Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Evropská občanská iniciativa ve Slovinsku: správné téma, hnutí na místní úrovni a angažovaní partneři pro úspěch

Datum aktualizace: 20/11/2019

Dne 24. září 2019 vedl tým evropské občanské iniciativy do Lublani seminář o evropské občanské iniciativě a participativní demokracii v Evropě a Slovinsku. Akce se zúčastnili zástupci nevládních organizací a občané, kteří chtějí hrát větší úlohu při tvorbě politik EU a najít tipy a tipy pro koordinaci úspěšné iniciativy.

Demokracie podpořená občany v Evropě a Slovinsku

Akce byla zahájena debatou, kterou moderoval Tomaž Deželan, docent politických věd na fakultě společenských věd na Lublani, na níž se sešli evropští a národní odborníci na participativní demokracii Simon Delakorda, výkonný ředitel Institutu pro elektronickou účast v Lublani, Branko Gerlič, organizátor bezpodmínečného základního příjmu (iniciativa) a Charlotte Rive, referent pro evropskou občanskou iniciativu v Evropské komisi.

Charlotte Rive začala prezentací evropské občanské iniciativy a jejího nového nařízení. Od ledna 2020 bude postup zjednodušen a nástroj bude pro občany a organizátory přístupnější.

Dále se diskuse zaměřila na podobnosti a rozdíly mezi evropskou občanskou iniciativou a slovinskou občanskou iniciativou; výzvy, řešení a osvědčené postupy v oblasti participativní demokracie v Evropě a Slovinsku; a konkrétní příklady předchozích občanských iniciativ.

Branko Gerlič se zejména podělil o své cenné zkušenosti s iniciativou „Nepodmíněný základní příjem“, která byla zahájena v roce 2013 a jejímž cílem bylo podpořit spolupráci mezi zeměmi EU s cílem prozkoumat nepodmíněný základní příjem jako nástroj ke zlepšení jejich systémů sociálního zabezpečení.

Poté následovala neformální schůzka na téma brainstorming, během níž účastníci aktivně diskutovali o výzvách a přišli s nápady, jak koordinovat úspěšnou občanskou iniciativu.

Výběr správného tématu je klíčem k dosažení 1 milionu podpisů

Hlavní výzvou pro organizaci občanské iniciativy na úrovni EU je shromáždit 1 milion podpisů. Menší země s menším počtem obyvatel, jako je Slovinsko, se proto musí spolehnout na podporu větších zemí, aby tento náročný požadavek splnily. Právě z tohoto důvodu, jak vysvětlil Branko Gerlič, iniciativa Bezpodmínečného základního příjmu neshromažďovala nezbytná prohlášení o podpoře. Tato iniciativa nebyla úspěšná ve větších zemích, jako je Německo a Francie. V poměru k počtu obyvatel byly nejúspěšnější Bulharsko a Slovinsko.

To ukazuje, že jde také o volbu správného tématu, které musí být relevantní pro všechny země, cíle iniciativy a co nejhmatatelnější a v zásadě relevantní. Dobrým příkladem je iniciativa Right2Water. Voda má zásadní význam pro život a každý ji vnímá nikoli jako komoditu, ale jako nezcizitelné právo, což ji vedlo k úspěchu, pokud jde o podporu.  

Vytvoření hnutí na místní úrovni a zapojení mládeže

Účastníci poukázali na to, že dalším klíčovým faktorem pro získání potřebných finančních prostředků a rozšíření partnerství je rozsáhlé hnutí na místní úrovni napříč zúčastněnými zeměmi. Zdůraznili, že je třeba zapojit občanskou společnost prostřednictvím různých činností, jako jsou akce, blesková moba, iniciativy skupinového financování, činnosti v sociálních médiích atd. V tomto ohledu rovněž zdůraznili, že slovinský sektor nevládních organizací je velmi aktivní na místní úrovni, a proto je účinnější začít působit jako hnutí na místní úrovni a nalézt podporu v rámci místní komunity před tím, než vstoupí na vnitrostátní úroveň a na úrovni EU.

Řečníci rovněž upozornili na příspěvek mládeže k tvorbě politik. Typický příklad mladé aktivistky Grety Thunbergové jasně ukazuje, že ačkoli mnoho mladých lidí mladších 18 let chce vyjádřit svůj názor, mohou používat pouze „neformální metody“ účasti, jako jsou demonstrace kvůli právním překážkám formální úlohy a účasti na politickém životě. V důsledku toho zůstávají vyloučeni z formálních nástrojů, jako je hlasování nebo evropská občanská iniciativa. V rámci nového nařízení o evropské občanské iniciativě otevřela Evropská komise každé zemi EU možnost snížit věk občanů, kteří mohou iniciativy podporovat, na 16 let.

Skutečně angažovaní a zkušení partneři mají význam

Získávání finančních prostředků a budování mezinárodních partnerství jsou dva klíčové aspekty, o nichž účastníci diskutovali. Zdůraznili, že mezinárodní síť partnerů má zásadní význam nejen pro propagaci iniciativy, ale také pro podporu získávání finančních prostředků.

Jedním z problémů v tomto ohledu je to, že většina organizátorů dobrovolně věnuje čas na tyto kampaně navíc ke svému pravidelnému zaměstnání nebo k dalším projektům, což je něco, co je třeba vzít v úvahu při budování hlavního týmu a plánování potřebného rozpočtu.  

Organizátoři by měli hledat partnery, kteří se do tohoto tématu skutečně zapojují, a měli by se snažit o jeho propagaci. Partneři by rovněž měli mít zkušenosti s propagačními kampaněmi, neboť ty jsou někdy podceňovány, zatímco mohou vytvářet nebo prolomit iniciativu.

 

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.