Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Obhajoba Evropského úřadu pro životní prostředí, který může sankcionovat přeshraniční znečišťovatele v EU

Datum aktualizace: 12/04/2024

Evropská občanská iniciativa Vytvoření Evropského úřadu pro životní prostředí vyzývá ke zřízení ústředního orgánu EU, který by měl pravomoc přijímat správní rozhodnutí, která jsou závazná pro členské státy a podniky, kdykoli dopad jejich činnosti na životní prostředí přesahuje hranice států a na úrovni EU. Iniciativu vede maďarskáposlankyně Evropského parlamentu Anna Donáthová ze skupiny Renew Europe. Rebeka Hevesi je právník specializující se na právo EU a mezinárodní řešení sporů a je právním poradcem Anny Donáth. Je rovněž zástupkyní této evropské občanské iniciativy. 

 

Q: Jaký by byl rozdíl mezi Evropským úřadem pro životní prostředí, který hodláte vytvořit, a stávající Evropskou agenturou pro životní prostředí, a proč si myslíte, že zřízení tohoto nového orgánu je pro evropské občany důležité?

Rebeka Hevesiová: Všichni jsme opravdu znepokojeni otázkami životního prostředí a poslankyně Evropského parlamentu Anna Donáthová měla mnoho zkušeností s přeshraničním dopadem na životní prostředí a přeshraničním znečištěním, které vnitrostátní orgány řádně neřídily a neřídily.

Mysleli jsme si, že bychom měli vytvořit evropský orgán, který by mohl vydávat právně závazná rozhodnutí a nutit země, aby dodržovaly evropské a vnitrostátní předpisy v oblasti životního prostředí. Vzhledem k tomu, že stávající Evropská agentura pro životní prostředí je skutečně dobrou institucí, může vydávat pouze doporučení a „měkké právní předpisy“. Vzhledem k tomu, že se Evropská unie hluboce angažuje v zelené agendě, domníváme se, že potřebujeme orgán, který může vydávat právně závazná rozhodnutí a může postihovat přeshraniční znečišťovatele, pokud se na úrovni EU objeví dopad na životní prostředí. 

Tweet from Anna Júlia Donáth: The Sajó/Slanaá (a Slovak-Hungarian river) has been dead for weeks on the Slovak side. Dead because of the pollution from a mine in Slovakia that broke more than three months ago.

Tweet od Anna Júlia Donáth: Sajó/Slanaá (slovensko-uherská řeka) je na slovenské straně už několik týdnů mrtvá. Zemřel kvůli znečištění z dolu na Slovensku, který se rozbil před více než třemi měsíci.

Poslankyně Evropského parlamentu Anna Donáthová je hlavním organizátorem této evropské občanské iniciativy a měla přímé zkušenosti s přeshraničním znečištěním, když řeka Sajó (Slaná na Slovensku), která přechází ze Slovenska do Maďarska, byla znečištěna toxickými látkami, které do ní unikají. Vyjádřila svůj hlas proti tomuto přeshraničnímu znečištění, které způsobilo vážné škody na životním prostředí, které vnitrostátní orgány neřídily včas a účinně. To vedlo k vytvoření Evropského úřadu pro životní prostředí, který by byl nadnárodní institucí v oblasti životního prostředí a byl by schopen postihovat znečišťovatele a prosazovat evropská a vnitrostátní pravidla v oblasti životního prostředí v případech, kdy vnitrostátní orgány nejsou schopny nebo ochotny jednat včas.

Tweet from Anna Júlia Donáth: What’s currently happening is a tragic symbole of the fact that nature conservation and protection cannot be an exclusively national issue in the 21st century. What is happening to the Sajó is pan-European issue, and we must therefore act together.

Tweet od Anna Júlia Donáth: To, co se v současné době děje, je tragickým symbolem skutečnosti, že ochrana a ochrana přírody nemůže být ve 21. století výhradně národní záležitostí. To, co se děje v Sajó, je celoevropská otázka, a proto musíme jednat společně.

Případ této řeky Sajó/Slaná byl záležitostí Evropské unie, protože se týkala Maďarska a Slovenska, dvou členských států EU. Vidíme však, že všude v Evropské unii existuje opakující se problém, dochází k přeshraničnímu znečišťování a přeshraničním vlivům na životní prostředí, které neberou v úvahu státní hranice a vnitrostátní orgány s nimi nezacházejí řádně nebo včas. Někdy jsou tyto vnitrostátní orgány pod vládním vlivem a mohou se snažit chránit velké nadnárodní společnosti a zájmy, které jsou jedním z hlavních znečišťovatelů v EU, a nejsou schopny jednat kvůli nedostatku znalostí nebo odborných znalostí v nejvyspělejších oblastech práva v oblasti životního prostředí.

Domníváme se, že vnitrostátní orgány by potřebovaly další pomoc Evropské agentury pro životní prostředí, protože znečištění a dopad na životní prostředí ignorují státní hranice.

 

Příklady dopadů na životní prostředí a znečištění na úrovni EU, kde by Evropský úřad pro životní prostředí mohl přijmout opatření, zahrnují: 

Znečištění ovzduší přesahující hranice států

Znečištění vody

Znečištění moří

Kontaminace půdy

Hlukové znečištění

Přeshraniční nakládání s odpady

Změna klimatu

*Výňatek z žádosti o registraci evropské občanské iniciativy.*

 

Women with black hair wearing black dress

 

Q: Jaké byly pro vás hlavní výzvy v procesu registrace?

Rebeka Hevesiová: Jsem právník, znám a mám odborné znalosti v oblasti práva EU, ale nikdy předtím jsem evropskou občanskou iniciativu nezaregistroval. Prošel jsem nařízením, prošel fórem a všemi doporučeními, jak to udělat, a podařilo se nám zaregistrovat iniciativu při prvním pokusu! 

Fórum bylo velmi užitečné, protože existuje mnoho otázek, které zodpovídají odborníci z fóra nebo jiní organizátoři. Prošel jsem všechny tyto otázky a zkontroloval jsem materiály, které jsou k dispozici na fóru, jako je video, které podrobně vysvětluje, jak byste svou žádost měli vypracovat. Když byla iniciativa úspěšně zaregistrována, tým Fóra evropské občanské iniciativy nás kontaktoval a nabídl nám uvítací výzvu, která byla příležitostí odpovědět na případné dotazy týkající se dalších kroků při shromažďování podpisů a při organizaci kampaně v celé EU.

Rozhodně doporučuji začátečníkům, kteří mají v úmyslu podat žádost o registraci, aby prošli fórem a zkontrolovali materiály a předpisy týkající se evropské občanské iniciativy, protože to je nejlepší zdroj, jak se dozvědět a pochopit, jak proces evropské občanské iniciativy funguje. 

Jménem Anny opravdu vyzývám všechny, aby naši iniciativu podepsali, protože skutečně potřebujeme silný, nezávislý, nadnárodní Evropský úřad pro životní prostředí, který by pomohl a doplnil vnitrostátní orgány a úkoly v oblasti životního prostředí, pomohl předcházet znečištění životního prostředí na úrovni EU a prosazoval právo evropských občanů na zdravé životní prostředí.

 

Začni hned!

Kampaň probíhá do ledna 2025 a občané EU mohou podepsat evropskou občanskou iniciativu na oficiálních stránkách iniciativy a podepsat tuto iniciativu na adrese: https://citizens-initiative.europa.eu/initiatives/details/2023/000011_en

 

Získejte právní poradenství 

Přečtěte si, jak navrhnout a předložit svou iniciativu 

Přispěvatelé

Tým Fóra evropské občanské iniciativy

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.
Jste připraveni zaregistrovat vlastní iniciativu?

Chcete některou z iniciativ podpořit? Potřebujete více informací o probíhajících nebo uzavřených iniciativách?