Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Prašymas įsteigti Europos aplinkos instituciją, galinčią taikyti sankcijas tarpvalstybiniams teršėjams ES

Atnaujinta: 12/04/2024

Europos piliečių iniciatyvoje „ Europos aplinkos institucijos sukūrimas “ raginama įsteigti centrinę ES įstaigą, kuri turėtų įgaliojimus priimti administracinius sprendimus, kurie būtų privalomi valstybėms narėms ir įmonėms, kai jų veiklos poveikis aplinkai peržengia nacionalines sienas ir atsiranda ES lygmeniu. Iniciatyvai vadovauja Europos Parlamento narė iš VengrijosAnna Donįth iš frakcijos „Renew Europe“. Rebeka Hevesi yra teisininkė, kuri specializuojasi ES teisės ir tarptautinių ginčų sprendimo srityse, ir yra Anna Donįth patarėja teisės klausimais. Ji taip pat yra pavaduojanti šios Europos piliečių iniciatyvos atstovė. 

 

K: Koks skirtumas tarp Europos aplinkos institucijos, kurią siekiate įsteigti, ir dabartinės Europos aplinkos agentūros, ir kodėl, jūsų nuomone, šios naujos įstaigos įsteigimas yra svarbus Europos piliečiams?

Rebeka Hevesi: Visi esame labai susirūpinę aplinkosaugos klausimais, o Europos Parlamento narė Anna Donįth turėjo daug patirties, susijusios su tarpvalstybiniu poveikiu aplinkai ir tarpvalstybine tarša, kurios nacionalinės valdžios institucijos netinkamai tvarkė ir tvarkė.

Manėme, kad turėtume sukurti Europos instituciją, kuri galėtų priimti teisiškai privalomus sprendimus ir priversti šalis laikytis Europos ir nacionalinių aplinkosaugos taisyklių. Nors dabartinė Europos aplinkos agentūra yra tikrai gera institucija, ji gali teikti tik rekomendacijas ir neprivalomus teisės aktus. Kadangi Europos Sąjunga aktyviai dalyvauja žaliojoje darbotvarkėje, manome, kad mums reikia institucijos, kuri galėtų priimti teisiškai privalomus sprendimus ir taikyti sankcijas tarpvalstybiniams teršėjams, jei poveikis aplinkai pasireiškia ES lygmeniu. 

Tweet from Anna Júlia Donáth: The Sajó/Slanaá (a Slovak-Hungarian river) has been dead for weeks on the Slovak side. Dead because of the pollution from a mine in Slovakia that broke more than three months ago.

Tweet iš Anna Júlia Donįth: Sajó/Slanaį (Slovakijos-Vengrijos upė) mirė jau kelias savaites Slovakijos pusėje. Žuvo dėl taršos iš kasyklos Slovakijoje, kuri sugriuvo daugiau nei prieš tris mėnesius.

Europos Parlamento narė Anna Donįth yra pagrindinė šios Europos piliečių iniciatyvos organizatorė ir turėjo tiesioginės tarpvalstybinės taršos patirties, kai Sajó (Slovakija) upė, kuri teka iš Slovakijos į Vengriją, buvo užteršta dėl į ją patenkančių toksinių medžiagų. Ji išsakė savo nuomonę prieš šią tarpvalstybinę taršą, dėl kurios padaryta didelė žala aplinkai, kurios nacionalinės valdžios institucijos laiku ir veiksmingai nevaldė. Būtent tai paskatino idėją įsteigti Europos aplinkos instituciją, kuri būtų viršvalstybinė aplinkosaugos institucija ir kuri galėtų taikyti sankcijas teršėjams ir užtikrinti Europos ir nacionalinių aplinkos apsaugos taisyklių vykdymą tais atvejais, kai nacionalinės valdžios institucijos negali arba nenori laiku imtis veiksmų.

Tweet from Anna Júlia Donáth: What’s currently happening is a tragic symbole of the fact that nature conservation and protection cannot be an exclusively national issue in the 21st century. What is happening to the Sajó is pan-European issue, and we must therefore act together.

Tweet iš Anna Júlia Donįth: Tai, kas šiuo metu vyksta, yra tragiškas simbolis fakto, kad gamtos išsaugojimas ir apsauga XXI amžiuje negali būti išimtinai nacionalinis klausimas. Tai, kas vyksta su Sajó, yra visos Europos klausimas, todėl turime veikti kartu.

Šios Sajó/Slanį upės atvejis buvo Europos Sąjungos reikalas, nes jis susijęs su Vengrija ir Slovakija, t. y. dviem ES valstybėmis narėmis. Tačiau matome, kad visoje Europos Sąjungoje nuolat kyla problema, yra tarpvalstybinė tarša ir yra tarpvalstybinių pasekmių aplinkai, kurios nepaiso nacionalinių sienų ir kurių nacionalinės valdžios institucijos taip pat tinkamai ar laiku netvarko. Kartais šios nacionalinės valdžios institucijos patiria vyriausybės įtaką ir gali bandyti apsaugoti dideles tarptautines bendroves ir interesus, kurie yra vieni iš pagrindinių ES teršėjų, ir negali veikti, nes neturi žinių ar patirties pažangiausiose aplinkos teisės srityse.

Manome, kad nacionalinėms valdžios institucijoms reikėtų papildomos Europos aplinkos agentūros pagalbos, nes tarša ir poveikis aplinkai nepaiso nacionalinių sienų.

 

Poveikio aplinkai ir taršos ES lygmeniu, kai Europos aplinkos institucija galėtų imtis veiksmų, pavyzdžiai: 

Tarpvalstybinė oro tarša

Vandens tarša

Jūrų tarša

Dirvožemio užterštumas

Akustinė tarša

Tarpvalstybinis atliekų tvarkymas

Klimato kaita

*Ištrauka iš Europos piliečių iniciatyvos registracijos prašymo.*

 

Women with black hair wearing black dress

 

K: Kokie buvo pagrindiniai iššūkiai registracijos procese?

Rebeka Hevesi: Esu teisininkas, esu susipažinęs su ES teise ir turiu patirties ES teisės srityje, tačiau anksčiau niekada nebuvau užregistravęs Europos piliečių iniciatyvos. Perskaičiau reglamentą, perėjau forumą ir visas rekomendacijas, kaip tai padaryti, ir mums pavyko užregistruoti iniciatyvą pirmą kartą! 

Forumas buvo labai naudingas, nes yra daug klausimų, į kuriuos atsako Forumo ekspertai arba kiti organizatoriai. Peržiūrėjau visus šiuos klausimus ir patikrinau forume esančią medžiagą, pvz., vaizdo įrašą, kuriame išsamiai paaiškinama, kaip turėtumėte parengti savo prašymą. Kai iniciatyva buvo sėkmingai užregistruota, EPI forumo komanda susisiekė su mumis ir pasiūlė mums kvietimą pasveikinti. Tai buvo galimybė atsakyti į visus klausimus, susijusius su tolesniais parašų rinkimo ir kampanijos organizavimo visoje ES etapais.

Tikrai rekomenduočiau pradedantiesiems, kurie ketina pateikti registracijos prašymą, apsilankyti forume ir susipažinti su medžiaga ir taisyklėmis, susijusiomis su Europos piliečių iniciatyva, nes tai geriausias šaltinis sužinoti ir suprasti, kaip EPI veikia. 

Anna vardu tikrai raginu visus pasirašyti mūsų iniciatyvą, nes mums tikrai reikia stiprios, nepriklausomos, viršnacionalinės Europos aplinkos institucijos, kuri padėtų ir papildytų nacionalines aplinkos apsaugos institucijas ir užduotis, padėtų užkirsti kelią aplinkos taršai ES lygmeniu ir užtikrintų Europos piliečių teisę į sveiką aplinką.

 

Imkitės veiksmų dabar!

Kampanija vyks iki 2025 m. sausio mėn., o ES piliečiai, turintys teisę pasirašyti EPI, gali apsilankyti oficialiame iniciatyvos puslapyje ir pasirašyti šią iniciatyvą adresu https://citizens-initiative.europa.eu/initiatives/details/2023/000011_en

 

Gaukite teisinę konsultaciją 

Sužinokite, kaip parengti ir pateikti savo iniciatyvą 

Autoriai

EPI forumo grupė

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.
Esate pasirengę užregistruoti savo iniciatyvą?

Norite paremti iniciatyvą? Norite gauti daugiau informacijos apie dabartines arba ankstesnes iniciatyvas?