Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Suomijos iniciatyvos „Right2Water“ koordinatorius: „Nepaisant visų iššūkių, mūsų kampanija tebėra vienas svarbiausių mano karjeros prioritetų!“

Atnaujinta: 17/12/2020

2012 m. pradėta įgyvendinti iniciatyva „Right2Water“ buvo pirmoji Europos piliečių iniciatyva, sėkmingai pasiekusi 1 mln. parašų ribą. Po aštuonerių metų kampanijos organizatorius Suomijoje vertina ES teisės aktų pažangą, palyginti su numatomais rezultatais, ir dalijasi patarimais iniciatyvų organizatoriams ir kampanijų rengėjams.

Dėl šio straipsnio Europos piliečių iniciatyvos ambasadorius Suomijoje Aku Aarva kalbėjosi su Merja Launis. Merja yra Suomijos viešųjų ir gerovės tarnybų sąjungos (JHL) specialioji patarėja ir buvo atsakinga už kampanijos „Right2Water“ Suomijoje koordinavimą.

Launis

Right2Water“ – tai kampanija, kuria siekiama įpareigoti Europos Sąjungą ir valstybes nares įgyvendinti žmogaus teisę į vandenį ir sanitarijos paslaugas. Europos piliečių iniciatyva atstovavo daugiau kaip 120 NVO, ją parėmė Vokietijos ir Austrijos profesinės sąjungos. Ji tapo pirmąja Europos piliečių iniciatyva, kurioje surinkta daugiau kaip milijonas parašų. Kaip Jūs dalyvavote?

Dalyvavau pradedant ir rengiant Suomijos kampaniją, nes mano sąjunga JHL (Viešojo ir gerovės sektorių profesinė sąjunga) koordinavo kampaniją „Right2Water“ Suomijoje 2012–2013 m. Kampaniją Suomijoje kartu vykdė devynios viešojo sektoriaus profesinės sąjungos.

Kampanijos„Right2Water“ iniciatorius ir pagrindinis organizatorius buvo mūsų Europos skėtinė organizacija EPSU (Europos viešųjų paslaugų sąjunga). Suomijoje surinkome beveik 15 000 parašų, o tai gerokai viršija minimalią 9 750 parašų ribą.

Kampaniją parengėme taip, kad atitiktų Suomijos kraštovaizdį, pavyzdžiui, šiek tiek pakeitėme kampanijos šūkį „Vanduo yra žmogaus teisė“, kad jis perskaitytų „Vanduo yra pagrindinė teisė“ (Suomijoje – „Vesi on perusoikeus“), kuris buvo geriau žinomas ir naudotas pateikiant nuorodą į Suomijos Konstituciją.

„Right2Water“ buvo pirmoji iniciatyva siekiant įgyvendinti Europos piliečių iniciatyvos reikalavimus. Kodėl jis buvo sėkmingas ir kaip jautėsi, kai pasiekėte tikslą?

2012 m. Europos piliečių iniciatyva buvo nauja piliečių dalyvavimo ES forma – ji sukėlė susidomėjimą. Tačiau svarbiausia buvo tai, kad šią temą žmonėms buvo lengva atpažinti. Vanduo – tai dalykas, kurio reikia visiems žmonėms kasdieniame gyvenime, ir be vandens mūsų visuomenėje niekas negalėtų veikti. Vanduo ir sanitarinės paslaugos turėtų būti ne prekės, o visuotinė teisė, prieinama visiems.

Nuo XX a. dešimtojo dešimtmečio, kai paaiškėjo, kad privačių tarptautinių bendrovių teikiamos paslaugos piliečiams yra pernelyg brangios ir nekokybiškos,turime blogą patirtį, susijusią su privatizuotais vandens darbais Europoje ir visame pasaulyje. Žinoma, mes jautėme puikų, kai kampanija buvo sėkminga ir pasiekėme jos tikslą. Tačiau darbas tęsiamas, o vandens privatizavimo grėsmė nemažėja.

ES teisės aktais padaryta tam tikra pažanga siekiant iniciatyvos „Right2Water“ tikslų, tačiau jie dar nėra pakankamai patenkinami.

Reaguodama į iniciatyvą „Right2Water“, 2014 m. EuroposKomisija priėmė komunikatą. 2015 m. liepos 1 d. Europos Komisija paskelbė Geriamojo vandens direktyvos vertinimo veiksmų planą. 2019 m. gruodžio mėn. Europos Parlamentas ir ES Taryba pasiekė susitarimą dėl modernizuotų ES taisyklių, kuriomis gerinama geriamojo vandens kokybė, remiantis naujausiais standartais, didinant prieigą prie vandens visiems ir didinant skaidrumą šiame svarbiame sektoriuje. Ar, jūsų nuomone, šio atsakymo pakako?

Komisijosatsakymas buvo nepakankamas. Pirmasis pasiūlymas dėl teisės akto yra nauja redakcija išdėstyta Geriamojo vandens direktyva, kuri bent iš dalies atitinka iniciatyvos „Right2Water“ reikalavimus.

Ką manote apie EPI procesą? Ką matote šioje srityje ir kokie yra iššūkiai? Kaip toliau ją rengtumėte?

Šis procesas tikriausiai pagerėjo, tačiau šia pirmąja Europos piliečių iniciatyva iškilo daug techninių ir administracinių problemų, visų pirma susijusių su parašų rinkimu, nes nacionalinės taisyklės buvo skirtingos. 

Jei biurokratija pernelyg didelė, mažesnėms NVO sunku dalyvauti. Būtų gėdinga, jei tik gerai įsitvirtinusios NVO galėtų įgyvendinti ir teikti iniciatyvas.

Ką sakytumėte tiems, kurie ketina pradėti Europos piliečių iniciatyvą?

Džiaugiuosi, turiu daug patarimų:

Atidžiai suplanuokite kampaniją. Atidžiai suplanuokite savo pagrindines idėjas. Atidžiai pasirinkite savo kampanijos ambasadorius. Įsitikinkite, kad turite pakankamai laiko, išteklių ir ekspertinių žinių tiek su turiniu susijusiems klausimams, tiek techniniams susitarimams. Sukurti tvirtą koaliciją, kuri bendradarbiautų su visais partneriais ir užtikrintų, kad jie būtų įsipareigoję, be kita ko, vadovaudami. Pageidautina samdyti projekto koordinatorių. Nelengva išlaikyti kampanijos intensyvumą ištisus metus.

Vis dėlto, nepaisant visų iššūkių, mūsų kampanija, susijusi su pirmąja sėkminga Europos piliečių iniciatyva, neabejotinai tebėra vienas svarbiausių mano karjeros prioritetų!

Europos piliečių iniciatyvos „Right2Water“ organizatoriai paragino Europos Komisiją užtikrinti, kad visi ES piliečiai turėtų teisę į vandenį ir sanitarijos paslaugas. Jie taip pat paprašė, kad vandens tiekimui ir vandens išteklių valdymui nebūtų taikomos vidaus rinkos taisyklės ir liberalizavimas, ir paragino Komisiją dėti daugiau pastangų siekiant užtikrinti visuotinę prieigą prie vandens ir sanitarijos paslaugų visame pasaulyje, kur 800 mln. žmonių vis dar neturi prieigos prie vandens, o daugiau kaip 2 mlrd. žmonių neturi galimybės naudotis sanitarinėmis sąlygomis.

Europos piliečių iniciatyva „Right2Water“ tapo pirmąja Europos piliečių iniciatyva, pagal kurią 7 šalyse surinkta daugiau kaip milijonas parašų, surinktų iš viso daugiau kaip 1,6 mln. patvirtintų parašų.

aku1

Autoriai

AKU Aarva

AKU Aarva yra Europos judėjimo Suomijoje vykdomasis direktorius ir Europos judėjimo tarptautinio politikos grupės demokratijos, piliečių dalyvavimo ir pagrindinių vertybių klausimais narys. Prieš tai, kai 2017 m. balandžio mėn. buvo paskirtas vykdomuoju direktoriumi, jis ėjo įvairias vadovaujamas pareigas nevyriausybinėse organizacijose, susijusiose su aukštojo mokslo plėtra. Europos judėjime Suomijoje jis yra atsakingas už visas NVO nacionalines ir tarptautines operacijas, įskaitant personalo valdymą, finansines operacijas ir viešuosius ryšius. Jis įrodė, kad yra organizacinis reformuotojas, vadovas, administracijos specialistas, įgyvendinantis ir rengiantis svarbius ES komunikacijos projektus. AKU yra tikslaus mąstymo mąstyseną turintis analitinis komandos narys.

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.
Esate pasirengę užregistruoti savo iniciatyvą?

Norite paremti iniciatyvą? Norite gauti daugiau informacijos apie dabartines arba ankstesnes iniciatyvas?