Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

A behatolók teljesítményének kiaknázása: A kampányok legfontosabb elemei

Frissítés dátuma: 22/08/2023

A sikeres európai polgári kezdeményezésért folytatott kampányhoz kulcsfontosságú elemekre, többek között hatékony stratégiára és alapos tervezésre van szükség. Az újabb kezdeményezések a véleményvezérek stratégiai alkalmazásának erejét is szemléltetik. Ezek a véleményvezérek, más néven VIP-k vagy multiplikátorok (politikusok, hírességek, sportolók stb.) az európai polgári kezdeményezés kampányainak hatékony multiplikátoreszközévé váltak. Mivel nagy platformokkal és tömeges nyomon követéssel rendelkeznek, képesek az üzenetek felerősítésére, a szélesebb közönség bevonására és a támogatás mozgósítására. A véleményformálók jelentőségének megértése alapvető fontosságú.

Az európai polgári kezdeményezés szervezőinek azonban bizonyos beruházásokat is végre kell hajtaniuk annak érdekében, hogy megszólítsák őket, érdekeljék őket, és beépítsék őket a kampányba, a kezdeményezés integritásának megőrzése mellett. E kihívások leküzdése fontos szerepet játszott a siker esélyeinek maximalizálásában, ezért négy tapasztalt kampánytárstól kértünk betekintést, akik megosztották a témával kapcsolatos szakértelmüket.

Az európai polgári kezdeményezés napján, 2023. június 8-án tartott munkaértekezleten a Democracy International négy szervezőt kért fel arra, hogy értékes meglátásokat osszanak meg az európai polgári kezdeményezés kampányaiban részt vevő véleményformálók mozgósításáról. A munkaértekezleten négy, különböző európai polgári kezdeményezést képviselő szervező tapasztalatai szerepeltek:  

  • Dabis Attila – Nemzeti régiók („Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért”)
  • Virginia Fiume – Szén-dioxid-árazás
  • Christian Hempel – A cápauszony-leválasztás megállítása – A kereskedelem megállítása
  • Olga Kikou – Végsünk véget a ketreces kornak!

Iránymutatást nyújtottak a véleményvezérek hatékony használatához, ami hasznos mind a jelenlegi, mind a jövőbeli szervezők számára.

A szervezők közös tapasztalatai alapján egyes elemek az európai polgári kezdeményezés kampányának irányítása során kulcsfontosságú szempontként szolgáltak. Ezek a kulcsszempontok csak kis részét teszik ki a szervezők által megosztott különböző ötleteknek és gyakorlatoknak. Ezek között lehet: a kampány regionalizációja, a használt nyelvek diverzifikálása (különösen az angol nyelvre való támaszkodás csökkentése), anyagok biztosítása a véleményvezérek számára, valamint a stratégia logók és jelmondatok révén történő egységesítése, miközben továbbra is lehetőség van némi személyre szabásra.

A megosztott ismeretek hatékony megjelenítése érdekében ezeket a főbb pontokat és a különböző konkrét tapasztalatokat beépítették egy gondolattérképbe. Ez a térkép segít kiemelni és megkülönböztetni a közös témákat (barna) és az egyéni stratégiákat és tapasztalatokat (a kezdeményezéstől függően más színekben).

Mind Map of Key Takeaways

 

Annak érdekében, hogy alaposabban megvizsgáljuk a véleményvezérek részvételét az európai polgári kezdeményezés kampányaiban, most három fő kérdést vizsgálunk meg a szervezőknek: hogyan lehet toborozni véleményvezéreket, hogyan kell használni a véleményvezéreket, milyen eredmények várhatók. Ezek a különböző pontok a szervezők által megosztott különböző tapasztalatokon és tippeken alapulnak. 

Hogyan lehet felvenni a befolyásos személyeket?

A véleményvezérek toborzása előtt alapvető fontosságú egy olyan egyértelmű stratégia kidolgozása, amely választ ad az olyan kulcsfontosságú kérdésekre, mint „Mit akarok elérni?”, „Hogyan valósíthatom meg ezt?” és „Milyen módon járulhatok hozzá a véleményformálók?”. Ezek az irányadó kérdések segítenek egy jól kidolgozott kampánystratégia kialakításában.

A kezdeményező aktivisták eltérő tapasztalatai azt mutatják, hogy a véleményformálók toborzásával kapcsolatban eltérő vélemények alakultak ki. Egyesek nem rendelkeztek konkrét kritériumokkal a véleményvezérek felvételére vonatkozóan, és kiválasztásukat nem a kezdeményezés témájára alapozták. Másrészről egyesek hatékonyabbnak találták, hogy olyan véleményvezéreket keressenek, akik már fogékonyak voltak az üzenetükre, különösen akkor, ha olyan témákkal foglalkoznak, amelyek kommunikációja összetettebb lehet. A felszólalók azonban egyetértenek abban, hogy a nemzeti és nemzetközi véleményformálók mellett mennyire fontos a regionális és helyi véleményformálók bevonása. Ezért a szervezők jobban regionalizálnák kampányukat, és szorosan együttműködnének a helyi aktivistákkal vagy a „serpákkal”.

Végül a véleményvezérek toborzásához különböző technikákat lehet alkalmazni. Ezek a folyamatok gyakran az egyik módja a szervezőktől a véleményvezérekig, de néhányan úgy döntöttek, hogy egyéneket vagy véleményformálókat vesznek igénybe mások toborzására. Az e-mail-sablonok segítségével bárki részt vehet a közös erőfeszítésben. Maguk az egyének is befolyásolhatják és megsokszorozhatják a kampány hatását.

Hogyan kell használni a befolyásoló anyagokat?

Miután felvették a véleményvezéreket, és beleegyeztek abba, hogy részt vegyenek a kampányban, hatásuk jelentős lehet. A véleményformálók bevonása révén a kampány szélesebb közönséget érhet el, és a tapadásos jelmondatok és befolyásos személyiségek használata jelentős hatással járhat (pl. Pamela Anderson „Cage Fighter” jelzése az „End the Cage Age” kampányban). Még kisebb léptékben is fel lehet használni a helyi vagy regionális közösségek befolyásos szereplőit arra, hogy kihasználhassák a helyi büszkeséget és elkötelezettséget az aktív részvétel előmozdítása érdekében.

Fontos emlékeztetni arra, hogy a véleményvezérek a szervezői csoporttól elkülönülő külső szervezetek. Független szereplők, akiknek igazodniuk kell a kampány céljaihoz és üzenetküldéséhez. Mivel a véleményvezérek gyakran zsúfolt egyének, nagyon fontos, hogy az összetett témákat könnyen érthető üzenetekre bontsuk, kezdve a kezdeményezés nevével. Az együttműködés előtt tájékoztató és néhány anyag rendelkezésre bocsátása hasznos lehet a véleményformálók tájékoztatása szempontjából a projekt különböző aspektusairól.

Alapvető fontosságú továbbá, hogy a kampány üzenetének felerősítésekor figyelembe vegyék a különböző megközelítéseket. Bármely médium multiplikátorként használható, és a kulcs a sokféleség felkarolása. Függetlenül attól, hogy civil társadalmi szervezetekről, polgármesterekről, politikusokról vagy hírességekről van szó, fontos, hogy kihasználjuk a kampány legjobb működését. Jelentős épületeket vagy kulcsfontosságú időpontokat – például a Földnapot – fel lehet használni az európai polgári kezdeményezés kampányának népszerűsítésére. A beszélgetés megkezdése után azonban fontos, hogy a közönséggel továbbra is kapcsolatot tartsunk a zsűrik, kommentek, megosztások és megosztások révén, a lendület fenntartása érdekében.

Milyen hatások várhatók?

A véleményvezérek használata költséghatékony megoldás lehet, függetlenül attól, hogy hírességekről, polgármesterekről vagy más befolyásos adatokról van-e szó. Fontos azonban, hogy ne becsüljük alá a véleményvezérek hatékony mozgósításával járó munkát. Például a „Stop Finning” európai polgári kezdeményezés szervezői több mint 1400 potenciális multiplikátorhoz fordultak, 12%-os sikerességi aránnyal, aminek eredményeként mintegy 160 véleményvezére került sor a közösségi médiában. Ez összetett folyamat lehet, de az eredmények jelentősek lehetnek. A szén-dioxid-árazási kampány esetében az előadó egyetlen története segített több mint 10,000 aláírás összegyűjtésében mindössze egy nap alatt.

Fontos, hogy kísérletezzenek és alkalmazkodjanak az egyes kampányok legjobb működéséhez. A véleményformálók, multiplikátorok és VIP-k bevonása nemcsak az aláírásgyűjtést segíti elő, hanem nagyobb hatást is gyakorol az adott kezdeményezésre és az európai polgári kezdeményezésre mint eszközre való figyelemfelkeltésre.

Zárókimenetek 

Végezetül nem szabad megfeledkeznünk az európai polgári kezdeményezés véleményformálóinak mint a polgári részvétel egyik eszközének általános jelentőségéről. Virginia Fiume, a szén-dioxid-árazási kezdeményezés szervezője kiemelte, hogy a véleményvezérek felhasználhatók arra, hogy megszüntessék az „echokamra” hatását. A véleményvezéreknek az európai polgári kezdeményezés kampányaiba való bevonása nagyobb lehetőséget kínál a közvélemény figyelmének felkeltésére, valamint az eszközt ismerő és az azt nem ismerők közötti szakadék áthidalására. A véleményformálók bevonása hozzájárulhat az európai polgári kezdeményezésekkel való inkluzívabb és hozzáférhetőbb együttműködéshez, végső soron lehetővé téve a polgárok számára az európai menetrend aktív alakítását.

 

Közreműködők

Gabriel Maitre

Gabriel Maitre a Demokrácia Nemzetközi Intézetének európai programja. Jelenleg politikatudományi mesterfokozatot szerez a franciaországi Poitiers Egyetemen. A demokratikus eszközök megerősítése érdekében hisz az emberek erejében.

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?