Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

Kohaldamisala laiendamine, logistikakoormuse vähendamine: Soovitused Euroopa kodanikualgatuse kohta Poola riiklike kogemuste seisukohast

Uuendatud: 28/05/2021

Kodanikualgatustegaseotud probleeme ei tunnistata mitte ainult ELi, vaid ka liikmesriikide tasandil. Poola kodanikel on õigus esitada seaduseelnõu riigi parlamendile. Selleks et võrrelda kodanikualgatuste tingimusi ja nende mõju ELis ja Poolas, analüüsisin hiljuti Poola parlamendile esitatud kodanikuseadusi.

Poolas on olemas menetlus, mille kohaselt on kodanikel õigus esitada parlamendile seadusandlikke ettepanekuid, kui nad koguvad vähemalt 100 000 parlamendivalimistel hääleõigusliku inimese allkirja.

Asjaomased kodanikud peavad looma seadusandliku algatuse komisjoni. Selleks on vaja vähemalt 15 inimest. Kõigepealt peavad nad sellise komisjoni registreerimiseks koguma 1000 „esialgset“ allkirja. 100 000 allkirja tuleb esitada üsna kiiresti – hiljemalt kolm kuud pärast komisjoni registreerimist.

Logistika seisukohast on kodanikualgatuse protsessi juhtimine väljakutse, mis on võrreldav Euroopa kodanikualgatuse omaga. 100 000 allkirja kogumine lisaks paberile on väga tõsine kohustus, mis nõuab struktuure kogu riigis. Kuigi võrreldes Euroopa kodanikualgatusega on kindlasti eeliseks see, et me tegeleme ainult ühe riigiga, ühe õigussüsteemiga ja ühe allkirjastajatega suhtlemise keelega.

Alates 2020. aasta detsembrist on Poola parlamendis menetletud 13 kodanikuettepanekut. Need riiklikud algatused käsitlesid peamiselt järgmisi probleeme:

  • a) Kohalikud küsimused – nt jahimeeste tegevus, kohalike omavalitsusüksuste toimimine jne.
  • b) ideoloogilised või filosoofilised küsimused – nt abort, karistusseadustiku muudatused.
  • C) Finantsküsimused, nt seoses riiklike maksude või sotsiaaltoetuste summaga.

Peaaegu ükski Poolas esitatud kodanike ettepanekutest ei keskendu teemale, mida saaks lahendada Euroopa tasandil. On märkimisväärne, et põhjused, millest Poola kodanikud huvitatud on, kuuluvad tavaliselt liikmesriikide pädevusse ja vähem ELi pädevusse.

Paljud kommentaatorid on siiski skeptilised selle suhtes, kui hästi kodanikualgatus Poolas toimib. Esiteks saavad kodanikuühiskonna projektid harva parlamendi heakskiidu. Tõenäoliselt ei aita see kaasa sellele, et mõned algatused kipuvad olema vastuolulised (nt lihtsam juurdepääs abordile ja loote tugevam kaitse) või et algatused pakuvad huvi ainult väikesele kodanike rühmale ja kajastavad vähemuse vaatenurka. On selge, et kodanike kaasamine õigusloomeprotsessi on keeruline ja nõudlik protsess kõikjal ning määratluse kohaselt on neid vahendeid väga raske levitada.

 

Europe Flag Poland

Kokkuvõttes, võttes arvesse Poola kogemust seoses kodanike õigusega esitada kodanike ettepanekuid, on minu arvates kaks väljakutset, millega tuleks tegeleda, kui soovime välja töötada selliseid vahendeid nagu Euroopa kodanikualgatus ja muuta need Euroopa kodanike seas populaarsemaks:

  1. Euroopa kodanikualgatust peaks olema võimalik esitada suuremal hulgal teemadel. Praegu võivad Euroopa kodanikualgatused puudutada ainult Euroopa Komisjoni pädevusse kuuluvaid valdkondi, mis ei ole laialdaselt tuntud ega arusaadavad. Seetõttu võivad mõned korraldajad enne algatuse esitamist sellest loobuda, sest nad kardavad, et need lükatakse tagasi algusest peale.  Paljud valdkonnad, mis loovad kodanike kujutlusvõimet ja mobiliseerivad suuri rühmi, et võidelda oma õiguste eest, ei kuulu tõepoolest komisjoni pädevusse ning seda probleemi oleks väga raske lähitulevikus lahendada ilma neid pädevusi laiendamata, kuid potentsiaalsed korraldajad võivad saada toetust, et teha kindlaks, kas nende algatus kuulub ELi pädevusse, paludes abi Euroopa kodanikualgatuse foorumilt.
     
  2. Lahendada mõned logistilised raskused, mis on seotud Euroopa kodanikualgatuse elluviimisega. 2020. aastal jõustunud reformiga tehti muudatusi seoses allkirjade kogumisega, mis peaks protsessi lihtsustama. Muude täiustuste hulgas pakub Euroopa Komisjon nüüd korraldajatele tõlketuge ja pakub neile keskset allkirjade kogumise süsteemi. See võib aidata kodanike rühmi, kellel ei ole juurdepääsu suurtele rahalistele või logistilistele vahenditele.

Nagu näete, seisab osalusdemokraatia silmitsi probleemidega nii riiklikul kui ka ELi tasandil. Loodan, et mõlema mehhanismi võrdlemine aitab meil parandada kodanike osalemist demokraatlikus protsessis.

Rafal Dymek

 

Autorid

Rafal Dymek

Rafal Dymek on lõpetanud Varssavi Ülikooli ja Varssavi majanduskooli. Ta on Varssavi Schumani sihtasutuse tegevjuht. Aktiivne osalemine Poola Euroopa-meelsetes kampaaniates. Rohkem kui 20 Euroopa riigis koostöös partneritega rakendatud kümne kodanikuprojekti järelevalve. Poola Euroopa, sotsiaal-majanduslike ja valitsusväliste sektori küsimuste ekspert. Gold Cross of Merit andis Poola presidendilt auhinna oma tegevuse eest Euroopa integratsiooniprotsessis.

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.
Vastutuse välistamine: Euroopa kodanikualgatuse foorumil avaldatud arvamused kajastavad üksnes nende autorite seisukohta. Neid ei saa mingil juhul pidada Euroopa Komisjoni ega Euroopa Liidu seisukoha väljenduseks.