Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Európa by mala byť predovšetkým úniou občanov, nielen štátov a trhov

Dátum aktualizácie: 28/05/2021

Lídri EÚ si môžu myslieť, že občania EÚ sú dobre informovaní o demokratických nástrojoch, ako je európska iniciatíva občanov, ale realita je prekvapivo odlišná.

Z prieskumu YouGov uverejneného v Deň Európy vyplynulo, že len 2,4 % občanov EÚ v štyroch skúmaných členských štátoch vie, čo je európska iniciatíva občanov a čo robí.

Yougov

Prieskum YouGov, ktorý zorganizovali Eumans a ktorý podporili noví Európania, občania preberajúci Európu a mnohé ďalšie skupiny občianskej spoločnosti.

Ukazuje sa, že občianski aktivisti sú od inštitúcií EÚ rovnako vzdialení ako poslanci EP a úradníci Komisie.

Mali by sme sa v tejto súvislosti obávať a čo môžeme urobiť? Ako môžu občania odstrániť prekážky na ceste k inkluzívnejšiemu prístupu k politike?

Odpovede závisia od toho, do akej miery berieme do úvahy myšlienku Európy občanov a to, čo tento pojem znamená.

V čase, keď boli po prvýkrát vytvorené európske inštitúcie, kľúčovými hnacími silami toho, čo by sa v Európe stalo v budúcnosti, boli štáty: čísla ako De Gasperi, Schuman, Spaak, Adenauer a De Gaulle. Títo zakladatelia, ktorí boli v týchto dňoch všetci muži, vytvorili to, čo sme poznali ako Európa národov a štátov.

V ďalšej významnej fáze rozvoja Európy sme vytvorili to, čo nazývam „Európa 2“ Európa trhov a peňazí. V tejto fáze, ktorá sa časovo zhodovala s podpísaním Jednotného európskeho aktu, pádom Berlínskeho múru a Maastrichtskou zmluvou, boli hlavnými protagonistami banky a spoločnosti a Európa sa zodpovedajúcim spôsobom zmenila.

maas

Noví Európania oslavujú 25 rokov od nadobudnutia platnosti Maastrichtskej zmluvy s maastrichtskou generáciou študentov v budove vlády provincie Limburg, Maastricht, 1. novembra 2018 s Maastrichtskou univerzitou a vládou provincie

Tvrdím, že teraz stojíme na hranici „Európa 3“ – Európa občanov. Ide o Európu občianskej spoločnosti, miest a ľudí, ktorí žijú v Európe a tvoria európsku diaspóru. Zahrnul by som do nej osoby s trvalým pobytom v EÚ, ktoré nemajú pas členského štátu EÚ, ale sú súčasťou európskej spoločnosti.

Historickým úspechom Európy 1 bolo poskytnúť Európe mier, zatiaľ čo Európa 2 dosiahla prosperitu, hoci ešte nie pre všetkých. Poslaním Európy 3 musí byť dosiahnutie demokratickejšej, inkluzívnejšej a rovnocennejšej Európy. To je takisto kľúčom k odolnosti európskeho modelu. Európa nie je len úniou štátov a trhov. Je to predovšetkým únia občanov.

V Európe občanov by sme nepociťovali druh odcudzenia a detašovania, ktoré mnohí obyvatelia EÚ v súčasnosti zažívajú, keď si myslia o európskych inštitúciách. Na všetkých úrovniach rozhodovania, miestnej, regionálnej, národnej a európskej, by nastal výrazný skok v demokratickej angažovanosti.

Je to dôležité, pretože demokratické spoločnosti sa riadia na základe súhlasu. Bez legitímnosti je urovnanie, ktoré predstavuje krehká rovnováha medzi medzivládnymi a nadnárodnými inštitúciami v Európe, neustále ohrozené.

Pravicoví európski populistickí lídri by podľa môjho názoru nikdy nevyňali svoj členský štát z „Európa 1“ – Európy národov a štátov. Ale kto by v prípade, že by sa naň dostal („Európa 2“), nevystúpil z eura, zo schengenského priestoru ani z niektorých aspektov jednotného trhu?

Demokracia je krehká, ale v rýchlo sa meniacom svete existuje druhý dôvod, prečo je Európa občanov dôležitá. Žiadny líder nemá monopol na múdrosť, pokiaľ ide o to, čo budú správne politiky – občania prinášajú nové nápady a nové politické riešenia, ktoré možno využiť na vytvorenie lepšej a silnejšej Európy. Nemôžeme si dovoliť premeškať tento príspevok.

Vynikajúcim príkladom toho, aký druh politických zmien je v Európe potrebný, je množstvo európskych iniciatív občanov, ktoré sú v súčasnosti aktívne, ako aj mnohé, ak nie väčšina z predchádzajúcich iniciatív, ako napríklad právo na vodu.

Klimatická kríza a pandémia COVID-19 poukazujú na potrebu odvážnej a transformačnej sociálnej zmeny, ktorá môže byť vyvolaná len v teréne. Mnohé zo súčasných európskych iniciatív občanov hovoria o tom, čo je potrebné v Európe zmeniť v kontexte obnovy – univerzálny základný príjem, daň z uhlíka, hlasy pre všetkých migrujúcich občanov EÚ bez ohľadu na to, kde v Európe žijú.

Európsky program obnovy, ktorý predstavuje zdvojnásobenie rozpočtu EÚ počas nasledujúcich siedmich rokov, je bezprecedentnou príležitosťou na zmenu Európy.

Ako si môžeme predstaviť, že tieto zdroje sa vynaložia dobre alebo dokonca starostlivo, ak nepočume hlasu občanov?

Európske iniciatívy občanov sú tiež veľmi dobrým príkladom toho, že občania preberajú zodpovednosť za prekonanie rozdielov medzi inštitúciami. V minulosti možno mnohí inštitucionálni aktéri vnímali, že občania nemali dôveru – tento postoj sa musí zmeniť a mení.

Cofoe

Európski lídri otvárajú Konferenciu o budúcnosti Európy, Európsky parlament, Štrasburg, 9. mája 2021. Úver: Európska únia

Musíme si uvedomiť, že tí z nás zapojení do európskej politiky ako občania sú rovnako „privilegovaní“ ako tí, ktorí vstúpili do inštitúcií. Z prieskumu YouGov vyplýva, že občania veľmi málo vedia o nástrojoch, ktoré majú k dispozícii na formovanie budúcnosti EÚ.

Otvorením Konferencie o budúcnosti Európy má EÚ raz za generáciu príležitosť prekonať tento „nedostatok pozornosti“ a opätovne sa spojiť s občanmi.

K tomu dôjde len vtedy, ak budú Konferencia o budúcnosti Európy ako skutočná miestna cvičenie v deliberatívnej demokracii priniesť život občanom a občianskym hnutiam.

Cenou za takéto zapojenie by malo byť vytvorenie trvalejších mechanizmov účasti občanov medzi voľbami. Zapojenie väčšieho počtu európskych občanov do rozhodovacieho procesu nie je hrozbou pre EÚ – môže sa ukázať ako jej záchrana.

Pred 60 rokmi John F Kennedy povedal: „Neváhajte, čo môže vaša krajina urobiť – spýtajte sa, čo môžete urobiť pre vašu krajinu“.

V súčasnosti v Európe môžeme povedať: „Neporaďte sa, čo pre vás môže Európa urobiť – povedzte nám, čo môžete urobiť pre Európu.“

NEw Eu

Nová výzva Európanov na prijatie opatrení: Spýtajte sa, čo pre vás môže Európa urobiť – povedzte nám, čo môžete urobiť pre Európu

Ak chcete zistiť, čo niektorí členovia novinových Európanov povedali, keď im položili túto otázku, kliknite sem.


Aká je vaša odpoveď na túto bezčasovú otázku?

 

Vyhlásenie o odmietnutí zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov av žiadnom prípade ich nemožno považovať zanázory odrážajúcestanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.

 

Roger

Prispievatelia

Roger Casale

Roger Casale je aktivistom v oblasti občianskych práv a zakladateľom hnutia New Europes, celoeurópskeho občianskeho hnutia so sídlom v Bruseli. Noví Európania získali v roku 2019 cenu Schwarzkopf Young Europe za svoju kampaň Zelená karta pre Európu. Je členom Kráľovskej umeleckej spoločnosti a bývalým poslancom parlamentu.  Žije v Taliansku a je veliteľom Radu za zásluhy Talianskej republiky.

Spojte sa s ním na fóre!

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.