Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Europejska inicjatywa obywatelska w Słowenii: właściwy temat, ruch oddolny i zaangażowani partnerzy na rzecz sukcesu

Data aktualizacji: 20/11/2019

24 września 2019 r. zespół europejskiej inicjatywy obywatelskiej udał się do Lublany, aby zorganizować warsztaty na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej i demokracji uczestniczącej w Europie i Słowenii. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych i obywatele, którzy pragną odgrywać większą rolę w kształtowaniu polityki UE oraz poznać wskazówki i wskazówki dotyczące koordynacji udanej inicjatywy.

Demokracja wzmacniająca pozycję obywateli w Europie i Słowenii

Wydarzenie rozpoczęło się od debaty, której moderatorem był Tomaž Deželan, profesor nadzwyczajny nauk politycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu w Lublanie, zgromadził europejskich i krajowych ekspertów w dziedzinie demokracji uczestniczącej – Simon Delakorda, dyrektor wykonawczy Instytutu Elektronicznego Udziału w Lublanie, Branko Gerlič, organizator bezwarunkowego dochodu podstawowego (inicjatywa) i Charlotte Rive, urzędnik ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej w Komisji Europejskiej.

Charlotte Rive rozpoczęła się od prezentacji europejskiej inicjatywy obywatelskiej i jej nowego rozporządzenia. Od stycznia 2020 r. procedura zostanie uproszczona, a narzędzie będzie bardziej dostępne dla obywateli i organizatorów.

Następnie dyskusja skupiła się na podobieństwach i różnicach między europejską inicjatywą obywatelską a słoweńską inicjatywą obywatelską; wyzwania, rozwiązania i najlepsze praktyki w zakresie demokracji uczestniczącej w Europie i Słowenii; oraz konkretne przykłady wcześniejszych inicjatyw obywatelskich.

W szczególności Branko Gerlič podzielił się cennym doświadczeniem w zakresie inicjatywy dotyczącej bezwarunkowego dochodu podstawowego rozpoczętej w 2013 r., której celem było zachęcenie państw UE do współpracy w celu zbadania bezwarunkowego dochodu podstawowego jako narzędzia poprawy ich systemów zabezpieczenia społecznego.

Następnie odbyła się nieformalna sesja burzy mózgów, podczas której uczestnicy aktywnie omawiali wyzwania i przedstawili pomysły na koordynację udanej inicjatywy obywatelskiej.

Wybór właściwego tematu ma kluczowe znaczenie dla uzyskania 1 mln podpisów

Głównym wyzwaniem związanym z organizacją inicjatywy obywatelskiej na szczeblu UE jest cel polegający na zebraniu miliona podpisów. W związku z tym mniejsze kraje o mniejszej liczbie ludności, takie jak Słowenia, muszą liczyć na wsparcie ze strony większych państw, aby spełnić ten trudny wymóg. Właśnie dlatego, jak wyjaśnił Branko Gerlič, inicjatywa dotycząca bezwarunkowego dochodu podstawowego nie zdołała zebrać niezbędnych deklaracji poparcia. Inicjatywa nie odniosła sukcesu w większych krajach, takich jak Niemcy i Francja. Bułgaria i Słowenia odniosły największe sukcesy w stosunku do liczby ludności.

Pokazuje to, że jest to również kwestia wyboru właściwego tematu, który musi być istotny dla wszystkich krajów, do których dąży inicjatywa, oraz jak najbardziej namacalny i istotny. Dobrym przykładem jest inicjatywa Right2Water. Woda ma zasadnicze znaczenie dla życia i wszyscy postrzegają ją nie jako towar, lecz jako niezbywalne prawo, które uczyniło ją takim sukcesem pod względem wsparcia.  

Tworzenie ruchu oddolnego i angażowanie młodzieży

Uczestnicy zwrócili uwagę, że duży ruch oddolny między zaangażowanymi krajami jest kolejnym kluczowym czynnikiem umożliwiającym pozyskanie potrzebnych funduszy i rozszerzenie partnerstwa. Podkreślili, że społeczeństwo obywatelskie musi być zaangażowane poprzez różnorodne działania, takie jak wydarzenia, pule mob, inicjatywy w zakresie finansowania społecznościowego, działania w mediach społecznościowych itp. W tym kontekście podkreślili również, że sektor słoweńskich organizacji pozarządowych jest bardzo aktywny na szczeblu lokalnym, w związku z czym bardziej skuteczne jest rozpoczęcie działalności jako ruch oddolny i znalezienie wsparcia w społeczności lokalnej przed podjęciem działań na szczeblu krajowym i unijnym.

Prelegenci zwrócili również uwagę na wkład młodzieży w kształtowanie polityki. Symboliczny przykład młodej aktywistki Grety Thunberg wyraźnie pokazuje, że chociaż wielu młodych ludzi w wieku poniżej 18 lat chce wyrazić swoją opinię, mogą oni korzystać jedynie z „nieformalnych” metod uczestnictwa, takich jak demonstracje ze względu na bariery prawne utrudniające formalną rolę i uczestnictwo w życiu politycznym. W związku z tym pozostają one marginalizowane w odniesieniu do formalnych narzędzi, takich jak głosowanie czy europejska inicjatywa obywatelska. Dzięki nowemu rozporządzeniu w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej Komisja Europejska umożliwiła każdemu państwu UE obniżenie wieku obywateli, którzy mogą poprzeć inicjatywy, do 16 lat.

Rzeczywiście zaangażowani i doświadczeni partnerzy mają wpływ

Gromadzenie funduszy i budowanie partnerstw międzynarodowych to dwa kluczowe aspekty, które uczestnicy dyskutowali. Podkreślili, że międzynarodowa sieć partnerów ma kluczowe znaczenie nie tylko dla promowania inicjatywy, ale również dla wspierania pozyskiwania funduszy.

Jednym z wyzwań w tym zakresie jest to, że większość organizatorów jest wolontariuszem czasu na takie kampanie w uzupełnieniu do swoich regularnych miejsc pracy lub innych projektów, co należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu głównego zespołu i planowaniu potrzebnego budżetu.  

Organizatorzy powinni szukać partnerów, którzy są rzeczywiście zaangażowani w ten temat, i chętnie dołożyć wszelkich starań w celu jego promowania. Partnerzy powinni być również doświadczeni w kampaniach promocyjnych, ponieważ jest to czasami niedoceniane, podczas gdy mogą oni podjąć lub przerwać inicjatywę.

 

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.