Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Europska građanska inicijativa u Sloveniji: prava tema, pokret na lokalnoj razini i angažirani partneri za uspjeh

Ažurirano: 20/11/2019

Tim za europsku građansku inicijativu 24.rujna 2019. predvodio je Ljubljanu kako bi održao radionicu o europskoj građanskoj inicijativi i participativnoj demokraciji u Europi i Sloveniji. Na događanju su sudjelovali predstavnici nevladinih organizacija i građani koji žele imati veću ulogu u donošenju politika EU-a i pronaći savjete za koordinaciju uspješne inicijative.

Demokracija na poticaj građana u Europi i Sloveniji

Događanje je započelo raspravom pod vodstvom Tomaža Dežela, izvanrednog profesora političkih znanosti na Fakultetu društvenih znanosti Sveučilišta u Ljubljani, na kojem su se okupili europski i nacionalni stručnjaci za participativnu demokraciju Simon Delakorda, izvršni direktor Instituta za elektroničko sudjelovanje u Ljubljani, Branko Gerlič, organizator bezuvjetnog osnovnog prihoda (inicijativa) i Charlotte Rive, službenica za politiku europske građanske inicijative u Europskoj komisiji.

Charlotte Rive započela je predstavljanjem europske građanske inicijative i njezine nove uredbe. Od siječnja 2020. postupak će se pojednostavniti, a alat će biti dostupniji građanima i organizatorima.

Nadalje, rasprava je bila usmjerena na sličnosti i razlike između europske građanske inicijative i slovenske građanske inicijative; izazovi, rješenja i najbolje prakse u pogledu participativne demokracije u Europi i Sloveniji; i konkretni primjeri prethodnih građanskih inicijativa.

Konkretno, Branko Gerlič podijelio je svoje vrijedno iskustvo s inicijativom za bezuvjetni osnovni dohodak pokrenutom 2013., čiji je cilj bio potaknuti suradnju među državama članicama EU-a kako bi istražili bezuvjetni osnovni dohodak kao alat za poboljšanje njihovih sustava socijalne sigurnosti.

Nakon toga uslijedio je neformalni sastanak za razmjenu ideja tijekom kojeg su sudionici aktivno raspravljali o izazovima i osmislili ideje o tome kako koordinirati uspješnu građansku inicijativu.

Odabir prave teme ključan je za postizanje jednog milijuna potpisa

Glavni izazov za organizaciju građanske inicijative na razini EU-a jest prikupljanje milijun potpisa. Stoga manje zemlje s manje stanovništva, kao što je Slovenija, moraju računati na potporu većih zemalja kako bi ispunile taj zahtjev. Upravo zato je Branko Gerlič objasnio da inicijativa za bezuvjetne osnovne prihode nije uspjela prikupiti potrebne izjave o potpori. Inicijativa nije bila uspješna u većim zemljama kao što su Njemačka i Francuska. Bugarska i Slovenija bile su najuspješnije u omjeru s njihovim stanovništvom.

To pokazuje da je riječ i o odabiru prave teme, koja mora biti relevantna za sve zemlje u kojima su ciljevi inicijative te što konkretnija i najrelevantnija. Dobar je primjer inicijativa Right2Water (Right2Water). Voda je ključna za život i svatko je ne doživljava kao robu, nego kao neotuđivo pravo, što ju je učinilo uspješnim u pogledu potpore.  

Stvaranje pokreta na lokalnoj razini i uključivanje mladih

Sudionici su istaknuli da je veliki pokret na lokalnoj razini diljem uključenih zemalja još jedan ključni čimbenik za prikupljanje potrebnih sredstava i proširenje partnerstva. Naglasili su da civilno društvo treba biti uključeno u razne aktivnosti kao što su događanja, brzi mobovi, inicijative skupnog financiranja, aktivnosti na društvenim mrežama itd. U tom su pogledu istaknuli i da je slovenski sektor nevladinih organizacija vrlo aktivan na lokalnoj razini te je stoga učinkovitije započeti s radom kao pokret na lokalnoj razini i pronaći potporu unutar lokalne zajednice prije nego što se uključi na nacionalnoj razini i razini EU-a.

Govornici su također skrenuli pozornost na doprinos mladih oblikovanju politika. Simboličan slučaj mlade aktivistice Grete Thunberg jasno pokazuje da, iako mnogi mladi mlađi od 18 godina žele da se njihov glas čuje, oni mogu koristiti samo „neformalne metode” sudjelovanja kao što su prosvjedi zbog pravnih prepreka formalnoj ulozi i sudjelovanju u političkom životu. Stoga su i dalje marginalizirane službenim alatima kao što su glasanje ili europska građanska inicijativa. Novom uredbom o europskoj građanskoj inicijativi Europska komisija otvorila je mogućnost da svaka država članica EU-a snizi dob građana kojima je dopušteno poduprijeti inicijative na 16 godina.

Istinski angažirani i iskusni partneri utječu na promjene

Prikupljanje sredstava i izgradnja međunarodnih partnerstava dva su ključna aspekta o kojima su sudionici raspravljali. Istaknuli su da je međunarodna mreža partnera ključna ne samo za promicanje inicijative nego i za potporu prikupljanju sredstava.

U tom je pogledu izazov da većina organizatora svoje vrijeme volontira na takvim kampanjama povrh svojih redovnih poslova ili u okviru drugih projekata, što treba uzeti u obzir pri izgradnji središnjeg tima i planiranju potrebnog proračuna.  

Organizatori bi trebali potražiti partnere koji su istinski uključeni u tu temu i žele uložiti sve napore u njezino promicanje. Partneri bi također trebali imati iskustva u promotivnim kampanjama jer je to ponekad podcijenjeno, a istovremeno mogu pokrenuti ili prekinuti inicijativu.

 

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.