Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

Euroopa kodanikualgatus Sloveenias: õige teema, rohujuuretasandi liikumine ja kaasatud partnerid edu saavutamiseks

Uuendatud: 20/11/2019

24. septembril 2019 juhtis Euroopa kodanikualgatuse meeskond Ljubljanasse seminari Euroopa kodanikualgatuse ja osalusdemokraatia kohta Euroopas ja Sloveenias. Üritusel osalesid valitsusväliste organisatsioonide esindajad ja kodanikud, kes soovivad etendada suuremat rolli ELi poliitika kujundamises ning leida nõuandeid ja juhiseid eduka algatuse koordineerimiseks.

Kodanike juhitud demokraatia Euroopas ja Sloveenias

Üritus algas aruteluga, mida juhtis Ljubljana ülikooli sotsiaalteaduste teaduskonna politoloogia dotsent Tomaž Deželan, mis tõi kokku osalusdemokraatia Euroopa ja liikmesriikide eksperdid – Ljubljana elektroonilise osalemise instituudi tegevdirektor Simon Delakorda, tingimusliku põhisissetuleku (algatus) korraldaja Branko Gerlič ja Euroopa Komisjoni Euroopa kodanikualgatuse poliitikaametnik Charlotte Rive.

Charlotte Rive alustas Euroopa kodanikualgatuse ja selle uue määruse tutvustamist. Alates 2020. aasta jaanuarist lihtsustatakse menetlust ning vahend on kodanikele ja korraldajatele kättesaadavam.

Seejärel keskenduti arutelus Euroopa kodanikualgatuse ja Sloveenia kodanikualgatuse sarnasustele ja erinevustele; osalusdemokraatiaga seotud probleemid, lahendused ja parimad tavad Euroopas ja Sloveenias; ning konkreetsed näited varasematest kodanikualgatustest.

Eelkõige jagas Branko Gerlič oma väärtuslikku kogemust 2013. aastal käivitatud tingimusteta põhisissetuleku algatuse kohta, mille eesmärk oli ergutada ELi riikide vahelist koostööd, et uurida tingimusteta põhisissetulekut kui vahendit nende sotsiaalkindlustussüsteemide parandamiseks.

Sellele järgnes mitteametlik ajurünnak, mille käigus osalejad arutasid aktiivselt probleeme ja esitasid ideid selle kohta, kuidas edukat kodanikualgatust koordineerida.

Õige teema valimine on oluline, et jõuda 1 miljoni allkirjani

Peamine probleem kodanikualgatuse korraldamisel ELi tasandil on eesmärk koguda miljon allkirja. Seetõttu peavad väiksema rahvaarvuga riigid, nagu Sloveenia, selle keerulise nõude täitmiseks lootma suuremate riikide toetusele. Branko Gerlič selgitas just seetõttu, et tingimusteta põhisissetuleku algatusega ei suudetud koguda vajalikke toetusavaldusi. Algatus ei olnud edukas suuremates riikides, nagu Saksamaa ja Prantsusmaa. Proportsionaalselt nende elanikkonnaga olid kõige edukamad Bulgaaria ja Sloveenia.

See näitab, et tegemist on ka õige teema valimisega, mis peab olema asjakohane kõigi algatuse sihtriikide jaoks ning olema võimalikult käegakatsutav ja põhimõtteliselt asjakohane. Hea näide on algatus „Right2Water“. Vesi on eluliselt oluline ja igaüks ei taju seda mitte kaubana, vaid võõrandamatu õigusena, mis muutis selle toetuse osas nii edukaks.  

Rohujuuretasandi liikumise loomine ja noorte kaasamine

Osalejad juhtisid tähelepanu sellele, et suur rohujuuretasandi liikumine asjaomaste riikide vahel on samuti oluline tegur vajalike rahaliste vahendite hankimisel ja partnerluse laiendamisel. Nad rõhutasid, et kodanikuühiskond tuleb kaasata mitmesuguste tegevuste kaudu, nagu üritused, välkmobid, ühisrahastusalgatused, sotsiaalmeedia meetmed jne. Sellega seoses rõhutasid nad ka seda, et Sloveenia valitsusväliste organisatsioonide sektor on kohalikul tasandil väga aktiivne ning seetõttu on tõhusam alustada rohujuure tasandi liikumisena ja leida kohalikus kogukonnas toetust enne riigi ja ELi tasandile jõudmist.

Sõnavõtjad juhtisid tähelepanu ka noorte panusele poliitika kujundamisse. Noore aktivisti Greta Thunbergi sümboolne juhtum näitab selgelt, et kuigi paljud alla 18-aastased noored on valmis oma häält kuuldavaks tegema, saavad nad kasutada üksnes mitteametlikke osalemismeetodeid, nagu meeleavaldused, mis on tingitud õiguslikest takistustest, mis takistavad ametlikku rolli ja osalemist poliitilises elus. Seetõttu jäävad nad kõrvale ametlikest vahenditest, nagu hääletamine või Euroopa kodanikualgatus. Euroopa kodanikualgatuse uue määrusega on Euroopa Komisjon andnud igale ELi liikmesriigile võimaluse langetada algatuste toetamiseks lubatud kodanike vanust 16 eluaastani.

Tõeliselt kaasatud ja kogenud partnerid teevad midagi

Vahendite kogumine ja rahvusvaheliste partnerluste loomine on kaks peamist aspekti, mida osalejad arutasid. Nad rõhutasid, et rahvusvaheline partnerite võrgustik on äärmiselt oluline mitte ainult algatuse edendamiseks, vaid ka rahaliste vahendite kogumise toetamiseks.

Sellega seoses on üheks probleemiks see, et enamik korraldajaid vabatahtlikud selliste kampaaniate korraldamisel lisaks oma tavapärastele töökohtadele või muudele projektidele, mida tuleb põhimeeskonna loomisel ja vajaliku eelarve kavandamisel arvesse võtta.  

Korraldajad peaksid otsima partnereid, kes on teemaga tõeliselt seotud, ja olema valmis tegema kõik endast oleneva selle edendamiseks. Partnereid tuleks kogeda ka müügiedenduskampaaniates, sest mõnikord alahinnatakse seda, kuid nad võivad teha või katkestada algatuse.

 

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.
Vastutuse välistamine: Euroopa kodanikualgatuse foorumil avaldatud arvamused kajastavad üksnes nende autorite seisukohta. Neid ei saa mingil juhul pidada Euroopa Komisjoni ega Euroopa Liidu seisukoha väljenduseks.