Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Valstu iestādes vērsieties pie tā, kā nodrošināt, lai jūsu paraksti tiktu pārbaudīti

Atjaunināšanas datums: 17/11/2022

Uzdevums savākt 1 miljonu parakstu nav viegls, un tas nav arī jūsu EPI noslēguma līnija. Pēc visu šo parakstu vākšanas ir pienācis laiks tos iesniegt pārbaudei, veicot vairākus verifikācijas procesa posmus. Vispirms jums ir jāgrupē paraksti pēc valstspiederības. Otrkārt, jums ir jāsūta paraksti katras dalībvalsts izraudzītajām valsts iestādēm. Treškārt, valsts iestādēm ir 3 mēneši laika, lai pārbaudītu jūsu parakstus. Kad paraksti ir apstiprināti, jūs saņemsiet verifikācijas sertifikātu no katras dalībvalsts. Kad esat saņēmis visus verifikācijas sertifikātus un atbilst vajadzīgajām robežvērtībām, jūs beidzot varat iesniegt savu iniciatīvu Komisijai!

Lai labāk izprastu pārbaudes procesu un to, kā izvairīties no nederīgiem parakstiem no pilsoņiem, kas atbalsta iniciatīvu, mēs intervējām piecas valsts iestādes no Beļģijas, Čehijas, Igaunijas, Luksemburgas un Zviedrijas. Par parakstu pārbaudi atbildīgās iestādes parasti ir iekšlietu ministrijas, vēlēšanu komisijas vai iedzīvotāju reģistri. Mūsu mērķis šajās intervijās bija saprast, kāpēc paraksti dažkārt tiek noraidīti, un apkopot dažus padomus un ieteikumus organizatoriem. 

Dažas galvenās atziņas un ieteikumi no valstu iestādēm:

Aicinot pilsoņus parakstīt iniciatīvu papīra formātā vai tiešsaistē:

1. Brīdināt pilsoņus, ka viņu paraksts ir derīgs tikai tad, ja viņi ir pietiekami veci, lai atbalstītu Eiropas pilsoņu iniciatīvas.

Visas valsts iestādes uzsvēra, ka ir svarīgi nodrošināt, lai pilsonis būtu pietiekami vecs iniciatīvas parakstīšanai. Valsts iestādēm vairākkārt ir jānoraida paraksts, jo pilsonis nav sasniedzis balsstiesīgo vecumu. Lielākajā daļā dalībvalstu šis vecums ir 18 gadi, bet ir daži izņēmumi: Igaunija (16), Grieķija (17), Malta (16), Austrija (16). Tas var mainīties pēc katras valsts ieskatiem. Piemēram, Beļģijā no 2023. gada 1. maija minimālais balsstiesīgais vecums Eiropas Parlamenta vēlēšanās būs 16 gadi, kas nozīmē, ka no minētā datuma arī Beļģijas pilsoņi vecumā no 16 līdz 18 gadiem varēs atbalstīt EPI. Izmantojot Komisijas centralizēto vākšanas tiešsaistes sistēmu, iedzīvotāji tiek brīdināti par šo prasību parakstīšanas lapā.

Skaidri informēt pilsoņus par prasībām, kas jāizpilda, lai varētu parakstīt EPI: tiesības balsot Eiropas vēlēšanās un ES pilsonis. Valstu iestādes konstatēja, ka lielākā daļa parakstu tiek noraidīti, jo pilsonis nav sasniedzis vecumu vai nav ES pilsonis.

 

2. Paskaidrot iedzīvotājiem, cik svarīgi ir aizpildīt veidlapu neatkarīgi no tā, vai tā ir tiešsaistē vai papīra formātā, pilnīgi un pareizi.

Daudzi paraksti tiek noraidīti nepilnīgu veidlapu dēļ. Turklāt attiecībā uz parakstiem papīra formātā pārliecinieties, ka cilvēki ir skaidri uzrakstīti. Visbiežāk sastopamās kļūdas, ar kurām saskārās valstu iestādes, bija nepareizi vai nepilnīgi personas identifikācijas numuri, nepareizi vārdi un nepareizs dzimšanas datums. Neaizmirstiet vienmēr atgādināt pilsoņiem, ka viņiem, parakstot iniciatīvu, ir jāizmanto pilns juridiskais nosaukums.

Luksemburgas valsts iestāde arī paskaidroja zināmu elastību, kad vien tas bija iespējams: “Ar roku pārbaudot parakstus papīra formātā, mēs cenšamies ņemt vērā iespējamās parakstītāja kļūdas (piemēram, pirmā/pēdējā vārda maiņu, dzimšanas dienu un mēnesi utt.). Tomēr dažos gadījumos mums nav citas izvēles kā vien noraidīt parakstu.”

Palīdzēt pilsoņiem parakstīt iniciatīvu, lai nodrošinātu, ka tiek pabeigti visi soļi. Forums pašlaik gatavo informācijas lapu, uz kuru varat atsaukties savā tīmekļa vietnē, lai brīdinātu iedzīvotājus par šiem ieteikumiem.

Lai uzzinātu katras dalībvalsts datu prasības, kas pilsoņiem jāsniedz, parakstot iniciatīvu, noklikšķiniet šeit

 

3. Informē parakstītājus par stingrajiem datu aizsardzības noteikumiem un to, ka viņu datu privātums tiek uztverts ļoti nopietni! 

Pilsoņi var nelabprāt sniegt personisku informāciju, lai parakstītu iniciatīvu, tāpēc jūsu interesēs ir arī paskaidrot pilsoņiem, kā tiks izmantoti viņu personas dati, un nodrošināt, ka tie ir droši. Valsts iestādes uzsvēra, ka pārbaudes procesā pilsoņu sniegtā informācija nekad netiek saglabāta vai sniegta, šīs informācijas vienīgais mērķis ir nodrošināt, ka pilsoņi, kas paraksta iniciatīvu, ir ES pilsoņi un ir tiesīgi balsot Eiropas vēlēšanās. Iepazīstieties arī ar jautājumiem un atbildēm par datu privātumu EPI tīmekļa vietnē, uz kuru varat atsaukties:  https://citizens-initiative.europa.eu/how-it-works/faq_en#Data-protection

 

4. Nošķiriet dažādu tautību pilsoņu parakstus papīra formātā, neļaujiet viņiem parakstīties uz viena un tā paša papīra! Atcerieties, ka jums ir jāiesniedz paraksti pēc valstspiederības.

 

5. Mudināt iedzīvotājus izmantot tiešsaistes parakstu platformu. Tiešsaistes platformā tiek veiktas dažas automātiskas pārbaudes, kas samazina iespējamību, ka paraksts tiks noraidīts. Atcerieties, ka attiecībā uz iniciatīvām, kas reģistrētas pēc 2022. gada beigām, jūs varēsiet izmantot tikai Komisijas tiešsaistes vākšanas sistēmu.

 

Atcerieties, ka ir svarīgi virzīt pilsoņus parakstu vākšanas procesā, informējot viņus par visiem nepieciešamajiem datiem, kas vajadzīgi, lai parakstītu iniciatīvu, t. i., par datiem, kas vajadzīgi, lai to parakstītu, un par datu aizsardzības noteikumiem. Visbeidzot, tā kā arvien vairāk pilsoņu uzzinās par EPI un iniciatīvas parakstīšanas procesu, jums kā organizatoram būs vieglāk savākt apstiprinātus parakstus. Taču neaizmirstiet, ka sekmīga parakstu vākšana izriet no labi plānotas un labi īstenotas kampaņas stratēģijas!

 

Ja jums ir kādi papildu jautājumi par pārbaudes procesu vai kādu citu EPI procesa aspektu, lūdzu, iesniedziet savus jautājumus “Skatīt ieteikumu” EPI forumā. 

 

Lai uzzinātu vairāk par parakstu vākšanu, iepazīstieties ar informāciju “ Kā savākt parakstus”

Lai uzzinātu vairāk par kampaņas organizēšanu, noskaidrojiet, kā organizēt kampaņu

Lai uzzinātu vairāk par verifikācijas un iesniegšanas procesu, iepazīstieties ar mūsu tiešsaistes kursu (3. modulis “Pārbaude un iesniegšana”).

 

Vai vēlaties uzdot valsts iestādēm citus jautājumus par pārbaudes procesu? Iesniedziet savus jautājumus sadaļā “Piezīmes”.

 

 

Author of Blog Post - Vasiliki M

 

Autori

Vasiliki Mustakis

Eiropas pilsoņu iniciatīvas foruma grupa

Līdzdalības demokrātijas koordinators, Eiropas Pilsoņu rīcības dienests (ECAS) 

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Esat gatavs reģistrēt iniciatīvu?

Vēlaties atbalstīt iniciatīvu? Vēlaties uzzināt vairāk par pašreizējām vai agrākām iniciatīvām?