Sinead O’Keeffe je členem evropské občanské iniciativy „Voters bez hranic“, která usiluje o to, aby občané EU s bydlištěm v různých členských státech měli plné politické právo a mohli volit ve vnitrostátních volbách. Sinead pochází z Irska a žije v Bruselu. Přímo po studiu práva začala pracovat pro voliče bez hranic.
V tomto rozhovoru pro Fórum evropské občanské iniciativy vysvětluje, proč je tato otázka obzvláště důležitá pro miliony Evropanů, proč se domnívá, že evropská občanská iniciativa by mohla být nejlepším nástrojem k jejímu řešení a jaké problémy museli organizátoři překonat, aby byla jejich iniciativa zaregistrována a zahájena.
Podívejte se na „organizátory iniciativy Meet-And-Greet“ se Sinead O’ Keeffem a dalšími organizátory – nebo si přečtěte přepis svého celého pohovoru níže.
Sinead: Počínaje svobodou pohybu mi nedává smysl, abyste se mohli přestěhovat do jiné země a v této společnosti můžete žít, pokud máte děti, které tam posíláte do školy, pracujete tam, platíte daně, cestujete do nemocnic v dané zemi, zapojujete se do komunity, stanete se součástí komunity, účastníte se tam ve sportovním týmu a nemůžete volit! Pro mě to nemá smysl.
Jsem z Irska a v Irsku jsme ve skutečnosti jednou z pěti zemí EU, kde jsme po odchodu z naší země zbaveni volebního práva. Pokud po dobu 18 měsíců žiji mimo Irsko, již mohu volit v irských volbách, ale také nemohu volit v belgických volbách, takže nyní nemohu hlasovat nikde. Znamená to pouze: „Nemám základní právo volit; a hlasování je právem, nikoli výsadou. Prostě to nemá smysl.“
Q: Proč jste zvolili evropskou občanskou iniciativu jako nástroj, který vám může pomoci?
Evropská občanská iniciativa vstoupila v platnost do právních předpisů EU v kapitole o nediskriminaci a občanství, takže má pro naši kampaň, která se týká politických práv a nediskriminace, zcela smysl.
Při pohledu na různé nástroje přímé demokracie, které jsou v EU k dispozici, jsme se zabývali peticemi a lobbováním – lobbováním vlád, lobbováním u orgánů, ale viděli jsme, že nástroj evropské občanské iniciativy je nejlepším nástrojem, zejména pro mladé lidi, aby se přímo zapojili do tvorby politik EU.
Q: Jak obtížné bylo získat registraci vaší iniciativy?
V lednu 2020 jsme zaregistrovali evropskou občanskou iniciativu, která byla přijata v březnu, a nezahájili jsme ji okamžitě, což je možnost, která je dána novými nařízeními k dispozici. To bylo velmi praktické, protože jsme nemuseli spustit druhý, který Komise akceptovala. Dříve, než jsme zahájili činnost, jsme dokázali nějakou dobu trvat, než jsme navázali partnerství, a proto jsme zahájili činnost 1. září 2020, takže jsme mohli tým vybudovat a provést řadu výzkumů. To je také místo Fóra evropské občanské iniciativy, protože jsme se jich dotázali a obdrželi od nich mnoho rad ohledně právních důvodů a toho, jak budovat naši strategii.
„Pokud hledáte rady, jak zahájit evropskou občanskou iniciativu, rád bych řekl, že neváhejte obrátit se na Fórum evropské občanské iniciativy, které Vám poskytne písemné poradenství, mluvené rady, které vás zapojí do webinářů a různých školení, aby bylo možné vyhovět vašim potřebám.“
Q: Jaká je nejdůležitější ponaučení z procesu registrace?
To, co jsme se naučili, vám zabere čas, než začnete evropskou občanskou iniciativu skutečně zahájit. S novým nařízením je skvělé, že jsme toho dokázali dosáhnout, protože jsem věděl, že jiné evropské občanské iniciativy tuto příležitost neměly, ale to je pro nás obrovský bonus, protože jsme se dostali do týmu, jsme se zabývali různými strategiemi a rovněž jsme měli příležitost získat poradenství od dalších zúčastněných stran evropské občanské iniciativy, dalších evropských občanských iniciativ a organizací občanské společnosti, jak nejlépe uvést na trh.
Q: Pandemie COVID-19 měla významné dopady na příležitosti k vedení kampaně – jak jste problém řešili?
Pandemie COVID-19 nás motivovala k tomu, abychom se zabývali věcmi, které obvykle považujeme za samozřejmost, a to jiným způsobem, například oslovením lidí. Byli jsme zvyklí vidět lidi na ulici, přimět je k podpisu, takže nyní je naše kampaň plně on-line a nesetkáváme se s týmem ani osobně. Každý ráno se setkáváme na internetové platformě Slack. Když obdržíme nové členy týmu, opět se s nimi osobně nesetkáme, takže se jedná o skutečný problém. Proti tomu lze bojovat tak, že se každé ráno budou konat dopolední schůze, bude udržována otevřená diskuse, ponechána neformální diskuse a skutečně přispějeme k tomu, aby naše kampaň byla úspěšná. Když jsme svou kampaň přesunuli plně online, museli jsme také přemístit akce on-line, takže jsme hostili webináře, na nichž jsme hovořili různí partneři, ale hlavním způsobem, jak tyto webináře propagovat, jsou sociální média.
Sociální média jsou klíčem k tomu, abychom se dostali k mobilním občanům, a to všem občanům EU. Stránky jsou k dispozici na Instagramu, Facebooku Twitteru a LinkedInu. Například na Facebooku jsme součástí skupin, jako jsou „Irština v Bruselu“, „Němci v Římě“, „Berlíři v Rumunsku“, takže všechny tyto věci jsou skutečně důležité, a do těchto skupin také poměrně často vysíláme, protože to je způsob, jakým se dostaneme odpovědí. Komunikujeme s lidmi v komentářích k našim příspěvkům, a to jak přimět lidi, aby se skutečně podepsali, a zapojit se do kampaně. Snažíme se inspirovat lidi psaním článků a jejich umístěním na Facebooku. Ve velké míře se zabýváme inzeráty na Facebooku. Obdrželi jsme rady od mnoha různých aktivistů a organizací, že se jedná o jeden z klíčových způsobů, jak vést kampaň během pandemie COVID-19. S Facebookem jsme čelili určitým výzvám, protože naše kampaň je politická. Jedná se o politický a sociální obsah a Facebook vytvořil určité překážky proti takovýmto reklamám, ale řešíme je. Myslím si, že je to jeden z mých hlavních rad: rozhodně používat inzeráty na Facebooku, neboť se jedná o klíčový způsob, jak zapojit lidi do kampaně a zvýšit její rozšíření.
Q: Jaké máte zkušenosti s používáním systému Evropské komise pro sběr podpisů?
Sinead: Naše zkušenosti se systémem Komise pro sběr podpisů jsou velmi pozitivní. Po kliknutí na „Podporovat iniciativu „Podporovat voliče bez hranic“ se dozvíte, jak probíhá sběr podpisů v každé zemi, což je velmi dobré. Vidíte prahovou hodnotu, počet podpisů, které musí být v dané zemi shromážděny, a procentní podíl, kterého bylo dosaženo. Například když se jím budu zabývat, budu se samozřejmě nejprve zabývat Irskem a vidím čtyři procentní body a říkám: „Okay, možná příští týden, chci být pět procent, příští týden budu 6 procent“, takže z pohledu organizátora je to jistě velmi přínosné.
Domnívám se, že je pro organizátory velmi důležité, aby věděli, že evropská občanská iniciativa má mnoho dvou stran, což je způsob, jak lobbovat na straně evropských institucí, a poté existuje obecná informační stránka, která je v kontaktu s běžnými občany. Například pro lobbování orgánů je velmi užitečné kontaktovat poslance kanceláří Evropského parlamentu, zakročit je, dělat vše, co považujete za nezbytné, a skutečně odpovědět; na druhé straně se jedná o obtížnější část, která je v kontaktu s občany. Musíte vytvořit silná partnerství s místními komunitami a s malými organizacemi. Myslím si, že to, co jsme viděli, je nejdůležitější pro zapojení průměrného občana, protože většina lidí neví, co je evropská občanská iniciativa.
Aby byla evropská občanská iniciativa úspěšná, musíte shromáždit podpisy z nejméně sedmi členských států. Pro každý z těchto členských států existuje prahová hodnota, takže například pro Irsko je prahová hodnota poměrně nízká, dostatečně štěstí, takže je velmi dobré zaměřit se na země s touto nízkou prahovou hodnotou. Kromě toho ve skutečnosti doporučujeme zaměřit se nejen na sedm členských států, protože musíte shromáždit jeden milion podpisů, což by bylo velmi obtížné pouze ze sedmi, takže byste se samozřejmě měli zaměřit na klíčové členské státy asi 10–11–12 a zaměřit se na ně a samozřejmě se na ně vždy snažit, pokud je to možné, překročit jeden milion. Při zahájení naší iniciativy jsme využili právního poradenství a poradenství evropské občanské iniciativy pro naši strategii kampaně a poskytli nám písemné poradenství a také školení, která nám byla neocenitelná při formování toho, co děláme... Jsme evropskou občanskou iniciativou mladých lidí, takže ne všichni s extrémně zkušenými aktivisty a to, co nám poskytli, byla velmi užitečná!
Sledujte „organizátory iniciativy Meet-And-Greet“ se Sinead O’Keeffem
Přispěvatelé
Sinead O’KeeffeSinead O’Keeffe je členem skupiny organizátorů evropské občanské iniciativy „Voters bez hranic“
Připojit komentář
Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.