu zasad rynku wewnętrznego i liberalizacji rynku wewnętrznego oraz zaapelowali do Komisji o zwiększenie wysiłków na rzecz zapewnienia powszechnego dostępu do wody i urządzeń sanitarnych na całym świecie, gdzie 800 mln osób nadal nie ma dostępu do wody, a ponad 2 mld osób nie ma dostępu do infrastruktury sanitarnej.

Europejska inicjatywa obywatelska „Right2Water” stała się pierwszą europejską inicjatywą obywatelską, w ramach której zebrano ponad 1,6 mln zatwierdzonych podpisów w 7 krajach.

aku1

Autorzy

AKU Aarva

AKU Aarva jest dyrektorem wykonawczym Ruchu Europejskiego w Finlandii i członkiem grupy politycznej ds. demokracji, uczestnictwa obywatelskiego i podstawowych wartości Międzynarodowego Ruchu Europejskiego. Zanim został mianowany dyrektorem wykonawczym w kwietniu 2017 r., zajmował różne stanowiska kierownicze w organizacjach pozarządowych zaangażowanych w rozwój szkolnictwa wyższego. W ramach Ruchu Europejskiego w Finlandii jest odpowiedzialny za wszystkie krajowe i międzynarodowe operacje organizacji pozarządowych, w tym za zarządzanie personelem, operacje finansowe i public relations. Ma udokumentowane osiągnięcia jako organ reformatorski, kierownik, specjalista ds. administracyjnych oraz wykonawca i projektant istotnych projektów w dziedzinie komunikacji UE. AKU jest analityczną grupą analityczną o precyzyjnym nastawieniu.

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy?

Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?