Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Władze krajowe podejmują działania na rzecz tego, jak zapewnić Twoje podpisy i zweryfikować je

Data aktualizacji: 17/11/2022

Zadanie polegające na zebraniu miliona podpisów nie jest łatwe i nie jest też skończoną linią dla inicjatywy obywatelskiej. Po zebraniu wszystkich podpisów nadszedł czas, aby przedstawić je do weryfikacji, przechodząc kilka etapów procesu weryfikacji. Najpierw należy zgrupować podpisy według obywatelstwa. Po drugie, należy wysłać podpisy do wyznaczonych organów krajowych w każdym państwie członkowskim. Po trzecie, organy krajowe mają 3 miesiące na zweryfikowanie podpisów. Po zatwierdzeniu podpisów otrzymasz świadectwo weryfikacji od każdego państwa członkowskiego. Po otrzymaniu wszystkich certyfikatów weryfikacji i osiągnięciu wymaganych progów możesz ostatecznie przedłożyć inicjatywę Komisji!

Aby lepiej zrozumieć proces weryfikacji i uniknąć nieważnych podpisów obywateli popierających inicjatywę, Trybunał przeprowadził wywiady z pięcioma organami krajowymi z Belgii, Czech, Estonii, Luksemburga i Szwecji. Organami odpowiedzialnymi za weryfikację podpisów są zazwyczaj ministerstwa spraw wewnętrznych, komisje wyborcze lub rejestry ludności. Naszym celem było zrozumienie, dlaczego podpisy są czasami odrzucane, oraz zebranie wskazówek dla organizatorów. 

Niektóre kluczowe wnioski i wskazówki od organów krajowych:

W przypadku prośby obywateli o podpisanie inicjatywy w formie papierowej lub online:

1. Ostrzegają obywateli, że ich podpis jest ważny tylko wtedy, gdy są na tyle starsi, aby poprzeć europejskie inicjatywy obywatelskie.

Wszystkie organy krajowe podkreśliły, jak ważne jest zadbanie o to, by obywatel był na tyle starszy, by podpisać inicjatywę. Władze krajowe muszą wielokrotnie odrzucić podpis, ponieważ obywatel nie jest w wieku uprawniającym do głosowania. W przypadku większości państw członkowskich, które ukończyły 18 lat, istnieją pewne wyjątki: Estonia (16), Grecja (17), Malta (16), Austria (16). Może to ulec zmianie według uznania każdego państwa. Na przykład w Belgii od dnia 1 maja 2023 r. minimalny wiek uprawniający do głosowania w wyborach europejskich wyniesie 16 lat, co oznacza, że Belgowie w wieku 16–18 lat będą również mogli popierać europejskie inicjatywy obywatelskie począwszy od tej daty. Korzystając z centralnego systemu zbierania deklaracji on-line Komisji, obywatele są informowani o tym wymogu na stronie podpisującej.

Jasne informowanie obywateli o wymogach dotyczących możliwości podpisania europejskiej inicjatywy obywatelskiej: prawo do głosowania w wyborach europejskich i obywatel UE. Organy krajowe zauważyły, że w większości przypadków podpisy są odrzucane, ponieważ obywatel nie jest w wieku lub nie jest obywatelem UE.

 

2. Wyjaśnienie obywatelom, jak ważne jest wypełnienie formularza, zarówno on-line, jak i w formie papierowej, w pełni i prawidłowo.

Wiele podpisów jest odrzucanych z powodu niekompletnych formularzy. W przypadku podpisów papierowych należy również upewnić się, że ludzie piszą w jasny sposób. Najczęściej spotykane błędy organów krajowych to niepoprawne lub niekompletne osobiste numery identyfikacyjne, niepoprawne imiona i nazwiska oraz nieprawidłowa data urodzenia. Nie zapomnij zawsze przypominać obywatelom, że przy podpisywaniu inicjatywy muszą posługiwać się ich pełną nazwą prawną.

Organ krajowy z Luksemburga wyjaśnił również, w miarę możliwości, pewną elastyczność: „Podczas ręcznej weryfikacji podpisów papierowych staramy się uwzględnić ewentualne błędy podpisującego (takie jak wymiana imienia/nazwy, dzień zamiany i miesiąc urodzenia itp.). W niektórych przypadkach nie mamy jednak innego wyboru niż odrzucenie podpisu”.

Poprowadzij obywateli przy podpisywaniu inicjatywy, aby upewnić się, że wszystkie etapy zostaną zakończone. Forum przygotowuje obecnie arkusz informacyjny, do którego można się odnieść na swojej stronie internetowej, aby poinformować obywateli o tych wskazówkach.

Aby zapoznać się z wymogami dotyczącymi danych dla każdego państwa członkowskiego, które obywatele muszą podać przy podpisywaniu inicjatywy, kliknij tutaj

 

3. Poinformować sygnatariuszy o surowych przepisach o ochronie danych oraz o tym, że prywatność ich danych jest traktowana bardzo poważnie! 

Obywatele mogą niechętnie podawać dane osobowe w celu podpisania inicjatywy, dlatego w Państwa interesie leży również wyjaśnienie obywatelom, w jaki sposób ich dane osobowe będą wykorzystywane, i zapewnienie ich bezpieczeństwa. Władze krajowe podkreśliły, że podczas procesu weryfikacji informacje przekazywane przez obywateli nigdy nie są zapisywane ani przekazywane, a celem tych informacji jest wyłącznie zagwarantowanie, że obywatele podpisujący inicjatywę są obywatelami UE i kwalifikują się do głosowania w wyborach europejskich. Zapoznaj się również z pytaniami i odpowiedziami na temat prywatności danych na stronie internetowej europejskiej inicjatywy obywatelskiej, do której można się odnieść:  https://citizens-initiative.europa.eu/how-it-works/faq_en#Data-protection

 

4. Oddzielić podpisy w formie papierowej od obywateli o różnych narodowościach, nie zezwalaj im na złożenie podpisu na tym samym papierze! Pamiętaj, że należy złożyć podpisy według obywatelstwa.

 

5. Zachęcanie obywateli do korzystania z internetowej platformy podpisów. Na platformie internetowej przeprowadza się kilka automatycznych kontroli, które zmniejszają prawdopodobieństwo odrzucenia podpisu. W przypadku inicjatyw zarejestrowanych po upływie 2022 r. będą Państwo mogli korzystać wyłącznie z systemu zbierania deklaracji online Komisji.

 

Należy pamiętać, że ważne jest, aby kierować obywatelami w procesie zbierania podpisów, informując ich o wszystkich danych niezbędnych do podpisania inicjatywy, tj. o danych wymaganych do jej podpisania oraz o przepisach o ochronie danych. Ostatecznie, w miarę jak coraz więcej obywateli staje się świadomych europejskich inicjatyw obywatelskich i procesu podpisywania inicjatywy, łatwiej będzie Państwu jako organizatorowi zbierać zatwierdzone podpisy. Nie zapominajmy jednak, że skuteczne zbieranie podpisów wynika z dobrze zaplanowanej i dobrze realizowanej strategii kampanii!

 

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania dotyczące procesu weryfikacji lub innych aspektów procesu europejskiej inicjatywy obywatelskiej, prosimy o przesłanie pytań do Seek Advice na temat Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. 

 

Aby dowiedzieć się więcej o zbieraniu podpisów, sprawdź, jak zbierać podpisy

Aby dowiedzieć się więcej o organizacji kampanii, dowiedz się, jak zorganizować kampanię

Aby dowiedzieć się więcej na temat procesu weryfikacji i składania wniosków, zapoznaj się z naszym kursem internetowym (moduł 3, weryfikacja i składanie wniosków)

 

Czy chcieliby Państwo zadać organom krajowym inne pytania dotyczące procesu weryfikacji? Zadaj pytania w sekcji „Uwagi” poniżej.

 

 

Author of Blog Post - Vasiliki M

 

Autorzy

Vasiliki Mustakis

Zespół Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej

Koordynator ds. demokracji uczestniczącej, Europejska Służba Działań Obywatelskich (ECAS) 

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy?

Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?