Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Európska iniciatíva občanov v Slovinsku: správna téma, hnutie na miestnej úrovni a angažovaní partneri v záujme úspechu

Dátum aktualizácie: 20/11/2019

Tím európskej iniciatívy občanov viedol 24.septembra 2019 do Ľubľany seminár o európskej iniciatíve občanov a participatívnej demokracii v Európe a Slovinsku. Na podujatí sa zúčastnili zástupcovia MVO a občania, ktorí chcú zohrávať väčšiu úlohu pri tvorbe politiky EÚ a nájsť tipy a triky na koordináciu úspešnej iniciatívy.

Občianska demokracia v Európe a Slovinsku

Podujatie sa začalo diskusiou, ktorú moderoval Tomaž Deželan, docent politických vied na Fakulte sociálnych vied na Univerzite v Ľubľane, na ktorej sa stretli európski a národní experti na participatívnu demokraciu – Simon Delakorda, výkonný riaditeľ Inštitútu pre elektronickú účasť v Ľubľane, Branko Gerlič, organizátor Nepodmieneného základného príjmu (iniciatíva) a Charlotte Rive, odborná referentka pre európsku iniciatívu občanov v Európskej komisii.

Charlotte Rive začala prezentáciou európskej iniciatívy občanov a jej nového nariadenia. Od januára 2020 sa postup zjednoduší a tento nástroj bude prístupnejší pre občanov a organizátorov.

Diskusia sa ďalej zamerala na podobnosti a rozdiely medzi európskou iniciatívou občanov a slovinskou iniciatívou občanov; výzvy, riešenia a najlepšie postupy v oblasti participatívnej demokracie v Európe a Slovinsku; a konkrétne príklady predchádzajúcich iniciatív občanov.

Branko Gerlič sa predovšetkým podelil o svoje cenné skúsenosti s iniciatívou Nepodmienený základný príjem, ktorá sa začala v roku 2013 a ktorej cieľom bolo podporiť spoluprácu medzi krajinami EÚ s cieľom preskúmať nepodmienené základné príjmy ako nástroj na zlepšenie ich systémov sociálneho zabezpečenia.

Nasledovalo neformálne brainstormingové stretnutie, počas ktorého účastníci aktívne diskutovali o výzvach a našli nápady, ako koordinovať úspešnú iniciatívu občanov.

Výber správnej témy je kľúčom k dosiahnutiu 1 milióna podpisov

Hlavnou výzvou identifikovanou pri organizovaní iniciatívy občanov na úrovni EÚ je cieľ zozbierať 1 milión podpisov. Menšie krajiny s menším počtom obyvateľov, ako napríklad Slovinsko, sa preto musia spoľahnúť na podporu väčších krajín, aby splnili túto náročnú požiadavku. Práve preto Branko Gerlič vysvetlila, že iniciatíva týkajúca sa nepodmieneného základného príjmu zlyhala pri zhromažďovaní potrebných vyhlásení o podpore. Iniciatíva nebola úspešná vo väčších krajinách, ako je Nemecko a Francúzsko. V pomere k počtu obyvateľov boli najúspešnejšími Bulharsko a Slovinsko.

Z toho vyplýva, že ide aj o výber správnej témy, ktorá musí byť relevantná pre všetky krajiny, ktoré majú ciele iniciatívy, a ktorá musí byť čo najhmatateľnejšia a najrelevantnejšia. Dobrým príkladom je iniciatíva Right2Water. Voda má zásadný význam pre život a každý ju nevníma ako komoditu, ale ako neodňateľné právo, čo viedlo k takému úspechu, pokiaľ ide o podporu.  

Vytvorenie hnutia na miestnej úrovni a zapojenie mládeže

Účastníci poukázali na to, že ďalším kľúčovým faktorom na získanie potrebných finančných prostriedkov a rozšírenie partnerstva je rozsiahle občianske hnutie medzi zúčastnenými krajinami. Zdôraznili, že občianska spoločnosť musí byť zapojená prostredníctvom rôznych činností, ako sú podujatia, bleskové hry, iniciatívy v oblasti kolektívneho financovania, akcie v sociálnych médiách atď. V tejto súvislosti tiež zdôraznili, že slovinský sektor mimovládnych organizácií je veľmi aktívny na miestnej úrovni, a preto je účinnejšie začať ako miestne hnutie a nájsť podporu v rámci miestnej komunity pred tým, ako sa dostane na vnútroštátnu úroveň a na úrovni EÚ.

Rečníci tiež upozornili na prínos mládeže k tvorbe politiky. Symbolický prípad mladej aktivistky Grety Thunbergovej jasne ukazuje, že hoci mnohí mladí ľudia vo veku do 18 rokov majú záujem vyjadriť svoj názor, môžu použiť len „neformálne metódy“ účasti, ako sú demonštrácie, a to z dôvodu právnych prekážok formálnej úlohy a účasti na politickom živote. V dôsledku toho zostávajú marginalizované z formálnych nástrojov, ako je hlasovanie alebo európska iniciatíva občanov. Novým nariadením o európskej iniciatíve občanov Európska komisia otvorila každej krajine EÚ možnosť znížiť vek občanov, ktorí môžu podporovať iniciatívy, na 16 rokov.

Skutočne angažovaní a skúsení partneri prinášajú zmenu

Získavanie finančných prostriedkov a budovanie medzinárodných partnerstiev sú dva kľúčové aspekty, o ktorých účastníci diskutovali. Zdôraznili, že medzinárodná sieť partnerov je kľúčová nielen pre propagáciu iniciatívy, ale aj pre podporu získavania finančných prostriedkov.

Jednou z výziev v tejto súvislosti je, že väčšina organizátorov sa dobrovoľne venuje takýmto kampaniam nad rámec svojich riadnych pracovných miest alebo v rámci iných projektov, čo je niečo, čo treba zohľadniť pri budovaní základného tímu a plánovaní potrebného rozpočtu.  

Organizátori by mali hľadať partnerov, ktorí sa skutočne zaoberajú touto témou, a snažiť sa vynaložiť všetko úsilie na jej propagáciu. Partneri by mali mať skúsenosti aj s propagačnými kampaňami, keďže sa to niekedy podceňuje, pričom môžu vytvárať alebo prelomiť iniciatívu.

 

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.