Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Európának mindenekelőtt a polgárok uniójának kell lennie, nem csak az államoknak és a piacoknak

Frissítés dátuma: 28/05/2021

Az uniós vezetők úgy gondolhatják, hogy az uniós polgárok jól tájékozottak az olyan demokratikus eszközökről, mint az európai polgári kezdeményezés, de a valóság meglepően más.

Az Európa-napon közzétett YouGov-felmérés azt mutatta, hogy a négy megkérdezett tagállamban az uniós polgárok mindössze 2,4%-a tudja, hogy mi az európai polgári kezdeményezés és mi a tevékenysége.

Yougov

Eumans által szervezett YouGov-felmérés, amelyet az Új európaiak, a Polgárok Take Over Europe és számos más civil társadalmi csoport támogat.

Kiderül, hogy a polgári aktivisták éppolyan távol vannak az uniós intézményektől, mint az európai parlamenti képviselők és a Bizottság tisztviselői.

Aggódunk-e ezzel kapcsolatban, és mit tehetünk ezzel kapcsolatban? Hogyan háríthatják le a polgárok a politika inkluzívabb megközelítése előtt álló akadályokat?

A válaszok attól függnek, hogy mennyire komolyan vesszük a polgárok Európájának gondolatát, és mit értünk a kifejezés alatt.

Amikor először létrehozták az európai intézményeket, a következő európai események fő mozgatórugói az államok voltak: de Gasperi, Schuman, Spaak, Adenauer és De Gaulle. Ezek az alapító atyák, akik ezekben a napokban mindannyian férfiak voltak, létrehozták azt, amit a nemzetek és államok Európájaként ismerhettünk.

Európa fejlődésének következő jelentős szakaszában létrehoztuk az általam „Európa 2”-nek nevezett piac- és pénz Európát. Ebben a szakaszban, amely egybeesett az Egységes Európai Okmány aláírásával, a berlini fal leomlásával és a Maastrichti Szerződéssel, a bankok és a vállalatok voltak a legfontosabb szereplők, és Európa ennek megfelelően átalakult.

maas

Az új európaiak a Maastrichti Szerződés hatálybalépése óta 25 évvel ünneplik a maastrichti diákok „maastrichti generációját” Limburg tartomány kormányának épületében, Maastricht, 2018. november 1., a Maastrichti Egyetem és a Tartományi Kormány részvételével

Azzal érvelnék, hogy most az „Európa 3” – a polgárok Európája – küszöbén állunk. Ez a civil társadalom, a városok és az Európában élő és az európai diaszpórát alkotó emberek Európája. Ide tartoznék az EU azon állandó lakosai is, akik nem rendelkeznek valamely uniós tagállam útlevelével, de az európai társadalom részét képezik.

Az Európa 1 történelmi vívmánya az volt, hogy békét teremtsen Európa számára, míg az Európa 2 prosperitást teremtett, bár még nem mindenki számára. Az Európa 3 küldetésének arra kell irányulnia, hogy Európát demokratikusabbá, befogadóbbá és egyenlőbbé tegye. Ez az európai modell ellenálló képességének kulcsa is. Európa nem csupán államok és piacok uniója. Ez mindenekelőtt a polgárok uniója.

A polgárok Európájában nem tapasztalnánk meg azt a fajta elidegenedést és leválasztást, amelyet az EU számos lakosa jelenleg megtapasztal, amikor az európai intézményekről gondolkodik. A demokratikus szerepvállalás jelentős előrelépést jelentene a döntéshozatal minden szintjén, helyi, regionális, nemzeti és európai szinten.

Ez azért fontos, mert a demokratikus társadalmak közös megegyezéssel uralkodnak. Legitimitás nélkül a kormányközi és szupranacionális intézmények közötti kényes egyensúly Európában folyamatosan veszélyben van.

A jobboldali európai populista vezetők véleményem szerint soha nem vonnák ki tagállamukat az „Európa 1-ből”, azaz a nemzetek és államok Európájából. De kik mondják, hogy nem vonulnának ki az euróból, a schengeni térségből, vagy akár az egységes piac bizonyos aspektusaiból sem, ha megjelennének („Európa 2”)?

A demokrácia törékeny, de a gyorsan változó világban egy másik oka is van annak, hogy miért fontos a polgárok Európája. Egyetlen vezető sem monopolhelyzetben van azzal kapcsolatban, hogy mik lesznek a megfelelő politikák – a polgárok új ötleteket és új politikai megoldásokat hoznak létre, amelyek egy jobb és erősebb Európa megteremtését célozzák. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy figyelmen kívül hagyjuk ezt a hozzájárulást.

Az Európában szükséges politikai változások kiváló példája a jelenleg aktív európai polgári kezdeményezések sokasága, valamint az előző kezdeményezések közül sok, ha nem a legtöbb, mint például a vízhez való jog.

Mind az éghajlati válság, mind a Covid19-világjárvány rámutat arra, hogy merész, átalakító erejű társadalmi változásra van szükség, amely csak a kezdetektől vezérelhető. A jelenlegi európai polgári kezdeményezések közül sok arról beszél, hogy a helyreállítással összefüggésben mit kell változtatni Európában: egyetemes alapjövedelem, szén-dioxid-adó, minden mobilis uniós polgár szavazata, függetlenül attól, hogy hol él Európában.

Az európai gazdaságélénkítési program, amely az uniós költségvetés megkétszereződését képviseli a következő hét évben, példátlan lehetőséget kínál Európa megváltoztatására.

Hogyan képzelhető el, hogy ezeket a forrásokat jól vagy akár körültekintően költik el, ha nem halljuk a polgárok hangját?

Az európai polgári kezdeményezések szintén nagyon jó példa arra, hogy a polgárok felelősséget vállalnak az intézmények közötti szakadék áthidalásáért. A múltban talán számos intézményi szereplő úgy érezte, hogy a polgárokat nem szabad megbízni – ez a hozzáállás változnia kell, és változóban van.

Cofoe

Azeurópai vezetők megnyitják az Európa jövőjéről szóló konferenciát, Európai Parlament, Strasbourg, 2021. május 9. Jóváírás: Az Európai Unió

El kell ismernünk, hogy az európai politikában részt vevő polgárok ugyanolyan „privilegizáltak”, mint azok, akik beléptek az intézményekbe. A YouGov-felmérés azt mutatja, hogy a polgárok nagyon keveset tudnak az EU jövőjének alakításához rendelkezésükre álló eszközökről.

Az Európa jövőjéről szóló konferencia elindításával az EU-nak egy generáción belül lehetősége nyílik arra, hogy megszüntesse ezt a „figyelembevételi deficitet”, és újra kapcsolatba lépjen a polgárokkal.

Erre csak akkor kerül sor, ha a polgárok és a polgárok mozgalmai hozzák életre az Európa jövőjéről szóló konferenciát mint a deliberatív demokrácia valódi alulról szerveződő gyakorlatát.

Az ilyen szerepvállalásért járó díjnak a polgárok választások közötti részvételének állandóbb mechanizmusait kell létrehoznia. Az európai polgárok nagyobb részének bevonása a döntéshozatalba nem jelent fenyegetést az EU-ra nézve – ez nagyon is üdvözlendő lehet.

60 évvel ezelőtt John F Kennedy a következőket mondta: „Nem azt, amit az Ön országa tehet – kérdezze meg, mit tehet országáért!”

Korunkban Európában a következőket mondhatjuk: „Tegyélje meg, mit tehet Európa Önért – mondja el, mit tehet Európa érdekében.”

NEw Eu

Új európaiak felhívása a cselekvésre: Most kérdezze meg, hogy Európa mit tehet Önért – mondja el, mit tehet Európa érdekében

Ahhoz, hogy megtudja, mit mondott az Új európaiak néhány tagja, amikor feltettük ezt a kérdést, kattintson ide.


Mi a válasza erre az időzetlen kérdésre?

 

Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, éssemmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.

 

Roger

Közreműködők

Roger Casale

Roger Casale polgári jogi aktivista és a brüsszeli székhelyű páneurópai polgári mozgalom, a New Europeans alapítója. Az új európaiak 2019-ben elnyerték a Schwarzkopf Young Europe díjat a „Zöld kártya Európáért” kampányáért. A Királyi Művészeti Társaság munkatársa és volt parlamenti képviselő.  Olaszországban él, és az Olasz Köztársaság Érdemrendjének parancsnoka.

Csatlakozzon hozzá a fórumon!

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.