Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Представяне на аргументи за създаването на Европейски орган за околната среда, който може да санкционира трансграничните замърсители в ЕС

Актуализирано на: 12/04/2024

Европейската гражданска инициатива Създаване на Европейски орган за околната среда призовава за създаването на централен орган на ЕС, който да има правомощия да взема административни решения, които са задължителни за държавите членки и предприятията, когато въздействието на техните дейности върху околната среда се простира извън националните граници и се осъществява на равнището на ЕС. Инициативата се ръководи от унгарския член на Европейския парламент (член наЕП) Анна Донат от групата „Renew Europe“. Ребека Хевеси е адвокат, специализиран в областта на правото на ЕС и международното разрешаване на спорове, и е юридически съветник на Анна Донат. Тя е и заместник-представител на тази европейска гражданска инициатива. 

 

ВЪПРОС: Каква би била разликата между Европейския орган за околна среда, който възнамерявате да създадете, и настоящата Европейска агенция за околната среда и защо смятате, че създаването на този нов орган е важно за европейските граждани?

Ребека Хевеси: Всички сме наистина загрижени за въпросите, свързани с околната среда, а членът на ЕП Анна Донат имаше много опит с трансграничното въздействие върху околната среда и трансграничното замърсяване, които не бяха третирани и управлявани по подходящ начин от националните органи.

Считахме, че трябва да създадем европейски орган, който да може да издава правно обвързващи решения и да принуждава държавите да спазват европейските и националните разпоредби в областта на околната среда. Докато съществуващата Европейска агенция за околна среда е наистина добра институция, тя може да издава само препоръки и „меко законодателство“. Тъй като Европейският съюз е дълбоко ангажиран със зелената програма, ние вярваме, че се нуждаем от орган, който може да издава правно обвързващи решения и да може да санкционира трансграничните замърсители, ако въздействието върху околната среда се прояви на равнището на ЕС. 

Tweet from Anna Júlia Donáth: The Sajó/Slanaá (a Slovak-Hungarian river) has been dead for weeks on the Slovak side. Dead because of the pollution from a mine in Slovakia that broke more than three months ago.

Anna Júlia Donáth: Sajó/Slanaá (словашко-унгарска река) е мъртва в продължение на седмици от словашката страна. Мъртъв заради замърсяването от мина в Словакия, която се счупи преди повече от три месеца.

Членът на ЕП Анна Донат е основният организатор на тази европейска гражданска инициатива и е имала пряк опит с трансграничното замърсяване, когато река Sajó (Слана в Словакия), която преминава от Словакия към Унгария, е била замърсена заради токсични вещества, които са изтекли в нея. Тя изрази мнението си срещу това трансгранично замърсяване, което е причинило сериозни екологични щети, които не са били управлявани своевременно и ефикасно от националните органи. Именно това породи идеята за създаване на Европейски орган по околна среда, който да бъде наднационална институция в областта на околната среда и да може да санкционира замърсителите и да прилага европейските и националните правила в областта на околната среда в случаите, когато националните органи не са в състояние или не желаят да действат навреме.

Tweet from Anna Júlia Donáth: What’s currently happening is a tragic symbole of the fact that nature conservation and protection cannot be an exclusively national issue in the 21st century. What is happening to the Sajó is pan-European issue, and we must therefore act together.

Anna Júlia Donáth: Това, което се случва в момента, е трагичен символ на факта, че опазването на природата не може да бъде изключително национален въпрос през 21-ви век. Това, което се случва със Саджо, е общоевропейски въпрос и затова трябва да действаме заедно.

Случаят с тази река Sajó/Slaná е въпрос на Европейския съюз, тъй като се отнася до Унгария и Словакия, две държави — членки на ЕС. Но виждаме, че навсякъде в Европейския съюз има повтарящ се проблем, има трансгранично замърсяване и има трансгранични последици за околната среда, които пренебрегват националните граници и не се третират правилно или своевременно от националните органи. Понякога тези национални органи са под правителствено влияние и може би се опитват да защитят големите мултинационални дружества и интереси, които са някои от основните замърсители в ЕС, и не са в състояние да действат поради липсата на знания или експертен опит в най-модерните области на законодателството в областта на околната среда.

Считаме, че националните органи ще се нуждаят от допълнителна помощ от страна на Европейската агенция за околна среда, тъй като замърсяването и въздействието върху околната среда пренебрегват националните граници.

 

Примерите за въздействия върху околната среда и замърсяване на равнището на ЕС, при които Европейският орган за околна среда би могъл да предприеме действия, включват следното: 

Трансгранично замърсяване на въздуха

Замърсяване на водите

Замърсяване на морската среда

Замърсяване на почвата

Шумово замърсяване

Трансгранично управление на отпадъците

Изменение на климата

*Извлечение от заявката за регистрация на европейска гражданска инициатива.*

 

Women with black hair wearing black dress

 

ВЪПРОС: Какви бяха основните предизвикателства за Вас в процеса на регистрация?

Ребека Хевеси: Аз съм адвокат и съм запознат и имам експертен опит в областта на правото на ЕС, но никога преди не бях регистрирал европейска гражданска инициатива. Прегледах регламента, преминах през форума и всички препоръки за това как да направя това и успяхме да регистрираме инициативата при първия опит! 

Форумът беше много полезен, защото има много въпроси, на които отговарят експертите от Форума или от други организатори. Прегледах всички тези въпроси и проверих материалите, налични във форума, като например видеоматериала, в който подробно се обяснява как трябва да изготвите искането си. Когато инициативата беше успешно регистрирана, екипът на Форума на ЕГИ се свърза с нас, за да ни предложи покана за добре дошли, която беше възможност да отговоря на всички въпроси, които може да имам относно следващите стъпки в събирането на подписи и в организирането на кампанията в целия ЕС.

Определено бих препоръчал на начинаещ, който възнамерява да подаде заявка за регистрация, да премине през Форума и да провери материалите и регламентите относно европейската гражданска инициатива, тъй като това е най-добрият източник, за да се научи и разбере как работи процесът на ЕГИ. 

От името на Анна аз наистина насърчавам всички да подпишат нашата инициатива, защото наистина се нуждаем от силен, независим, наднационален Европейски орган по околна среда, който би помогнал и допълнил националните органи и задачи в областта на околната среда, би спомогнал за предотвратяване на замърсяването на околната среда на равнище ЕС и би наложил правото на европейските граждани на здравословна околна среда.

 

Действайте веднага!

Кампанията продължава до януари 2025 г. и гражданите на ЕС имат право да подпишат ЕГИ, които могат да проверят официалната страница на инициативата и да я подпишат на адрес: https://citizens-initiative.europa.eu/initiatives/details/2023/000011_en

 

Получаване на правни съвети 

Научете как да изготвяте и представяте своята инициатива 

Автори

Екип на Форума на ЕГИ

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.
Готови сте да регистрирате вашата инициатива?

Искате да подкрепите инициатива? Искате да научите повече за текущи и минали инициативи?