Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Европа следва да бъде преди всичко съюз на гражданите, а не само на държави и пазари

Актуализирано на: 28/05/2021

Лидерите на ЕС може да мислят, че гражданите на ЕС са добре информирани за демократичните инструменти като Европейската гражданска инициатива, но реалността е изненадващо различна.

Проучване на YouGov, публикувано на Деня на Европа, показа, че едва 2,4 % от гражданите на ЕС в четирите анкетирани държави членки знаят какво представлява Европейската гражданска инициатива и какво се прави.

Yougov

Проучване на YouGov, организирано от Eumans и подкрепено от „Нови европейци „, „Граждани поемат повече от Европа“ и много други групи на гражданското общество.

Оказва се, че гражданските активисти са също толкова отдалечени от институциите на ЕС, колкото членовете на ЕП и длъжностните лица на Комисията.

Трябва ли да сме загрижени за това и какво можем да направим по този въпрос? Как гражданите могат да премахнат бариерите по пътя към по-приобщаващ подход към политиката?

Отговорите зависят от това колко сериозно възприемаме идеята за Европа на гражданите и какво имаме предвид до термина.

По времето, когато европейските институции бяха създадени за първи път, основните движещи сили на това, което ще се случи в Европа, бяха държавниците: фигури като De Gasperi, Schuman, Spaak, Adenauer и De Gaulle. Тези бащи основатели и всички те бяха мъже през тези дни, създадоха това, което станахме известни като Европа на нациите и държавите.

През следващия важен етап от развитието на Европа създадохме така наречената „Европа 2“ Европа на пазарите и парите. По време на този етап, който съвпадна с подписването на Единния европейски акт, падането на Берлинската стена и Договора от Маастрихт, банките и корпорациите бяха основните действащи лица и Европа беше реформирана в съответствие с това.

maas

Новите европейци честват 25 години от влизането в сила на Договора от Маастрихт с „поколението от Маастрихт“ от студенти в сградата на правителството на провинция Лимбург, Маастрихт, 1 ноември 2018 г. с Университета в Маастрихт и правителството на провинцията

Твърдя, че сега сме на прага на „Европа 3“ — Европа на гражданите. Това е Европа на гражданското общество, на градовете и на хората, които живеят в Европа и съставляват европейската диаспора. Тук ще включа постоянно пребиваващите в ЕС лица, които нямат паспорт от държава — членка на ЕС, но са част от европейското общество.

Историческото постижение на стратегията „Европа 1 „беше да се осигури мир в Европа, докато стратегията „Европа 2“ осигури просперитет, макар и все още не за всички. Мисията на стратегията „Европа 3“ трябва да бъде да направи Европа по-демократична, приобщаваща и по-равнопоставена. Това е и ключът към устойчивостта на европейския модел. Европа не е само съюз на държави и пазари. Това е преди всичко съюз на гражданите.

В Европа на гражданите няма да се сблъскаме с начина на отчуждаване и откъсване, с който се сблъскват много жители на ЕС, когато мислят за европейските институции. Ще има квантов скок в демократичната ангажираност на всички равнища на вземане на решения — местно, регионално, национално и европейско.

Това е от значение, тъй като демократичните общества се управляват чрез съгласие. Без легитимност уреждането, представлявано от деликатния баланс между междуправителствените и наднационалните институции в Европа, е постоянно застрашено.

Според мен десните европейски популистки лидери никога няма да извадят своята държава членка от „Европа 1“ — Европа на нациите и държавите. Но кой би казал, че няма да се оттегли от еврото, от Шенген или дори от някои аспекти на единния пазар, ако се стигне до него („Европа 2“)?

Демокрацията е крехка, но в един бързо развиващ се свят има втора причина, поради която Европа на гражданите има значение. Никой лидер няма монопол на мъдростта по отношение на това какви ще бъдат правилните политики — гражданите внасят нови идеи и нови политически решения, които могат да бъдат използвани, за да се постигне по-добра и по-силна Европа. Не можем да си позволим да пропуснем този принос.

Отличен пример за вида политически промени, необходими в Европа, са множеството европейски граждански инициативи, които понастоящем са активни, както и много, ако не и повечето от предишните, като например правото на вода.

Кризата с климата и пандемията от COVID показват необходимостта от смели, преобразяващи социални промени, които могат да бъдат предизвикани само отдолу нагоре. Много от настоящите ЕГИ говорят за това какво трябва да се промени в Европа в контекста на възстановяването — универсален основен доход, данък върху въглеродните емисии, гласуване за всички мобилни граждани на ЕС, където и да живеят в Европа.

Европейската програма за възстановяване, която представлява удвояване на бюджета на ЕС през следващите седем години, е безпрецедентна възможност за промяна на Европа.

Как можем да си представим, че тези ресурси ще бъдат изразходвани добре или дори внимателно, ако не чуем гласа на гражданите?

Европейските граждански инициативи също са много добър пример за това, че гражданите поемат отговорност за преодоляване на пропастта с институциите. В миналото може би е имало усещане от страна на много институционални заинтересовани страни, че гражданите не са имали доверие — това отношение трябва да се промени и се променя.

Cofoe

Европейските лидери поставят началото на Конференцията за бъдещето на Европа, Европейски парламент, Страсбург, 9 май 2021 г. Кредит: Европейски съюз

Трябва да признаем, че тези от нас, които участват в европейската политика, както и гражданите, са също толкова „привилегировани“, колкото и тези, които са влезли в институциите. Проучването на YouGov показва, че гражданите знаят много малко за инструментите, с които разполагат, за да оформят бъдещето на ЕС.

Със стартирането на Конференцията за бъдещето на Европа ЕС има възможност от едно поколение да преодолее този „дефицит на внимание“ и да възстанови връзката си с гражданите.

Това ще се случи само ако именно гражданите и гражданските движения водят до живот Конференцията за бъдещето на Европа като истинско начинание на местно равнище в съвещателна демокрация.

Наградата за такъв ангажимент следва да бъде създаването на по-постоянни механизми за гражданско участие между изборите. Ангажирането на повече европейски граждани в процеса на вземане на решения не е заплаха за ЕС — може да се окаже, че то е неговото благополучие.

Преди 60 години Джон Ф. Кенеди заяви: „Да не решите какво може да направи вашата страна — попитайте какво можете да направите за вашата страна“

През нашето време в Европа можем да кажем: „Попитайте какво Европа може да направи за вас — кажете ни какво можете да направите за Европа.“

NEw Eu

Призив за действие от страна нановите европейци: Попитайте сега, че Европа може да направи за вас — кажете ни какво можете да направите за Европа

За да видите какво са казали някои от членовете на новите европейци, когато им зададехме този въпрос, щракнете тук.


Какъв е Вашият отговор на този безсрочен въпрос?

 

Отказ от отговорност: Мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори ипо никакъв начин не може да се смята, че изразяватпозицията на Европейската комисия или Европейския съюз.

 

Roger

Автори

Roger Casale

Роджър Касале е активист в областта на гражданските права и основател на „Нови европейци“ — общоевропейско гражданско движение, базирано в Брюксел. През 2019 г. новите европейци спечелиха наградата „Schwarzkopf Young Europe „за кампанията „Зелена карта за Европа“. Той е член на Кралското дружество за изкуства и бивш член на парламента.  Той живее в Италия и е командир на Ордена за заслуги на Италианската република.

Свържете се с него на форума!

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.