Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Sinead O’Keeffe, „Voters bez Granic”: Narzędzie europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest najlepszym narzędziem umożliwiającym młodym ludziom bezpośrednie zaangażowanie się w kształtowanie polityki UE

Data aktualizacji: 14 February 2022

Sinead O’Keeffe jest członkiem europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Voters bez Granic”, która prowadzi kampanię na rzecz zapewnienia obywatelom UE mieszkającym w różnych państwach członkowskich pełnego prawa politycznego i możliwości głosowania w wyborach krajowych. Sinead pochodzi z Irlandii i mieszka w Brukseli. Zaczęła pracować dla wyborców bez Granic bezpośrednio po studiach prawniczych.

W wywiadzie dla forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej wyjaśnia, dlaczego kwestia ta ma szczególne znaczenie dla milionów Europejczyków, dlaczego uważa, że europejska inicjatywa obywatelska może być najlepszym narzędziem do rozwiązania tej kwestii, oraz jakie wyzwania musieli pokonać organizatorzy, aby inicjatywa została zarejestrowana i uruchomiona.

Obejrzyj „Meet-And-Greet Initiative Organizerss” z Sineadem O ’Keeffem i innymi organizatorami lub zapoznaj się z poniższym zapisem pełnego wywiadu.

sin

Sinead: Zaczynając od swobody przemieszczania się, nie ma dla mnie sensu, że możesz przemieszczać się do innego kraju i mieszkać w tym społeczeństwie, jeśli masz dzieci do szkoły, tam pracujesz, płacisz podatki, wyjeżdżasz do tamtejszych szpitali, uczestniczysz w społeczności, wchodzisz w skład społeczności, przebywasz tam w zespole sportowym i nie możesz głosować! Nie ma dla mnie sensu.

Jestem w Irlandii, a w Irlandii jestem jednym z pięciu krajów UE, w których po opuszczeniu naszego kraju jesteśmy pozbawieni praw wyborczych. Jeśli mieszkam poza Irlandią przez 18 miesięcy, nie mogę już głosować w wyborach irlandzkich, ale nie mogę również głosować w wyborach belgijskich, więc teraz nie mogę głosować w żadnym miejscu. Oznacza to jedynie: Nie mam podstawowego prawa do głosowania; głosowanie jest prawem, a nie przywilejem. Nie ma sensu”.

Q: Dlaczego wybrano europejską inicjatywę obywatelską jako instrument, który może Ci pomóc?

Europejska inicjatywa obywatelska weszła w życie w prawie UE w rozdziale dotyczącym niedyskryminacji i obywatelstwa, więc tylko w pełni sensowna jest nasza kampania, która dotyczy praw politycznych i niedyskryminacji.

Analizując różne narzędzia demokracji bezpośredniej dostępne w UE, przyjrzeliśmy się petycjom i lobbingowi – lobbingowi w rządach, lobbingowi w instytucjach, ale widzieliśmy, że narzędzie europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest najlepszym narzędziem, zwłaszcza dla młodych ludzi, aby bezpośrednio zaangażować się w kształtowanie polityki UE.

Q: Jak trudno było zarejestrować inicjatywę?

W styczniu 2020 r. zarejestrowaliśmy europejską inicjatywę obywatelską, którą zaakceptowaliśmy w marcu i nie uruchomiliśmy od razu, co jest możliwe dzięki nowym rozporządzeniom. Stało się to bardzo ręka, ponieważ nie musieliśmy uruchamiać drugiego, który został przyjęty przez Komisję. Udało nam się potrwać trochę czasu na zbudowanie partnerstw, a więc zainaugurowaliśmy 1 września 2020 r., w związku z czym udało nam się utworzyć zespół i przeprowadzić wiele badań. Tak właśnie się stało, gdzie powstało forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej, ponieważ zapytaliśmy o nie i zasięgaliśmy od nich wielu porad na temat podstaw prawnych i sposobów opracowania naszej strategii.

„Jeśli poszukujesz porady na temat tego, jak rozpocząć europejską inicjatywę obywatelską, chciałbym skontaktować się z forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej, który udzieli Panu porad na piśmie i porad, w których udział wezmą Państwo w seminariach internetowych i różnych sesjach szkoleniowych w celu zaspokojenia wszystkich potrzeb”.

voters

Q: Jakie są najważniejsze wnioski z procesu rejestracji?

Czego się nauczyliśmy, zanim faktycznie uruchomiliśmy europejską inicjatywę obywatelską. Dzięki nowemu rozporządzeniu udało nam się to zrobić, ponieważ wiem, że inne europejskie inicjatywy obywatelskie nie miały takiej możliwości, ale było to dla nas ogromną premią, ponieważ udało nam się utworzyć nasz zespół, przyjrzeliśmy się różnym strategiom i daliśmy nam również możliwość uzyskania porady od innych zainteresowanych stron europejskiej inicjatywy obywatelskiej, innych europejskich inicjatyw obywatelskich i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na temat najlepszego sposobu samodzielnego wprowadzania na rynek.

Q: Pandemia COVID wywarła znaczący wpływ na możliwości prowadzenia kampanii – w jaki sposób radzili sobie Państwo z tym wyzwaniem?

Pandemia COVID-19 zachęciła nas do przyjrzenia się temu, co zwykle za oczywistą rzeczą, w inny sposób, na przykład docierania do ludzi. Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania ludzi na ulicy, do podpisywania ich, więc teraz nasza kampania jest w pełni dostępna online i nie spotykamy się nawet osobiście z zespołem. Spotykamy się każdego rano na platformie internetowej Slack. Gdy przyjmujemy nowych członków zespołu, znów nie spotykamy się z nimi osobiście, a więc jest to prawdziwa walka. Jednym ze sposobów walki z tym zjawiskiem jest organizowanie porannych spotkań każdego rano, prowadzenie otwartej dyskusji, utrzymywanie jej nieformalnej i naprawdę pomocne w sukcesie naszej kampanii. Kiedy nasza kampania w pełni przeniosła się do internetu, musieliśmy również przemieszczać wydarzenia w internecie, więc byliśmy gospodarzami webinariów, zabierając głos różnym partnerom, ale głównym sposobem promowania tych seminariów internetowych jest promowanie tych seminariów internetowych za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Media społecznościowe są kluczem do dotarcia do mobilnych obywateli – wszystkich obywateli UE. Mamy strony na Instagramie, Facebooku Twitter, LinkedIn. Na przykład na Facebooku jesteśmy częścią grup takich jak „Irish in Brussels”, „Niemiec w Rzymie”, „Berliners w Rumunii”, tak więc wszystkie te kwestie są naprawdę ważne, a także dość często poruszamy na ten temat, ponieważ w ten sposób otrzymujemy odpowiedzi. Porozmawiamy z ludźmi w komentarzach na temat naszych postów i w ten sposób skłonimy ludzi do prawdziwego podpisu, a ludzie do zaangażowania się w kampanię. Staramy się inspirować ludzi poprzez pisanie artykułów i zamieszczanie ich na Facebooku. Dużą kwestią, z którą mamy do czynienia, są reklamy na Facebooku. Otrzymaliśmy porady wielu różnych działaczy i organizacji, że jest to jeden z kluczowych sposobów prowadzenia kampanii podczas pandemii COVID-19. Facebook stoi przed pewnymi wyzwaniami, ponieważ nasza kampania ma charakter polityczny. Są to treści polityczne i społeczne, a Facebook stworzył pewne przeszkody dla takich reklam, ale zajmujemy się nimi. Uważam, że jest to jeden z moich głównych wskazówek: z pewnością korzysta z reklam Facebooka, ponieważ jest to kluczowy sposób na włączenie obywateli w kampanię i jej upowszechnienie.

Q: Jakie są Państwa doświadczenia z korzystaniem z systemu zbierania podpisów Komisji Europejskiej?

Sinead: Nasze doświadczenia związane z systemem zbierania podpisów przez Komisję są bardzo pozytywne. Po kliknięciu na „Wspieranie głosu bez granic” możesz zobaczyć, jak zbieranie podpisów odbywa się w każdym kraju, co jest bardzo dobre. Można zobaczyć próg, liczbę podpisów, które należy zgromadzić w tym kraju, oraz osiągnięty odsetek. Na przykład, kiedy się do tego przyjdę, patrzę na Irlandię przede wszystkim, patrzę na cztery punkty procentowe i mówię: „Okay, być może w przyszłym tygodniu chcę być na poziomie pięciu procent, a w przyszłym tygodniu – 6 %”, więc z punktu widzenia organizatora jest to zdecydowanie bardzo korzystne. 

Uważam, że bardzo ważne jest, aby organizatorzy wiedzieli, że istnieją bardzo dwie strony europejskiej inicjatywy obywatelskiej, pewnego rodzaju lobbing po stronie instytucji europejskich, a następnie ogólna strona dotarcia do zwykłych obywateli. Na przykład w celu lobbingu w instytucjach bardzo przydatne jest skontaktowanie się z posłami do biur Parlamentu Europejskiego, wyodrębnienie ich, podjęcie wszelkich działań, które uważają Państwo za konieczne i faktycznie odpowiedzą na nie; po drugiej stronie, nawiązanie kontaktu z obywatelami, jest to trudniejsze. Musisz nawiązać silne partnerstwa ze społecznościami lokalnymi, z małymi organizacjami. Myślę, że to, co widzieliśmy, ma największe znaczenie dla zaangażowania przeciętnego obywatela, ponieważ większość osób nie wie, czym jest europejska inicjatywa obywatelska.

Sin

Aby europejska inicjatywa obywatelska okazała się skuteczna, musisz zebrać podpisy z co najmniej siedmiu państw członkowskich. Dla każdego z tych państw członkowskich istnieje próg, tak więc na przykład w Irlandii próg ten jest dość niski, a zatem bardzo dobrze jest dotrzeć do państw, w których próg ten jest niski. Ponadto w rzeczywistości zalecamy nie tylko ukierunkowanie działań na siedem państw członkowskich, ponieważ trzeba zgromadzić milion podpisów, co byłoby bardzo trudne tylko od siedmiu. Oczywiście więc powinieneś dotrzeć do kluczowych państw członkowskich w ok. 10–11-12 i skupić się na nich i oczywiście zawsze starać się przekroczyć milion, jeśli to możliwe. Kiedy zainicjowaliśmy naszą inicjatywę, korzystaliśmy z porad prawnych i porad prawnych dotyczących europejskiej inicjatywy obywatelskiej w ramach naszej strategii kampanii, a także udzielaliśmy nam pisemnych porad i sesji szkoleniowych, które okazały się bezcenne dla kształtowania tego, co robimy... Jestmy europejską inicjatywą obywatelską młodych ludzi, więc nie wszyscy bardzo doświadczeni działacze i to, co dostarczono nam, były bardzo przydatne! 

Obejrzyj „Meet-And-Greet Initiative Organizators” z Sineadem O’Keeffe

Autorzy

Sinead O’Keeffe

Sinead O’Keeffe jest członkiem grupy organizatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Głosowanie bez granic”

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.