Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Eiropas pilsoņu iniciatīva Slovēnijā: pareizais temats, vietējā kustība un ieinteresētie partneri, lai gūtu panākumus

Atjaunināšanas datums: 20/11/2019

2019. gada 24. septembrī Eiropas pilsoņu iniciatīvas grupa devās uz Ļubļanu, lai rīkotu darbsemināru par Eiropas pilsoņu iniciatīvu un līdzdalības demokrātiju Eiropā un Slovēnijā. Pasākumā piedalījās NVO pārstāvji un iedzīvotāji, kuri vēlējās uzņemties lielāku lomu ES politikas veidošanā un uzzināt padomus un ieteikumus veiksmīgas iniciatīvas koordinēšanai.

Demokrātija ar iedzīvotāju tiesībām Eiropā un Slovēnijā

Pasākums sākās ar debatēm, kuras vadīja Ļubļanas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Tomaž Deželan, kurā piedalījās Eiropas un valstu eksperti līdzdalības demokrātijas jomā — Simon Delakorda, Ļubļanas Elektroniskās līdzdalības institūta izpilddirektors, Branko Gerlič, beznosacījumu pamatienākumu (iniciatīva) organizators un Charlotte Rive, Eiropas Komisijas Eiropas pilsoņu iniciatīvas politikas speciāliste.

Charlotte Rive sākās ar Eiropas pilsoņu iniciatīvas un tās jaunās regulas prezentāciju. No 2020. gada janvāra procedūra tiks vienkāršota, un rīks būs pieejamāks iedzīvotājiem un organizatoriem.

Pēc tam diskusijās galvenā uzmanība tika pievērsta līdzībām un atšķirībām starp Eiropas pilsoņu iniciatīvu un Slovēnijas pilsoņu iniciatīvu; problēmas, risinājumi un paraugprakse līdzdalības demokrātijas jomā Eiropā un Slovēnijā; un konkrēti iepriekšējo pilsoņu iniciatīvu piemēri.

Jo īpaši Branko Gerlič dalījās ar savu vērtīgo pieredzi saistībā ar 2013. gadā uzsākto iniciatīvu par beznosacījumu pamatienākumiem, kuras mērķis bija veicināt sadarbību starp ES valstīm, lai izpētītu, vai beznosacījuma pamatienākumi ir instruments to sociālā nodrošinājuma sistēmu uzlabošanai.

Pēc tam notika neformāla ideju ģenerēšanas sesija, kuras laikā dalībnieki aktīvi apsprieda problēmas un nāca klajā ar idejām par to, kā koordinēt sekmīgu pilsoņu iniciatīvu.

Pareizā temata izvēle ir būtiska, lai sasniegtu 1 miljonu parakstu

Galvenais uzdevums, kas konstatēts pilsoņu iniciatīvas organizēšanā ES līmenī, ir mērķis savākt vienu miljonu parakstu. Tāpēc mazākām valstīm ar mazāku iedzīvotāju skaitu, piemēram, Slovēnijai, ir jāpaļaujas uz lielāku valstu atbalstu, lai izpildītu šo sarežģīto prasību. Tieši tāpēc Branko Gerlič paskaidroja, ka beznosacījuma pamatienākumu iniciatīvai neizdevās savākt vajadzīgos paziņojumus par atbalstu. Iniciatīva neguva panākumus tādās lielākās valstīs kā Vācija un Francija. Proporcionāli to iedzīvotāju skaitam visveiksmīgākie bija Bulgārija un Slovēnija.

Tas liecina, ka ir jāizraugās arī pareizais temats, kam jābūt saistītam ar visām valstīm, kurām ir noteikti iniciatīvas mērķi, un cik vien iespējams taustāmam un būtiski svarīgam. Labs piemērs ir iniciatīva “Right2Water”. Ūdens ir būtisks dzīvībai, un ikviens to uztver nevis par preci, bet par neatņemamām tiesībām, kas ir padarījis to par tik veiksmīgu atbalsta ziņā.  

Izveidot tautas kustību un iesaistīt jauniešus

Dalībnieki norādīja, ka liela mēroga iedzīvotāju kustība starp iesaistītajām valstīm ir vēl viens svarīgs faktors, lai piesaistītu nepieciešamos līdzekļus un paplašinātu partnerību. Viņi uzsvēra, ka ir jāiesaista pilsoniskā sabiedrība, izmantojot dažādus pasākumus, piemēram, notikumus, pēkšņus mobus, kolektīvās finansēšanas iniciatīvas, sociālo plašsaziņas līdzekļu pasākumus u. c. Šajā sakarā viņi arī uzsvēra, ka Slovēnijas NVO nozare ir ļoti aktīva vietējā līmenī un tāpēc ir efektīvāk uzsākt darbību kā vietēja mēroga kustību un rast atbalstu vietējā kopienā pirms iesaistīšanās valsts un ES līmenī.

Runātāji arī vērsa uzmanību uz jaunatnes ieguldījumu politikas veidošanā. Jaunie aktīvistes Greta Thunberg simboliskais gadījums skaidri parāda, ka, lai gan daudzi jaunieši vecumā līdz 18 gadiem vēlas paust savu viedokli, viņi var izmantot tikai “neformālas līdzdalības metodes”, piemēram, demonstrācijas, jo pastāv juridiski šķēršļi oficiālai lomai un līdzdalībai politiskajā dzīvē. Līdz ar to viņi joprojām ir atstumti no oficiāliem instrumentiem, piemēram, balsošanas vai Eiropas pilsoņu iniciatīvas. Ar jauno regulu par Eiropas pilsoņu iniciatīvu Eiropas Komisija ir devusi iespēju katrai ES valstij samazināt to pilsoņu vecumu, kuriem atļauts atbalstīt iniciatīvas, līdz 16 gadiem.

Patiesi iesaistītie un pieredzējušie partneri rada pārmaiņas

Līdzekļu vākšana un starptautisku partnerību veidošana ir divi galvenie aspekti, kurus dalībnieki apsprieda. Viņi uzsvēra, ka starptautisks partneru tīkls ir būtisks ne tikai iniciatīvas veicināšanai, bet arī līdzekļu piesaistes atbalstam.

Viena no problēmām šajā sakarā ir tāda, ka lielākā daļa organizatoru brīvprātīgi iesaistās šādās kampaņās papildus parastajam darbam vai citiem projektiem, kas ir jāņem vērā, veidojot pamatkomandu un plānojot nepieciešamo budžetu.  

Organizatoriem būtu jāmeklē partneri, kas patiešām ir iesaistījušies šajā jautājumā, un jāvēlas darīt visu iespējamo, lai to popularizētu. Partneriem vajadzētu būt pieredzējušiem arī reklāmas kampaņās, jo dažkārt tās tiek novērtētas par zemu, lai gan tā var veidot vai pārtraukt iniciatīvu.

 

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.