Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Sinead O’Keeffe, „Voters Without Borders”: Az európai polgári kezdeményezés eszköze a legjobb eszköz arra, hogy a fiatalok közvetlenül részt vegyenek az uniós szakpolitikai döntéshozatalban

Frissítés dátuma: 14 February 2022

Sinead O’Keeffe tagja a „Voters Without Borders” elnevezésű európai polgári kezdeményezésnek, amelynek célja annak biztosítása, hogy a különböző tagállamokban tartózkodó uniós polgárok teljes körű politikai joggal rendelkezzenek, és szavazhassanak a nemzeti választásokon. Sinead Írországból származik, és Brüsszelben él. Közvetlenül jogi tanulmányait követően kezdett dolgozni a Voters Határok Nélkülnél.

Az európai polgári kezdeményezés fórumára készített interjúban kifejti, hogy ez a kérdés miért különös fontossággal bír európaiak milliói számára, miért gondolja úgy, hogy az európai polgári kezdeményezés lenne a legjobb eszköz annak kezelésére, és hogy a szervezőknek milyen kihívásokkal kellett szembenézniük ahhoz, hogy kezdeményezésüket nyilvántartásba vegyék és elindítsák.

Nézze meg Sinead O’Keeffe és más szervezők részvételével a „Meet-And-Greet Initiative Organisationrs” elnevezésű rendezvény szervezőit, vagy olvassa el az alábbi teljes interjú átiratát.

sin

Sinead: A mozgás szabadságától kezdve nem ésszerű számomra, hogy egy másik országba költözz, és a társadalomban éljen, ha gyermekeit odaküld, ott dolgozik, ott dolgozik, adót fizet, ott a kórházba utazik, részt vesz a közösségben, részt vesz a közösségben, sportcsapatban vesz részt ott, és nem szavazhat! Számomra ennek nincs értelme.

Írországból és Írországban vagyok az EU öt olyan országának egyike vagyok, ahol az ország elhagyását követően megfosztjuk a szavazati jogtól. Ha 18 hónapja Írországon kívül élek, az ír választásokon már nem szavazhatok, de a belga választásokon sem tudok szavazni, így most sehol nem szavazhatok. Ez csak azt jelenti, hogy: Nem vagyok alapvető szavazati jogom; és a szavazás jog, nem pedig kiváltság. Csak értelmetlen.”

Q: Miért választotta az európai polgári kezdeményezést mint olyan eszközt, amely segíthet Önnek?

Az európai polgári kezdeményezés az uniós jogban a megkülönböztetésmentességről és a polgárságról szóló fejezetben lépett hatályba, így a politikai jogokról és a megkülönböztetésmentességről szóló kampányunknak csak teljes értelme van.

A közvetlen demokrácia különböző, az EU-ban rendelkezésre álló eszközeit vizsgálva a petíciókat és a lobbizást – a kormányok lobbizását, az intézmények lobbizását – vizsgáltuk, de láttuk, hogy az európai polgári kezdeményezés eszköze a legjobb eszköz, különösen a fiatalok számára, hogy közvetlenül részt vegyenek az uniós szakpolitikai döntéshozatalban.

Q: Mennyire nehéz volt a kezdeményezés nyilvántartásba vétele?

2020 januárjában nyilvántartásba vettük az európai polgári kezdeményezést, amelyet márciusban elfogadtak, és nem indítottuk el azonnal, ami az új rendeletekkel biztosított lehetőség. Ez azért jelent meg, mert nem kellett elindítanunk a másodikat, amelyet a Bizottság elfogadott. Mielőtt elindultunk, időt szántunk arra, hogy partnerségeket építsünk ki, így 2020. szeptember 1-jét indítottuk el, így valóban szép szakadék volt a csapat felállítására és sok kutatás elvégzésére. Itt jött létre az európai polgári kezdeményezés fóruma is, mert megkérdeztük őket, és sok tanácsot kaptunk tőlük a jogalapokkal és a stratégiánk kialakításának módjával kapcsolatban.

„Ha tanácsot szeretne kapni az európai polgári kezdeményezés elindításával kapcsolatban, kérem, vegye fel a kapcsolatot az európai polgári kezdeményezés fórumával, amely írásban tanácsot ad Önnek, tanácsokat ad Önnek, akik webináriumokon és különféle képzéseken vesznek részt, hogy minden igényét kielégítse.”

voters

Q: Melyek a regisztrációs folyamat legfontosabb tanulságai?

Tanultunk abban, hogy az európai polgári kezdeményezés elindítása előtt időt kell szánni. Az új rendelettel nagyszerű, hogy ezt azért tehettük meg, mert tudom, hogy más európai polgári kezdeményezéseknek nem volt ez a lehetősége, de ez hatalmas bónusz volt számunkra, mivel csapatunkat sikerült felépítenünk, különböző stratégiákat vizsgáltunk meg, és lehetőséget adtunk arra is, hogy tanácsot kapjunk az európai polgári kezdeményezés más érdekelt feleitől, más európai polgári kezdeményezésektől és civil társadalmi szervezetektől a legjobb értékesítési móddal kapcsolatban.

Q: A Covid jelentős következményekkel járt a kampánylehetőségekre nézve – hogyan kezelte a kihívást?

A Covid19-világjárvány arra ösztönözte bennünket, hogy más módon vizsgáljuk meg azokat a dolgokat, amelyeket általában magától értetődőnek vélünk, például az emberek megszólítását. Arra törekedtünk, hogy meglátogassuk az embereket az utcán, hogy aláírjuk őket, így kampányunk ma már teljes mértékben online zajlik, és még a csapattal sem találkozunk személyesen. Minden reggel találkozunk a Slack online platformon. Amikor új csapattagokat kapunk, ismét nem találkozunk velük személyesen, így ez valódi harc volt. E probléma leküzdésének egyik módja az, ha minden reggel délelőtt üléseket tartanak, nyílt vitát tartanak, informálisak maradnak, és valóban hozzájárulnak kampányunk sikeréhez. Amikor teljesen online léptük át kampányunkat, online eseményeket is át kellett szerveznünk, így webináriumokat szerveztünk, és különböző partnerek is felszólalhattak ezeken a rendezvényeken, de a webináriumok népszerűsítésének fő módja a közösségi médián keresztül történik.

A közösségi média kulcsfontosságú ahhoz, hogy minden uniós polgár mobilis legyen. Oldalaink az Instagramon, a Facebook Twitteren és a LinkedInen találhatók. A Facebookon például olyan csoportokban veszünk részt, mint az „Irish in Brussels”, a „németek Rómában”, a „Berliners in Romania”, így ezek a dolgok valóban fontosak, és ezekre is nagyon gyakran kerül sor, mert így kapunk választ. Beszélünk a posztjainkhoz fűzött megjegyzésekben szereplő emberekkel, és így érjük el, hogy az emberek valóban aláírják magukat, és hogy részt vegyenek a kampányban. Arra törekszünk, hogy cikkeket írjunk és közzétegyünk a Facebookon. Az általunk kezelt nagy dolog a Facebook-hirdetések. Számos különböző kampányolótól és szervezettől kaptunk tanácsot arra vonatkozóan, hogy ez az egyik legfontosabb módja a Covid alatti kampánynak. A Facebook néhány kihívással szembesültünk, mivel kampányunk jellege politikai jellegű. Politikai és társadalmi tartalomról van szó, és a Facebook bizonyos akadályokat gördített az ilyen hirdetések elé, de ezeket kezeljük. Úgy gondolom, hogy ez az egyik fő tanácsom: mindenképpen használja a Facebook-hirdetéseket, mivel ez kulcsfontosságú módja annak, hogy az emberek bekapcsolódjanak a kampányba, és szélesebb körben elterjedjenek.

Q: Milyen tapasztalatai vannak az Európai Bizottság aláírásgyűjtő rendszerének használatával kapcsolatban?

Sinead: A Bizottság aláírásgyűjtési rendszerével kapcsolatos tapasztalataink nagyon pozitívak voltak. Ha rákattint a „Support Voters without Borders” kezdeményezésre, megtudhatja, hogyan zajlik az aláírásgyűjtés az egyes országokban, ami nagyon jó. Megtekintheti a küszöbértéket, az adott országban gyűjtendő aláírások számát és az elért százalékos arányt. Például, amikor továbbhaladok, először Írországot nézem, és négy pontot látok valami százalékban, és azt mondom, hogy „Okay, talán jövő héten öt százalékot akarok elérni, jövő héten pedig hat százalékot fogok kitenni”, ezért egy szervező szempontjából mindenképpen nagyon előnyös. 

Úgy gondolom, hogy a szervezőknek nagyon fontos tudniuk, hogy az európai polgári kezdeményezésnek nagyon két oldala van, az európai intézménynél lobbiznak, majd az általános elérési oldalról van szó, amely kapcsolatba lép a hétköznapi polgárokkal. Az intézmények lobbitevékenysége során például nagyon hasznos felvenni a kapcsolatot az Európai Parlament irodáinak képviselőivel, tájékozódni, mindent megtenni, amit szükségesnek tart, és ténylegesen válaszolni fog rájuk; és a másik oldalon, amikor kapcsolatba lépünk a polgárokkal, ez a legnehezebb rész. Erős partnerségeket kell kialakítania a helyi közösségekkel és a kis szervezetekkel. Úgy gondolom, hogy az általunk látottak a legfontosabbak voltak az átlagpolgár bevonásához, mivel a legtöbb ember nem tudja, hogy mi az európai polgári kezdeményezés.

Sin

Ahhoz, hogy egy európai polgári kezdeményezés sikeres legyen, legalább hét tagállamból kell aláírást gyűjtenie. E tagállamok mindegyike esetében létezik küszöbérték, így például Írország esetében a küszöbérték meglehetősen alacsony, szerencsére elég, ezért nagyon jó ötlet az alacsony küszöbértékkel rendelkező célországok számára. Emellett azt javasoljuk, hogy ne csak hét tagállamot célozzunk meg, mert Önnek egymillió aláírást kell összegyűjtenie, és ez nagyon nehéz lenne csupán hétből, ezért természetesen a legfontosabb tagállamokat kell megcéloznia, akár 10, 11–12 főt is, és ezekre kell összpontosítania, és természetesen minden esetben meg kell próbálnia túllépni az egymilliót, ha ez lehetséges. Kezdeményezésünk elindításakor igénybe vettük az európai polgári kezdeményezés jogi tanácsait és tanácsait kampánystratégiáinkhoz, írásbeli tanácsokat és képzéseket is biztosítottunk számunkra, és ezek felbecsülhetetlen értékűek voltak ahhoz, hogy létrehozzuk azt, amit... fiatalok európai polgári kezdeményezése teszünk, így nem minden rendkívül tapasztalt kampányoló vagyunk, és nagyon hasznos volt számunkra, hogy mit is teszünk! 

Tekintse meg a „Meet-And-Greet Initiative Organisationrs” rendezvény szervezőit Sinead O’Keeffe-vel

Közreműködők

Sinead O’Keeffe

Sinead O’Keeffe a „Védők határok nélkül” elnevezésű európai polgári kezdeményezés szervezői csoportjának tagja

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.