Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Sinead O’Keeffe, „Гласоподаватели без граници“: Инструментът на Европейската гражданска инициатива е най-добрият инструмент, чрез който младите хора могат да участват пряко в изготвянето на политиките на ЕС

Актуализирано на: 14/02/2022

Sinead O’Keffe е член на европейската гражданска инициатива „Гласоподаватели без граници“, която води кампания, за да гарантира, че гражданите на ЕС, пребиваващи в различни държави членки, имат пълно политическо право и могат да гласуват на национални избори. Синад е от Ирландия и живее в Брюксел. Тя започва работа за гласоподаватели без граници веднага след като учи по право.

В това интервю за форума на ЕГИ тя обяснява защо този въпрос е от особено значение за милиони европейци, защо счита, че Европейската гражданска инициатива може да бъде най-добрият инструмент за справяне с нея и какви предизвикателства трябва да преодолеят организаторите, за да регистрират и изпълняват своята инициатива.

Гледайте „Организатори на инициативата „Meet-And-Greet“ със Sinead O’Keeffe и други организатори — или прочетете протокола от пълното си интервю по-долу.

sin

Sinead: Започвайки от свободата на движение, няма смисъл за мен да се преместите в друга страна и да живеете в това общество, ако имате деца, които изпращате децата си там, работите там, плащате данъци, отидете в болниците там, участвате в общността, станете част от общността, сте в спортен отбор там и не можете да гласувате! За мен няма смисъл.

Аз съм от Ирландия и в Ирландия всъщност сме една от петте държави в ЕС, където сме лишени от избирателни права, след като напуснем страната си. Ако живея извън Ирландия в продължение на 18 месеца, не мога повече да гласувам на ирландските избори, но не мога да гласувам и на белгийските избори, така че сега не мога да гласувам никъде. Това означава само: Нямам основното си право на глас; и гласуването е право, а не привилегия. Това просто няма смисъл“.

Q: Защо избрахте Европейската гражданска инициатива като инструмент, който може да Ви помогне?

Европейската гражданска инициатива беше приведена в сила в правото на ЕС в главата относно недискриминацията и гражданството, така че е напълно логично нашата кампания, посветена на политическите права и недискриминацията.

Когато разглеждаме различните инструменти на пряката демокрация, налични в ЕС, разгледахме петициите и лобирането — лобиране на правителствата, лобиране пред институциите, но видяхме, че инструментът на Европейската гражданска инициатива е най-добрият инструмент, особено за младите хора да участват пряко в изготвянето на политиките на ЕС.

Q: Колко трудно беше да регистрирате вашата инициатива?

Регистрирахме европейската гражданска инициатива през януари 2020 г., тя беше приета през март и не стартирахме веднага, което е възможност, предоставена с новите регламенти. Това беше много полезно, тъй като не трябваше да започнем втората, която бяхме приети от Комисията. Успяхме да отделим известно време, за да изградим партньорства, преди да стартирахме, така че стартирахме 1 септември 2020 г., така че имаше наистина хубаво разминаване, което можем да изградим екипа и да направим много научни изследвания. Това е и мястото, където се проведе форумът на Европейската гражданска инициатива, защото ги попитахме и получихме много съвети от тях относно правните основания и начините за изграждане на нашата стратегия.

„Ако търсите съвет как да започнете европейска гражданска инициатива, бих казал, че не се колебайте да се свържете с Форума на европейската гражданска инициатива, който ще ви даде писмени съвети, ще ви включи в уебинари и различни обучения, за да се отговори на всички ви нужди“.

voters

Q: Кои са най-важните поуки, извлечени от процеса на регистрация?

Нещо, което научихме, беше да отделите време, преди да започнете европейската гражданска инициатива. С новия регламент е чудесно, че успяхме да направим това, тъй като знам, че други европейски граждански инициативи не имаха тази възможност, но това беше огромен бонус за нас, защото успяхме да изградим нашия екип, успяхме да разгледаме различни стратегии и ни дадоха възможност да получим съвети от други заинтересовани страни от Европейската гражданска инициатива, други европейски граждански инициативи и организации на гражданското общество относно най-добрия начин за предлагане на пазара.

Q: COVID оказа значително въздействие върху възможностите за кампания — как се справихте с предизвикателството?

Пандемията от COVID-19 ни насърчи да разгледаме нещата, които обикновено приемаме за даденост по друг начин, например да достигнем до хората. „Бяхме свикнали да виждаме хората на улицата, да ги кажем да се подпишат, така че сега нашата кампания е изцяло онлайн и не се срещаме дори с екипа лично. Всяка сутрин се срещаме на Slack — онлайн платформа. Когато намерим нови членове на екипа, отново не се срещаме лично с тях, така че това беше истинска борба. Един от начините за борба с това е да се провеждат сутрешни срещи всяка сутрин, да се води открита дискусия, да се запази неформалната и наистина да се допринесе за успеха на нашата кампания. Когато проведохме кампанията си изцяло онлайн, трябваше да преместим прояви онлайн, така че да сме домакини на уебинари, получихме различни партньори, за да говорим на тях, но основният начин за популяризиране на тези уебинари е чрез социалните медии.

Социалните медии са ключът към мобилните граждани — всички граждани на ЕС. Имаме страници в Instagram, Facebook Twitter, LinkedIn. Във Фейсбук например сме част от групи като „ирландски в Брюксел „, „германци в Рим„, „Берлинери в Румъния“, така че всички тези неща са наистина важни и ние публикуваме по тях доста често, тъй като това е начинът, по който получаваме отговори. Говорим с хората в коментарите за нашите публикации и това е начинът, по който искаме хората да се подпишат, а хората да се включат в кампанията. Опитваме се да вдъхновим хората да пишат статии и да ги публикуват във Facebook. Голяма част от нещата, с които се занимаваме, бяха рекламите във Facebook. Получихме съвети от много различни активисти и организации, че това е един от основните начини за провеждане на кампания по време на COVID. С Facebook сме изправени пред някои предизвикателства, тъй като нашата кампания е политическа. Това е политическо и социално съдържание и Фейсбук е поставил някои пречки пред подобни реклами, но ние се справяме с тях. Мисля, че това е един от основните ми съвети: определено използвайте реклами във Фейсбук, тъй като това е ключов начин за включване на хората в кампанията и за нейното по-широко разпространение.

Q: Какъв опит сте имали с използването на системата на Европейската комисия за събиране на подписи?

Sinead: Нашият опит със системата на Комисията за събиране на подписи е много положителен. Когато щракнете върху „Подкрепа на гласоподавателите без граници“, можете да видите как се събират подписи във всяка страна, което е много добро. Можете да видите прага, броя на подписите, които трябва да бъдат събрани в тази страна, и процента, който е бил достигнат. Например, когато продължавам по него, разглеждам Ирландия на първо място, разбира се, и виждам четири процента и казвам: „Окай, може би следващата седмица искам да бъда пет процента, следващата седмица ще бъда шест процента“, така че от гледна точка на организатора това определено е много полезно. 

Мисля, че за организаторите е много важно да знаят, че има много две страни на европейската гражданска инициатива, че има вид лобиране от страна на европейската институция и след това има обща информационна страна, като се свързва с обикновените граждани. За лобиране на институциите например е много полезно да се свържете с членовете на кабинетите на Европейския парламент, като ги обединим, да направите всичко, което считате за необходимо, и те действително ще отговорят; а от другата страна, като се свържете с гражданите, това е по-трудната част. Трябва да създадете силни партньорства с местните общности и с малки организации. Мисля, че това, което видяхме, е най-важно за привличането на средностатистическия гражданин, тъй като повечето хора не знаят какво е европейската гражданска инициатива.

Sin

За да бъде успешна дадена европейска гражданска инициатива, трябва да събирате подписи от най-малко седем държави членки. За всяка от тези държави членки има праг, така че например за Ирландия прагът е доста нисък, за щастие, така че е много добра идея да се насочат държавите с този нисък праг. Освен това препоръчваме не само да се насочим към седем държави членки, защото трябва да събирате един милион подписа и това би било много трудно само от седем, така че, разбира се, трябва да се насочите към ключови държави членки, може би 10—11—12, и да се съсредоточите върху тях и, разбира се, винаги да се опитвате да надхвърлите един милион, ако това е възможно. Когато стартирахме нашата инициатива, използвахме правните съвети и съвети на европейската гражданска инициатива за нашата стратегия за кампанията и ни предоставиха писмени съвети, както и обучения, които бяха безценни за формирането на това, което правим... ние сме европейска гражданска инициатива на младите хора, така че не всички изключително опитни активисти и това, което ни предоставиха, бяха много полезни! 

Гледайте „Организатори на инициативата Meet-And-Greet“ със Sinead O’Keeffe

Автори

Sinead O’Keeffe

Sinead O’Keffe е член на групата на организаторите на европейската гражданска инициатива „Гласоподаватели без граници

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.
Готови сте да регистрирате вашата инициатива?

Искате да подкрепите инициатива? Искате да научите повече за текущи и минали инициативи?