Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Európai polgári kezdeményezés: nem részesülnek uniós finanszírozásban a független igazságszolgáltatással és jogállamisággal nem rendelkező országok?

Frissítés dátuma: 30/06/2020

Európai polgári kezdeményezés: határozzon meg határidőt az új uniós tagállamok számára igazságszolgáltatási rendszereik reformjára, és a jogállamisággal kapcsolatos forrásokhoz való hozzáférést minden tag számára kösse.

A „Stop corruption in the EU” (A korrupció megállítása az EU-ban) elnevezésű európai polgári kezdeményezés meghatározott időkeretet javasol az újonnan csatlakozott országok számára az igazságszolgáltatási rendszerük megreformálására. Felszólít továbbá a jogállamiság tiszteletben tartására, amely feltétele annak, hogy minden tagállam megkapja az uniós forrásokat 

Mi, a „Stop corruption in the EU” kezdeményezés kezdeményezői meg vannak győződve arról, hogy az európai forrásokkal való visszaélés és csalás minden országot érint, valamint minden olyan polgárt, aki adófizetőként hozzájárul az uniós költségvetéshez. Ezért olyan változtatásokat javasolunk az európai jogszabályokhoz, amelyek elősegítik a jogállamiság érvényesítését és a korrupció visszaszorítását.

A korrupció olyan jelenség, amelyet soha nem lehet teljesen felszámolni, de kára enyhíthető és korlátozható a jogállamiság hatékony érvényesítésével.

Stop Corruption Rule of Law

Egy Eurobarométer felmérés szerint az európaiak 71,6%-a véli úgy, hogy az uniós forrásokkal való visszaélés gyakori jelenség, és több mint 80%-uk támogatja és elismeri a jogállamiság fő elveinek fontosságát.

Számos páneurópai intézmény és mechanizmus vesz részt az európai alapokkal kapcsolatos csalások kockázatának kezelésében, de csak az egyes tagállamok nemzeti közigazgatásai vehetnek egyidejűleg részt a folyamat mind a négy lépésében – megelőzésben, felderítésben, nyomozásban és szankciókban.

Úgy véljük, hogy az Európai Ügyészség létrehozása további jogokat biztosít az EU számára az ilyen jogsértések kivizsgálásához és szankcionálásához, de nem szünteti meg vagy csökkenti a nemzeti hatóságok alapvető szerepét a korrupció elleni küzdelemben, a jogállamiság érvényesítésében és fenntartásában.

A fentiek tekintetében a „Stop corruption in the EU” európai polgári kezdeményezés kezdeményezői a következő két célt tűzték ki:

1. Szigorú időkeret bevezetése az újonnan csatlakozott országok számára az igazságszolgáltatási rendszerük megreformálására

Az EU bővítésének utolsó három fordulója 13 új tagállam csatlakozását eredményezte: Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Málta, Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia, Magyarország és a Cseh Köztársaság 2004-ben, Bulgária és Románia 2007-ben, Horvátország pedig 2013-ban.

Az új tagállamok részesülhetnek az előcsatlakozási és kohéziós alapokból, valamint a strukturálisreform-támogató programból.

A 2004-ben és Horvátországban 2013-ban csatlakozott országoktól eltérően Bulgária és Románia 2007. évi csatlakozása az együttműködési és ellenőrzési mechanizmushoz kapcsolódott, mivel a két ország még nem ért el megfelelő előrelépést az igazságügyi reform, a korrupció és (Bulgária esetében) a szervezett bűnözés terén.

Kezdeményezésünk tavaly szeptemberi nyilvántartásba vételekor Bulgária és Románia több mint 12 éve tagja volt az EU-nak. Ezt követően az Európai Bizottság 2019 novemberében úgy határozott, hogy Bulgária esetében fel lehet oldani az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus nyomon követését (szavazás az EP-ben, de az EU Tanácsában nem), de az továbbra is alkalmazandó Romániában.

Bulgária eddig még nem fejezte be ügyészségi rendszerének reformját, nagyon gyakori az uniós forrásokkal való csalás, és a 2014 és 2019 között a magas szinten elkövetett korrupciós nyomozások során megfigyelt 40 esetből csak 3 esetében került sor ítélethozatalra.

Bár az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus pontos és egyértelmű célkitűzéseket határoz meg, nem határoz meg határidőket azok végrehajtására (az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus teljes időtartama) és következményeket sem azok elérésének elmulasztására.

Figyelembe véve Bulgária és Románia tapasztalatait, és tekintettel az EU további bővítésére, javasoljuk egy szigorú tízéves időszak bevezetését, amelynek során az újonnan csatlakozott országoknak reformokat kell végrehajtaniuk igazságügyi rendszereikben, és biztosítaniuk kell a korrupció elleni hatékony küzdelmet.

corr

2. A jogállamiság összekapcsolása az uniós források egyes tagállamok általi fogadásával

A jogállamiság alkalmazásának hiányosságai nemcsak az uniós forrásokkal kapcsolatos csalások és a korrupció visszaszorítására irányuló képességet érintik, hanem a fő hatóságok független működését, az üzleti környezet minőségét és a gazdasági fejlődést, a média függetlenségét, az államháztartás átláthatóságát és számos más területet is, amelyek alapvető fontosságúak minden európai polgár számára.

A jelenlegi Európai Bizottság bejelentette, hogy valamennyi uniós tagállamban nyomon kívánja követni a jogállamiságot. 2019 áprilisában az Európai Parlament szavazott egy olyan irányelvről, amely az uniós források fogadását a jogállamisághoz köti. Mostanra 14 hónap telt el az Európai Unió Tanácsának ezen irányelvre vonatkozó határozatára várva.

Polgári kezdeményezésünk egyértelmű kritériumok és referenciaértékek megállapítását javasolja a jogállamisággal kapcsolatban az eredmények pontos jelentése érdekében; és a szabálytalanságok megszüntetéséig vezessenek be moratóriumot (ideiglenes felfüggesztést) az európai alapoknak az e kritériumokat megszegő országok részére történő folyósítására.

A vissza nem térítendő támogatásoknak és a kamatmentes hiteleknek az Európai Unió következő hétéves költségvetésében előirányzott jelentős növekedését, valamint az ezek fedezésére tervezett 750 milliárd eurós hitelt valamennyi európai polgár visszafizeti. Ez még inkább megerősíti, hogy sürgősen szükség van szigorúbb csalás elleni intézkedésekre és megfelelő mechanizmusra a jogállamiság valamennyi tagállamban történő biztosítása érdekében.

Az európai polgári kezdeményezésünk őszinte köszönetét fejezi ki mindazoknak, akik kapcsolatba léptek egymással, és eddig támogatták bennünket. Minden olyan polgárt átirányítottunk, aki konkrét korrupciós eseteket a felelős hatóságoknak akart jelenteni. Üdvözlünk minden polgári tevékenységet, tanácsadást és segítségnyújtási hajlandóságot a kezdeményezéssel kapcsolatban.

Stop Corruption Veneta Magistrelli

Közreműködők

Veneta MAGISTRELLI

Veneta MAGISTRELLI felel a „Stop corruption in the EU” kezdeményezésért. Tudományos és szakmai háttere az Üzletvitellel (Hertfordshire-i BA Egyetem; MBA, Vezető szerep és fenntarthatóság), kis- és középvállalkozások irányítása és fejlesztése. Miután 15 évet töltött Ázsiában, hét évvel ezelőtt visszatért Európába, és jelenleg Brüsszelben telepedett le, ahol az üzleti és társadalmi modellek iránti folyamatos érdeklődése arra késztette, hogy aktívan támogassa a különböző politikai és polgári okokat.

Kapcsolatba léphet Önnel az európai polgári kezdeményezés fórumával, vagy ide kattinthat.

Ellátogathat a kezdeményezés Facebook- oldalára is, vagy írhat neki e-mailt.

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.

Hozzászólások

Pawel Urbanski | 02/09/2020

Ez nagyon értékes kezdeményezés, amelynek köszönhetően Lengyelország egy valóban szélsőjobboldali hatalmi rendszert hoz létre.

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Inactive user | 18/10/2020

Szintén érvényes vagyok.

Remélem, hogy a tervezett intézkedések lehetővé teszik majd, hogy az európai alapok eljussanak a kedvezményezettekhez!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?