Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Paplašināt darbības jomu, atvieglot loģistikas slogu: Ieteikumi Eiropas pilsoņu iniciatīvai no Polijas valsts pieredzes perspektīvas

Atjaunināšanas datums: 28/05/2021

Problēmas, kas saistītas ar pilsoņu iniciatīvām, tiek atzītas ne tikai ES, bet arī dalībvalstu līmenī. Polijas pilsoņiem ir tiesības iesniegt likumprojekta priekšlikumu valsts parlamentā. Lai salīdzinātu pilsoņu iniciatīvu nosacījumus un to ietekmi ES un Polijā, es analizēju Polijas parlamentam nesen iesniegtos pilsoņu likumprojektus.

Polijā pastāv procedūra, saskaņā ar kuru pilsoņiem ir tiesības iesniegt parlamentam tiesību aktu priekšlikumus, ja vien viņi savāc parakstus, ko parakstījuši vismaz 100 000 cilvēku, kuriem ir tiesības balsot parlamenta vēlēšanās.

Attiecīgajiem pilsoņiem ir jāizveido likumdošanas iniciatīvas komiteja. Šajā nolūkā ir vajadzīgi vismaz 15 cilvēki. Vispirms viņiem jāsavāc 1000 “sākotnējie” paraksti, lai reģistrētu šādu komiteju. 100 000 parakstu jāiesniedz diezgan ātri — ne vēlāk kā 3 mēnešus pēc komitejas reģistrācijas.

Attiecībā uz loģistiku pilsoniskās iniciatīvas procesa vadība ir izaicinājums, kas ir salīdzināms ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu. Turklāt 100 000 parakstu vākšana papīra formātā ir ļoti nopietns pasākums, kam vajadzīgas struktūras visā valstī. Lai gan salīdzinājumā ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu tā noteikti ir priekšrocība, ka mēs sadarbojamies tikai ar vienu valsti, vienu tiesību sistēmu un vienu valodu saziņai ar parakstītājiem.

Kopš 2020. gada decembra Polijas parlamentā ir izskatīti 13 pilsoņu priekšlikumi. Ar šīm valstu iniciatīvām galvenokārt tika risinātas šādas problēmas:

  • vietēja mēroga jautājumi, piemēram, mednieku darbība, vietējo pašvaldību vienību darbība u. c.
  • ideoloģiska vai filozofiska rakstura jautājumi, piemēram, aborts, izmaiņas kriminālkodeksā.
  • finanšu jautājumi, piemēram, saistībā ar valsts nodokļu vai sociālo pabalstu summu.

Gandrīz nevienā no Polijā iesniegtajiem pilsoņu priekšlikumiem nav pievērsta uzmanība jautājumam, ko varētu atrisināt Eiropas līmenī. Ir acīmredzams, ka iemesli, par kuriem Polijas pilsoņi ir ieinteresēti, parasti ir valsts kompetencē un mazākā mērā — ES kompetencē.

Tomēr daudzi komentētāji ir skeptiski par to, cik labi Polijā darbojas pilsoniskā iniciatīva. Pirmkārt, pilsoniski projekti reti saņem parlamenta apstiprinājumu. Iespējams, tas nepalīdz, ka dažas iniciatīvas parasti ir pretrunīgas (piemēram, vieglāka piekļuve abortiem salīdzinājumā ar augļa stingrāku aizsardzību) vai ka iniciatīvas ir tikai nelielas iedzīvotāju grupas interesēs un atspoguļo mazākuma viedokli. Protams, pilsoņu iesaistīšana likumdošanas procesā ir sarežģīts un prasīgs process visur, un pēc definīcijas šos instrumentus ir ļoti grūti izplatīt.

 

Europe Flag Poland

Ņemot vērā Polijas pieredzi saistībā ar pilsoņu tiesībām iesniegt pilsoniskos priekšlikumus, manuprāt, ir divas problēmas, kas būtu jārisina, ja vēlamies izstrādāt tādus instrumentus kā Eiropas pilsoņu iniciatīva un padarīt tos populārākus Eiropas pilsoņu vidū:

  1. Vajadzētu būt iespējai iesniegt Eiropas pilsoņu iniciatīvu par plašāku tematu loku. Pašlaik Eiropas pilsoņu iniciatīvas var attiekties tikai uz jomām, kuras ir Eiropas Komisijas kompetencē un kuras nav plaši pazīstamas vai izprastas. Šā iemesla dēļ daži organizatori var atteikties no iniciatīvas pirms iniciatīvas iesniegšanas, jo viņi baidās, ka tiks noraidīti jau no paša sākuma.  Daudzas jomas, kas veicina iedzīvotāju iztēli un mobilizē lielas grupas, lai cīnītos par viņu tiesībām, patiešām neietilpst Komisijas kompetencē, un tuvākajā nākotnē būtu ļoti grūti atrisināt šo problēmu, nepaplašinot šīs kompetences, tomēr potenciālie organizatori var saņemt atbalstu, lai noteiktu, vai viņu iniciatīva ietilpst ES kompetencē, lūdzot palīdzību Eiropas pilsoņu iniciatīvas forumā.
     
  2. Atrisināt dažas loģistikas problēmas, kas saistītas ar Eiropas pilsoņu iniciatīvas īstenošanu. Reforma, kas stājās spēkā 2020. gadā, ieviesa izmaiņas attiecībā uz parakstu vākšanu, kam būtu jāatvieglo process. Papildus citiem uzlabojumiem Eiropas Komisija tagad piedāvā organizatoriem tulkošanas atbalstu un nodrošina viņiem centralizētu parakstu vākšanas sistēmu. Tas var palīdzēt iedzīvotāju grupām, kurām nav pieejami milzīgi finanšu vai loģistikas resursi.

Kā redzat, līdzdalības demokrātija saskaras ar problēmām gan valstu, gan ES līmenī. ES ceru, ka, salīdzinot abus mehānismus, tas mums palīdzēs uzlabot pilsoņu līdzdalību demokrātiskajā procesā.

Rafal Dymek

 

Autori

Rafal Dymek

Rafal Dymek ir Varšavas Universitātes un Varšavas Ekonomikas skolas absolvents. Viņš ir Varšavas Šūmana fonda izpilddirektors. Aktīvs dalībnieks proeiropeiskajās kampaņās Polijā. Uzraudzīt vairākus desmitus pilsonisko projektu, kas īstenoti kopā ar partneriem vairāk nekā 20 Eiropas valstīs. Eksperts Eiropas, sociālekonomiskajos un nevalstiskā sektora jautājumos Polijā. Polijas prezidents “Gold Cross of Merit” apbalvojis par savu darbību Eiropas integrācijas procesā.

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.