Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Somijas iniciatīvas “Right2Water” koordinators: “Neraugoties uz visām problēmām, mūsu kampaņa joprojām ir viens no manas karjeras galvenajiem elementiem!”

Atjaunināšanas datums: 17/12/2020

“Right2Water”, kas tika uzsākts 2012. gadā, bija pirmā Eiropas pilsoņu iniciatīva, kas sekmīgi sasniedza 1 miljonu parakstu slieksni. Pēc astoņiem gadiem kampaņas rīkotājs Somijā novērtē progresu ES tiesību aktu jomā salīdzinājumā ar gaidāmajiem rezultātiem un sniedz padomus iniciatīvas organizatoriem un kampaņas dalībniekiem.

Šajā rakstā Eiropas pilsoņu iniciatīvas vēstniece Somijā Aku Aarva intervēja Merja Launis. Merja ir Somijas Valsts un labklājības dienestu savienības īpašā padomniece un bija atbildīga par kampaņas “Right2Water” koordinēšanu Somijā.

Launis

Right2Water” ir kampaņa, kurā Eiropas Savienība un dalībvalstis apņemas īstenot cilvēktiesības uz ūdeni un sanitāriju. Eiropas pilsoņu iniciatīva pārstāvēja vairāk nekā 120 NVO, un to atbalstīja Vācijas un Austrijas arodbiedrības. Tā kļuva par pirmo Eiropas pilsoņu iniciatīvu, kurā tika savākts vairāk nekā miljons parakstu. Kā jūs bijāt iesaistīts?

ESbiju iesaistīts Somijas kampaņas uzsākšanā un izstrādē, jo mana arodbiedrība JHL (Sabiedrības un labklājības nozaru arodbiedrība) 2012.–2013. gadā Somijā koordinēja kampaņu “Right2Water”. Kampaņu Somijā kopīgi īstenoja deviņas publiskā sektora arodbiedrības.

Kampaņas“Right2Water” iniciators un galvenais organizators bija mūsu Eiropas jumta organizācija EPSU (Eiropas Sabiedrisko pakalpojumu savienība). Somijā mēs savācām gandrīz 15 000 parakstu, kas krietni pārsniedz minimālo robežvērtību 9750.

Mēs izstrādājām kampaņu, lai piemeklētu Somijas ainavu, piemēram, nedaudz mainījām kampaņas devīzi “Ūdens ir cilvēka tiesības”, lai lasītu “Ūdens ir pamattiesības” (“Vesi on perusoikeus” somu valodā), kas pazīstam un tika izmantots, atsaucoties uz Somijas konstitūciju.

“Right2Water” bija pirmā iniciatīva, kas sasniedza Eiropas pilsoņu iniciatīvas prasības. Kāpēc tas bija veiksmīgs, un kā jūs jūtaties, kad sasniedzat mērķi?

Jau 2012. gadā Eiropas pilsoņu iniciatīva bija jauns pilsoņu līdzdalības veids ES — tas radīja interesi. Taču galvenais jautājums bija tas, ka šis temats cilvēkiem bija viegli identificējams. Ūdens ir kaut kas tāds, kas ir vajadzīgs visiem cilvēkiem ikdienas dzīvē, un bez ūdens nekas mūsu sabiedrībā nevarētu darboties. Ūdenim un sanitārijai nevajadzētu būt precēm, bet gan vispārējām tiesībām, kas pieejamas ikvienam.

Kopš 20. gadsimta 90. gadiem ir bijusi slikta pieredze ar privatizētiem ūdens darbiem Eiropā un pasaulē, kur privātu starptautisku uzņēmumu sniegtie pakalpojumi ir izrādījušies pārāk dārgi iedzīvotājiem un sliktas kvalitātes. Protams, mēs jūtām lielu iespaidu, kad kampaņa bija sekmīga un sasniedza savu mērķi. Tomēr darbs turpinās, un ūdens privatizācijas draudi nav novērsti.

ES tiesību aktos ir panākts zināms progress iniciatīvas “Right2Water” mērķu sasniegšanā, taču tie vēl nav pietiekami apmierinoši.

Reaģējot uz iniciatīvu “Right2Water”,EK 2014. gadā pieņēma paziņojumu. Eiropas Komisija 2015. gada 1. jūlijā publicēja Dzeramā ūdens direktīvas novērtēšanas ceļvedi. 2019. gada decembrī Eiropas Parlaments un ES Padome panāca vienošanos par modernizētiem ES noteikumiem, kas uzlabo dzeramā ūdens kvalitāti, pamatojoties uz jaunākajiem standartiem, palielinot ūdens pieejamību visiem un uzlabojot pārredzamību šajā būtiskajā nozarē. Vai, jūsuprāt, šī atbilde bija pietiekama?

Komisijasatbilde nebija pietiekama. Pirmais tiesību akta priekšlikums ir pārstrādātā Dzeramā ūdens direktīva, kas vismaz daļēji atbilst iniciatīvas “Right2Water” prasībām.

Kāds ir jūsu viedoklis par EPI procesu? Kādu labumu jūs tajā redzat un kādi ir izaicinājumi? Kā jūs to pilnveidotu?

Šis process, iespējams, ir uzlabojies, bet līdz ar šo pirmo Eiropas pilsoņu iniciatīvu radās daudzas tehniskas un administratīvas problēmas, jo īpaši saistībā ar parakstu vākšanu, jo valstu noteikumi bija atšķirīgi. 

Ja birokrātija ir pārāk liela, mazākām NVO ir grūti piedalīties. Tas būtu kauns, ja tikai vispāratzītas NVO spētu īstenot un iesniegt iniciatīvas.

Ko jūs teiktu tiem, kuri vēlas uzsākt Eiropas pilsoņu iniciatīvu?

OH, man ir daudz padomu jums:

Rūpīgi plānot kampaņu. Rūpīgi plānojiet savus galvenos vēstījumus. Rūpīgi izvēlieties kampaņas vēstniekus. Pārliecinieties, ka jums ir pietiekami daudz laika, resursu un speciālo zināšanu gan attiecībā uz jautājumiem par vielām, gan tehniskiem pasākumiem. Izveidot stabilu koalīciju, lai sadarbotos ar visiem jūsu partneriem un pārliecinātos, ka tie ir apņēmības pilni, tostarp ar vadību. Vēlams pieņemt darbā projekta koordinatoru. Kampaņas intensitātes saglabāšana visu gadu ir grūts uzdevums.

Tomēr, neraugoties uz visām problēmām, mūsu kampaņa ar pirmo veiksmīgo Eiropas pilsoņu iniciatīvu noteikti joprojām ir viens no manas karjeras stūrakmeņiem!

Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Right2Water” organizatori aicināja Eiropas Komisiju nodrošināt, ka visiem ES pilsoņiem ir tiesības uz ūdeni un sanitāriju. Viņi arī lūdza izslēgt ūdensapgādi un ūdens resursu apsaimniekošanu no iekšējā tirgus noteikumu piemērošanas un liberalizācijas un mudināja Komisiju pastiprināt centienus, lai panāktu vispārēju piekļuvi ūdenim un sanitārijai visā pasaulē, kur 800 miljoniem cilvēku joprojām nav pieejams ūdens un vairāk nekā 2 miljardiem cilvēku nav piekļuves sanitārijai.

“Right2Water” Eiropas pilsoņu iniciatīva kļuva par pirmo Eiropas pilsoņu iniciatīvu, kurā tika savākts vairāk nekā 1 miljons parakstu 7 valstīs, kopumā vācot vairāk nekā 1,6 miljonus apstiprinātu parakstu.

aku1

Autori

AKU Aarva

AKU Aarva ir European Movement Finland izpilddirektors un Eiropas Kustības starptautiskās politikas grupas loceklis demokrātijas, pilsoņu līdzdalības un pamatvērtību jautājumos. Pirms 2017. gada aprīlī tika iecelts par izpilddirektoru, viņš ieņēma dažādus vadošos amatus NVO, kas iesaistītas augstākās izglītības attīstībā. Eiropas kustībā Somijā viņš ir atbildīgs par visām NVO valsts un starptautiskajām operācijām, tostarp par personāla vadību, finanšu operācijām un sabiedriskajām attiecībām. Viņš ir apliecinājis savu pieredzi kā nozīmīgu ES komunikācijas projektu organizators, vadītājs, administratīvais speciālists un īstenotājs un izstrādātājs. AKU ir analītisks komandas dalībnieks ar precīzu domāšanas veidu.

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Esat gatavs reģistrēt iniciatīvu?

Vēlaties atbalstīt iniciatīvu? Vēlaties uzzināt vairāk par pašreizējām vai agrākām iniciatīvām?