Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Zavzemanje za ustanovitev Evropskega organa za okolje, ki bi lahko sankcioniral čezmejne onesnaževalce v EU

Spremenjeno dne: 12/04/2024

Evropska državljanska pobuda Ustanovitev Evropskega organa za okolje poziva k ustanovitvi osrednjega organa EU, ki bi imel pooblastila za sprejemanje upravnih odločitev, ki so zavezujoče za države članice in podjetja, kadar se vpliv njihovih dejavnosti na okolje razširi prek nacionalnih meja in se pojavi na ravni EU. Pobudo vodi madžarskaposlanka Evropskega parlamenta Anna Donáth iz skupine Renew Europe. Rebeka Hevesi je odvetnica, specializirana za pravo EU in mednarodno reševanje sporov, in je pravna svetovalka Anna Donáth. Je tudi nadomestna predstavnica te evropske državljanske pobude. 

 

Q: Kakšna bi bila razlika med Evropskim organom za okolje, ki ga nameravate ustanoviti, in sedanjo Evropsko agencijo za okolje in zakaj menite, da je ustanovitev tega novega organa pomembna za evropske državljane?

Rebeka Hevesi: Vsi smo zelo zaskrbljeni zaradi okoljskih zadev, evropska poslanka Anna Donáth pa je imela veliko izkušenj s čezmejnim vplivom na okolje in čezmejnim onesnaževanjem, ki jih nacionalni organi niso ustrezno obravnavali in upravljali.

Menili smo, da bi morali ustanoviti evropski organ, ki bi lahko izdajal pravno zavezujoče odločitve in države prisilil k spoštovanju evropskih in nacionalnih okoljskih predpisov. Ker je obstoječa Evropska agencija za okolje res dobra institucija, lahko izdaja le priporočila in „mehko pravo“. Ker je Evropska unija globoko vključena v zeleno agendo, menimo, da potrebujemo organ, ki lahko izdaja pravno zavezujoče odločitve in lahko kaznuje čezmejne onesnaževalce, če se vpliv na okolje pojavi na ravni EU. 

Tweet from Anna Júlia Donáth: The Sajó/Slanaá (a Slovak-Hungarian river) has been dead for weeks on the Slovak side. Dead because of the pollution from a mine in Slovakia that broke more than three months ago.

Tweet iz Anna Júlia Donáth: Sajó/Slanaá (slovaško-madžarska reka) je več tednov mrtva na slovaški strani. Umrl je zaradi onesnaženja rudnika na Slovaškem, ki se je pred več kot tremi meseci zlomil.

Poslanka Evropskega parlamenta Anna Donáth je glavna organizatorka te evropske državljanske pobude in je imela neposredne izkušnje s čezmejnim onesnaževanjem, ko je bila reka Sajó (Slaná v slovaščini), ki prečka slovaško na Madžarsko, onesnažena zaradi strupenih snovi, ki so v njej pritekle. Izrazila je svoje stališče proti čezmejnemu onesnaževanju, ki je povzročilo resno okoljsko škodo, ki je nacionalni organi niso pravočasno in učinkovito obvladovali. To je spodbudilo zamisel o ustanovitvi Evropskega organa za okolje, ki bi bil nadnacionalna okoljska institucija in bi lahko sankcioniral onesnaževalce ter izvajal evropska in nacionalna okoljska pravila v primerih, ko nacionalni organi ne morejo ali nočejo pravočasno ukrepati.

Tweet from Anna Júlia Donáth: What’s currently happening is a tragic symbole of the fact that nature conservation and protection cannot be an exclusively national issue in the 21st century. What is happening to the Sajó is pan-European issue, and we must therefore act together.

Tweet iz Anna Júlia Donáth: To, kar se trenutno dogaja, je tragičen simbol dejstva, da ohranjanje in varstvo narave v 21. stoletju ne more biti izključno nacionalno vprašanje. To, kar se dogaja s Sajójem, je vseevropsko vprašanje, zato moramo ukrepati skupaj.

Zadeva te reke Sajó/Slaná je bila zadeva Unije, ker se je nanašala na Madžarsko in Slovaško, dve državi članici EU. Vendar vidimo, da se povsod v Evropski uniji pojavlja ponavljajoča se težava, obstaja čezmejno onesnaževanje in obstajajo čezmejni vplivi na okolje, ki ne upoštevajo nacionalnih meja in jih nacionalni organi tudi ne obravnavajo pravilno ali pravočasno. Včasih so ti nacionalni organi pod vladnim vplivom in morda poskušajo zaščititi velika multinacionalna podjetja in interese, ki so med glavnimi onesnaževalci v EU, in ne morejo ukrepati zaradi pomanjkanja znanja ali strokovnega znanja na najsodobnejših področjih okoljskega prava.

Menimo, da bi nacionalni organi potrebovali dodatno pomoč Evropske agencije za okolje, ker onesnaževanje in vpliv na okolje ne upoštevata nacionalnih meja.

 

Primeri vplivov na okolje in onesnaževanja na ravni EU, pri katerih bi lahko ukrepal Evropski organ za okolje, so: 

Čezmejno onesnaževanje zraka

Onesnaževanje vode

Onesnaževanje morja

Onesnaženje tal

Obremenitev s hrupom

Čezmejno ravnanje z odpadki

Podnebne spremembe

*Izvleček iz vloge za prijavo evropske državljanske pobude.*

 

Women with black hair wearing black dress

 

Q: Kateri so bili glavni izzivi za vas v postopku registracije?

Rebeka Hevesi: Sem odvetnik, poznam in imam strokovno znanje na področju prava EU, vendar še nikoli nisem prijavil evropske državljanske pobude. Šel sem skozi uredbo, šel skozi forum in vsa priporočila o tem, kako to storiti, in uspelo nam je prijaviti pobudo v prvem poskusu! 

Forum je bil zelo koristen, saj na številna vprašanja odgovarjajo strokovnjaki foruma ali drugi organizatorji. Pregledala sem vsa ta vprašanja in preverila gradivo, ki je na voljo na forumu, kot je videoposnetek, v katerem je podrobno opisano, kako bi morali pripraviti svojo zahtevo. Ko je bila pobuda uspešno registrirana, nas je skupina foruma o evropski državljanski pobudi kontaktirala in nam ponudila pozdravni razpis, ki je bil priložnost, da odgovorim na morebitna vprašanja v zvezi z naslednjimi koraki pri zbiranju podpisov in organizaciji kampanje po vsej EU.

Vsekakor bi priporočal začetnikom, ki nameravajo vložiti prošnjo za prijavo, da gredo skozi forum ter preverijo gradivo in predpise v zvezi z evropsko državljansko pobudo, saj je to najboljši vir za učenje in razumevanje delovanja postopka evropske državljanske pobude. 

V imenu Anne resnično spodbujam vse, da podpišejo našo pobudo, ker resnično potrebujemo močno, neodvisno in nadnacionalno Evropsko agencijo za okolje, ki bi pomagala in dopolnjevala nacionalne okoljske organe in naloge, pomagala preprečevati onesnaževanje okolja na ravni EU in uveljavljala pravico evropskih državljanov do zdravega okolja.

 

Ukrepajte zdaj!

Kampanja poteka do januarja 2025, državljani EU pa lahko evropsko državljansko pobudo podpišejo na uradni strani pobude in jo podpišejo na: https://citizens-initiative.europa.eu/initiatives/details/2023/000011_en

 

Pridobite pravno svetovanje 

Naučite se pripraviti in predložiti svojo pobudo 

Avtorji člankov

Skupina foruma o evropski državljanski pobudi

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.
Želite prijaviti pobudo?

Želite podpreti pobudo? Želite vedeti več o trenutnih in preteklih pobudah?