Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Europos piliečių iniciatyva Slovėnijoje: tinkama tema, visuomeninis judėjimas ir aktyvūs partneriai, siekiantys sėkmės

Atnaujinta: 20/11/2019

2019 m. rugsėjo24 d. Europos piliečių iniciatyvos grupė Liublianoje surengė praktinį seminarą dėl Europos piliečių iniciatyvos ir dalyvaujamosios demokratijos Europoje ir Slovėnijoje. Renginyje dalyvavo NVO atstovai ir piliečiai, norintys atlikti svarbesnį vaidmenį formuojant ES politiką ir rasti patarimų ir patarimų, kaip koordinuoti sėkmingą iniciatyvą.

Piliečiai galinti demokratija Europoje ir Slovėnijoje

Renginys prasidėjo diskusija, kuriai vadovavo Liublianos universiteto Socialinių mokslų fakulteto politikos mokslų asocijuotasis profesorius Tomaž Deželan, kuriame dalyvavo Europos ir nacionaliniai dalyvaujamosios demokratijos ekspertai – Liublianos Elektroninio dalyvavimo instituto vykdomasis direktorius Simon Delakorda, Besąlyginių pagrindinių pajamų (iniciatyvos) organizatorius Branko Gerlič ir Europos Komisijos Europos piliečių iniciatyvos politikos pareigūnas Charlotte Rive.

„Charlotte Rive“ pradėta pristatyti Europos piliečių iniciatyvą ir jos naują reglamentą. Nuo 2020 m. sausio mėn. procedūra bus supaprastinta, o priemonė bus prieinamesnė piliečiams ir organizatoriams.

Toliau diskusijoje daugiausia dėmesio skirta Europos piliečių iniciatyvos ir Slovėnijos piliečių iniciatyvos panašumams ir skirtumams; dalyvaujamosios demokratijos Europoje ir Slovėnijoje iššūkiai, sprendimai ir geriausia patirtis; ir konkretūs ankstesnių piliečių iniciatyvų pavyzdžiai.

Visų pirma Branko Gerlič pasidalijo savo vertinga patirtimi įgyvendinant 2013 m. pradėtą Besąlyginių bazinių pajamų iniciatyvą, kuria buvo siekiama skatinti ES šalių bendradarbiavimą siekiant išnagrinėti besąlygines bazines pajamas kaip priemonę jų socialinės apsaugos sistemoms tobulinti.

Po to vyko neoficialus idėjų aptarimas, kurio metu dalyviai aktyviai diskutavo apie iššūkius ir pateikė idėjų, kaip koordinuoti sėkmingą piliečių iniciatyvą.

Norint surinkti 1 mln. parašų, labai svarbu pasirinkti tinkamą temą.

Pagrindinis nustatytas piliečių iniciatyvos organizavimo ES lygmeniu uždavinys – surinkti 1 mln. parašų. Todėl mažesnės šalys, kuriose gyventojų skaičius yra mažesnis, pvz., Slovėnija, turi tikėtis didesnių šalių paramos, kad įvykdytų šį sudėtingą reikalavimą. Būtent dėl šios priežasties Branko Gerlič paaiškino, kad Nesąlyginių bazinių pajamų iniciatyva nesurinko būtinų pritarimo pareiškimų. Iniciatyva nebuvo sėkminga didesnėse šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje ir Prancūzijoje. Sėkmingiausi buvo Bulgarija ir Slovėnija, palyginti su jų gyventojais.

Tai rodo, kad taip pat reikia pasirinkti tinkamą temą, kuri turi būti aktuali visoms šalims, siekiančioms iniciatyvos tikslų, ir kuo labiau apčiuopiama ir iš esmės aktuali. Geras pavyzdys – iniciatyva „Right2Water“. Vanduo yra labai svarbus gyvybei ir visi mano, kad jis yra ne prekė, o neatimama teisė, dėl kurios jis buvo toks sėkmingas paramos požiūriu.  

Visuomeninio judėjimo kūrimas ir jaunimo įtraukimas

Dalyviai atkreipė dėmesį į tai, kad didelis visuomeninis judėjimas per susijusias šalis yra dar vienas svarbus veiksnys siekiant surinkti reikiamų lėšų ir išplėsti partnerystę. Jie pabrėžė, kad pilietinė visuomenė turi dalyvauti įvairioje veikloje, pavyzdžiui, renginiuose, trumpalaikiuose renginiuose, sutelktinio finansavimo iniciatyvose, socialinės žiniasklaidos veikloje ir t. t. Šiuo atžvilgiu jie taip pat pabrėžė, kad Slovėnijos NVO sektorius yra labai aktyvus vietos lygmeniu, todėl veiksmingiau pradėti veikti kaip visuomeninį judėjimą ir rasti paramą vietos bendruomenėje prieš pradedant dirbti nacionaliniu ir ES lygmenimis.

Kalbėtojai taip pat atkreipė dėmesį į jaunimo indėlį formuojant politiką. Simbolinis jaunosios aktyvistės Gretos Thunberg atvejis aiškiai rodo, kad, nors daugelis jaunesnių nei 18 metų jaunuolių nori išgirsti savo nuomonę, jie gali naudoti tik „neoficialius“ dalyvavimo metodus, pavyzdžiui, demonstracijas dėl teisinių kliūčių oficialiam vaidmeniui ir dalyvavimui politiniame gyvenime. Todėl jie lieka atskirti nuo oficialių priemonių, pavyzdžiui, balsavimo ar Europos piliečių iniciatyvos. Naujuoju Europos piliečių iniciatyvos reglamentu Europos Komisija suteikė galimybę kiekvienai ES šaliai sumažinti piliečių, kuriems leidžiama remti iniciatyvas, amžių iki 16 metų.

Iš tiesų aktyvūs ir patyrę partneriai keičia padėtį

Du pagrindiniai aspektai, kuriuos dalyviai aptarė, yra lėšų rinkimas ir tarptautinių partnerysčių kūrimas. Jie pabrėžė, kad tarptautinis partnerių tinklas yra labai svarbus ne tik skatinant iniciatyvą, bet ir remiant lėšų rinkimą.

Vienas iš sunkumų šioje srityje yra tai, kad dauguma organizatorių savanoriškai savanoriškai skiria laiko tokioms kampanijoms, be savo įprastų darbo vietų arba kitų projektų, į kuriuos reikia atsižvelgti kuriant pagrindinę komandą ir planuojant reikiamą biudžetą.  

Organizatoriai turėtų ieškoti partnerių, kurie iš tikrųjų dalyvauja šioje srityje ir nori dėti visas pastangas ją populiarinant. Partneriai taip pat turėtų turėti patirties reklaminėse kampanijose, nes tai kartais nepakankamai įvertinama, nors jie gali imtis iniciatyvos arba ją nutraukti.

 

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.