Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Rozšíriť rozsah pôsobnosti, zmierniť logistickú záťaž: Odporúčania pre európsku iniciatívu občanov z pohľadu poľských vnútroštátnych skúseností

Dátum aktualizácie: 28/05/2021

Výzvy spojené s iniciatívami občanov sa v členských štátoch uznávajú nielen na úrovni EÚ, ale aj na vnútroštátnej úrovni. Poľskí občania majú právo predložiť návrh zákona národnému parlamentu. S cieľom porovnať podmienky iniciatív občanov a ich účinky v EÚ a Poľsku som vykonal analýzu občianskych zákonov, ktoré boli nedávno predložené poľskému parlamentu.

V Poľsku existuje postup, v rámci ktorého majú občania právo predkladať parlamentu legislatívne návrhy, pokiaľ zozbierajú podpisy najmenej 100 000 ľudí s právom voliť v parlamentných voľbách.

Dotknutí občania musia zriadiť výbor pre legislatívnu iniciatívu. Na tento účel je potrebných najmenej 15 osôb. Najprv musia zozbierať 1 000 „počiatočných“ podpisov na registráciu takéhoto výboru. 100 000 podpisov sa musí predložiť pomerne rýchlo – najneskôr do 3 mesiacov od zaevidovania výboru.

Pokiaľ ide o logistiku, vedenie procesu občianskej iniciatívy je výzvou porovnateľnou s európskou iniciatívou občanov. Zber 100 000 podpisov na papieri je veľmi vážny záväzok, ktorý si vyžaduje štruktúry v celej krajine. Hoci v porovnaní s európskou iniciatívou občanov je určite výhodou, že sa zaoberáme len jednou krajinou, jedným právnym systémom a jedným jazykom komunikácie so signatármi.

Od decembra 2020 sa v poľskom parlamente spracúva 13 občianskych návrhov. Tieto vnútroštátne iniciatívy sa zaoberali najmä týmito problémami:

  • miestne záležitosti – napr. činnosť poľovníkov, fungovanie jednotiek miestnej samosprávy atď.
  • b) záležitosti ideologickej alebo filozofickej povahy – napr. umelé prerušenie tehotenstva, zmeny trestného zákonníka.
  • C) Finančné záležitosti, napr. v súvislosti s výškou verejných daní alebo sociálnych dávok.

Takmer žiadny z návrhov občanov predložených v Poľsku sa nezameriava na tému, ktorú by bolo možné vyriešiť na európskej úrovni. Je zrejmé, že príčiny záujmu poľských občanov zvyčajne patria do vnútroštátnej právomoci a menej do právomoci EÚ.

Mnohí komentátori sú však skeptickí, pokiaľ ide o to, ako dobre občianska iniciatíva funguje v Poľsku. Po prvé, občianske projekty len zriedka získavajú parlamentný súhlas. Pravdepodobne nepomáha, že niektoré iniciatívy majú tendenciu byť kontroverzné (napr. ľahší prístup k umelému prerušeniu tehotenstva verzus silnejšia ochrana plodu) alebo že iniciatívy sú zaujímavé len pre malú skupinu občanov a odrážajú hľadisko menšiny. Je zrejmé, že zapojenie občanov do legislatívneho procesu je zložitý a náročný proces všade, a preto je veľmi ťažké tieto nástroje šíriť.

 

Europe Flag Poland

Podľa môjho názoru po zohľadnení skúseností Poľska s právom občanov predkladať občianske návrhy existujú dve výzvy, ktoré by sa mali riešiť, ak chceme vytvoriť nástroje, ako je európska iniciatíva občanov, a zvýšiť ich popularitu medzi európskymi občanmi:

  1. Malo by byť možné predložiť európsku iniciatívu občanov týkajúcu sa širšej škály tém. V súčasnosti sa európske iniciatívy občanov môžu týkať len oblastí patriacich do právomoci Európskej komisie, ktoré nie sú všeobecne známe alebo chápané. Z tohto dôvodu sa niektorí organizátori môžu vzdať pred predložením iniciatívy, pretože sa obávajú, že budú vylúčení „od začiatku“.  Mnohé oblasti, ktoré podnecujú predstavivosť občanov a mobilizujú veľké skupiny, aby bojovali za svoje práva, skutočne nepatria do právomocí Komisie a bolo by veľmi ťažké vyriešiť túto výzvu v blízkej budúcnosti bez rozšírenia týchto právomocí, potenciálni organizátori však môžu získať podporu pri zisťovaní, či ich iniciatíva patrí do právomoci EÚ, a to tak, že požiadajú o pomoc fórum európskej iniciatívy občanov.
     
  2. Vyriešenie niektorých logistických ťažkostí spojených s realizáciou európskej iniciatívy občanov. Reformou, ktorá nadobudla účinnosť v roku 2020, sa zaviedli zmeny týkajúce sa zberu podpisov, ktoré by tento proces mali uľahčiť. Okrem iných zlepšení Európska komisia teraz ponúka organizátorom podporu pri preklade a poskytuje im centrálny systém zberu podpisov. To môže pomôcť skupinám občanov, ktorí nemajú prístup k obrovským finančným alebo logistickým zdrojom.

Ako vidíte, participatívna demokracia čelí výzvam na vnútroštátnej úrovni, ako aj na úrovni EÚ. Dúfam, že porovnaním oboch mechanizmov nám pomôže zlepšiť účasť občanov na demokratickom procese.

Rafal Dymek

 

Prispievatelia

Rafal Dymek

Rafal Dymek je absolventom Varšavskej univerzity a Varšavskej ekonomickej školy. Je výkonným riaditeľom nadácie Schuman vo Varšave. Aktívny účastník proeurópskych kampaní v Poľsku. Dozorný úradník pre niekoľko desiatok občianskych projektov realizovaných s partnermi vo viac ako 20 európskych krajinách. Odborník na európske, sociálno-ekonomické záležitosti a záležitosti mimovládneho sektora v Poľsku. Poľský prezident udelil zlatý kríž za zásluhy za svoju činnosť v európskom integračnom procese.

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.