Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Europa powinna być przede wszystkim unią obywateli, a nie tylko państw i rynków

Data aktualizacji: 28/05/2021

Przywódcy UE mogą być zdania, że obywatele UE są dobrze poinformowani o instrumentach demokratycznych, takich jak europejska inicjatywa obywatelska, ale rzeczywistość jest zaskakująco odmienna.

Sondaż w YouGov opublikowany w Dniu Europy pokazał, że tylko 2,4 % obywateli UE w czterech państwach członkowskich wie, czym jest europejska inicjatywa obywatelska i co się dzieje.

Yougov

Badanie YouGov zorganizowane przez Eumans i poparte przez New Europeans, Citizens Take Over Europe i wiele innych grup społeczeństwa obywatelskiego.

Okazuje się, że działacze na rzecz obywateli są równie oddaleni od instytucji UE jak posłowie do PE i urzędnicy Komisji.

Czy powinniśmy być zaniepokojeni i co możemy zrobić w związku z tym? W jaki sposób obywatele mogą przełamać bariery na drodze do bardziej integracyjnego podejścia do polityki?

Odpowiedzi zależą od tego, jak poważnie traktujemy ideę Europy obywateli i co rozumiemy przez ten termin.

W czasie, gdy po raz pierwszy stworzono instytucje europejskie, głównymi czynnikami napędzającymi przyszłe wydarzenia w Europie byli mężowie państw: liczby takie jak De Gasperi, Schuman, Spaak, Adenauer i De Gaulle. Ci ojcowie założyciele i wszyscy mężczyźni w tych dniach stworzyli to, co znaliśmy jako Europa narodów i państw.

W kolejnej ważnej fazie rozwoju Europy stworzyliśmy to, co nazywam „Europą 2” – Europę rynków i pieniędzy. Na tym etapie, który zbiegł się w czasie z podpisaniem Jednolitego Aktu Europejskiego, upadkiem muru berlińskiego i traktatem z Maastricht, banki i korporacje były kluczowymi protagonistami, a Europa została odpowiednio przekształcona.

maas

Nowi Europejczycy świętują 25 lat od wejścia w życie traktatu z Maastricht wraz z „pokoleniem Maastrichta” studentów w budynku rządu prowincji Limburg, Maastricht, 1 listopada 2018 r. z Uniwersytetem w Maastricht i rządem prowincji

Przekonuję, że stoimy obecnie na progu „Euro 3” – Europy obywateli. Jest to Europa społeczeństwa obywatelskiego, miast i osób mieszkających w Europie i tworzących europejską diasporę. Włączyłbym do tego stałych rezydentów UE, którzy nie posiadają paszportu jednego z państw członkowskich UE, ale są częścią społeczeństwa europejskiego.

Historycznym osiągnięciem Europy 1 jest zapewnienie jej pokoju, podczas gdy Europa 2 przyniosła dobrobyt, choć jeszcze nie wszyscy. Misją Europy 3 musi być uczynienie Europy bardziej demokratyczną, integracyjną i równą. Ma to również kluczowe znaczenie dla odporności modelu europejskiego. Europa nie jest tylko unią państw i rynków. Jest to przede wszystkim unia obywateli.

W Europie obywateli nie bylibyśmy świadkami tego rodzaju wyobcowania i odseparowania, jakich obecnie doświadcza wielu mieszkańców UE, gdy myśli o instytucjach europejskich. Nastąpiłby znaczny skok w zakresie demokratycznego zaangażowania na wszystkich szczeblach podejmowania decyzji, na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim.

Jest to istotne, ponieważ społeczeństwa demokratyczne zarządzają za zgodą. Bez legitymacji rozwiązanie, jakim jest delikatna równowaga między instytucjami międzyrządowymi i ponadnarodowymi w Europie, jest stale zagrożone.

Prawicowi europejscy przywódcy populistyczny nigdy nie odejmowaliby swojego państwa członkowskiego od „Euro 1” – Europy narodów i państw. Kto jednak twierdzi, że nie wycofałby się z strefy euro, strefy Schengen, a nawet niektórych aspektów jednolitego rynku, gdyby się do niego dostał („Europa 2”)?

Demokracja jest niestabilna, ale w szybko zmieniającym się świecie istnieje drugi powód, dla którego Europa obywateli ma znaczenie. Żaden lider nie ma monopolu mądrości co do tego, czym będą właściwe strategie polityczne – obywatele wnoszą nowe pomysły i nowe rozwiązania polityczne, które można wykorzystać, aby uczynić Europę lepszą i silniejszą. Nie możemy sobie pozwolić na to, by zaprzepaścić ten wkład.

Doskonałym przykładem zmian politycznych, które należy wprowadzić w Europie, jest mnogość europejskich inicjatyw obywatelskich, które są obecnie aktywne, a także wiele, jeśli nie większość wcześniejszych inicjatyw, takich jak prawo do wody.

Zarówno kryzys klimatyczny, jak i pandemia COVID-19 wskazują na potrzebę odważnych i transformacyjnych zmian społecznych, które można wyprowadzić jedynie z gruntu. Wiele z obecnych europejskich inicjatyw obywatelskich mówi o tym, co należy zmienić w Europie w kontekście ożywienia gospodarczego – powszechnym podstawowym dochodem, podatkiem od emisji dwutlenku węgla, głosem dla wszystkich przemieszczających się obywateli UE, niezależnie od tego, gdzie mieszkają w Europie.

Europejski program naprawy gospodarczej, który stanowi podwojenie budżetu UE w ciągu najbliższych siedmiu lat, stanowi bezprecedensową okazję do zmiany Europy.

Jak możemy sobie wyobrazić, że środki te zostaną dobrze, a nawet ostrożnie wydane, jeśli nie słyszymy głosu obywateli?

Europejskie inicjatywy obywatelskie są również bardzo dobrym przykładem tego, że obywatele ponoszą odpowiedzialność za przezwyciężenie różnic między instytucjami a instytucjami. W przeszłości wiele zainteresowanych podmiotów instytucjonalnych było prawdopodobnie zdania, że obywatele nie powinni być ufani – że nastawienie musi się zmieniać i ulega zmianom.

Cofoe

Europejscy przywódcy rozpoczynają konferencję w sprawie przyszłości Europy, Parlament Europejski, Strasburg, 9 maja 2021 r. Kredyt: Unia Europejska

Musimy uznać, że osoby z nas zaangażowane w politykę europejską jako obywatele są tak samo „uprzywilejowane”, jak ci, którzy wstąpili do instytucji. Z badania przeprowadzonego w YouGov wynika, że obywatele w bardzo niewielkim stopniu znają dostępne im instrumenty kształtowania przyszłości UE.

Rozpoczynając konferencję w sprawie przyszłości Europy, UE ma raz w pokoleniu szansę na przezwyciężenie tego „deficytu uwagi” i przywrócenie więzi z obywatelami.

Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy to obywatele i ruchy obywatelskie wprowadzą w życie Konferencję w sprawie przyszłości Europy jako prawdziwe oddolne ćwiczenie w demokracji deliberatywnej.

Nagroda za takie zaangażowanie powinna polegać na ustanowieniu bardziej trwałych mechanizmów uczestnictwa obywateli między wyborami. Zaangażowanie większej liczby obywateli Europy w proces decyzyjny nie stanowi zagrożenia dla UE – może się okazać, że jest jej ratunkiem.

60 lat temu John F Kennedy powiedział: „Nie pamiętaj, co może zrobić Twój kraj – zapytaj, co możesz zrobić dla Twojego kraju”

W naszych czasach w Europie możemy powiedzieć: „Nie zapytaj, co Europa może zrobić dla Ciebie – powiedz nam, co możesz zrobić dla Europy”.

NEw Eu

Wezwanienowych Europejczyków do działania: Teraz zapytaj, czy Europa może zrobić dla Ciebie – powiedz nam, co możesz zrobić dla Europy

Aby zobaczyć, co niektórzy z członków New Europeans posługiwali się tym pytaniem, kliknij tutaj.


Jaka jest Państwa odpowiedź na to bezterminowe pytanie?

 

Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów iw żaden sposób nie mogą byćutożsamiane ze stanowiskiemKomisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.

 

Roger

Autorzy

Roger Casale

Roger Casale jest działaczem na rzecz praw obywatelskich i założycielem New Europeans, paneuropejskiego ruchu obywatelskiego z siedzibą w Brukseli. W 2019 r. nowi Europejczycy wygrali nagrodę „Schwarzkopf Young Europe” za kampanię „Zielona karta dla Europy”. Jest stypendystem Królewskiego Towarzystwa Sztuk i byłym posłem do parlamentu.  Mieszka we Włoszech i jest dowódcą Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.

Skontaktuj się z nim na forum!

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.