Инициативата „Защита на културното наследство на ЕС в селските райони, продоволствената сигурност и доставките“ има за цел да повиши осведомеността и да привлече повече инвестиции от ЕС в селските райони в подкрепа на предприятията и дейностите, които поддържат селските райони живи и храната ни.
В основата на тази ЕГИ е, че селското стопанство вече не е икономически привлекателна професия за младите хора, което допринася за обезлюдяването на селските райони, изтичането на мозъци и загубата на културни традиции. Ако тези тенденции продължат, продоволствената сигурност на ЕС (нашата продоволствена независимост и суверенитет) ще бъде застрашена от липсата на опитни управители на стопанства и стимули за навлизане и иновации в професията. В крайна сметка е необходимо по-голямо обществено уважение и признаване на ролята, която играят земеделските стопани.
Храните трябва да бъдат достъпни на достъпни цени, а селското стопанство трябва да бъде рентабилно
В продължение на десетилетия ЕС се гордее със самодостатъчността на производството на основни храни, като общата селскостопанска политика се определя в целия Съюз като водеща политика в подкрепа на земеделските стопани, продоволствената сигурност и поддържането на широка достъпност на храните на достъпни цени за потребителите.
Днес обаче потребителите плащат (относително) повече за хранителните си основи, отколкото през последните десетилетия, но земеделските стопани също се борят в противоположния край на производствената верига.
Днес качеството на земеделски стопанин е по-скъпо, така че професията става все по-нежелателна. Изброяване на някои от по-разпространените фактори: кризата, свързана с разходите за живот; разходи за енергия; разходите за прилагане на най-новите стандарти в областта на околната среда и хуманното отношение към животните; рекордно високите разходи за торове и други влагани ресурси; по-напредналите образователни изисквания за съвременните селскостопански практики; увеличената честота на сушите и други форми на изменение на климата; както и тяхната сериозност... всички те допринасят за професия, която не разполага с дългосрочна стабилност и положителни финансови перспективи. Добавяйки повече гориво към пожарите, земеделските стопани са подложени на по-голям контрол от всякога от хора и институции, които не разбират и не виждат стойността, която селското стопанство придава на останалата част от населението. Не е учудващо, че до края на 2022 г. Финландският централен съюз на земеделските производители и собствениците на гори (MTK) е обявил, че между 2020 г. и 2021 г. в цялата страна са затворени 1000 стопанства.
Но ако селскостопанската работа намали рентабилността и по-малко хора искат да се ангажират с нея, рискуваме продоволствената сигурност на Европа. Това е нашата способност да отглеждаме собствени храни, без да разчитаме на внос от държави извън ЕС. Ако нашите земеделски стопани не могат да се радват на добър живот, как можем да очакваме следващото поколение да последва стъпките си и да гарантираме, че храната ще продължи да се разтоварва на нашите плаки?
Както посочва Европейският съвет на младите земеделски стопани, младите земеделски стопани са още по-силни, като често не разполагат със средства за големите еднократни разходи, свързани със закупуването и създаването на земеделско стопанство, и на които банките се колебаят да отпускат заеми в зависимост от възрастта си. Освен това младите земеделски стопани, техните земи и култури ще пострадат много повече в резултат на изменението на климата през следващите няколко десетилетия, отколкото техните колеги, които ще се пенсионират след няколко години. Младите хора, които навлизат в професията, знаят това и това е отразено във факта, че само 11 % от всички земеделски стопанства в ЕС се управляват от земеделски стопани на възраст под 40 години. За разлика от това 57,6 % от управителите на земеделски стопанства в ЕС са на възраст най-малко 55 години, което подчертава, че възрастовата демография е изкривена в професията. Както се посочва в този глобален преглед от BBC, от всички държави от ЕС Кипър показва най-много това несъответствие. За всеки земеделски стопанин на възраст под 35 години има 33 земеделски стопани на възраст над 65 години.
С признаването на тези по-високи оперативни разходи и повишената несигурност, която ще имат сушите и други екологични фактори, нашите земеделски стопани и селските общности, които живеят, се нуждаят от повече внимание, инвестиции и финансова стабилност, за да се издържат, а оттам и да поддържат всички нас. Едва тогава професията може да се съживи и да стане желателна.
Като се имат предвид тези причини, ЕГИ се подкрепя и насърчава от няколко европейски селскостопански асоциации и организации: Avec (птиче месо); CarniSostenibili; CLITRAVI (преработено месо); Euro Foie Gras, The European Livestock Voice; FEAP (аквакултура), International Fur Federation, UECBV (месо и добитък) и Verband der Deutschen Lederindustrie e.V (Германска кожена асоциация).
Загуба на селски култури и традиции
Бъдещето на селските райони в целия ЕС зависи в по-голямата си част от младите хора. Въпреки това в целия ЕС младите хора напускат селските райони, за да учат, работят и живеят в градовете. Както се посочва в неотдавнашен доклад на Tuomas Kuhmonen, изследователски директор във Финландския център за изследвания на фючърсите (FFRC), този преход се осъществява не защото градовете предлагат всичко, което младите хора желаят (притегателни фактори), а по-скоро защото местният им район не може да предостави дистанционно сравними икономически възможности (тласкащи фактори). Тази загуба на млади работници в селските райони поради липсата на икономическа конкурентоспособност е най-големият фактор за обезлюдяването на селските райони и е пример за миграционното явление, наречено „изтичане на мозъци“.
От решаващо значение е, че обезлюдяването на селските райони заплашва загубата на практики на културното наследство, селски традиции и, в някои случаи, малцинствени езици или диалекти. В целия ЕС има местни фестивали, чествания и кухненски останки от вековното минало, които се подкрепят от местните жители, които се стремят да продължат богатата история на своя район. За съжаление, тъй като младите хора от селските райони се чувстват принудени да напуснат, традициите, които са определили и запазили тези райони за толкова дълго време, се подкопават, докато не бъдат загубени завинаги.
ЕС с право отдава огромна стойност на многообразието на европейските граждани и техния опит. И въпреки че е естествено някои традиции да се отклоняват от практиката, тъй като времената са се променили, в момента живеем през период на масова загуба на практики на културното наследство в селските райони в целия ЕС — и всичко това се дължи на сходни основни икономически причини. Те заслужават да се борят за това.
Сключване
На повърхността може да изглежда странно културното наследство в селските райони да се съчетава с опасения за продоволствената сигурност, но засегнатите хора са до голяма степен в един и същ басейн, а решенията също така имат много пресечни точки. Всичко това е свързано с инвестиции и обогатяване на селските райони. Трябва да ги направим желателни и достъпни за младите работници, които се интересуват от кариера в селското стопанство, и да използваме политиката, за да покажем, че селското стопанство е също толкова уважавано и ценено, колкото и работата в градовете.
Поради това, за да запазим това, което прави нашите селски райони уникални за бъдещите поколения, и за да гарантираме устойчивостта на общностите, произвеждащи храни в целия ЕС, се нуждаем от по-голям ангажимент на ЕС за насърчаване на рентабилно селско стопанство, регионално наследство, устойчив растеж в селските райони и повишаване на жизнения стандарт в селските райони.
Предприемете действия сега!
Кампанията продължава до ноември 2023 г. и гражданите на ЕС, които имат право да подписват ЕГИ, могат да подпишат тази инициатива на адрес: www.protectruralheritage.eu
Посетете официалната страница на инициативата тук: https://citizens-initiative.europa.eu/initiatives/details/2022/000007_en
Автори
Хари МатюHarry Matthews е специалист по обществени дела на ЕС заедно с Lykke Advice и работи в областта на селскостопанската политика. Той има координираща роля в кампанията за опазване на културното наследство на ЕС, продоволствената сигурност и снабдяването, където подкрепя организаторите на ЕГИ в разбирането на процеса на вземане на решения в ЕС. Хари научи за проблемите, които тази ЕГИ подчертава по време на първата си работа в селския шотландски туризъм, и оттогава се стреми да гарантира, че селските райони няма да бъдат изоставени.
Оставете коментар
За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.