Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Proširiti područje primjene, olakšati logističko opterećenje: Preporuke za europsku građansku inicijativu iz perspektive poljskih nacionalnih iskustava

Ažurirano: 28/05/2021

Izazovi s građanskim inicijativama prepoznati su ne samo na razini EU-a, već i na nacionalnoj razini u državama članicama. Poljski građani imaju pravo podnijeti prijedlog zakona nacionalnom parlamentu. Kako bih usporedio uvjete građanskih inicijativa i njihove učinke u EU-u i Poljskoj, proveo sam analizu građanskih prijedloga zakona koji su nedavno podneseni poljskom parlamentu.

U Poljskoj postoji postupak u skladu s kojim građani imaju pravo podnijeti zakonodavne prijedloge parlamentu sve dok prikupe potpise najmanje 100 000 osoba s pravom glasa na parlamentarnim izborima.

Dotični građani moraju osnovati odbor za zakonodavnu inicijativu. Za to je potrebno najmanje 15 osoba. Za početak moraju prikupiti 1000 „početnih” potpisa kako bi registrirali takav odbor. 100 000 potpisa mora se podnijeti prilično brzo, a najkasnije tri mjeseca nakon registracije odbora.

Kad je riječ o logistici, predvođenje postupka građanske inicijative izazov je usporediv s onim europske građanske inicijative. Prikupljanje 100 000 potpisa, osim na papiru, vrlo je ozbiljno poduzeće koje zahtijeva strukture u cijeloj zemlji. Iako je, u usporedbi s europskom građanskom inicijativom, zasigurno prednost da se bavimo samo jednom zemljom, jednim pravnim sustavom i jednim jezikom komunikacije s potpisnicima.

Od prosinca 2020. u poljskom parlamentu obrađeno je 13 građanskih prijedloga. Te su se nacionalne inicijative uglavnom odnosile na sljedeće probleme:

  • a) lokalna pitanja – npr. aktivnost lovaca, funkcioniranje jedinica lokalne uprave itd.
  • b) pitanja ideološke ili filozofske prirode – npr. pobačaj, promjene kaznenog zakona.
  • C) financijska pitanja, npr. povezana s iznosom javnih poreza ili socijalnih naknada.

Gotovo nijedan prijedlog građana podnesen u Poljskoj usmjeren je na temu koja bi se mogla riješiti na europskoj razini. Zamjetno, uzroci za koje su poljski građani zainteresirani obično su u nacionalnoj nadležnosti, a manje u nadležnosti EU-a.

Međutim, mnogi komentatori skeptični su u pogledu učinkovitosti građanske inicijative u Poljskoj. Prije svega, građanski projekti rijetko dobivaju parlamentarno odobrenje. Vjerojatno ne pomaže u tome da neke inicijative budu kontroverzne (npr. lakši pristup pobačaju u odnosu na snažniju zaštitu fetusa) ili da su inicijative samo zanimljive maloj skupini građana i odražavaju stajalište manjine. Jasno je da je uključivanje građana u zakonodavni postupak posvuda težak i zahtjevan proces te ih je, po definiciji, vrlo teško širiti.

 

Europe Flag Poland

Prema mojem mišljenju, nakon uzimanja u obzir poljskog iskustva s pravom građana na predstavljanje građanskih prijedloga, postoje dva izazova kojima bi se trebalo pozabaviti ako želimo razviti instrumente kao što je europska građanska inicijativa i učiniti ih popularnijima među europskim građanima:

  1. Trebalo bi biti moguće podnijeti europsku građansku inicijativu o širem rasponu tema. Trenutačno se europske građanske inicijative mogu odnositi samo na područja koja su u nadležnosti Europske komisije i koja nisu široko poznata i nerazumljiva. Zbog toga se neki organizatori mogu odreći prije podnošenja inicijative jer se boje da će biti odbijeni „od početka”.  Mnoga područja koja potiču maštu građana i mobiliziraju velike skupine da se bore za njihova prava doista nisu u nadležnosti Komisije te bi bilo vrlo teško riješiti taj izazov u bliskoj budućnosti bez proširenja tih nadležnosti. Međutim, potencijalni organizatori mogu dobiti potporu u utvrđivanju je li njihova inicijativa u nadležnosti EU-a tražeći pomoć Foruma europske građanske inicijative.
     
  2. Rješavanje nekih od logističkih poteškoća povezanih s provedbom europske građanske inicijative. Reformom koja je stupila na snagu 2020. uvedene su promjene u pogledu prikupljanja potpisa, što bi trebalo olakšati postupak. Uz druga poboljšanja, Europska komisija sada organizatorima pruža potporu u prevođenju i središnji sustav za prikupljanje potpisa. To može pomoći skupinama građana koji nemaju pristup ogromnim financijskim ili logističkim resursima.

Kao što vidite, participativna demokracija suočava se s izazovima i na nacionalnoj razini i na razini EU-a. Nadam se da će nam usporedba obaju mehanizama pomoći da povećamo sudjelovanje građana u demokratskom procesu.

Rafal Dymek

 

Objavitelji

Rafal Dymek

Rafal Dymek diplomirao je na Sveučilištu u Varšavi i Ekonomskoj školi u Varšavi. Glavni je izvršni direktor zaklade Schuman u Varšavi. Aktivni sudionik proeuropskih kampanja u Poljskoj. Nadzornik za nekoliko desetaka građanskih projekata provedenih s partnerima u više od 20 europskih zemalja. Stručnjak za europska, društveno-gospodarska pitanja i pitanja nevladinog sektora u Poljskoj. Predsjednik Poljske odlikovao ga je Gold Cross of za zasluge za svoju aktivnost u procesu europske integracije.

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.