Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Finský koordinátor iniciativy Right2Water: „Navzdory všem výzvám zůstává naše kampaň jedním z nejdůležitějších bodů mé kariéry!“

Datum aktualizace: 17/12/2020

Right2Water, zahájená v roce 2012, byla první evropskou občanskou iniciativou, která úspěšně dosáhla prahové hodnoty 1 milionu podpisů. O osm let později finský organizátor kampaně hodnotí pokrok v právních předpisech EU na základě očekávaných výsledků a sdílí rady pro organizátory iniciativ a aktivisty.

V tomto článku Aku Aarva, velvyslankyně evropské občanské iniciativy ve Finsku, vedla rozhovory s Merjou Launisovou. Merja je zvláštním poradcem finského svazu veřejných a sociálních služeb JHL a byl odpovědný za koordinaci kampaně Right2Water ve Finsku.

Launis

Right2Water je kampaň, jejímž cílem je zavázat Evropskou unii a členské státy k uplatňování lidského práva na vodu a hygienu. Evropská občanská iniciativa zastupovala více než 120 nevládních organizací a podpořila ji německé a rakouské odborové svazy. Stala se první evropskou občanskou iniciativou, která shromáždila více než milion podpisů. Jak jste byli zapojeni?

Podílel jsem se na zahájení a přípravě finské kampaně, neboť můj odbor JHL (odborový svaz veřejného a sociálního sektoru) koordinoval kampaň Right2Water ve Finsku v letech 2012–2013. Kampaň ve Finsku vedla společně devět odborových svazů veřejného sektoru.

Iniciátorem a hlavním organizátorem kampaně Right2Water byla naše evropská zastřešující organizace EPSU (Evropská unie veřejných služeb). Ve Finsku jsme shromáždili téměř 15 000 podpisů, což je výrazně nad minimální prahovou hodnotou 9 750.

Kampaň jsme navrhli tak, aby odpovídala finské „krajině“, například jsme pozměnili slogan kampaně „Voda je lidské právo“ ve znění „Voda je základní právo“ (Vesi on perusoikeus ve finštině), který byl znám a použit při odkazování na finskou ústavu.

Right2Water byla první iniciativou, která splnila požadavky evropské občanské iniciativy. Proč to bylo úspěšné a jak jste se cítili, když jste tohoto cíle dosáhli?

Již v roce 2012 byla evropská občanská iniciativa novou formou účasti občanů v EU, která vzbudila zájem. Hlavním tématemvšak bylo, že se s tímto tématem lidé snadno ztotožnili. Voda je něco, co všichni lidé potřebují v každodenním životě, a nic v naší společnosti by bez vody nemohlo fungovat. Voda a hygienická zařízení by neměly být komoditami, nýbrž všeobecným právem přístupným všem.

Měli jsme špatné zkušenosti s privatizovanými vodními pracemi v Evropě i na celém světě od 90. let 20. století, kdy se služby poskytované soukromými nadnárodními společnostmi ukázaly být pro občany příliš drahé a nekvalitní. Samozřejmě jsme cítili skvělé, když kampaň uspěla a dosáhla svého cíle. Práce však pokračují a hrozby privatizace vody neskončily.

Právní předpisy EU dosáhly určitého pokroku při plnění cílů iniciativy Right2Water, ale zatím nejsou poměrně uspokojivé.

Komise přijala sdělení v reakci na iniciativu Right2Water v roce 2014. Dne 1. července 2015 zveřejnila Evropská komise plán hodnocení směrnice o pitné vodě. V prosinci 2019 dosáhly Evropský parlament a Rada EU dohody o modernizovaných pravidlech EU, která zlepšují kvalitu pitné vody na základě nejnovějších norem, zlepšují přístup k vodě pro všechny a zvyšují transparentnost v tomto základním odvětví. Byla tato odpověď podle vašeho názoru dostatečná?

Odpověď Komise nebyla dostatečná. Prvním návrhem právního předpisu je přepracovaná směrnice o pitné vodě, která alespoň částečně reaguje na požadavky iniciativy Right2Water.

Jaký je váš názor na proces evropské občanské iniciativy? V čem vidíte, co vidíte a jaké jsou výzvy? Jak byste ji dále rozvíjeli?

Tento proces se pravděpodobně zlepšil, ale s touto první evropskou občanskou iniciativou se vyskytlo mnoho technických a administrativních problémů, zejména pokud jde o sběr podpisů, neboť vnitrostátní předpisy se lišily. 

Pokud existuje příliš mnoho byrokracie, je pro menší nevládní organizace obtížné se jí zúčastnit. Bylo by ostudné, kdyby iniciativy mohly provádět a předkládat pouze zavedené nevládní organizace.

Co byste řekli těm, kteří chtějí zahájit evropskou občanskou iniciativu?

OH, mám pro Vás mnoho rad:

Pečlivě naplánujte kampaň. Pečlivě naplánujte svá klíčová sdělení. Pečlivě vyberte ambasadory kampaně. Ujistěte se, že máte dostatek času, zdrojů a odborných znalostí, a to jak pro otázky podstaty věci, tak pro technická opatření. Vytvořit solidní koalici, která by spolupracovala se všemi vašimi partnery a zajistila, že se budou angažovat, a to i s vedoucími představiteli. Pokud možno najmout koordinátora projektu. Zachování intenzity kampaně po celý rok je výzvou.

Navzdory všem výzvám však naše kampaň s první úspěšnou evropskou občanskou iniciativou rozhodně zůstává jedním z nejdůležitějších bodů mé kariéry!

Organizátoři evropské občanské iniciativy Right2Water vyzvali Evropskou komisi, aby zajistila, že všichni občané EU budou mít právo na vodu a hygienu. Požadovali rovněž, aby byly dodávky vody a hospodaření s vodními zdroji vyloučeny z pravidel vnitřního trhu a liberalizace, a naléhavě vyzvaly Komisi, aby zvýšila své úsilí o dosažení všeobecného přístupu k vodě a hygienickým zařízením na celém světě, kde 800 milionů lidí stále nemá přístup k vodě a více než 2 miliardy lidí nemají přístup k hygienickým zařízením.

Evropská občanská iniciativa Right2Water se stala první evropskou občanskou iniciativou, která shromáždila více než 1 milion podpisů v 7 zemích, které shromáždily celkem více než 1,6 milionu potvrzených podpisů.

aku1

Přispěvatelé

AKU Aarva

AKU Aarva je výkonným ředitelem organizace European Movement Finland a členem politické skupiny Evropského hnutí pro mezinárodní politiku týkající se demokracie, účasti občanů a základních hodnot. Předtím, než byl v dubnu 2017 jmenován výkonným ředitelem, zastával různé vedoucí pozice v nevládních organizacích zapojených do rozvoje vysokoškolského vzdělávání. V rámci Evropského hnutí ve Finsku je odpovědný za všechny vnitrostátní a mezinárodní operace nevládní organizace, včetně personálního řízení, finančních operací a vztahů s veřejností. Jako organizační reformátor, manažer, administrativní pracovník, realizátor a projektant významných komunikačních projektů EU má prokázané výsledky. AKU je aktérem analytického týmu s přesným myšlením.

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.
Jste připraveni zaregistrovat vlastní iniciativu?

Chcete některou z iniciativ podpořit? Potřebujete více informací o probíhajících nebo uzavřených iniciativách?