Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Европейска гражданска инициатива в Словения: правилната тема, движението на местно равнище и ангажираните партньори за успех

Актуализирано на: 20/11/2019

На 24 септември 2019 г. екипът на Европейската гражданска инициатива оглави в Любляна семинар относно Европейската гражданска инициатива и демокрацията на участието в Европа и Словения. Събитието включваше представители на НПО и граждани, желаещи да играят по-голяма роля в изготвянето на политиките на ЕС и да научат съвети за координиране на успешна инициатива.

Демокрация, задвижвана от гражданите в Европа и Словения

Събитието започна с дебат с модератор Тома Дежелан, доцент по политически науки във Факултета по социални науки към Университета в Любляна, събра европейски и национални експерти по демокрация на участието — Симон Делакорда, изпълнителен директор на Института за електронно участие в Любляна, Бранко Герлич, организатор на безусловния основен доход (инициатива), и Шарлот Риве, служител по въпросите на политиката за Европейската гражданска инициатива в Европейската комисия.

Шарлот Риве започна с представяне на Европейската гражданска инициатива и новия ѝ регламент. От януари 2020 г. процедурата ще бъде опростена и инструментът ще бъде по-достъпен за гражданите и организаторите.

След това дискусията се съсредоточи върху приликите и разликите между Европейската гражданска инициатива и словенската гражданска инициатива; предизвикателства, решения и най-добри практики в областта на демокрацията на участието в Европа и Словения; и конкретни примери за предишни граждански инициативи.

По-специално, Бранко Герлич сподели ценния си опит във връзка с инициативата за безусловен основен доход, стартирана през 2013 г., която имаше за цел да насърчи сътрудничеството между държавите от ЕС, за да проучи безусловния основен доход като инструмент за подобряване на техните системи за социална сигурност.

Това беше последвано от неформална сесия за генериране на идеи, по време на която участниците обсъдиха активно предизвикателствата и излязоха с идеи за това как да се координира успешна гражданска инициатива.

Изборът на правилната тема е от ключово значение за достигането на 1 милион подписа

Основното предизвикателство пред организирането на гражданска инициатива на равнище ЕС е целта за събиране на 1 милиона подписа. Поради това по-малките държави с по-малко население като Словения трябва да разчитат на подкрепата на по-големите държави, за да изпълнят това трудно изискване. Именно поради тази причина Бранко Герлич обясни, че инициативата за безусловен основен доход не успя да събере необходимите изявления за подкрепа. Инициативата не беше успешна в по-големи държави като Германия и Франция. Най-успешни са България и Словения, пропорционално на тяхното население.

Това показва, че е въпрос също така да се избере правилната тема, която трябва да бъде от значение за всички държави, към които са насочени целите на инициативата, и да бъде възможно най-осезаема и напълно значима. Добър пример за това е инициативата Right2Water. Водата е от съществено значение за живота и всеки я възприема не като стока, а като неотменимо право, което я прави толкова успешна по отношение на подкрепата.  

Създаване на движение на местно равнище и включване на младите хора

Участниците посочиха, че широкомащабното движение на местно равнище в участващите държави е друг ключов фактор за набиране на необходимите средства и разширяване на партньорството. Те подчертаха, че гражданското общество трябва да бъде привлечено за участие чрез разнообразни дейности, като например прояви, експресна мобилност, инициативи за колективно финансиране, действия в социалните медии и др. Във връзка с това те подчертаха също така, че секторът на НПО в Словения е много активен на местно равнище и поради това е по-ефективно да се започне като движение на местно равнище и да се намери подкрепа в рамките на местната общност, преди да се включат на национално равнище и на равнище ЕС.

Ораторите обърнаха внимание и на приноса на младежта за изготвянето на политиките. Емблематичният случай на младия активист Грета Тунберг ясно показва, че макар много млади хора на възраст под 18 години да желаят гласът им да бъде чут, те могат да използват само „неформални методи“ на участие, като например демонстрации, поради правни пречки пред официалната роля и участието в политическия живот. Следователно те остават маргинализирани от формални инструменти като гласуване или Европейската гражданска инициатива. С новия регламент за европейската гражданска инициатива Европейската комисия даде възможност на всяка страна от ЕС да намали до 16 години възрастта на гражданите, на които е позволено да подкрепят инициативи.

Действително ангажираните и опитни партньори водят до промяна

Набирането на средства и изграждането на международни партньорства са два ключови аспекта, които участниците обсъдиха. Те подчертаха, че наличието на международна мрежа от партньори е от решаващо значение не само за насърчаване на инициативата, но и за подпомагане на набирането на средства.

Едно от предизвикателствата в това отношение е, че повечето организатори доброволно отделят време за подобни кампании в допълнение към редовните си работни места или по други проекти, което е нещо, което трябва да се вземе предвид при изграждането на основния екип и планирането на необходимия бюджет.  

Организаторите следва да търсят партньори, които действително са ангажирани с темата и желаят да положат всички усилия за популяризирането ѝ. Партньорите следва също така да имат опит в промоционалните кампании, тъй като това понякога се подценява, като същевременно може да създаде или прекъсне дадена инициатива.

 

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.