Sinead O’Keeffe on Euroopa kodanikualgatuse „Piirideta videod“ liige, mille eesmärk on tagada, et eri liikmesriikides elavatel ELi kodanikel on täielik poliitiline õigus ja nad saavad hääletada riiklikel valimistel. Sinead on pärit Iirimaalt ja elab Brüsselis. Kohe pärast õigusõpinguid alustas ta tööd piirideta valijate heaks.
Selles intervjuus Euroopa kodanikualgatuse foorumile selgitab ta, miks see küsimus on miljonite eurooplaste jaoks eriti oluline, miks ta leiab, et Euroopa kodanikualgatus võiks olla parim vahend selle käsitlemiseks ning millised probleemid tuli korraldajatel oma algatuse registreerimiseks ja käivitamiseks lahendada.
Vaadake algatust „Meet-And-Greet Initiative Organisationrs“ koos Sinead O’Keeffe’i ja teiste korraldajatega või lugege allpool oma täieliku vestluse protokolli.
Sinead: Alates liikumisvabadusest ei ole minu jaoks mõttekas, et te võite kolida teise riiki ja seal elada, kui teil on lapsed, kes lähetavad oma lapsed kooli, töötate seal, maksad makse, lähed seal haiglatesse, osalete kogukonnas, sa kuulud kogukonda, olete seal spordimeeskonnas ega saa hääletada! Minu jaoks ei ole see mõttekas.
Olen Iirimaalt ja Iirimaal tegelikult üks viiest ELi riigist, kus me oleme oma riigist lahkumisel valimisõigusest ilma jäetud. Kui ma elan väljaspool Iirimaad 18 kuud, ei saa ma Iirimaa valimistel enam hääletada, kuid ma ei saa hääletada ka Belgia valimistel, mistõttu ma ei saa nüüd kusagil hääletada. See tähendab ainult järgmist: „Mul ei ole oma põhiõigust hääletada; ja hääletamine on õigus, mitte privileeg. Sellel ei ole mõtet.“
Q: Miks valisite Euroopa kodanikualgatuse vahendiks, mis võib teid aidata?
Euroopa kodanikualgatus jõustati ELi õiguses mittediskrimineerimist ja kodakondsust käsitlevas peatükis, nii et see on täiesti mõistlik meie kampaania jaoks, mis puudutab poliitilisi õigusi ja mittediskrimineerimist.
Vaadates erinevaid ELis kättesaadavaid otsedemokraatia vahendeid, oleme tutvunud petitsioonide ja lobitööga – valitsuste lobitööga, institutsioonide lobitööga, kuid oleme näinud, et Euroopa kodanikualgatuse vahend on parim vahend, eriti noorte jaoks, et osaleda otseselt ELi poliitika kujundamises.
Q: Kui keeruline oli teie algatust registreerida?
Registreerisime Euroopa kodanikualgatuse 2020. aasta jaanuaris, see võeti vastu märtsis ja me ei käivitanud kohe, mis on uute määrustega kättesaadavaks tehtud võimalus. See oli nii lihtne, sest me ei pidanud käivitama teist, mille komisjon oli heaks kiitnud. Me suutsime enne käivitamist võtta aega partnerluste loomiseks, seega alustasime 1. septembril 2020 tööd, nii et olime tõeliselt õnnelik lünk, mis võimaldas meil meeskonna luua ja teha palju teadusuuringuid. See on ka Euroopa kodanikualgatuse foorum, kus me neid küsisime ning sai neilt palju nõu õiguslike aluste ja strateegia väljatöötamise kohta.
„Kui otsite nõu selle kohta, kuidas alustada Euroopa kodanikualgatust, ütlen, et võtan kõhklemata ühendust Euroopa kodanikualgatuse foorumiga, andes teile kirjalikke nõuandeid, andes nõu, kaasates teid veebiseminaridel ja erinevatel koolitustel, et vastata Teie vajadustele.“
Q: Mis on kõige olulisem registreerimisprotsessist saadud õppetund?
Õppisime võtma aega enne Euroopa kodanikualgatuse tegelikku käivitamist. Uue määrusega õnnestus meil seda teha, sest ma tean, et teistel Euroopa kodanikualgatustel seda võimalust ei olnud, kuid see on meile tohutu boonus, sest meil õnnestus luua oma meeskond, uurida erinevaid strateegiaid ja anda meile ka võimalus saada nõu teistelt Euroopa kodanikualgatuse sidusrühmadelt, teistelt Euroopa kodanikualgatuse algatustelt ja kodanikuühiskonna organisatsioonidelt selle kohta, kuidas end kõige paremini turustada.
Q: COVIDil on olnud märkimisväärsed tagajärjed kampaaniavõimalustele – kuidas te seda probleemi lahendasite?
COVID-19 pandeemia on julgustanud meid uurima asju, mida tavaliselt peame enesestmõistetavaks muul viisil, näiteks inimesteni jõudmisel. Me oleme harjunud inimesi tänaval nägema ja neile alla kirjutama, nii et nüüd on meie kampaania täielikult veebis ja me ei kohtu isegi meeskonnaga isiklikult. Me kohtume igal hommikul veebiplatvormil Slack. Uute meeskonnaliikmete leidmisel ei kohtu me nendega isiklikult, seega oli tegemist tõelise võitlusega. Selle vastu võitlemiseks korraldatakse hommikuseid koosolekuid igal hommikul, peetakse avatud arutelu, hoitakse seda mitteametlikuna ning see aitab muuta meie kampaania edukaks. Kui liikus kampaania täielikult internetti, pidime ka üritusi veebis vahetama, nii et me võõrustame veebiseminare, saime neil rääkida eri partneritel, kuid peamine viis neid veebiseminare tutvustada on sotsiaalmeedia kaudu.
Sotsiaalmeedia on võti, et jõuda liikuvate kodanikeni, kes on kõik ELi kodanikud. Meil on Instagrami, Facebooki Twitteri ja LinkedIni lehed. Näiteks Facebookis oleme osa rühmadest, nagu „Irish in Brussels“, „Sakslased Roomas“, „Berliners in Romania“, seega on kõik need asjad väga olulised ning me postitame neid ka üsna sageli, sest just nii saame vastuseid. Me räägime inimestega oma postituste kommentaarides ja see on viis, kuidas saame inimesed tõeliselt alla kirjutada ja kampaanias osaleda. Püüame inimesi inspireerida artiklite kirjutamise ja Facebookis postitamise kaudu. Suur asi, millega oleme tegelenud, on olnud Facebooki reklaamid. Me oleme saanud paljudelt erinevatelt kampaaniate korraldajatelt ja organisatsioonidelt nõu, et see on üks peamisi viise COVIDi ajal kampaaniate korraldamiseks. Facebookis seisame me silmitsi mõningate probleemidega, sest meie kampaania on poliitiline. See on poliitiline ja sotsiaalne sisu ning Facebook on teinud selliste reklaamide vastu mõningaid takistusi, kuid me tegeleme nende küsimustega. Arvan, et üks minu peamisi nõuandeid: kindlasti kasutage Facebooki reklaame, kuna see on peamine viis, kuidas kampaaniaga liituda ja seda laiemalt levitada.
Q: Mida olete kogenud Euroopa Komisjoni allkirjade kogumise süsteemi kasutamisel?
Sinead: Meie kogemused komisjoni allkirjade kogumise süsteemiga on olnud väga positiivsed. Kui klõpsate algatusele „Piirideta valijate toetamine“, näete, kuidas toimub allkirjade kogumine igas riigis, mis on väga hea. Võite näha künnist, selles riigis kogutavate allkirjade arvu ja saavutatud protsendimäära. Näiteks kui ma seda jätkan, käsitlen kõigepealt Iirimaad ja ma näen nelja punkti miski protsenti ja ütlen: „Okay, võib-olla järgmisel nädalal tahan olla 5 %, järgmisel nädalal 6 %“, nii et korraldaja seisukohast on see kindlasti väga kasulik.
Ma arvan, et korraldajate jaoks on väga oluline teada, et Euroopa kodanikualgatusel on väga palju kaks poolt, Euroopa institutsioonide poolel on teatav lobitöö ning seejärel on olemas üldine teavitustegevus, võttes ühendust tavakodanikega. Näiteks institutsioonide lobitöös on väga kasulik võtta ühendust Euroopa Parlamendi büroode liikmetega, neid kokku kutsuda, teha kõik, mida peate vajalikuks, ja nad tegelikult reageerivad; teisest küljest on see keerulisem, kui võtta ühendust kodanikega. Peate looma tugevad partnerlused kohalike kogukondade ja väikeste organisatsioonidega. Ma arvan, et see, mida me nägime, on olnud kõige olulisem selleks, et kaasata keskmine kodanik, sest enamik inimesi ei tea, mis on Euroopa kodanikualgatus.
Selleks et Euroopa kodanikualgatus oleks edukas, peate koguma allkirju vähemalt seitsmest liikmesriigist. Iga nimetatud liikmesriigi jaoks on kehtestatud künnis, seega näiteks Iirimaa puhul on künnis üsna madal, õnnelikult piisav, seega on väga hea mõte keskenduda madala künnisega riikidele. Lisaks soovitame tegelikult mitte ainult keskenduda seitsmele liikmesriigile, sest teil on vaja koguda miljon allkirja ja see oleks väga keeruline vaid seitsmest. Seega peaksite loomulikult keskenduma kõige olulisematele liikmesriikidele umbes 10–11–12 ja keskenduma neile ning muidugi üritama alati ületada miljoni piiri, kui see on võimalik. Kui me oma algatuse käivitasime, kasutasime oma kampaaniastrateegia jaoks Euroopa kodanikualgatuse õigusalast nõu ja nõu ning andsime meile kirjalikke nõuandeid ja koolitusi, mis on olnud hindamatud meie tegevuse kujundamisel... Me oleme noorte Euroopa kodanikualgatus, nii et me ei ole kõik äärmiselt kogenud kampaaniate korraldajad ja see, mida nad meile pakkusid, on olnud väga kasulik!
Vaadake algatust „Meet-And-Greet Initiative Organisationrs“ koos Sinead O’Keeffe’iga
Autorid
Sinead O’KeeffeSinead O’Keeffe on Euroopa kodanikualgatuse „Piirideta videod“korraldajate rühma liige.
Kommenteerige
Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.