Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Nacionalinės institucijos imasi priemonių, kaip užtikrinti, kad jūsų parašas būtų patikrintas

Atnaujinta: 17/11/2022

Surinkti 1 mln. parašų nėra lengva ir tai taip pat nėra jūsų EPI pabaiga. Surinkus visus šiuos parašus, atėjo laikas juos pateikti patikrinti atliekant kelis tikrinimo proceso etapus. Pirma, parašus turite sugrupuoti pagal pilietybę. Antra, parašus turite nusiųsti kiekvienos valstybės narės paskirtoms nacionalinėms institucijoms. Trečia, nacionalinės valdžios institucijos turi per 3 mėnesius patikrinti jūsų parašus. Patvirtinus parašus, iš kiekvienos valstybės narės gaunamas patikrinimo sertifikatas. Kai gavote visus patikros sertifikatus ir pasiekėte nustatytus ribinius dydžius, savo iniciatyvą galite pateikti Komisijai!

Siekdami geriau suprasti tikrinimo procesą ir tai, kaip išvengti iniciatyvą remiančių piliečių neteisėtų parašų, apklausėme penkias nacionalines Belgijos, Čekijos, Estijos, Liuksemburgo ir Švedijos valdžios institucijas. Institucijos, atsakingos už parašų tikrinimą, paprastai yra vidaus reikalų ministerijos, rinkimų komisijos arba gyventojų registrai. Per šiuos pokalbius mes siekėme suprasti, kodėl parašai kartais atmetami, ir surinkti patarimų organizatoriams. 

Keletas svarbiausių nacionalinių valdžios institucijų sprendimų ir patarimų:

Kai piliečių prašoma pasirašyti savo iniciatyvą spausdintine forma arba internetu:

1. Įspėti piliečius, kad jų parašas galioja tik tada, kai jie yra pakankamai seni, kad galėtų paremti Europos piliečių iniciatyvas.

Visos nacionalinės valdžios institucijos pabrėžė, jog svarbu užtikrinti, kad pilietis būtų pakankamai senas, kad galėtų pasirašyti iniciatyvą. Dažnai nacionalinės valdžios institucijos turi atmesti parašą, nes pilietis nėra sulaukęs balsavimo teisės amžiaus. Daugumoje valstybių narių amžius yra 18 metų, tačiau yra keletas išimčių: Estija (16), Graikija (17), Malta (16), Austrija (16). Tai gali pasikeisti kiekvienos šalies nuožiūra. Pavyzdžiui, nuo 2023 m. gegužės 1 d. Belgijoje minimalus rinkimų į Europos Parlamentą amžius bus 16 metų, o tai reiškia, kad nuo tos dienos 16–18 metų belgai taip pat galės remti Europos piliečių iniciatyvas. Kai naudojatės Komisijos centrine internetine pritarimo pareiškimų rinkimo sistema, piliečiai apie šį reikalavimą informuojami pasirašymo puslapyje.

Aiškiai informuoti piliečius apie reikalavimus, kad jie galėtų pasirašyti Europos piliečių iniciatyvą: teisę balsuoti Europos Parlamento rinkimuose ir ES pilietį. Nacionalinės valdžios institucijos pastebėjo, kad dauguma parašų atmetami dėl to, kad pilietis nėra sulaukęs amžiaus arba nėra ES pilietis.

 

2. Paaiškinti piliečiams, kaip svarbu užpildyti formą, nesvarbu, ar ji būtų pateikta internete, ar popieriuje, visiškai ir teisingai.

Daugelis parašų atmetami dėl neišsamių formų. Be to, pasirašydami popierinius parašus, įsitikinkite, kad žmonės rašo aiškiai. Dažniausios klaidos, su kuriomis susidūrė nacionalinės institucijos, buvo neteisingi arba neišsamūs asmens tapatybės numeriai, neteisingi vardai ir pavardės bei neteisinga gimimo data. Nepamirškite visada priminti piliečiams, kad pasirašydami iniciatyvą jie turi naudoti visą savo teisinį pavadinimą.

Liuksemburgo nacionalinė institucija, kai įmanoma, taip pat paaiškino tam tikrą lankstumą: „Tikrindami popierinius parašus rankiniu būdu stengiamės atsižvelgti į galimas pasirašančiojo klaidas (pvz., pakeisti vardą ir pavardę, apsikeisti gimimo diena ir mėnesiu ir t. t.). Tačiau kai kuriais atvejais neturime kito pasirinkimo, kaip tik atmesti parašą.“

Padėti piliečiams pasirašyti iniciatyvą ir užtikrinti, kad būtų užbaigti visi veiksmai. Forumas šiuo metu rengia informacinį lapą, kurį galite rasti savo interneto svetainėje ir perspėti piliečius apie šiuos patarimus.

Norėdami sužinoti apie kiekvienos valstybės narės duomenų reikalavimus, kuriuos piliečiai turi pateikti pasirašydami iniciatyvą, spustelėkite čia

 

3. Informuokite pasirašiusius asmenis apie griežtas duomenų apsaugos taisykles ir apie tai, kad jų duomenų privatumas vertinamas labai rimtai! 

Piliečiai gali nenorėti pateikti asmeninės informacijos savo iniciatyvai pasirašyti, todėl jums taip pat naudinga paaiškinti piliečiams, kaip bus naudojama jų asmeninė informacija, ir užtikrinti, kad ji būtų saugi. Nacionalinės valdžios institucijos pabrėžė, kad tikrinimo proceso metu piliečių pateikta informacija niekada neišsaugoma ir neperduodama, šios informacijos tikslas – tik užtikrinti, kad iniciatyvą pasirašantys piliečiai būtų ES piliečiai ir turėtų teisę balsuoti Europos Parlamento rinkimuose. Taip pat susipažinkite su klausimais ir atsakymais apie duomenų privatumą EPI interneto svetainėje, į kuriuos galite kreiptis:  https://citizens-initiative.europa.eu/how-it-works/faq_en#Data-protection

 

4. Skirtingų tautybių piliečių popierinius parašus saugokite atskirai, neleiskite jiems pasirašyti tame pačiame dokumente! Nepamirškite, kad parašus turite pateikti pagal pilietybę.

 

5. Skatinti piliečius naudotis internetine parašų platforma. Interneto platformoje atliekami tam tikri automatiniai patikrinimai, dėl kurių sumažėja tikimybė, kad parašas bus atmestas. Jei iniciatyvos užregistruotos po 2022 m. pabaigos, galėsite naudotis tik Komisijos internetine pritarimo pareiškimų rinkimo sistema.

 

Nepamirškite, kad svarbu padėti piliečiams rinkti parašus, informuojant juos apie visus iniciatyvai pasirašyti reikalingus duomenis, t. y. duomenis, kurių reikia jai pasirašyti, ir duomenų apsaugos taisykles. Galiausiai, kadangi daugiau piliečių sužino apie EPI ir iniciatyvos pasirašymo procesą, jums, kaip organizatoriui, bus lengviau surinkti patvirtintus parašus. Tačiau nepamirškite, kad sėkmingas parašų rinkimas grindžiamas gerai suplanuota ir gerai įgyvendinta kampanijos strategija!

 

Jei turite papildomų klausimų apie tikrinimo procesą ar bet kurį kitą EPI proceso aspektą, nedvejodami pateikite klausimus Pavojaus patarimui dėl EPI forumo. 

 

Jei norite daugiau sužinoti apie parašų rinkimą, sužinokite, kaip rinkti parašus

Daugiau informacijos apie kampanijos organizavimą rasite skyrelyje „ Kaip organizuoti kampaniją“

Daugiau informacijos apie tikrinimo ir pateikimo procesą rasite mūsų internetiniuose kursuose (3 modulis. Patikrinimas ir pateikimas).

 

Ar norėtumėte užduoti nacionalinėms institucijoms kitų klausimų, susijusių su tikrinimo procesu? Savo klausimus pateikite pastabų skirsnyje.

 

 

Author of Blog Post - Vasiliki M

 

Autoriai

Vasiliki Mustakis

Europos piliečių iniciatyvos forumo grupė

Europos piliečių veiksmų tarnybos (ECAS) dalyvaujamosios demokratijos koordinatorius 

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.
Esate pasirengę užregistruoti savo iniciatyvą?

Norite paremti iniciatyvą? Norite gauti daugiau informacijos apie dabartines arba ankstesnes iniciatyvas?